حیوانات خانگی کوچک

آیا بیماری های خرگوش واگیردار هستند؟

بیماری‌های مسری خرگوش‌ها کدامند؟ خرگوش ها می توانند ناقل تعدادی بیماری باشند که ممکن است به حیوانات یا انسان های دیگر سرایت کند. خطرناکترین آنها از اینها شامل Tularemia و E.cuniculi است. با وجود این، بسیار نادر است که خرگوش ها بیماری مسری را به انسان منتقل کنند. بهتر است هنگام برخورد با حیوانات خانگی خود و کنترل نحوه تعامل آنها با یکدیگر، اقدامات احتیاطی اساسی را انجام دهید. این حال، اگر شما یا یکی از افراد خانواده‌تان سیستم ایمنی ضعیفی دارید، انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از انتشار احتمالی بیماری مهم‌تر خواهد بود. همچنین توجه به سایر حیوانات خانگی برای جلوگیری از انتشار بیماری بین آنها بسیار مهم است.

بیماری‌های مسری خرگوش‌ها می‌توانند ناقل و پخش کنند، کدامند؟

خرگوش ها مانند موش ها یا برخی حیوانات کوچک دیگر ناقل اصلی بیماری نیستند. در واقع، احتمال ابتلای شما به بیماری از همنوعانتان بسیار بیشتر از خرگوش خانگی است. معمولاً بیشترین نگرانی شما یک عفونت جزئی در اطراف محل زخم یا خراش نیش است حتی اگر خرگوش شما ناقل هر یک از این بیماری ها باشد. با این حال، از نظر تئوری امکان ابتلا به تعدادی عفونت خطرناک مختلف از حیوان خانگی یا خرگوش وحشی وجود دارد.

بیشتر حیوانات خانگی دیگر نیز نگرانی چندانی در مورد خرگوش شما ندارند. گربه ها و سگ ها عمدتاً فقط می توانند انگل هایی مانند کک یا کنه را از خرگوش بگیرند. به احتمال زیاد آن ها هستند که خرگوش را با این آلودگی ها آلوده می کنند. با این حال، خوکچه هندی می تواند یک بیماری جدی را از خرگوش هایی که حامل نوع خاصی از باکتری هستند، بگیرند، بنابراین ممکن است بخواهید خرگوش های خانگی و خوکچه هندی خود را جدا نگه دارید.

تولارمی

تولارمی، همچنین به عنوان تب خرگوش شناخته می شود، یک بیماری ناشی از عفونت باکتریایی است. می تواند باعث زخم و تورم غدد لنفاوی شود. در موارد شدید، باکتری راه خود را به ریه ها باز می کند و باعث علائم ذات الریه می شود. سایر حیوانات خانگی نیز می توانند مستعد ابتلا به این بیماری باشند. گربه های خانگی علاوه بر حیوانات خانگی کوچک جیبی مانند همستر می توانند این بیماری را بگیرند و گسترش دهند.

نحوه انتشار تولارمی

تولارمی زمانی پخش می شود که فرد با حیوانات حامل باکتری F. tularensis تماس پیدا کند. این بیماری بیشتر در میان خرگوش های وحشی پخش می شود. این بیماری توسط کنه ها و سایر حشراتی که با خرگوش آلوده در تماس بوده اند یا زمانی که فرد با حیوان آلوده مرده تماس پیدا می کند به انسان منتقل می شود. در موارد نادرتر می تواند از طریق غذا و آب آلوده یا تنفس ذرات گرد و غبار حاوی باکتری منتقل شود.

سالمونلا

به ندرت اتفاق می افتد که خرگوش ها سالمونلا را حمل کنند و انتقال دهند، اما احتمال آن وجود دارد. سالمونلا یک عفونت باکتریایی است که می تواند باعث اسهال و استفراغ در انسان ها شود. این می تواند باعث بیماری جدی در کودکان خردسال، نقص ایمنی و افراد مسن شود.

نحوه انتشار سالمونلا

معمولاً خرگوش ها باکتری های عامل سالمونلا را از غذاهایی که می خورند یا می نوشند می بلعند و از طریق مدفوع خود پخش می کنند. برخی از خرگوش ها ممکن است علائم افسردگی، تب یا اسهال را نشان دهند، اما برخی دیگر می توانند در حالی که کاملاً سالم به نظر می رسند، آن را گسترش دهند. خرگوش های خانگی حیوان معمولی برای انتشار سالمونلا نیستند.

درماتوفیتوز

آیا بیماری های خرگوش واگیردار هستند؟ || دام و پت

کرم حلقوی یک عفونت قارچی است که باعث ایجاد بثورات حلقوی روی پوست و پوست سر می شود. اگرچه خطرناک نیست، اما می تواند انواع مختلفی از حیوانات خانگی از جمله خرگوش ها را تحت تاثیر قرار دهد. بثورات آزاردهنده و خارش دار می توانند باعث ریزش مو شوند و به راحتی به سایر نواحی بدن مانند پنجه ها یا انگشتان سرایت کنند.

نحوه انتشار کرم حلقوی

کرم حلقوی از طریق تماس با سطح آلوده پخش می شود. اگر خرگوش شما کرم حلقوی دارد، نوازش آنها و سپس لمس پوست خود می تواند باعث گسترش بثورات شود. برعکس آن نیز صادق است. اگر شما یا هر یک از حیوانات خانگی دیگر به کرم حلقوی مبتلا شده اید، می تواند از طریق لمس به خرگوش خانگی شما نیز منتقل شود. Cuniculi یک انگل قارچی است که می تواند علائم بسیار خطرناک و شدیدی را در خرگوش ایجاد کند. می تواند باعث اختلالات عصبی و فلج در خرگوش شود. با این حال، در بسیاری از خرگوش هایی که سالم هستند و هیچ علامتی ندارند نیز وجود دارد.

تأثیر آن بر انسان و سایر حیوانات خانگی کمتر شناخته شده است. در بیشتر موارد، هیچ بیماری جدی ایجاد نمی کند، اما مشخص شده است که از ادرار خرگوش آلوده به انسان و سایر پستانداران منتقل می شود. با این حال، احتمال کمی برای بیماری جدی وجود دارد، مگر اینکه دچار نقص ایمنی باشید. خرگوش ها می توانند E.cuniculi را از طریق هاگ موجود در ادرار خود منتقل کنند. خرگوش مادر نیز می تواند آن را در دوران بارداری به نوزاد خود منتقل کند.

هاری

در واقع هاری یک بیماری ویروسی است که به سیستم عصبی مرکزی حمله می کند. هاری بسیار کشنده است و هنگامی که فرد علائم بالینی مانند ترس، استفراغ، گیجی و ترشح بیش از حد بزاق را نشان دهد، احتمال مرگ آن بسیار زیاد است.

نحوه انتشار هاری

هاری بیماری دیگری است که خرگوش ها از نظر فنی می توانند آن را بگیرند و حمل کنند، اما احتمال ابتلا به هاری از خرگوش ناچیز است، چه اهلی و چه وحشی. در واقع هیچ مورد تایید شده ای از انتقال از خرگوش به انسان وجود ندارد. این به این دلیل است که هاری از طریق بزاق منتقل شده از طریق نیش و خراش حیوان آلوده منتقل می شود. اغلب اوقات یک خرگوش مستقیماً کشته می شود و شانس انتقال بیماری را ندارد.

از نظر تئوری، اگر خرگوشی از طریق دروازه کلبه مورد حمله و مجروح شدن قرار گیرد، اما کشته نشود، متعاقباً ممکن است فردی را گاز بگیرد یا خراش دهد و هاری را منتشر کند. خفاش‌ها همچنین می‌توانند خرگوش‌های وحشی را گاز بگیرند که می‌توانند ویروس را گسترش دهند، اما باز هم، همه اینها تئوری است زیرا هیچ موردی از انتقال از خرگوش به انسان ثبت نشده است.

کزاز

کزاز زمانی ایجاد می شود که سطوح سمی باکتری وارد بدن می شود، معمولاً از طریق یک بریدگی عمیق یا زخم جدی. به سیستم عصبی حمله می کند و باعث انقباض عضلانی می شود و حتی می تواند بر توانایی تنفس فرد تأثیر بگذارد. هیچ درمانی برای کزاز وجود ندارد، اما با واکسن قابل پیشگیری است.

نحوه انتشار کزاز

در حالی که نیش حیوانات علت اصلی عفونت کزاز نیست، گاهی اوقات می تواند منجر به آن شود. به خصوص اگر گزش حیوان بسیار جدی باشد. نیش خرگوش نیز از این قاعده مستثنی نیست. از آنجایی که دندان‌های آن‌ها می‌توانند زخم‌های سوراخ عمیق ایجاد کنند (گاهی تا حد استخوان)، این نیش‌ها می‌توانند باعث عفونت کزاز در فردی که واکسینه نشده است ایجاد کنند. خبر خوب این است که واکسنی برای جلوگیری از این عفونت های خطرناک از قبل وجود دارد. اکثر افراد در دوران کودکی علیه آن واکسینه می شوند. سپس به عنوان بزرگسالان فقط باید مطمئن شویم که هر 10 سال یک بار واکسن تقویت کننده کزاز انجام دهیم تا ایمنی را حفظ کنیم.

اسنافلز، یکی از بیماری‌های مسری خرگوش‌ها

آیا بیماری های خرگوش واگیردار هستند؟ || دام و پت

اسنافلز یک عفونت باکتریایی دستگاه تنفسی فوقانی است که علائم سرماخوردگی را در خرگوش ایجاد می کند. اگر علائم درمان نشوند، می‌تواند یک وضعیت تهدید کننده زندگی برای خرگوش‌ها باشد، اما بسیاری از خرگوش‌ها بدون اینکه علائم فعالی از خود نشان دهند، باکتری را در مجرای بینی خود حمل می‌کنند. معمولاً اسنافل توسط باکتری Pasteurella multocida ایجاد می شود. اگر شخصی توسط خرگوش حامل این باکتری گاز گرفته شود، زخم ممکن است عفونی شود. با این حال، عفونت شدید ناشی از نیش خرگوش غیر معمول است.

یکی دیگر از باکتری هایی که باعث ایجاد علائم اسنافل در خرگوش ها می شود، Bordetella bronchiseptica است. این باکتری می تواند باعث ایجاد سرفه در سگ ها شود. همچنین می تواند به خوکچه هندی منتقل شود و باعث بیماری جدی شود.

بیماری‌های مسری خرگوش‌ها، کدامند؟

خرگوش ها می توانند ناقل برخی از بیماری ها باشند، اما به احتمال زیاد به انسان سرایت نمی کنند. با این حال، برخی از بیماری ها و هجوم ها وجود دارند که بیشتر از انسان و سایر حیوانات خانگی به خرگوش منتقل می شوند.

  • ویروس هرپس سیمپلکس (HSV): HSV باعث ایجاد تبخال در انسان می شود، اما اگر به خرگوش منتقل شود می تواند باعث عفونت مغزی خطرناک شود. علائم رایج در خرگوش ها شامل کج شدن سر و از دست دادن تعادل است.
  • کرم نواری: کرم نواری به دلیل هضم غیرمعمول خرگوش‌ها قابل انتقال نیست، اما با خوردن غذای آلوده به آن مبتلا می‌شوند. اگر کرم های نواری روی کبد خرگوش کیست ایجاد کنند، می تواند به یک عفونت بسیار جدی تبدیل شود.
  • کک: در حالی که خرگوش ها می توانند از خرگوش های وحشی کک بگیرند، معمولاً توسط یک گربه یا سگ خانگی آلوده می شوند. با دامپزشک خود در مورد درمان ها صحبت کنید، زیرا بسیاری از داروهای کک گربه یا سگ بدون نسخه برای خرگوش ها بسیار قوی هستند.

بیماری‌های مسری خرگوش‌ها

در حالی که بسیاری از بیماری های مشترک بین انسان و دام وجود دارد که می تواند بین گونه های جانوران و افراد سرایت کند، سایرین نیز بسیار مسری هستند که فقط خرگوش ها را تحت تاثیر قرار می دهند. برخی از بیماری هایی که می توانند به راحتی بین خرگوش ها منتقل شوند قبلاً مورد بحث قرار گرفته است (اسنافل، E. cuniculi و غیره) اما دو ویروس مسری وجود دارد که قابل ذکر است:

  • میکسوماتوز: این یک ویروس کشنده و مسری است که باعث تب و تورم اطراف بینی و چشم می شود. این بیماری در بین خرگوش‌های وحشی در استرالیا و اروپا شایع است، اما واکسن آن فقط در اتحادیه اروپا موجود است. از انجمن خرگوش خانگی درباره میکسوماتوز بیشتر بدانید.
  • RHDV و RHDV2: ویروس کشنده دیگری که در استرالیا، اروپا و بخش‌های جنوب غربی آمریکای شمالی شایع است. یک واکسن در حال حاضر فقط در اتحادیه اروپا موجود است. از انجمن خرگوش خانگی درباره RHDV بیشتر بیاموزید.

چگونه از شیوع بیماری‌های مسری خرگوش‌ها جلوگیری کنیم؟

آیا بیماری های خرگوش واگیردار هستند؟ || دام و پت

اگرچه احتمال ابتلای شما به یک بیماری از خرگوش خانگی کم است، اما همچنان بهتر است اقدامات احتیاطی اولیه را برای جلوگیری از گسترش بیماری های احتمالی انجام دهید. این به محافظت از شما و کسانی که در زندگی شما دچار نقص ایمنی هستند کمک می کند و همچنین به محافظت از خرگوش شما در برابر بیماری هایی که می توانند به آنها سرایت کنند، کمک می کند.

  • محوطه خرگوش را تمیز و بهداشتی نگه دارید.
  • هرگونه گزیدگی یا خراش را با آب و صابون پاک کنید.
  • پس از تماس با ادرار یا مدفوع خرگوش دست های خود را بشویید.
منبع
https://bunnylady.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا