حیوانات خانگی کوچک

علت خوردن مدفوع توسط جوجه تیغی چیست؟

قبل از پرداختن به خوردن مدفوع توسط جوجه تیغی باید بدانیم که به عمل حیوانی که مدفوع را می خورد کوپروفاژیا می گویند. حیوانات زیادی از جمله جوجه تیغی، خرگوش، موش، گربه و سگ متعلق به جامعه غذاخوری سرگین هستند. جوجه تیغی ها گاهی اوقات مدفوع خود را می خورند. که این ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. متداول ترین دلیل این امر این است که آنها تغذیه کافی از غذای خود دریافت نمی کنند و بنابراین دوباره مدفوع خود را می خورند تا آنچه را که از سیستم به جا مانده است هضم کنند.

دلیل دیگر می تواند این باشد که بسیاری از حیوانات دوست دارند خود مسح کنند. در این حالت مدفوع می کنند و آن را به تمام بدن خود می مالند تا خودشان را مسح کنند. این رفتار معمولاً در مراحل اولیه زندگی هجی مشاهده می شود.

اگر جوجه تیغی شما این کار را می کند، تقصیر شما نیست، بلکه این عدم درک است که منجر به چنین موقعیت هایی می شود. برای کنار آمدن با مشکلاتی که یک جوجه تیغی با آن مواجه است، چیزهای زیادی لازم است. بنابراین به شدت توصیه می شود که این مقاله از دام و پت را به طور کامل بخوانید تا بتوانید زندگی جوجه تیغی خود را مدیریت کنید. شاید برای شما جالب باشد بدانید که آیا جوجه تیغی بچه خودش را می خورد؟

علت خوردن مدفوع توسط جوجه تیغی، چیست؟

شاید فکر کردن به اینکه جوجه تیغی ها مدفوع خود را می خورند بسیار ناپسند باشد، اما باید دلیل این رفتار را درک کنیم. این به شما کمک می کند تا دریابید که آیا مشکلی وجود دارد که باید به آن رسیدگی کنید. در اینجا برخی از دلایلی که جوجه تیغی ها مدفوع خود را می خورند آورده شده است:

کمبود مواد مغذی از علل خوردن مدفوع توسط جوجه تیغی

همانطور که قبلا گفته شد، شایع ترین دلیل جوجه تیغی ها برای خوردن مدفوع خود، عدم دریافت مواد مغذی مورد نیاز از رژیم غذایی است. بسیاری از حیوانات سیستم گوارشی کوچکی دارند و جوجه تیغی نیز از این قاعده مستثنی نیست. آنها سیستم گوارشی کوچکی دارند و بنابراین نمی توانند غذا را به طور کامل هضم کنند.

در نتیجه، مدفوع خود را می خورند تا مواد مغذی و پروتئین باقی مانده را دریافت کنند. در صورت داشتن علائم دیگری مانند بیرون آمدن پوزه از بینی یا عطسه و لیسیدن. سپس، باید بلافاصله به دامپزشک مراجعه کنید. بنابراین می توانید سعی کنید رژیم غذایی آن را  به غذاهای مغذی تر تغییر دهید و ببینید که آیا کمک می کند یا خیر. برای این منظور بهتر است بدانید که جوجه تیغی چه میوه هایی می خورد؟

شکل دستگاه گوارش، یکی از علل خوردن مدفوع توسط جوجه تیغی

علت خوردن مدفوع توسط جوجه تیغی چیست؟ || دام و پت

دلیل دیگر سیستم گوارش جوجه تیغی است. ما باید بدانیم که جوجه تیغی سیستم گوارشی کوتاهی دارد. گاهی اوقات غذا فقط تا نیمه هضم می شود تا مدفوع شود. بنابراین فقط نیمی از ارزش غذایی را دریافت می کند. این می تواند منجر به کمبود مواد مغذی شود و ممکن است دلیل خوردن غذای نیمه هضم شده یا  مدفوع باشد.

کمبود مایعات، یکی دیگر از علل خوردن مدفوع توسط جوجه تیغی

اگر جوجه تیغی شما آب کافی دریافت نمی کند، ممکن است سعی کند رطوبت مدفوع خود را دریافت کند تا بتواند از این طریق کمبود مایعات را جبران کند. شاید جوجه تیغی شما به بطری نوشیدنی تسلط نداشته باشد، یا می بینید، اما به نظر می رسد که آب آشامیدنی نیست. سعی کنید در یک کاسه کوچک به آن آب بدهید. این ممکن است کمک کند زیرا برخی از جوجه تیغی ها از بطری ها خوششان نمی آید.

نبود غذای کافی

ممکن است نگران این باشید که به جوجه تیغی غذای زیادی بدهید، اما اگر به اندازه کافی به جوجه تیغی غذا ندهید، برای رفع گرسنگی خود به خوردن مدفوع خود متوسل می شود. بنابراین اگر تا اوایل شب یک کاسه خالی دیدید، آن را پر کنید. جوجه تیغی شما ممکن است گرسنه باشد.

استرس

برخی جوجه تیغی ها (بچه جوجه تیغی) ممکن است هنگام رفتن به خانه جدید دچار استرس شوند و مدفوع خود را به عنوان مکانیزم مقابله با آن بخورند. اگر کمی زمان و مکان به آنها بدهید بهتر می شوند.

تمیزی قفس

جوجه تیغی نیز مانند سایر حیوانات، غریزه خوردن چیزهایی را که روی زمین پیدا می کند، دارد. سعی کنید به دفعات دفع مدفوع را بردارید و ببینید آیا این کار مانع از خوردن مدفوعش می شود یا خیر.

تغییر در رژیم غذایی

هنگامی که از یک غذا به غذای دیگر تغییر می‌کنید، گاهی اوقات کمی طول می‌کشد تا ارزش غذایی کل غذای جدید جذب شود، این ممکن است منجر به خوردن مدفوع جوجه تیغی برای جبران کمبود موقت مواد مغذی شود.

مسح کردن خود

گاهی اوقات جوجه تیغی شما با استفاده از بزاق خود و گاهی اوقات از مدفوع خود برای مسح استفاده می کند. اگر علائم دیگری وجود نداشته باشد، جای نگرانی نیست.

ممکن است از خود بپرسید که آیا جوجه تیغی شما اگر مدفوع خود را بخورد خوب می شود؟ خوردن مدفوع خودش برای جوجه تیغی اصلا خطرناک نیست. در واقع، آنها مواد مغذی باقی مانده در مدفوع مانند سلولیت، پروتئین و مواد معدنی را دریافت می کنند.

فقط زمانی خطرناک می شود که آبریزش بینی، عطسه یا لیسیدن زیاد داشته باشند. لطفا در صورت مشاهده علائم این علائم فورا با دامپزشک تماس بگیرید. چیز دیگری که می تواند خطرناک باشد خوردن مدفوع حیوانات دیگر است. بنابراین آنها را از جایی که حیوانات دیگر کار خود را انجام داده اند دور نگه دارید. آنها ممکن است با خوردن مدفوع حیوان دیگری به انگل یا عفونت باکتریایی مبتلا شوند.

تغذیه جوجه تیغی چیست؟

علت خوردن مدفوع توسط جوجه تیغی چیست؟ || دام و پت

ساده ترین راه تهیه ی غذای جوجه تیغی با 2 تا 3 برند مرغوب و مخلوط کردن آنها می باشد. برندهای بسیار معروفی مانند سلامتی در بازار وجود دارد. یکی دیگر از برندهای مطلوب نخود سبز و اردک نچرال بالانس است.

شما همچنین می توانید حشرات را اضافه کنید که بخشی از رژیم غذایی طبیعی آنها هستند. حشراتی مانند کرم‌های خوراکی و کرم‌های مومی برای جوجه تیغی‌ها کاملاً آشنا هستند و هر دو در فروشگاه‌های حیوانات خانگی و آنلاین موجود هستند. همچنین می توانید گاهی اوقات سبزیجات و تخم مرغ تازه به آنها بدهید.

گاهی اوقات اتفاق می افتد که جوجه تیغی غذا را نمی خورد. ممکن است یک دلیل ساده برای این وجود داشته باشد. اینکه شما اخیراً رژیم غذایی یا برند محصول را تغییر داده اید. جوجه تیغی ها در مورد غذای خود بسیار حساس هستند و غذا را از طریق بوی آن درک می کنند.

بنابراین، اگر می خواهید رژیم غذایی آنها را تغییر دهید، این کار را به آرامی و آگاهانه انجام دهید. غذای آنها را پشت سر هم عوض نکنید. کاری که می توانید انجام دهید این است که چند قطعه از نام تجاری جدید را با برند قدیمی تهیه کنید و ببینید که چه واکنشی نشان می دهند.

جوجه تیغی ها چه چیزی می توانند بخورند؟

جوجه تیغی ها در طبیعت با رژیم غذایی از حشرات و گاهی جوندگان مانند موش های کوچک زندگی می کنند. آنها همچنین شب ها غذا می خورند. بنابراین تهیه منبعی از سبزیجات تازه و حشرات کامل ایده خوبی است.

گوشت و تخم مرغ

هم گوشت (مانند مرغ) و هم تخم مرغ را به صورت ریز و همیشه به صورت پخته تهیه کنید.

کرم آرد و کرم مومی

 هر دوی اینها را می توان از فروشگاه حیوانات خانگی خریداری کرد. آنها هم در حالت زنده و هم در حالت یخ زده وجود دارند. با این حال، مزیت تغذیه یک جوجه تیغی با غذای زنده این است که به نوعی به تمرین ذهنی جوجه تیغی کمک می کند و زمان بازی را برای آنها فراهم می کند.

علاوه بر این، کرم‌های آردآلو می‌توانند پروتئین با کیفیتی را ارائه کنند و منبعی از کیتین ( نوعی پروتئین موجود در حشرات با فیبر زیاد ) هستند. کرم‌های موم معمولاً جنبه‌ی چرب دارند و مقدار کیتین در آنها کمی کمتر از کرم‌های خوراکی است.

جیرجیرک ها را می توان هم در حالت خشک و هم در حالت زنده یافت. آنها همچنین کیتین را در اختیار جوجه تیغی قرار می دهند، اما مطمئن شوید که فرآیند بارگیری روده را قبل از ارائه آنها به جوجه تیغی انجام می دهید. همچنین تهیه کریکت زنده بهتر از تهیه آن به عنوان یک غذای خشک است. جوجه های زنده بسیار آبدار هستند و پرچین می تواند قبل از اینکه آنها را ببلعد با آنها بازی کند.

حشرات بارگیری روده کاملاً مفید هستند زیرا می توانید غذاهای مغذی را برای جوجه تیغی ها تهیه کنید، که معمولاً آنها دوست ندارند بخورند. در این فرآیند، می توانید سبزیجات و میوه های مغذی را در اختیار حشرات قرار دهید، قبل از اینکه طعمه پرچین شما شوند.

از سبزیجاتی مانند کاهو و کرفس باید خودداری کرد زیرا فاقد مواد مغذی هستند. فروشگاه های حیوانات خانگی اقلامی را برای بارگیری روده حشرات فراهم می کنند. همچنین ضروری است که حشرات خود را از مکانی بهداشتی تهیه کنید که حاوی بخش‌هایی از آفت‌کش‌ها و کود نباشد.

میوه ها و سبزیجات

همیشه باید میوه ها و سبزیجات تازه مانند موز، سیب، انواع توت ها و غیره را برای آنها فراهم کنید. از خوردن غذاهای خشک باید اجتناب کرد و غذاهایی مانند آووکادو نیز یک ممنوعیت بزرگ هستند. در واقع، آنها می توانند برای جوجه تیغی خطرناک باشند.

کیبل (کیبل جوجه تیغی یا کیبل گربه)

 کیبل برجسته ترین قسمت رژیم غذایی جوجه تیغی شما را تشکیل می دهد. دو نوع کبیل وجود دارد یک کیبل مخصوص گربه و  دیگری کیبل جوجه تیغی. اما، به طور کلی، گربه ها برای پرچین ها نیز کار می کنند و ارزان تر هستند. بنابراین مطمئن شوید که حداقل 30 درصد پروتئین و بیش از 20 درصد چربی در آن وجود ندارد. طول عمر جوجه تیغی: چقدر عمر می کنند؟

چه مقدار غذا باید به جوجه تیغی بدهید؟

علت خوردن مدفوع توسط جوجه تیغی چیست؟ || دام و پت

غذای جوجه تیغی باید کنترل شود و در مقادیر مشخصی تهیه شود زیرا جوجه تیغی کاملا مستعد چاقی است. یک جوجه تیغی بالغ نباید بیش از دو قاشق چایخوری کیبل در روز مصرف کند. علاوه بر این، می توانید یک قاشق چایخوری میوه، سبزیجات و حشرات تازه تهیه کنید.

برخی از جوجه تیغی های بزرگتر و فعال تر را می توان با وعده های غذایی کمی بزرگتر اما با احتیاط تهیه کرد. به بررسی وزن آنها در یک زمان برنامه ریزی شده ادامه دهید و اگر افزایش وزن آنها بیش از 10٪ بود، در رژیم غذایی تجدید نظر کنید.

آنها همچنین شب ها غذا می خورند زیرا موجودات شب زنده داری هستند (حیواناتی که بیشترین فعالیت را در هنگام سحر و شب دارند). اطمینان حاصل کنید که روده های آنها را تمیز کرده و غذای نخورده را ظرف 24 ساعت از بین ببرید، تا مشکل رژیمی نداشته باشند.

جوجه تیغی ها چقدر مدفوع می کنند؟

وقتی جوجه تیغی را به عنوان حیوان خانگی می گیرید، خود را آماده کنید، قفس او را اغلب تمیز کنید. بچه جوجه تیغی ها یا جوجه تیغی ها دستگاه های کوچک مدفوع هستند و به نظر می رسد که هر چند دقیقه یکبار مدفوع می کنند.

با افزایش سن جوجه تیغی ها کمتر مدفوع می کنند. آنها هنوز هم زیاد مدفوع می کنند، اما حداقل قابل کنترل است. این به دلیل متابولیسم بالا و دستگاه گوارش کوتاه و رژیم غذایی غنی است.

بسیار ضروری است که مراقب میزان مدفوع یا کم بودن آنها باشید زیرا می تواند بر سلامت آنها تأثیر بگذارد. با نگاه کردن به مدفوع جوجه تیغی می توانید چیزهای زیادی در مورد سلامت عمومی جوجه تیغی دریافت کنید. تعداد دفعات مشخصی برای اینکه یک جوجه تیغی در روز مدفوع می کند وجود ندارد، اما رنگ و قوام مدفوع آن نقش مهمی در میزان مدفوع آنها دارد.

انواع قوام مدفوع جوجه تیغی

قوام مدفوع جوجه تیغی می تواند چیزهای زیادی در مورد سلامت کلی آنها به شما بگوید. این بر تعداد دفعات مدفوع در روز و میزان دفع آنها تأثیر می گذارد.

مدفوع سخت

اگر در حال تمیز کردن قفس جوجه تیغی خود هستید و متوجه شدید که مدفوع زیاد نیست، مدفوع بسیار سفت و خشک است یا مدفوع وجود ندارد، ممکن است جوجه تیغی شما یبوست داشته باشد. شما همچنین می توانید بررسی کنید که آیا هنگام تلاش برای مدفوع، دچار فشار می شود یا خیر؟

در این صورت باید به جوجه تیغی کدو حلوایی پخته شده بدون نمک و شیرین بدهید. کدو تنبل دارای تمام مواد مغذی و فیبر مورد نیاز برای کمک به راحتی مدفوع است. حدود 1/8 تا 1/4 قاشق چایخوری به آن بدهید.

کدو حلوایی پخته شده محتوای آب بالایی دارد و همین امر آن را برای نرم کردن مدفوع ایده‌آل  و خروج آن را آسان‌تر می‌کند. هرگز نباید جوجه تیغی خود را با یبوست حتی برای یک روز به این امید که به خودی خود از بین برود، رها کنید،.

اگر کدو تنبل تاثیری نداشت، باید جوجه تیغی خود را در اسرع وقت نزد دامپزشک ببرید. شما همچنین می توانید بوته جوجه تیغی خود را در آب ولرم قرار دهید. این به ماهیچه ها کمک می کند تا آرام شوند و به رها شدن مدفوع پشتیبان کمک می کند.

موشی

هنگامی که قفس جوجه تیغی خود را تمیز می کنید، ممکن است با دیدن مدفوع گل آلود یا اسهال نگران شوید. این می تواند به سادگی نشان دهنده یک شکم ناراحت باشد. مانند سایر حیوانات و حتی ما انسان ها، شکم ناراحت به معنای مدفوع بیشتر و منظم تر است. کدو تنبل برای اسهال یا مدفوع شل بسیار عالی عمل می کند، درست مثل یبوست.

کدو تنبل مدفوع را حجیم و به یکنواخت شدن بافت و قوام آن کمک می کند. اما اگر ظرف 24 ساعت جوجه تیغی بهتر نشد، باید جوجه تیغی خود را برای ویزیت نزد دامپزشک ببرید. یکی از دلایل دیگر اسهال در جوجه تیغی می تواند عدم تعادل فلور روده باشد. این امر زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌های خوب از تعادل با باکتری‌های بد خارج شوند.

شما می توانید هر چند وقت یکبار به جوجه تیغی خود پروبیوتیک بدهید تا فلور روده او را متعادل نگه دارد. بسیاری از صاحبان هجی از BeneBac برای حل عدم تعادل فلور فوری و بازگشت به مدفوع سالم استفاده می کنند. اگر نمی توانید ظرف 24 تا 48 ساعت پس از امتحان کدو تنبل و پروبیوتیک مدفوع جوجه تیغی خود را به حالت طبیعی برگردانید، بهتر است آن را نزد دامپزشک ببرید.

این ممکن است یک بیماری دیگر باشد، و برخی از بیماری ها می توانند مشترک بین انسان و دام باشند (به این معنی که می تواند از حیوانات به انسان منتقل شود). شما باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید و جوجه تیغی خود را از سایر حیوانات خانگی و اعضای خانواده خود جدا نگه دارید تا از گسترش آن جلوگیری کنید و بدانید که چگونه از جوجه تیغی مراقبت کنیم؟

مدفوع بدبو و کمی شل

علت خوردن مدفوع توسط جوجه تیغی چیست؟ || دام و پت

 این می تواند یک نام تجاری جدید از غذا یا میان وعده باشد که روده آن را دوست ندارد. به عنوان مثال، هر گونه خوراکی یا غذایی که ماهی در آن باشد، بوی بدی را در مدفوع جوجه تیغی ایجاد می کند.

رنگ مدفوع جوجه تیغی

رنگ مدفوع جوجه تیغی شما نیز ممکن است بر تعداد دفعات مدفوع جوجه تیغی تأثیر بگذارد.

مدفوع خونی یا قرمز رنگ

مدفوع قرمز یا خونی یک مشکل جدی در جوجه تیغی است. که شما باید فوراً به دامپزشک مراجعه کنید. مدفوع خونی به معنای خونریزی داخلی است و باید در اسرع وقت درمان شود. در این صورت، جوجه تیغی شما ممکن است بیش از حد معمول مدفوع کند و به سرعت آب آن را کم کند. در برخی موارد، مدفوع خونی به رنگ سیاه و نه قرمز وجود دارد. این امر بستگی به این دارد که خون از کجا سرچشمه می گیرد.

مدفوع رنگی لزج سبز یا سبز

مدفوع سبز به طور کلی معمولاً نشانه استرس در جوجه تیغی است. آنها بیش از حد معمول مدفوع می کنند و رنگ باعث می شود که آنها احساس استرس کنند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که محیط آنها تغییر کند یا زمانی که غذای آنها را تغییر می دهند.

مواردی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. این موارد نشان می دهد جوجه تیغی شما استرس دارد و باید از آنها مراقبت کنید تا شاد بمانند:

  • غذایی که به اندازه کافی برای آنها مغذی نیست.
  • محوطه ای که برای نیازهای آنها بسیار کوچک است.
  • نور نامناسب می تواند چرخه خواب آنها را مختل کند.
  • نداشتن مکانی امن برای پنهان شدن مانند گنبد یا زیر پتو.
  • فرصت ورزش مانند چرخ دویدن جوجه تیغی یا همستر وجود ندارد.

آنها همچنین هنگام مراجعه به معاینات معمول دامپزشکی دچار استرس می شوند، اما جای نگرانی نیست و همه پس از یک روز یا بیشتر به حالت عادی باز می گردند. با این حال، مدفوع سبز لزج به دلیل استرس نیست. شما باید جوجه تیغی خود را با دقت زیر نظر داشته باشید و آن را در 48 ساعت گذشته بدون درمان رها نکنید.

این واقعیت که مدفوع نه تنها سبز است، بلکه لزج است، می تواند منجر به عفونت باکتریایی به نام کلستریدیوم شود. اگر درمان نشود می تواند برای جوجه تیغی شما خطرناک باشد زیرا اولاً می تواند منجر به هدر رفتن جوجه تیغی شما شود. ثانیاً، می تواند زئونوز باشد (از حیوان به انسان منتقل شود).

سوالات متداول در مورد خوردن مدفوع توسط جوجه تیغی

علت خوردن مدفوع توسط جوجه تیغی چیست؟ || دام و پت

آیا جوجه تیغی به ویتامین نیاز دارد؟

اگر به جوجه تیغی خود یک رژیم غذایی کامل و چندین منبع پروتئین مانند حشرات و غذای باکیفیت گربه اراِئه می دهید، به مکمل های ویتامینی نیازی ندارید. اما اگر هنوز احساس می کنید که جوجه تیغی شما از نظر تغذیه ای کمبود دارد، فوراً با دامپزشک مشورت کنید.

جوجه تیغی ها چقدر آب می نوشند؟

باید یک منبع ثابت آب در اطراف جوجه تیغی وجود داشته باشد تا آنها بتوانند اغلب و هر زمان که می خواهند بنوشند. بسیاری از افراد برای تامین آب جوجه تیغی خود از بطری های سیپر استفاده می کنند. بنابراین، باید بررسی شود که جوجه تیغی با این بطری ها راحت نی باشد یا خیر؟

اگر چنین است، به یاد داشته باشید که آن جرعه‌ها را تمیز کنید، زیرا ممکن است به دلیل غذا یا مدفوع جوجه تیغی مسدود شوند. مطمئن شوید که اطراف آنها را نیز روزانه تمیز  می کنید.

سخن آخر در مورد خوردن مدفوع توسط جوجه تیغی

در پایان اگر مدفوع خواری پس از انجام هر کاری که می توانید برای متوقف کردن آنها انجام دادید ادامه پیدا کرد، بهتر است آنها را نزد دامپزشک ببرید.

 از آنجایی که جوجه تیغی ها موجودات ظریفی هستند و نیاز به مراقبت مداوم زیادی دارند. اگر رژیم غذایی و غذاهای خام حاوی مقادیر کافی پروتئین، چربی و فیبر به آنها بدهید، بعید است که مدفوع خود را بخورند. اگر آنها غذا می خورند، اما همچنان نشانه هایی از مشکلات دیگر را نشان می دهند، باید با یک دامپزشک مشورت کنید.

جوجه تیغی ها اغلب مدفوع خود را نمی خورند، اما دلایل زیادی می تواند توضیح دهد که چرا آنها گاهی اوقات مدفوع خود را می خورند. دلایلی از جمله: کمبود مواد مغذی، کمبود هیدراتاسیون، استرس یا کمبود غذا.

پس از کشف حقیقت تاریک مبنی بر اینکه جوجه تیغی من واقعا مدفوع خود را می خورد، باید بفهمیم چرا او مدفوع خود را می خورد، آیا این کار خطرناک است و چگونه می توانیم او را از این کار در آینده باز داریم.

منبع
https://furwingsandscalythings.com/https://smallpetsite.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا