حیوانات خانگی کوچک

آیا خوکچه غذای همستر می خورد؟

آیا خوکچه غذای همستر می خورد؟ می توانید به خوکچه هندی خود، غذاهای مخصوص همستر های خانگی را بدهید؟ یا اینکه باید به خوکچه های هندی تان غذای مخصوص خودشان را بدهید؟ این سوال دقیقاً همان چیزی است که در این مقاله از دام و پت به آن پاسخ داده خواهد شد. به طور کلی، یک خوکچه هندی نباید غذای همستر بخورد یا به آنها غذای همستر داده شود.

اگرچه مقدار کمی از غذای همستر نباید آسیب زیادی به همراه داشته باشد، اما غذای همستر حاوی مشخصات تغذیه ای مناسب برای رفع نیازهای خاص خوکچه های هندی نیست. به این ترتیب، خوردن بیش از حد یا مصرف زیاد این غذاها می تواند منجر به بروز پیامدهای منفی برای سلامتی و شروع اختلالات گوارشی در خوکچه های هندی شود.

چرا خوکچه هندی نمی تواند غذای همستر را بخورد؟

خوکچه هندی به این علت نمی تواند غذای همستر بخورد که برای رفع نیازهای غذایی بسیار منحصر به فرد آن ها طراحی و یا فرموله نشده اند. علاوه براین، شما باید به یک نکته بسیار مهم نیز توجه داشته باشید. خوکچه هندی گیاهخوار و همستر همه چیزخوار است.

معنای اصلی این امر این نکته است که خوکچه هندی به طور طبیعی و بیولوژیکی برای خوردن مواد گیاهی در زیستگاه های وحشی خود تکامل پیدا کرده است. از سوی دیگر، همسترها در رژیم غذایی خود بسیار متنوع تر هستند. آنها می توانند هم مواد گیاهی و هم حیوانی را بخورند. این مسئله یک تفاوت اساسی خوکچه هندی و همستر است.

در واقع، خوکچه هندی سیستم گوارشی کاملاً متفاوتی با سیستم گوارشی همستر دارد. آنها برای داشتن عملکرد صحیح به مقادیر زیادی فیبر و علوفه نیاز دارند. تامین نیازهای غذایی آنها ممکن است که تا حدودی دشوار باشد، اما ضروری است که این کار را انجام دهید.

نیاز های ویتامین در خوکچه هندی و همستر

آیا خوکچه غذای همستر می خورد؟ || دام و پت

خوکچه هندی، مانند انسان، اما بر خلاف خرگوش، قادر به ساخت ویتامین C مورد نیاز خود نیست و بنابراین این ماده مغذی باید به عنوان بخشی از رژیم غذایی آنها تامین شود. خوکچه هندی همچنین نیاز به ویتامین A بالایی دارد که بسیار بیشتر از خرگوش یا سایر جوندگان است.

بنابراین رژیم غذایی خوکچه هندی باید بیشتر از علف ها، گیاهان و سبزیجات خاص تشکیل شود. اما در همسترها این طور نیست. برای یک همستر خانگی، همه این الیاف و علوفه مورد نیاز نیست. در واقع، استفاده “بیش از حد غذای سبز” در رژیم غذایی یک همستر احتمالا باعث بروز مشکلاتی (مانند اسهال) و حتی کمبودهای غذایی می شود.

برای داشتن سطح سلامتی مطلوب، همسترها به مواد مغذی دیگری مانند پروتئین نیز نیاز دارند. بنابراین، دانه ها و غلات برای  نیازهای غذایی آنها بسیار مناسب تر هستند. در واقع، خوکچه هندی نسبت به همسترها در رژیم غذایی خود نیاز به پلت بسیار کمتری دارد. حتی مقدار و تعداد وعده های ارائه نیز یکسان نیست.

با در نظر گرفتن همه این نکته ها، شروع به مشاهده تفاوت های زیادی می کنید. باید سعی کنید الگوهای تغذیه طبیعی آنها را در خانه تان تکرار کنید. حتی اگر آن ها را به عنوان حیوان خانگی در محیط داخلی خانه نگه داری می کنید، باید تا حد امکان محیط طبیعی زندگی این حیوانات را شبیه سازی کنید.

با این حال، ابتدا باید بدانید که غذای خوکچه های هندی و همسترها تا چه حدی متفاوت هستند.

تفاوت بین غذای خوکچه هندی و همستر

پلت های خوکچه هندی و غذای همستر تا حد زیادی متفاوت هستند. آنها هر دو حاوی مواد بسیار متفاوت و بنابراین، پروفایل های تغذیه ای متنوعی هستند. بهترین راه این است که مشخصات تغذیه ای بسته بندی های غذای خوکچه هندی و همستر را با همدیگر مقایسه کنید. با این حال، می توان به تفاوت های کلی این دو نوع غذا اشاره کرد.

به طور کلی، در غذای یک خوکچه هندی، ویتامین A، ویتامین D3 و ویتامین E به میزان قابل توجهی بیشتر است! اما شاید مهمتر از همه، این تفاوت باشد. غذای خوکچه هندی دارای اسید اسکوربیک (ویتامین C) است، در حالی که غذای همستر فاقد آن است. و این نکته بسیار مهم است.

زیرا خوکچه هندی مانند انسان (بر خلاف همستر) نمی تواند ویتامین C مورد نیاز بدن خود را سنتز کند. بنابراین، آنها باید این ماده مغذی را از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنند. به عبارت دیگر، آن ها برای پیشگیری از بروز کمبود مواد مغذی، به مقدار زیادی از آن نیاز دارند. در واقع، میزانی بین  10 تا 30 میلی گرم بر کیلوگرم در روز  برای سلامتی آن ها مفید است.

بنابراین، ضروری است که خوکچه هندی خانگی شما این ویتامین مهم را از طریق رژیم غذایی خود دریافت کند. برخی از پلت های مخصوص خوکچه های هندی، می ‌توانند به تامین این ماده مغذی کمک کنند. اگر بخواهیم ترکیبات فعال هر دو نوع رژیم غذایی را با هم مقایسه کنیم، تفاوت های فاحشی را نیز بین آن ها مشاهده خواهیم کرد.

مواد تشکیل دهنده غذایی همستر و خوکچه

آیا خوکچه غذای همستر می خورد؟ || دام و پت

از آنجایی که لیست تفاوت ها بسیار طولانی است، به طور خلاصه تعدادی از تمایزهای موجود در مواد سازنده این دو رژیم را بررسی می ‌کنیم:

مواد تشکیل دهنده یک برند غذای مخصوص خوکچه هندی، شامل موارد زیر است:

  • پوسته سویا
  • نخود فرنگی پوسته شده
  • کنجاله سویای پوست کنده
  • سویای فرآوری شده با حرارت
  • یونجه آسیاب شده تیموتی گراس

مواد تشکیل دهنده یک برند غذای مخصوص همستر، شامل موارد زیر است:

  • میلو
  • گندم
  • کنجاله یونجه
  • ذرت آسیاب شده

به طور کلی، ترکیب مواد غذایی صنعتی مخصوص همسترها و خوکچه های هندی، با یک دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، در رژیم غذایی خوکچه های هندی، علف تیموتی وجود دارد. این علف، ماده حاوی فیبری است که خوکچه ها به آن نیاز دارند، برخلاف همسترها که می توانند با مصرف گندم سلامتی خود را حفظ کنند.

یک خوکچه هندی چه مقدار از غذای یک همستر را می تواند مصرف کند؟

خوکچه هندی تنها به احتمال زیاد قادر به خوردن مقدار کمی از غذای مخصوص همستر است بدون اینکه عوارض جانبی منفی فوری را تجربه کند. در عین حال، تغذیه طولانی مدت یا مداوم احتمالاً منجر به بروز کمبودهای تغذیه ای، چاقی و سایر مسائل مرتبط با رژیم غذایی خواهد شد. پس بهتر است تا جای ممکن از دادن غذای همستر به خوکچه های هندی خودداری کنید.

زیرا خوکچه های هندی قادر به گوارش مطلوب غذای مخصوص همستر نیستند. علاوه براین، این نکته درست است که خوکچه‌ های هندی مختلف، با توجه به سن، وزن و سایر شرایط سلامتی، واکنش متفاوتی به مصرف غذای مخصوص همستر نشان می‌ دهند.

اما در کل، خوکچه هندی نمی تواند به خوبی غذای مخصوص همستر را تحمل کند. و به همین علت است که باید از مصرف آن خودداری کند. خوکچه هندی سیستم گوارشی پیچیده ای دارد. علاوه بر این، در طبیعت، آنها با رژیم غذایی عمدتاً حاوی علف زنده می مانند. علف مصرفی آن ها کاملاً بی انرژی است و در حالت خام بسیار غیرقابل هضم است.

پس رژیم غذایی خوکچه های هندی در طبیعت منحصر به فرد است. علاوه براین، آن ها دارای یک روده بزرگ و یک کیسه به نام سکوم هستند که پر از میکروب است و تمام این مواد فیبری را تجزیه می کند و مواد مغذی را از آن جذب می کند. اما با در نظر گرفتن این موضوع، بسیار مهم است که خوکچه هندی به درستی غذا بخورد، در غیر این صورت ممکن است که سیستم گوارشی خوکچه هندی خانگی تان مختل شود.

اما ممکن است گاهی اوقات خوکچه هندی به اشتباه غذای مخصوص همسترهای خانگی مصرف کند. در هر صورت، سوال این است که در صورت مصرف غذای همستر توسط خوکچه های هندی، چه اتفاقی می‌افتد؟

اثرات مصرف غذای همستر در خوکچه های هندی

آیا خوکچه غذای همستر می خورد؟ || دام و پت

به طور کلی، اثرات این اتفاق، به میزان مصرف غذای مخصوص همستر توسط خوکچه هندی دارد. در صورتی که خوکچه هندی تان یک وعده کامل غذای مخصوص همستر بخورد، به احتمال زیاد دچار ناراحتی گوارشی خواهد شد. درد، نفخ و دفع غیر طبیعی مدفوع، از جمله علائم احتمالی است.

این عوارض حتی ممکن است شامل بی حالی، عدم علاقه به مصرف یونجه و سایر غذاها و … باشد. اگر متوجه بروز هر یک از این علائم در خوکچه هندی تان شدید، باید حتما با دامپزشک حیوان خانگی تان تماس بگیرید. با این حال، مصرف مقدار کمی از غذای مخصوص همستر توسط خوکچه هندی، عوارض خفیفی را به همراه خواهد داشت.

علاوه بر این، تغییر ناگهانی در رژیم غذایی می تواند باعث بروز بیماری در خوکچه هندی شود. بنابراین نکته اصلی این است که غذای همستر نباید به میزان زیاد یا به صورت مداوم در خوکچه هندی مصرف شود.

غذاهای مناسب برای خوکچه های هندی

بخش عمده رژیم خوکچه هندی، تا 80 درصد، باید شامل یونجه تازه باشد. علاوه براین، خوکچه هندی تاتن باید به آب شیرین دسترسی داشته باشد. این ترکیب غذایی، می تواند به حفظ سلامتی خوکچه های هندی کمک کند. علاوه براین، شما باید برخی از سبزیجات را با تمرکز ویژه بر روی سبزیجات غنی از ویتامین C، در رژیم غذایی خوکچه هندی تان بگنجانید.

سبزیجات برگدار مانند کلم پیچ و کلم بروکلی به همراه فلفل قرمز یا سبز، منابع عالی حاوی ویتامین C هستند. سایر سبزیجات سبز نیز باید مورد استفاده قرار گیرند. کاهو رومی، کاهو های برگ قرمز و سبز، کلم پیچ، گشنیز و جعفری، گزینه هایی ایده آل هستند، اما مطمئن شوید که انواع مختلفی از آنها را ارائه کنید.

البته، باید مراقب برخی از سبزیجات برگدار مانند اسفناج نیز باشید. در کل حدود یک فنجان به ازای هر خوکچه هندی در روز مقدار مناسبی از سبزیجات برای ارائه به این حیوانات است. خوکچه هندی خانگی شما فقط به یک‌ هشتم فنجان پلت، یک بار در روز، نیاز دارد، اگرچه باید دستورالعمل های سازنده محصول غذایی را دنبال کنید.

به علت محتوای قند بالا، میوه را باید یک یا دو بار در هفته به عنوان یک خوراکی، به رژیم غذایی حیوان خانگی تان بیفزایید. یک تکه کوچک سیب، چند بلوبری یا یک توت فرنگی خرد شده گزینه های خوبی هستند. میوه های غنی از قند و اسید، مانند آناناس، باید به دفعات کمتر داده شوند، اما هر از گاهی مشکلی ندارند. همین نکات را می توان در مورد غلات خاصی مانند ذرت نیز گفت.

سخن آخر

غذای همستر برای خوکچه هندی مناسب نیست. بنابراین در حالی که ممکن است هر دو نوع حیوان خانگی را داشته باشید و بخواهید هزینه ها را کاهش دهید، نباید غذای مخصوص همستر را به خوکچه هندی تان بدهید. به طور کلی، به هیچ عنوان، حتی در مقادیر کم، توصیه نمی شود که این کار را انجام دهید.

در حالی که احتمال دارد مصرف تصادفی غذای همستر عوارض جانبی جدی ایجاد نکند، که البته به طور بالقوه می تواند، شما باید خوکچه هندی خود را از نزدیک تحت نظر داشته باشید. به طور خلاصه، رژیم غذایی خوکچه هندی نسبتاً مشکل است. تهیه آن در خانه سخت است. زیرا آنها در طبیعت عمدتا علف خوار هستند.

جای تعجب نیست که در آن ها سیستم گوارشی مشکلی برای استخراج و جذب مواد مغذی از این نوع غذاها تکامل پیدا کرده است. اما این نکته را نمی توان در مورد همسترها گفت. بنابراین، غذای تجاری به طور هدفمند طراحی شده اند تا برای هر یک از جوندگان خانگی مطلوب باشد.

منبع
https://peteducate.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا