حیوانات خانگی کوچک

آیا خوکچه هندی سکسکه می کند؟

سکسکه در خوکچه هندی به صورت کوتاه مدت مشکلی ایجاد نمی کند، زیرا در عرض چند دقیقه ناپدید می شود. اما در صورت ادامه سکسکه، سلامت حیوان خانگی خود را بررسی کنید. اگر چه نادر است اما سکسکه در خوکچه می تواند به اختلالات تنفسی یا گوارشی مرتبط باشد.

وقتی خوکچه های هندی شما غذا می خورند، بعد از آن صداهایی تولید می کنند که ممکن است شنیده باشید. سرشان را بالا و پایین می‌برند و صداهای متفاوتی تولید می‌کنند اما ممکن است گاهی اوقات نتوانید صدای آن را بشنوید. صدای سکسکه آنها تا حدودی شبیه به انسان است، اما سطح آنها کم است. خوکچه هندی خیلی سریع سکسکه می کند، بنابراین ممکن است استرس زا باشد.

انقباض ناگهانی عضلات دیافراگم باعث سکسکه در خوکچه هندی می شود. این انقباضات زمانی اتفاق می افتد که سریع غذا بخورند. اگر خوکچه هندی بیش از ظرفیت هضم خود غذا بخورد، هوا مصرف می کند و عضلات دیافراگم آنها دچار اختلال می شود. آنها نمی توانند استفراغ کنند، بنابراین هوا را به صورت سکسکه بازدم می کنند.

چرا خوکچه هندی سکسکه می کند؟

سکسکه نتیجه کوچک شدن ماهیچه های دیافراگم است، هر بار که بدن خوکچه هندی شما با این انقباضات تماس پیدا می کند، تارهای صوتی آنها بسته می شود که صدای “هیک” را ایجاد می کند. سکسکه در خوکچه هندی معمولاً با غذا مرتبط است. اگر متوجه شدید که خوکچه هندی شما سکسکه می کند، به این معنی است که آنها خیلی سریع غذا خورده اند.

اگر خوکچه هندی شما به سرعت غذا بخورد، مطمئناً هوا را جذب و دیافراگم را مختل می کند. این را می توان در بچه خوکچه هندی یا خوکچه هندی تازه متولد شده مشاهده کرد زیرا آنها نسبت به غذا احساس خوبی ندارند. چرا که آنها وقت نداشتند با شما رابطه خوبی برقرار کنند و از ترس از دست دادن غذا سریع آن را می خورند.

در واقع بچه خوکچه های هندی دوست دارند به جای علف خشک یا سبزیجات تازه، گلوله و مواد غذایی کوچک بخورند. زیرا مصرف مواد غذایی کوچک نسبت به سایر گزینه ها برای آنها در دسترس تر است. برخی از غذاها،  ماهیچه های دیافراگم آنها را مختل می کنند حتی اگر حیوان خانگی شما از خوردن آن لذت ببرد. مثلا اگر به آنها سبزیجات ساقه دار بدهید و شروع به سکسکه کنند، بهتر است از این گونه سبزیجات خودداری کنید.

بازی و ورزش همچنین می تواند باعث سکسکه خوکچه هندی شما شود زیرا اگر خوکچه هندی شما در بیرون از خانه روحیه بالایی داشته باشد، مطمئناً هوا را می بلعد و منجر به سکسکه می شود.

اگر به دنبال نگهداری بهتر خوکچه خود هستید مقاله چگونه توجه خوکچه هندی را به خود جلب کنیم؟ را بخوانید.

سکسکه خوکچه هندی چقدر طول می کشد؟

آیا خوکچه هندی سکسکه می کند؟ || دام و پت

سکسه در خوکچه های هندی باید موقتی باشد. وقتی ماهیچه های دیافراگم شل شوند، سکسکه خوکچه های هندی به طور خودکار متوقف می شود. سکسکه معمولا چند دقیقه طول می کشد تا به پایان برسد. همچنین اگر خوکچه هندی شما بنشیند، سکسکه در آن ها زود به پایان می رسد.

اگر سکسکه برای مدت طولانی ادامه پیدا کند، باید متوجه شوید که چه مشکلی در خوکچه هندی شما وجود دارد. اگر خوکچه هندی از بیماری خاصی رنج  ببرد باعث افزایش این مشکل می شود.

 شما باید دلایل یا رفتارهای دیگری را که ممکن است منجر به سکسکه شود را تشخیص دهید. بررسی کنید که آیا خوکچه هندی علائم زیر را نشان می دهد یا خیر؟ در صورت بروز هر یک از علائم زیر بهتر است خوکچه خود را نزد دامپزشک ببرید:

  • قادر نبودن به حذف یا تخلیه مدفوع
  • امتناع یا ناتوانی از خوردن یا نوشیدن
  • علائم درد فیزیکی مانند دندان قروچه یا خوابیدن به پشت

اینها علائمی است که نشان می دهد خوکچه هندی شما از مشکلات گوارشی رنج می برد. سکسکه نیز از علائم این مشکل است، اما جای نگرانی نیست. اگر در مورد علائم مطمئن نیستید می توانید به دامپزشک مراجعه کنید.

چگونه سکسکه خوکچه هندی را متوقف کنیم؟

هرگز سعی نکنید بینی خوکچه هندی خود را نگه دارید تا نفس خود را حفظ کند. آنها از این کار می ترسند و دیگر هرگز به شما اعتماد نخواهند کرد. ترساندن خوکچه هندی ایده خوبی نیست. زیرا آنها قبلاً به دلیل جثه شما ترسیده اند. پریدن یا حرکت عمدی خوکچه هندی به آنها کمکی نمی کند تا سکسکه را متوقف کنند. در عوض، می تواند به آنها آسیب برساند.

بهترین درمان برای جلوگیری از سکسکه خوکچه هندی، زمان است. آنها عمدتاً در تنهایی سکسکه می کنند. تا زمانی که مشکل برای مدت طولانی تری باقی بماند و ادامه یابد، لازم نیست نگران آن باشید. با این حال، می توانید با ترفندهایی به خوکچه هندی خود کمک کنید.

به آرامی دو انگشت خود را روی دیافراگم خوکچه هندی خود قرار دهید. آن را در زیر قلب و ریه ها و بالای کبد خواهید یافت. هنگامی که متوجه شدید دیافراگم کجاست، به آرامی آن را از نوک انگشتان خود فشار دهید. با این حال، خوکچه‌های هندی زمانی که به سمت پایین خود لمس می‌شوند، تحریک می‌شوند و صدمه زدن به آن‌ها این وضعیت را بدتر می‌کند. بنابراین، برای شروع بسیار مراقب و ملایم باشید.

اگر خوکچه هندی شما یک مورد کوتاه سکسکه داشته باشد، هوای داخل را به راحتی خارج می کند. همچنین نباید بلافاصله سکسکه را متوقف کند. اما اگر خوکچه هندی شما دیافراگم سفت یا پف کرده ای دارد، مطمئناً از مشکلات سلامتی رنج می برد.

آیا سکسکه برای خوکچه هندی خطرناک است؟

سکسکه در خوکچه هندی تا زمانی که شدید نشود مضر نیست. تصور کنید فرزندتان سکسکه دارد. اگر تازه غذای خود را خورده باشند و شروع به سکسکه کرده باشند، هیچ فکری در مورد آن نخواهید داشت. آنها ممکن است غذا را بلعیده باشند، یا بعد از خوردن غذا بسیار بازیگوش بودند.

اگر شخصی برای چند ساعت به طور مداوم سکسکه کند، موضوع استرس زا می شود. و اگر تمام روز ادامه پیدا کند، باید به پزشک مراجعه کنید. همین امر در مورد خوکچه هندی نیز صدق می کند.

نکته دیگری که در مورد خوکچه هندی باید به آن توجه کنید این است که آنها نمی توانند معده خود را مانند انسان پاک کنند. آنها قادر به خارج کردن پر سر و صدا از معده از طریق دهان یا استفراغ نیستد. این بدان معناست که یک مشکل گوارشی وجود دارد که باید مستقیما برطرف شود.

مشکل هضم خوکچه هندی باعث افزایش تنش نمی شود. گاهی اوقات، خوکچه هندی سکسکه می کند زیرا از بیماری تنفسی رنج می برد. اگر خوکچه هندی در حین سکسکه تکان بخورد، می تواند ناشی از دمای پایین بدن، استرس  یا یک سکته مغزی ناگهانی باشد.

بنابراین لازم است به دمای خوکچه هندی خود توجه کنید و اگر بین 101 تا 103 درجه فارنهایت باشد، این میزان گرمای بدن جای نگرانی نیست. همچنین علت استرس خوکچه های هندی را دریابید. در صورت امکان، آنها را به قفس خود برگردانید تا آرام شوند.

اگر خوکچه هندی شما بدون هیچ دلیل قابل قبولی به سکسکه ادامه دهد، سلامت حیوان خانگی شما در خطر است. آن زمان است که باید در پیشگیری از این مشکل مشارکت کنید و فورا با دامپزشک در این خصوص مشورت کنید.

شرایط تنفسی مربوط به سکسکه در خوکچه هندی

آیا خوکچه هندی سکسکه می کند؟ || دام و پت

مشکلات تنفسی در خوکچه های هندی رایج است و به آن اسنافل می گویند. در این شرایط خوکچه هندی صدا ایجاد می کند. سکسکه زمانی ظاهر می شود که خوکچه هندی بیمار ریه های خود را پر از هوا کرده و سعی می کند راحت تر نفس بکشد. این هوا نیز در معده آنها پر می شود و باعث انقباض در دیافراگم و سکسکه می شود.

برخی از خوکچه های هندی به تنهایی در مقابله با عفونت های تنفسی موفق خواهند بود. یک خوکچه هندی بالغ سالم از ایمنی کافی برای غلبه بر این عفونت ها برخوردار است.

علائم عفونت های تنفسی در خوکچه های هندی عبارتند از:

  • خم شدن سر و خاراندن گوش ها. این نشان می دهد که عفونت در حال انتشار به گوش است.
  • عطسه و دفع مواد زائد سفید. عطسه های خشک به راحتی با واکنش های آلرژیک مرتبط هستند.
  • دفع مواد زائد از چشم یا بینی. قبل از اینکه خوکچه هندی شما آن را روی بدن خود بمالد، باید آن را تمیز کنید.
  • عدم تمایل به غذا خوردن. در شرایط آب و هوایی، خوکچه هندی اشتها خود را از دست می دهد. مانند همه حیوانات کوچک دیگر، اما آنها باید ظرف 24 ساعت غذا بخورند.

اگر خوکچه هندی شما به آرامی از طریق دهان نفس می کشد، حتما باید آنها را نزد دامپزشک ببرید. در غیر این صورت شروع به سکسکه نخواهند کرد. آنها همچنین نمی توانند هوای کافی برای تنفس از بینی خود دریافت کنند.

شرایط گوارشی مرتبط با سکسکه در خوکچه هندی

مشکلات گوارشی در خوکچه هندی را نباید نادیده گرفت. اگر خوکچه هندی شما در مسیر گوارش خود دچار ایستاز شود، فوراً آسیب زا می شود. این انسدادها می توانند گاهی اوقات باعث سکسکه مداوم شوند.

ایستاز دستگاه گوارش شایع ترین موردی است که بر هضم غذا در خوکچه هندی تأثیر می گذارد. ما به شما توصیه کرده ایم که با لمس دیافراگم خوکچه هندی از سکسکه جلوگیری کنید. اما لازم است در حین انجام آن، بدانید که خوکچه چه حسی دارد. اگر شکم خوکچه‌ه هندی شما سفت است یا در هنگام لمس ناله می‌کنند، فورا باید به دامپزشک مراجعه کنید.

سفتی و سکسکه در خوکچه هندی به این معنی است که آنها در روده خود انسداد دارند. این امر آنها را از خوردن و دفع مواد زائد باز می دارد. معده آنها ممکن است در این زمان صدای حباب ایجاد کند. چرا خوکچه هندی خانگی همیشه گرسنه است؟ 

تفاوت سکسکه و تشنج در خوکچه هندی چیست؟

اگر خوکچه هندی شما سکسکه کند، سر خود را به عقب و جلو حرکت می دهد. این عمل سریع خواهد بود و در صورت پلک زدن می توانید آن را ببینید.

تشنج متفاوت از سکسکه است زیرا بدن خوکچه هندی شروع به لرزیدن می کند. حیوانات خانگی در اثر تشنج ممکن است چشمان خود را در سر خود بچرخانند، دست و پا بزنند، بزاق دهانشان را بیرون بیاورند و جیغ بزنند.

تفاوت دیگر تشنج و سکسکه در زمان آن است. سکسکه چند ثانیه طول می کشند و سپس ناپدید می شوند. اگرچه، آنها می توانند برای ثانیه ها، دقیقه ها و ساعت ها تکرار شوند.

تشنج ها متفاوت است. خوکچه های هندی کمتر از یک دقیقه تشنج می کنند، حتی در کمتر از 20 ثانیه از بین می روند. تشنج در خوکچه هندی ترسناک است. هر کسی که آنها را تماشا کرده است نمی تواند آنها را به عنوان سکسکه اشتباه بگیرد.

اگر خوکچه هندی شما دچار تشنج می شود، علت آن را ارزیابی کنید. آنها ممکن است استرس داشته باشند یا از بیماری خاصی رنج ببرند. تشنج برای آنها خطرناک است.

چگونه از سکسکه مکرر خوکچه هندی پیشگیری کنیم؟

آیا خوکچه هندی سکسکه می کند؟ || دام و پت

برخی از خوکچه‌های هندی وضعیت سلامتی خوبی دارند، اما سکسکه های مکرری را تجربه می‌کنند. این می تواند باعث آزار خوکچه هندی شما شود. در چنین شرایطی باید تغییراتی در سبک زندگی آنها ایجاد کنید. به خصوص، شما باید رژیم غذایی و سلامت روان آنها را بررسی کنید. با انجام کار های زیر می توانید از سکسکه مکرر در خوکچه هندی خود جلوگیری کنید:

سکسکه خوکچه هندی ناشی از رژیم غذایی است.

رژیم غذایی خوکچه هندی بخش مهمی از سلامت آنهاست. خوکچه هندی به دلیل آلرژی سکسکه نمی کند، اما به برخی از مواد غذایی خاص حساس است. شما می توانید این غذاها را از رژیم غذایی آنها حذف کنید.

اگر خوکچه هندی شما بالغ است، از حذف پلت از رژیم غذایی آنها شروع کنید. به جز این اگر خوکچه هندی شما دارای شرایط سلامتی است و به توپ های کوچک غذایی مانند آرتریت نیاز دارد، آنها غیر ضروری هستند. خوکچه هندی بالغ می تواند با خوردن علف خشک یا یونجه به خوشی زندگی کند.

علف خشک و یونجه، طبق ماهیت خود، زمان بیشتری برای خوردن نیاز دارند. خوکچه های هندی شما اگر در حال جویدن یونجه هستند دوست دارند به آرامی غذا بخورند. چرا که احتمال بلع هوا را کاهش می دهد.

نکته دیگر این است که، به سبزیجاتی که در اختیار آنها قرار می دهید نگاه کنید. سبزیجات به عنوان غذای خوکچه هندی توصیه می شود، اما برخی از انواع آن مناسب خوکچه هندی نیستند. به عنوان مثال، کاهوی آیسبرگ حاوی مایعی به نام لاکتوکاریوم است که معده خوکچه هندی را تحریک می کند.

مراقب بیماری های گوارشی در خوکچه خود باشید و استاز گوارشی در خوکچه هندی را جدی بگیرید.

سکسکه خوکچه هندی ناشی از سلامت روان است.

شما باید مطمئن باشید که خوکچه هندی شما نباید تحت استرس باشد. سکسکه نتیجه مستقیم استرس نیست. با این حال، احساس ناامنی می تواند رفتاری را که باعث سکسکه می شود تغییر دهد. خوکچه هندی در زندگی خود به امنیت و نظم نیاز دارد. اگر در روال خوکچه های هندی خود نامنظم باشید، آنها گیج خواهند شد. آنها شک خواهند کرد که چه زمانی وعده غذایی بعدی آنها خواهد آمد.

زمانی که غذای خود را مطابق با ساعت تخیلی که تنظیم کرده اند دریافت کنند، احساس خوشحالی خواهند کرد. زمان مناسب برای غذا دادن به خوکچه هندی صبح و قبل از خواب است. آنها به ناچار گرسنه خواهند شد و از این به عنوان یک جدول زمانی لذت خواهند برد.

اگر به حیوانات خانگی خود بیاموزید که صبح زود زمان غذا خوردن است، آنها به سرعت آرام می شوند. ممکن است این اتفاق بیفتد که مشکل شما نیستید، اما خوکچه هندی دیگری که در قفس مشترک است باعث می شود خوکچه هندی شما احساس ناامنی کند.

دو گینه با هم موقعیت متضادی را ایجاد می کنند. وقتی این موضوع حل شد، هر دو خوکچه هندی راضی خواهند شد. تا آن زمان، هر دو مراقب یکدیگر خواهند بود. هر یک از آنها ممکن است غذای خود را قبل از رسیدن دیگری بخورد.

به همین دلیل است که دو خوکچه هندی تا زمانی که پیوند خوبی نداشته باشند، نباید با هم در یک قفس زندگی کنند. زمانی که این کار را انجام می دهند، شریک زندگی یکدیگر می شوند. اما قبل از این، آنها رقیب یکدیگر خواهند بود.

سخن آخر

همه خوکچه های هندی احتمالاً در سن خاصی سکسکه را تجربه خواهند کرد. این بیماری در بچه خوکچه هندی بیشتر از خوکچه هندی بالغ مشاهده می شود، اما هر خوکچه هندی باید زمانی در زندگی خود این را تجربه کند. یکی دیگر از راهکارهای نگهداری بهتر خوکچه ها این است که بدانید مدفوع طبیعی خوکچه هندی چگونه باید باشد؟

منبع
https://guineapig101.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا