پرنده ها

آیا مرغ می تواند پوست تخم مرغ بخورد؟

قبل از بررسی تخم مرغ غذای مناسب مرغ لازم است بدانیم که شاید در نگاه اول برای شما هم عجیب باشد که آیا مرغ می تواند پوسته ها بخورد؟ اما در واقع پوسته ها منبع بسیار خوبی از کلسیم برای مرغ ها است. اگر می‌خواهید از پوسته‌ها به عنوان یک خوراک مناسب برای مرغ های خود استفاده کنید، ابتدا باید مراحلی را انجام بدهید. مهمترین نکته این است که پوسته ها باید کاملا خشک و خرد شوند تا به راحتی قابل تشخیص نباشند. اگر از پوسته تخم مرغ برای تغذیه مرغ های خود استفاده کنید، مرغ های شما سالم تر می مانند و می توانند تخم های بیشتری تولید کنند.

برای استفاده از پوسته تخم مرغ به عنوان غذای مناسبی برای مرغ ها باید مراحل زیر را به ترتیب انجام بدهید:

خشک کردن پوسته تخم مرغ

احتمالا می توانید در داخل مرغداری ها و یا حتی در آشپزخانه خود تعداد زیادی پوسته تخم مرغ پیدا کنید. در تهیه بسیاری از غذاها از تخم مرغ استفاده می شود. بنابراین هر زمان که در آشپزی از تخم مرغ استفاده می کنید، به جای دور ریختن پوسته تخم مرغ، آنها را در یک سبد پلاستیکی مخصوص قرار دهید.

همچنین می توانید به قفس مرغ های خود سربزنید. هر تخم مرغ شکسته ای که می بینید را جمع آوری کنید. تخم مرغ ها را در داخل سبد قرار دهید و صبر کنید تا سبد شما پر شود. شما می توانید این کار را با تخم مرغ های خریداری شده در فروشگاه یا تخم مرغ های محلی خود انجام دهید.

فر را گرم کنید.

بهترین دما برای خشک کردن پوسته ها، 177 درجه سانتی گراد است. مطمئن شوید که یکی از قفسه ها در موقعیت مرکزی در داخل فر قرار دارد. فر خود را روشن کنید و اجازه دهید قبل از شروع به کار کاملا گرم شود.

پوسته ها را در فر بگذارید. در ادامه پوسته ها را به طور یکدست بر روی سینی فر پهن کنید. غشای مرطوب داخل تخم مرغ باعث می شود که پوسته تخم مرغ شکل بیضی شکل خود را حفظ کند. بنابراین این غشا باید خشک شود تا بتوانید به راحتی آنها را از هم جدا کنید. خشک بودن کامل تخم مرغ ها اهمیت خیلی زیادی دارد. بنابراین دقت کنید که روی سینی فر فقط یک لایه تخم مرغ باشد تا تخم مرغ ها روی هم قرار نگیرند.

پوسته های تخم مرغ باید حداقل به مدت 10 دقیقه در فر بمانند. سینی فری که پوسته های تخم مرغ را در داخل آن چیده اید، باید در طبقه وسط فر قرار بگیرد. بعد از 10 دقیقه، پوسته های تخم مرغ را از فر خارج کنید. سپس پوسته ها را به مدت چند ساعت در معرض هوای تازه قرار دهید تا کاملا خنک شوند. هنگامی که پوسته ها را با دست تحت فشار قرار می دهید باید به راحتی خرد شوند.

اگر تخم‌مرغ‌ها هنوز کمی حالت مرطوب دارند و به راحتی خرد نمی‌شوند، آن‌ها را به مدت ۲ تا ۳ دقیقه دیگر در فر قرار دهید. اگر امکان استفاده از فر را ندارید می توانید پوسته های تخم مرغ را به مدت 1 تا 2 روز زیر نور آفتاب بگذارید تا به طور طبیعی خشک شوند.

برای نگهداری بهتر خود باید بررسی کنید که چرا مرغ ها سنگ و شن می خورند؟

خرد کردن پوسته ها

آیا مرغ می تواند پوست تخم مرغ بخورد؟ || دام و پت

پوسته‌ها را در کیسه بگذارید. تمام پوسته های تخم مرغ را از سینی فر خارج کنید. بعد از خنک شدن پوسته ها آنها را در داخل یک کیسه پلاستیکی بریزید. سعی کنید تا آنجا که می توانید همه پوسته ها را با فشار در داخل یک کیسه بریزید و سپس در کیسه را محکم ببندید. تکه های بزرگتر را با دستان خود جدا کنید تا بتوانید پوسته های تخم مرغ بیشتری را در کیسه قرار دهید.

پوسته ها را خرد کنید.

کیسه تخم مرغ را در یک سطح صاف و محکم روی زمین یا روی میز قرار دهید. برای خرد کردن پوسته های تخم مرغ از یک گوشتکوب استفاده کنید. با کناره گوشتکوب به آرامی روی کیسه ضربه بزنید. قبل از اینکه در حین کار مطمئن شوید که کیسه هنگام ضربه زدن پاره نمی شود.

شاید برای شما جالب باشد که چرا مرغ ها و خروس ها پرواز نمی کنند؟

با وردنه پوسته ها را ریز کنید.

هر دو دسته وردنه را بگیرید و با چرخاندن آن به جلو و عقب، پوسته ها را در کیسه کاملا ریز کنید. هر چند دقیقه یکبار کیسه را بچرخانید تا تمام پوسته ها به طور یکنواخت ریز شوند. وقتی پوسته شما به پودر تبدیل شد، برای تغذیه مرغ و جوجه ها آماده است.

قبل از اینکه از پوسته ها برای تغذیه مرغ و جوجه ها استفاده کنید، مطمئن شوید که پوسته های تخم مرغ کاملا ریز شده اند. اگر پوسته ها درشت باشند، جوجه های شما ممکن است آنها را تشخیص دهند. این مساله باعث می شود که مرغ ها به خوردن تخم های خود علاقه پیدا کنند.

تغذیه مرغ و جوجه ها

پوسته ها را در لانه بگذارید. یک ظرف پر از پوسته های تخم مرغ آسیاب شده را در لانه مرغ ها قرار دهید تا بتوانند آزادانه غذا بخورند. بهتر است ظرف غذا را در نزدیکی کاسه آب قرار دهید. مرغ و جوجه ها زمانی که بخواهند آب بخورند به ظرف غذا نزدیک می شوند. خوردن پوسته های تخم مرغ باعث می شود که مرغ های شما کلسیم کافی را در رژیم غذایی خود دریافت کنند. ظرف پوسته تخم مرغ را هر زمان که خالی شد، می توانید دوباره پر کنید.

فراموش نکنید که مرغ ها نمی توانند تنها با پوست تخم مرغ زنده بمانند. این حیوانات برای تغذیه خود به مواد غذایی مانند غلات، ویتامین ها، چربی ها و همچنین مکمل های غذایی نیاز دارند. همانطور که گفته شد استفاده از پوسته تخم مرغ از این نظر مفید است که می تواند کلسیم مورد نیاز بدن مرغ ها را فراهم کند. بنابراین مراقب باشید که مرغ ها جیره غذایی کامل خود را دریافت کنند.

برای کسب اطلاع بیشتر در مرغ ها بهتر است بدانید که آیا مرغ ها می توانند گوشت بخورند؟

پوسته ها را با غذای معمولی مرغ ها مخلوط کنید.

آیا مرغ می تواند پوست تخم مرغ بخورد؟ || دام و پت

اگر نمی‌خواهید جوجه‌هایتان به مزه پوسته ها عادت کنند، بهترین کار این است که پوسته‌های آسیاب شده و غذای معمولی را با هم مخلوط کنید. به این ترتیب مرغ و جوجه‌های شما متوجه طعم پوسته ها نمی‌شوند، اما همچنان از تمام مزایای غذایی آن برخوردار خواهند شد. به مخلوط کردن پوسته‌ها در خوراک خود ادامه دهید تا این حیوانات کلسیم را در رژیم غذایی خود دریافت کنند.

در صورت لزوم پوسته ها را تغییر دهید.

 اگر متوجه چنین اتفاقی شدید، پوسته‌ها را از داخل لانه بیرون بیاورید و آن‌ها را با پوسته صدف غنی‌شده جایگزین کنید.

پوسته صدف یک نوع خوراک دام و طیور است. خوراک صدف به عنوان منبع ارزان کلسیم در خوراک طیور استفاده می شود. پوسته صدف را می توانید از فروشگاه های لوازم کشاورزی خریداری کنید.

آیا ممکن است مرغ به خوردن تخم هایش عادت کند؟

وقتی مرغ ها طعم تخم‌مرغ خام را می‌چشند، به خوردن تخم‌ های خود عادت پیدا می‌کنند، زیرا اکنون با طعم متمایز تخم خود آشنا شده‌اند. متأسفانه، ترک این عادت می تواند بسیار سخت باشد. اما با این حال ترک زودهنگام یک عادت بد آسان تر از ادامه پیدا کردن آن خواهد بود. ابتدا تمام قسمت های لانه را از محتویات تخم مرغ تمیز کنید. سپس مرغ خود را به مدت چند روز تحت نظر قرار بدهید تا ببینید آیا تخم مرغ دیگری می شکند یا خیر. راستی! مرغ ها کی تخم می گذارند؟

سوالات متداول

آیا مرغ می تواند پوست تخم مرغ بخورد؟ || دام و پت

علت اصلی این که پوسته ها را در داخل فر می گذارید این است که پوسته‌ها کاملا خشک شوند. خشک شدن پوسته ها باعث می شود تا بتوانید آنها را به پودر ریز تبدیل کنید که برای مصرف مرغ ها بی‌خطر باشد.

گاهی توصیه می شود که برای حفظ مواد مغذی پوست تخم مرغ را اصلا شسشتو ندهید. در دمای داخل فر حتی بسیاری از پاتوژن ها هم از بین می روند.

آیا می توان به مرغ ها تخم مرغ آب پز داد؟

مرغ ها به پروتئین زیادی در جیره غذایی خود نیاز دارند و تخم مرغ منبع عالی پروتئین است. توصیه می شود که تخم مرغ آب پز را با ماست ساده مخلوط کنید. مرغ ها و حتی اردک ها علاقه بسیار زیادی به این غذا دارند.

اما با این حال باید دقت کنید استفاده زیاد از تخم مرغ آب پز مضرات زیادی برای سلامت حیوانات دارد. در واقع جیره غذایی طیور از دانه، میوه و غلات تشکیل می شود. استفاده از مواد غذایی مانند پوسته تخم مرغ و یا تخم مرغ آب پز فقط در برخی موارد و اغلب برای پیشگیری از کمبودهای غذایی به کار می رود. پوسته ها را در فر 200 درجه فقط به مدت 10 دقیقه حرارت بدهید تا پوسته کاملا خشک شود. اگر به شغل مرغداری علاقه زیادی دارید بهتر است اشتباهات رایج در پرورش مرغ گوشتی را بشناسید.

منبع
https://www.wikihow.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا