گاو و گوسفند

آیا گاوها دندان بالایی دارند؟ 

گاوها موجودات مهربانی هستند که بسیاری از مردم دوست دارند تعدادی از آن ها را در مزرعه داشته باشند. تخمین زده می شود که تا سال 2020 یک میلیارد گاو در جهان وجود داشته است. به عنوان یک سوال پر تکرار، شاید بپرسید که آیا گاوها دندان های بالایی دارند؟ پاسخ کوتاه این است که بله، گاوها دندان بالایی دارند. با این حال، آنها دندان های جلویی بالایی را از دست داده اند. همه گاوها مانند سایر حیوانات دو دندان ثنایای بالایی ندارند. در عوض، پدهای دندانی موجود در این ناحیه برای رفع مشکلات مختلف آنها کاملاً مفید است. بنابراین، وقتی متوجه شدید که گاو شما دندان های جلویی بالایی ندارد، نگران نباشید. در این مقاله از دام و پت، درباره نبود دندان های جلویی بالایی در گاوها، مطالب و نکته های مفیدی ذکر‌ شده است.

گاوها فاقد کدام دندان هستند؟

به طور کلی، وجود دندان ها برای حیوانات و انسان ها کاملا ضروری هستند. بسیاری از حیوانات اگر دندان نداشتند، هیچ غذایی نمی توانستند بخوردند. حیواناتی که دندان های خود را از دست داده اند، اگر کاری برای رفع این مشکل انجام نشود، می توانند گرسنه بمانند.

با این حال، به همان اندازه که دندان ها بسیار مهم هستند، حیوانات دیگر مانند گاو فاقد برخی دندان ها هستند که این امر، طبیعی است. آنها دندان هایی در قسمت های بالا و پایین فک خود دارند. اما آنها دو دندان ثنایای بالایی را ندارند. حالا، قبل از اینکه نگران شوید، باید بدانید که این مسئله مشکلی ندارد.

گاوها به طور طبیعی اینگونه هستند و دندان های از دست رفته به عملکرد بهتر آنها کمک می کند. به جای این دندان ها، گاوها یک پد دندانی دارند. این پد به گاوها کمک می کنند تا در هنگام چرا غذای بیشتری بخورند یا علف بیشتری را در دهان خود نگه دارند. بنابراین، در حالی که سایر حیوانات، دندان های بلندتری برای گرفتن غذا دارند، گاوها برای همین منظور فاقد آنها هستند.

هنگامی که گاوها علف زیادی را وارد دهان خود می کنند، کار دندان های آسیاب پشتی این است که آن را آسیاب کنند. سپس غذا وارد دستگاه گوارش می شود. یکی‌‌ دیگر از سوالات پرتکرار، پرسش از تعداد دندان گاوها است. بهتر است بیماری های رایج در گاو و پیشگیری از آن را بشناسید.

گاوها چند دندان دارند؟

آیا گاوها دندان بالایی دارند؟  || دام و پت

آیا می دانستید که یک گاو بالغ سالم با وجود نداشتن دو دندان ثنایای بالایی در دهان ، مجموعاً 32 دندان دارد؟ همه این دندان ها در کمک به غذا خوردن و هضم غذای مصرفی این حیوان نقش اساسی دارند. گاو ها ممکن است آرایش دندانی منحصر به ‌فردی داشته باشند، اما هنوز هم دندان‌ های مشابهی با سایر حیوانات دارند.

یک گاو بالغ در مجموع 32 دندان دارد. این دندان‌ ها شامل دندان ‌های آسیاب و پرمولر هستند. این حیوانات با شکوه فقط در قسمت جلویی پایین فک دندانهای ثنایایی دارند. قسمت بالایی دارای یک پد دندانی است که برای خوردن بیشتر علف ضروری است. دندانهای ثنایای پایینی نقش مهمی ایفا می کنند. زیرا گاو را قادر می سازند تا علف را از زمین بریده و به خوبی بخورند.

نکته بعدی در ردیف دندان های گاو، دندان های پرمولر هستند. این دندان ها به دنبال دندان های ثنایا قرار دارند و صاف هستند. وظیفه دندان های پرمولر گاو، اولین مرحله آسیاب کردن غذایی است که با دندان های ثنایا برش داده اند. سپس غذا به سمت دندان های آسیاب عقب پیش می رود.

دندان های آسیاب گاو آخرین مرحله آسیاب کردن غذا قبل از بلعیدن را انجام می‌ دهند. دندان ‌های آسیاب نسبت به سایر دندان‌ های موجود در دهانشان بسیار بزرگ و صاف هستند. یک گاو بالغ تا پنج سال طول می کشد تا مجموعه ای از دندان های آسیاب را به طور کامل داشته باشد.

آیا گاوها دندان نیش دارند؟

گاوها دندانهای ثنایا، مولر و پرمولر دارند. با این حال، بخشی از ثنایا، شامل دو دندان نیش است. در حالی که این دندان ها وجود دارند، شایان ذکر است که بدانید گاوها گیاهخوار هستند. آنها برای شکار طعمه به دندان نیش خود متکی نیستند. به همین علت است که می بینید دندان های نیش گاو نوک تیز نیستند.

در عوض، دندان های نیش گاوها به خوبی با دندان های ثنایا ترکیب می شوند و صاف هستند. این دندان ها برای کندن علف از زمین قبل از شروع جویدن توسط دندان های پرمولر و آسیاب ضروری هستند.

دندان شیری در گوساله ها

یک واقعیت جالب در مورد گوساله ها وجود دارد. گوساله ها با مجموعه ای از دندان های نیمه دائمی متولد می شود. این دندان ها به عنوان دندان شیری شناخته می شوند و دائمی نیستند. گوساله های زیر 18 ماه دارای دندان شیری هستند. این دندان ها بعداً با دندان های دائمی جایگزین می شوند.

اما گاوها فقط یک مجموعه دندان مولر دارند که دائمی است. رشد این دندان ها به زمان نیاز دارد، بنابراین گوساله ها در اولین قسمت زندگی خود به مجموعه دندان های دیگر تکیه می کنند. شاید برایتان جالب باشد گاو چقدر غذا می خورد؟

آیا گاوها گاز می گیرند؟

آیا گاوها دندان بالایی دارند؟  || دام و پت

شاید شما با گاوی برخورد کرده اید که بخواهد دست شما را گاز بگیرد. باید به این نکته توجه داشته باشد که گاوها دندان ثنایای بالایی ندارند. یعنی نمی توانند دست شما را گاز بگیرند. در عوض، مالش پد نرم دندانی را روی دست های خود احساس خواهید کرد. با این حال، حتی بدون دندان های ثنایای بالایی، گاوها هنوز دندان هایی دارند که می توانند با آن ها گاز بگیرند.

بنابراین، مراقب باشید که اجازه ندهید آنها دست شما را گاز بگیرند. اگر یک گاو با دندان های خود پوست شما را گاز بگیرد، احتمال ایجاد زخم وجود خواهد داشت. بنابراین، باید محل را به خوبی با صابون و آب تمیز بشویید. سپس به آرامی ناحیه آسیب دیده را خشک کرده و آن را بپیچید.

چرا گاوها دائما نشخوار می کنند؟

آیا تا به حال با گاوی برخورد کرده اید که دراز کشیده و همچنان در حال جویدن علف است؟ خب، گاوها تمایل به جویدن علف خورده شده توسط خود را دارند که این یک رفتار کاملاً طبیعی است. در واقع، رفتار نشخوار در گاوها نشانه سلامتی این حیوانات است.

در طول فرآیندی که گاوها نشخوار را انجام می دهند، به شدت به دندان های آسیاب متکی هستند. به همین علت است که شما هرگز نمی توانید علف را به آسانی در دهان آنها ببینید. این دندان ها در قسمت پشتی دهان است که دندان های پرمولر و دندان های آسیاب در آن قرار دارند.

جویدن و نشخوار کردن در گاوها می تواند ساعت ها ادامه داشته باشد، زیرا گاوی که غذای کافی در معده خود دارد، تمایل دارد که استراحت کند. گاوها عاشق دراز کشیدن بعد از غذا خوردن و شروع رفتار نشخوار کردن هستند. نشخوار کردن در گاوها می تواند ساعت ها ادامه داشته باشد و این مسئله، رفتار طبیعی یک گاو محسوب می شود.

اگر یک گاو رفتار نشخوار کردن را انجام نمی دهد، می تواند نشانه وجود یک مشکل در سلامتی آن ها باشد که نیاز به توجه فوری دارد. علاوه براین، نشخوار کردن برای سیستم گوارشی گاو بسیار مفید است. پس از غذا، گاوها علف را می بلعند و بعداً آن را به دهان خود می ریزند.

غذای برگشتی همان توده ای است که گاوها می توانند تا 8 ساعت آن را نشخوار کنند. توده نشخوار، یک توده نرم و کوچک از غذا است که نشخوارکنندگانی مانند گاو باید دوباره آن را آسیاب کنند. اگر آنها غذا را به مرحله گوارش بعدی منتقل کنند، پردازش آن برای معده دشوار خواهد بود.

گاو نشخوار می کند یا غذا را می جود؟

آیا گاوها دندان بالایی دارند؟  || دام و پت

به طور کلی، جویدن موثر غذاها مهم است. اما تنها زمانی اتفاق می افتد که گاو علفی با فیبر کافی و با ساقه های بلند مصرف کرده باشد. در غیر این صورت، آنها ممکن است زیاد به نشخوار کردن غذای خورده شده نپردازند. کشاورزان بر خوردن علوفه حاوی فیبر بیشتر برای گاوها، حتی آنهایی که تحت “سیستم چرای صفر” هستند، اصرار دارند.

دامداران به آنها یونجه و سایر غذاها را می دهند تا از بروز هرگونه مشکل در سلامتی گاوهای خود پیشگیری کنند. به عنوان مثال، گاوهایی که علوفه حاوی فیبر کافی با ساقه های بلند مصرف نمی کنند، می توانند اختلال اسیدوز شکمبه را تجربه کنند. این اختلال باعث تجمع اسید به مقدار زیادی در معده گاو می شود.

گاوهایی که از غذاهای پر کربوهیدرات استفاده می کنند، به سرعت آن را هضم می کنند و در خطر ابتلا به این بیماری هستند.

این نکته توضیح می ‌دهد که چرا کشاورزان ساعت ‌ها در مزارع برای تغذیه گاوهای خود، یونجه تهیه می ‌کنند. بدون این علوفه، گاوهای شما می توانند رنج ببرند. گاوهایی که به اسیدوز شکمبه مبتلا می شوند، علائم و نشانه های خاصی، مانند کاهش وزن، اسهال، بی حالی، ضربان نبض بالا، درجه حرارت بالا و تغذیه نامناسب را نشان می دهند.

اگر این علائم و نشانه ها را در گاو خود مشاهده کردید، فوراً برای مراقبت های دامپزشکی با یک دامپزشک تماس بگیرید. سپس، روی تغییر خوراک برای گنجاندن علوفه خشک بیشتر کار کنید. همچنین برای پیشگیری از تخمیر و اسیدی شدن نشاسته، از دانه های مناسب استفاده کنید. آیا گاوها شیر خود را می نوشند؟

آیا گاوها پرخاشگر هستند؟

بسیاری از نژادهای گاو کاملا ملایم هستند. علت آن این است که این حیوانات به زندگی در یک مزرعه و به صورت اهلی، عادت دارند. بنابراین، بودن در کنار انسان ها برای آنها کاملاً عادی است. برخی حتی با صاحب خود پیوندهای نزدیک برقرار می کنند و می توانند آنها را در هر جایی دنبال کنند.

گاوها موجودات مهربانی هستند به طوری که به انسان ها اجازه می دهند آنها را نوازش کنند. آنها حتی می توانند اجازه دهند یک کشاورز بدون مشکل به گوساله های آن ها دست بزند. اما این نکته بدان معنا نیست که گاوها نمی توانند پرخاشگر باشند. برخی از گاوها، مانند گاوهای گوشتی، تمایل به تهاجمی شدن دارند.

کشاورزان آنها را برای مدت طولانی در مرتع نگهداری می کنند. برخلاف گاوهای شیری که به حضور دائمی انسان عادت می کنند، گاوهای گوشتی چندان آشنا با انسان ها نیستند. به همین علت است که آنها می توانند کاملاً تهاجمی باشند. آنها می توانند به شما صدمه بزنند، بنابراین بهتر است در اطراف آنها هوشیار و مراقب باشید.

آماری از کشته شدگان توسط گاوهای گوشتی در سراسر جهان وجود دارد. گاوها می توانند شما را لگد بزنند، زیر پا بگذارند، له کنند، یا تا سر حد مرگ شما روی شما راه بروند. این وضعیت، سرنوشتی است که برخی از کشاورزان هنگام نگهداری از گله های گوشتی خود با آن روبرو می شوند.

در حالی که گاوها دوست دارند توسط انسان ها نوازش شوند، باید در اطراف آنها هوشیار باشید. قرارگیری در وسط یک گله بزرگ می تواند یک فاجعه باشد. بهتر است هر بار فقط یک گاو تنها را نوازش کنید تا از موقعیت های خطرناکی که می تواند زندگی شما را به خطر بیندازد، اجتناب کنید.

سخن آخر

گاوها دندان های بالایی دارند اما دو دندان ثنایای جلویی بالایی را که یک پد دندانی در جای آن قرار دارد، ندارند. پد دندانی گاوها را قادر می سازد تا غذای بیشتری را در حین چریدن در مزرعه مصرف کنند.

این گیاهخواران دارای 32 دندان هستند که از دندانهای ثنایا، پرمولر و مولر تشکیل شده است. گوساله های کوچک دارای دندان های شیری هستند. دندان های گاو برای دریافت اولیه غذا و جویدن و نشخوار کردن بعدی غذا، بسیار مهم هستند.

منبع
https://petkeen.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا