سگ ها

آیا سگ ها همدلی می کنند؟

اگر یک سگ خانگی دارید، احتمالاً با حیوان خانگی تان ارتباط عاطفی داشته اید. اغلب صاحبان سگ ادعا می ‌کنند که همدلی در سگ ها وضعیتی باورنکردنی دارند. علائم عاطفی خود را بروز می‌ دهند و در هنگام غمگینی یا اضطراب، برای ایجاد احساس بهتر در دیگران اقدام می ‌کنند.

البته، شواهد این امر فقط حکایت های عامیانه نیستند. یک مطالعه در سال 2018 در مورد همدلی سگ های خانگی نشان داد که وقتی صاحبان آن ها صداهای غمگین مانند گفتن “کمک” یا گریه را تولید می کنند، سگ ها سعی می کنند خیلی سریعتر از زمانی که صداهای دیگر تولید می شوند، به آن ها برسند.

همچنین مشخص شد که هر چه یک سگ خانگی در یک «آزمایش پیوند» (که میزان دلبستگی سگ به صاحبش را اندازه ‌گیری می‌ کند)، امتیاز بیشتری کسب کند، وقتی صاحبان شان در مضیقه بودند، سعی می‌ کردند سریع تر به آن ‌ها برسند. سگ ها اغلب احساسات ما را منعکس می کنند.

بنابراین واضح است که سگ ها می توانند با انسان ها همدردی کنند. اما آیا سگ ها می توانند نسبت به سگ های دیگر نیز احساس همدردی کنند؟ آیا سگ گریه می کند؟

آیا سگ ها می توانند احساسات همدیگر را درک کنند؟

آیا سگ ها همدلی می کنند؟ || دام و پت

برخی رفتارشناسان حیوانات می گویند بله، سگ‌ ها ممکن است با سگ ‌های دیگر احساس همدلی داشته باشند. در حالی که تحقیقات زیادی در مورد همدلی سگ ها با یکدیگر انجام نشده است، یک مطالعه امیدوارکننده وجود دارد که چگونگی واکنش سگ ها به احساسات سگ های دیگر را بررسی می کند.

در مطالعه ‌ای که در سال 2017 انجام شد، محققان دانشگاه وین به دنبال آزمایش نحوه واکنش سگ ‌ها به احساسات انسان و سگ ها بودند. محققان از صاحبان حیوانات خانگی خواستند سگ های خود را به آزمایشگاهی بیاورند که مجهز به بلندگوهایی در نقاط مختلف اتاق بود.

سپس محققان یک سری صداهای انسان و سگ را پخش کردند. برای عواطف انسانی از خنده (مثبت) یا گریه (منفی) استفاده می کردند. برای احساسات سگ، از پارس آرام و بازیگوشانه (مثبت) و ناله سگ (منفی) استفاده کردند. آن ها همچنین صداهای خنثی، مانند صداهای طبیعت یا فردی که با صدای خنثی صحبت می کند، پخش می کردند.

سپس محققان بررسی کردند که آیا سگ ها به صدای مثبت، منفی یا خنثی توجه بیشتری می کنند یا خیر. آن ها همچنین به دنبال این بودند که ببینند آیا سگ ها علائم ناراحتی مانند لیسیدن پنجه، ناله یا پارس کردن را نشان می دهند یا خیر. محققان رفتارها را محاسبه کردند و به هر نشانه شنوایی یک “امتیاز” اختصاص دادند. اما بخوانید که چرا سگ ها صورت خود را می مالند؟

حساسیت سگ ها به علائم شنوایی

این مطالعه نشان داد که سگ‌ ها به علائم شنوایی احساسی، بیشتر از علائم خنثی توجه می‌ کنند. حتی واضح ‌تر، آنها دریافتند که سگ‌ها وقتی در معرض نشانه ‌های شنیداری منفی قرار می ‌گیرند، به طور قابل‌ توجهی امتیاز بالاتری کسب می ‌کنند، که به این معنی است که سگ ‌ها می‌ توانند بین احساسات مثبت و منفی هم در انسان و هم در سگ ‌های دیگر تمایز قائل شوند. آنها همچنین دریافتند که سگ ها در مواجهه با احساسات منفی سطوح بالاتری از ناراحتی را نشان می دهند.

بر اساس نتایج این مطالعه، هیچ تفاوتی در واکنش ‌های احساسی سگ ‌ها هنگام شنیدن صداهای انسان در مقایسه با زمانی که صدای سگ ها را می‌ شنیدند، وجود نداشت. در حالی که این مطالعه اثبات انکارناپذیری نیست که نشان دهد سگ ‌ها با سگ‌ های دیگر همدلی می ‌کنند، اما مطمئناً یک استدلال قوی ارائه می‌ کند که نشان می‌ دهد سگ ‌ها توانایی همدلی با سگ‌ های دیگر را دارند.

توانایی یک سگ، یا توانایی هر حیوانی، برای قرارگیری خود در جای دیگری برای تجربه آنچه سگ دیگر احساس یا تجربه می کند، قابل اندازه ‌گیری نیست.

آیا سگ ها احساس همدردی بیشتری دارند؟

آیا سگ ها همدلی می کنند؟ || دام و پت

بنابراین، این مطالعه نشان می ‌دهد که سگ‌ ها واکنش‌ های شدیدی به شنیدن صدای مضطرب سگ‌ های دیگر نشان می ‌دهند. اما سگ های آشنا چطور؟ اگر با سگ دیگری خانه مشترک داشته باشند، نسبت به سگی که نمی شناسند، با آنها همدلی بیشتری خواهند داشت؟

همین مطالعه نشان می‌ دهد که سگ ‌ها، حتی بیشتر، با هم خانه‌ های سگ خود همدلی می ‌کنند. محققان این مطالعه بررسی کردند که آیا سگ ‌ها هنگام پخش نشانه ‌های شنیداری احساسی سگ ‌های ناآشنا در مقابل سگ‌ هایی که با آنها در خانه مشترک زندگی می کنند، رفتار متفاوتی از خود نشان می ‌دهند یا خیر.

آنها دریافتند که سگ ها در هنگام پخش نشانه های شنیداری منفی از دوستان سگ خود، سطوح بسیار بالاتری از استرس را نشان می دهند (و در کل امتیاز بالاتری کسب می کنند). اما چرا سگ صداهای عجیبی تولید می کند؟

چگونه احساس همدلی را در سگ خانگی خود تشویق کنیم؟

اگر می ‌خواهید سگ خانگی ‌تان را تشویق کنید که با شما، خانواده و سایر سگ ‌های تان همدلی بیشتری داشته باشد، در واقع این کار باید از شما شروع شود. پیشنهاد ما برای ایجاد حس همدلی بیشتر در حیوان خانگی تان، کار بر روی یک رابطه محترمانه و مهربانانه است.

این مسئله می ‌تواند به معنای وقت گذراندنی با هم، و لذت بردن از پیاده ‌روی و زمان بازی باشد که باید محبت ‌آمیز و مهربانانه باشد. ارتباط واقعی و پیوند بین شما و حیوان خانگی تات به شما کمک می کند تا برخی از احساسات انسانی را در حیوان خانگی خود مشاهده کنید.

اگر می خواهید همدلی بیشتری بین سگ های خود ایجاد کنید، رابطه خود را با هر سگ تقویت و رابطه و تعامل آنها را با یکدیگر تشویق کنید. سگ ها روابط خود را در گله خود ایجاد می کنند. تشویق رفتار مثبت، راحتی و سرگرمی به سگ ‌ها کمک می ‌کند تا در طول زمان پیوند برقرار کنند.

اگر روش سگ خانگی شما برای نشان دادن همدلی با شما متفاوت است، متعجب یا ناامید نشوید. سگ ها نشانه های خاص خود را برای خواندن احساسات در یکدیگر دارند. بسیاری از این نشانه ها فیزیکی هستند. علاوه براین آن ها در مواقع پر استرس یا بروز احساسات مختلف به دنبال یکدیگر خواهند بود.

بنابراین، اگر متوجه شدید که سگی بعد از رفتن به کلینیک دامپزشکی، صورت دیگری را می لیسد یا بدن شان را در هنگام رعد و برق به یکدیگر می مالند، آن را به عنوان روشی برای نشان دادن همدلی بدانید. اگر می ‌خواهید این همدلی ادامه پیدا کند، به رفتار های مثبت سگ خانگی تان با تحسین فراوان پاداش دهید.

سگ ها چگونه همدلی را بروز می دهند؟

همدلی، یکی از پیچیده ‌ترین احساسات انسانی و توانایی هم ذات پنداری با شخص دیگر است. همدلی یعنی انسان ها احساس افراد دیگر را درک کنند و از نظر احساسی به روشی مشابه پاسخ دهند. داشتن توانایی قرارگیری خود به جای دیگران چیزی است که ما را واقعاً انسان می سازد.

مطالعات نشان می دهند که سگ ها در واقع نسبت به یکدیگر، با صاحبان خود و حتی با غریبه ها همدلی نشان می دهند. در حالی که همه افراد جامعه علمی در مورد میزان احساسات شناختی سگ ‌ها، مانند همدلی، موافق نیستند. اما اکثر صاحبان سگ ‌های خانگی، ویژگی‌ها، احساسات یا نیات انسانی را به سگ‌ های خود نسبت می ‌دهند.

سگ ‌ها قدیمی ‌ترین گونه‌ های اهلی ‌هستند و هزاران سال است که در کنار انسان‌ ها زندگی می ‌کنند. هر رفتار، خلق و خو و احساسات ما را مشاهده می ‌کنند. ابراز احساسات انسانی برای بقای آنها به عنوان یک گونه مفید بوده است. آنها را به جایگاه منحصر به فرد خود به عنوان “بهترین دوست انسان” ارتقا می دهد.

همچنین سگ ها بیش از هر حیوان دیگری رفتار های انسانی از خود نشان می دهند. به علت این رفتارها، به راحتی می توان احساس کرد که سگ شما تقریباً یک انسان است. سگ ها موجوداتی باهوش هستند و مانند انسان ها، یک زندگی درونی غنی دارند.

انواع احساسات در سگ ها

آیا سگ ها همدلی می کنند؟ || دام و پت

سگ ها شادی، خوش بینی، اضطراب، ترس، هیجان، غم و سایر احساسات را فقط در سطحی متفاوت از اکثر انسان های بالغ احساس می کنند. بررسی ها نشان می ‌دهند که کودکان نوپا از حدود دو سالگی شروع به ابراز همدلی به شیوه‌ای بدوی می ‌کنند.

برخی از دانشمندان و روانشناسان بر این باور هستند که سگ ها ظرفیت ذهنی و عاطفی یک کودک انسان تقریباً دو ساله را دارند. حتی برخی دیگر بر این باورند که سگ ها توانایی عاطفی یک کودک بزرگتر را دارند. برخی معتقدند که سگ ها احتمالاً سطح شناخت یک انسان سه تا پنج ساله را دارند.

سگ ها نسبت به گذشته دارای ظرفیت عاطفی پیشرفته تری هستند. مطالعات متعدد نشان می ‌دهد که سگ‌ ها همدلی واقعی را نسبت به سایر سگ‌ ها و افراد نشان می ‌دهند، نه صرفاً سرایت عاطفی.

بررسی علل همدلی در سک ها

در آزمایشی که در مؤسسه تحقیقاتی مسرلی دانشگاه وین انجام شد، 16 جفت سگ برای واکنش به صدا های ناراحت کننده از سه منبع مختلف مورد مطالعه قرار گرفتند. سگ هایی که با آنها زندگی می کردند، سگ های ناآشنا، و صدای کنترلی تولید شده توسط کامپیوتر با فرکانس ها و زمان بندی یکسان.

همه سگ ‌ها نسبت به صوت سگ‌ های دیگر، چه هم خانه ‌های شان و چه سگ ‌های ناآشنا، بسیار شدیدتر از صدای سگ‌ تولید شده توسط کامپیوتر واکنش نشان دادند. این رفتار نشان می دهد که سگ ها به درستی صداهای ناخوشایند سگ های دیگر را تفسیر می کنند و به آنها واکنش نشان داده اند.

هنگام گوش دادن، زبان بدن سگ ‌ها شامل سیگنال ‌های استرس مانند لیسیدن لب ‌ها، ناله، خمیازه ، لرزش و دم جمع شده بود. شاخص های استرس سگ ها با شنیدن صداهای ناراحتی هم خانه های شان، به ویژه سطح کورتیزول، افزایش یافت.

سگ ها پس از ملاقات مجدد با هم خانه های خود، رفتارهای مرتبط با نگرانی زیادی از خود نشان دادند. زبان بدن آنها شامل تکان دم، رفتارهای احوالپرسی، لیسیدن صورت همخانه خود، نزدیک ماندن به آنها، مالیدن بدن به آنها و تلاش برای شروع بازی بود.

سگ ها چگونه با انسان ها همدلی می کنند؟

به نظر می‌ رسد که سگ‌ ها در تلاش برای شاد کردن هم خانه ‌شان، رفتار های آسایش جسمی و حواس ‌پرتی را انجام می دادند. برخی معتقدند که سگ های شرکت کننده در این مطالعه همدلی و حتی ” رفتار نگرانی و همدردی” را نشان دادند که گامی فراتر از سرایت عاطفی است.

به عنوان صاحب سگ خانگی، مطمئناً گاهی اوقات همدلی سگ خود را تجربه کرده اید. به نظر می رسد وقتی عصبانی هستید از شما دوری می کند و وقتی غمگین هستید نسخه مخصوص خود را به شما ارائه می دهد. سگ‌ها هم دوست دارند شادی ما را به اشتراک بگذارند. فقط سعی کنید یک رقص شاد بدون شرکت سگتان انجام دهید.

همدلی سگ ‌ها با انسان‌ ها شبیه واکنش همدلانه آنها به سگ‌ های دیگری است که در اضطراب هستند. به این معنا که می‌ خواهند غم و اندوه یا استرس شما را کاهش دهند و حس خوب را به اشتراک بگذارند. یک تفاوت اصلی این است که برخی از سگ ها عمیقاً در چشمان شما خیره می شوند و سعی می کنند ارتباط برقرار کنند.

سخن آخر

در همدردی با سگ ‌های دیگر، حتی با افراد آشنا یا عزیزی مانند هم خانه‌ های شان، خیره شدن می ‌تواند به اشتباه به عنوان پرخاشگری تعبیر شود. به غیر از آن، سگ ها همدلی خود را به طور مشابه با انسان ها و سگ های همنوع نشان می دهند. اگر گریه می ‌کنید یا احساس مالیخولیا دارید، ممکن است سگ خانگی تان سرش را در دامانتان بیندازد. سرتان را بچرخاند یا پنجه خود را به سمت شما دراز کند.

مانند ابراز همدردی با سگ های دیگر، سگ خانگی شما نیز ممکن است در کنار شما بماند، دستان شما را لیس بزند. سعی کند صورت شما را لیس بزند. ناله کند و به طور کلی با احساسات شما همدردی کند.

منبع
https://www.petmd.comhttps://www.cuteness.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا