پرنده ها

چرا خروس ها آواز می خوانند؟

چرا خروس ها آواز می خوانند؟

اگر چه آواز خواندن خروس برای ما انسان ها بی معنی و بدون محتوا است، اما در واقع نقش های مختلفی در جفت گیری، حفظ امنیت مرغ ها و موارد دیگر دارد. چرا خروس ها آواز می خوانند؟ در ادامه مقاله به نکاتی درباره آواز خروس اشاره خواهیم کرد.

اگر در مزرعه تان خروس نگه می دارید و یا همسایه تان صاحب یک خروس است، حتما صدای آواز خروس را در اوقات مشخصی از شبانه روز شنیده اید. از گوشه و کنار یک روستا و یا یک شهر، سروصدای خروس ها به گوش می رسد. از فاصله دور این صدا ها مزاحمتی برای ما ایجاد نمی کنند، ولی افراد نزدیک شاید از شنیدن صدای خروس ناراضی باشند.

در واقع به همین دلیل است که معمولا در آپارتمان ها، مجتمع های مسکونی و مناطق متراکم شهری نباید خروس نگه داری کرد. در چنین مناطقی سر و صدای خروس می تواند باعث ایجاد مزاحمت برای همسایگان شود. خروسها صبح به صبح، در طول روز و شب، به دلایل مختلف، از جمله دلایلی که هنوز برای دانشمندان ناشناخته است، آواز می خوانند.

شایع ترین علل آواز خواندن خروس ها

در ادامه این مقاله به تعدادی از علل آواز خواندن خروس ها که تا با امروز دانشمندان موفق به کشف آن شده اند، اشاره می کنیم.

آواز خواندن برای مشخص کردن محدوده قلمرو یک خروس

قبل از اهلی شدن خروس توسط انسان، این پرندگان معمولاً در سراسر جنوب شرقی آسیا، در کشورهایی مانند تایلند، هند، چین و میانمار به صورت وحشی یافت می شدند. خروس ها عمدتاً در جنگل هایی با پوشش گیاهی انبوه زندگی می کردند. این پوشش گیاهی برای خروس ها در حکم سپر دفاعی بود.

پوشش گیاهی متراکم، باعث می شده است خروس ها و یا مرغ ها نتوانند خروس های دیگر را بیابند. به همین دلیل، احتمالا آواز خواندن در خروس ها به عنوان روش ارتباطی میان آن ها تکامل یافته است. مثلا آواز یک خروس می توان حامل پیام زیر باشد:

“اینجا قلمرو من‌ بوده و این مرغ ها مال من هستند. از اینجا دور شوید!”

خروس ها شنوایی بسیار خوبی دارند. با کمک همین حس شنوایی خوب است که می توانند صدای سایر خروس ها را از دور و نزدیک تشخیص بدهند.

همچنین، آواز خواندن در خروس ها روشی برای پیشگیری از جنگ و مبارزه است. خروس ها می توانند با آواز خواندن به مهاجمان هشدار دهند که فاصله خود را حفظ کرده و وارد قلمرو آن ها نشوند. با وجود اینکه خروس ها تا نفس آخر و در صورت لزوم، می جنگند، ولی جلوگیری از ایجاد جنگ و مبارزه را ترجیح می دهند.

آواز خواندن خروس پس از جفت گیری

خروس ها پس از جفت شدن غالباً آواز می خوانند. برخی تحقیقات نشان می دهد که خروس ها هنگام  صبح با افزایش هورمون تستوسترون روبرو می شوند. این افزایش باعث می شود خروس ها آواز بخوانند. در واقع فقط طلوع آفتاب نیست که باعث می شود خروس ها هنگام صبح آواز بخوانند، بلکه افزایش هورمون تستوسترون باعث می شود این پرندگان احساس قدرت و پر انرژی بودن داشته باشند.

آواز خواندن پس از تخمگذاری یک مرغ

همچنین بسیاری از خروس ها پس از تخم گذاری یک مرغ آواز می خوانند. هیچ کس واقعاً نمی داند که چرا این اتفاق می افتد، اما احتمالا خروس با این کار باروری خود را به خروس های رقیب اطراف نشان می دهد.

آواز خواندن برای ایجاد سلسله مراتب

چرا خروس ها آواز می خوانند؟ | دام و پت

اگر در مزرعه تان چند خروس دارید، احتمالاً این نوع آواز خواندن را مشاهده کرده اید. خروس ها برای خودشان سلسله مراتبی تشکیل می دهند و آواز خواندن به ایجاد این سلسله مراتب کمک می کند.

در هر گله ای یکی از خروس ها ریاست را بر عهده می گیرند. خروس رئیس به عنوان اولین خروس آواز می خواند. پس از خروس رئیس، سایر خروس ها براساس سلسله مراتب و درجه خود آواز خواهند خواند. در واقع آواز خواندن به نوعی نشان دهنده سلسله مراتب این پرندگان است.

پس از اینکه تمام خروس ها آواز خواندند، خروس رئیس برای آخرین بار آواز خواهد خواند. در واقع آغاز و پایان بر عهده رئیس خواهد بود. انگار که با این کار، خروس رئیس مقام خود را برای بار دیگر به همه گوش زد می کند.

جالب اینجاست که خروس ها می توانند این نظم را بر هم بزنند. به عنوان مثال اگر رئیس گله پیر و ناتوان شود، یکی از خروس های جوان خواهان تصرف مقام ریاست خواهد شد. این خروس جوان با آواز خواندن پیش از سایر خروس ها، سعی خواهد کرد ریاست خود را نشان بدهد.

در جواب خروس جوان، خروس رئیس با جنگیدن از موقعیت خود دفاع خواهد کرد. در صورت پیروزی، خروس رئیس همچنان در راس امور باقی خواهد ماند. اگر خروس پیر در مبارزه ببازد، ممکن است درجه پایینی را در گروه کسب کند و یا از گله برای همیشه جدا شود.

آواز خواندن خروس برای هشدار وجود خطر

چرا خروس ها آواز می خوانند؟ | دام و پت

در واقع خروس ها نگهبان گله هستند و به همین دلیل هنگام وجود خطر، به عنوان مثال نزدیک شدن یک شکارچی، به گله خود هشدار می دهند. تمام شکارچی ها، از جمله شاهین و عقاب و یا راکون و گربه و سایر حیوانات، اگر به گله نزدیک شوند، باعث خواهند شد خروس با ایجاد سرو صدا به گله خود هشدار دهد.

به دلایل زیادی خروس ها در طول روز آواز می خوانند. اگر می خواهید آواز خواندن خروس را به حداقل برسانید، فقط یک خروس را در مزرعه تان نگه دارید. به این ترتیب، دیگر نیازی به تکرار آواز خواندن توسط خروس ها برای تعیین سلسله مراتب شان نخواهد بود.

آواز خواندن بر اساس ساعت بیولوژیکی خروس ها

با وجود اینکه خروس ها در تمام طول روز آواز می خوانند، اما آوازی که هنگام سحر و طلوع آفتاب می خوانند، تقریبا در تمام آن ها دیده می شود. آواز خواندن صبحگاهی خروس توسط همسایگان دورتر نیز شنیده می شود.

آیا ارتباطی بین آواز خواندن خروس و طلوع آفتاب وجود دارد؟ تصویر کلاسیک از یک خروس، تصویر حیوانی است که در هنگام آفتاب بیدار شده و آواز می خواند.  کامل ترین مطالعه در مورد آواز خروس توسط محققان ژاپنی تاکاشی یوشیمورا و تسویوشی شیمورا در سال 2013 انجام شد.

آنها دریافتند که آواز خواندن خروس نتیجه دو عامل اصلی است:
  • ریتم های بیولوژیکی داخلی
  • محرک های خارجی

خروس ها دارای ریتم داخلی شبانه روزی 23.8 ساعت هستند. درست قبل از طلوع آفتاب در صبح، خروس ها در پاسخ به ساعت بیولوژیکی خود احساس آواز خواندن می کنند. بنابراین، در حالی که خروس ها به دلایل مختلفی در طول روز آواز می خوانند، دلیل اصلی آواز خواندن صبحگاهی آن ها غریزی است.

همچنین هنگام صبح وقتی یک‌ خروس صدای خروس دیگری را می شنود، نسبت به آواز خواندن تحریک می شود. در واقع آواز خواندن صبحگاهی خروس اندکی پیچیده تر است.

نکته جالب دیگر این است که، گرچه خروس ها هنگام صبح به عنوان یک پاسخ مستقیم به دیدن خورشید آواز نمی خوانند، اما گاهی اوقات به عنوان پاسخ به نور این کار‌ را انجام می دهند. به همین دلیل است که خروس ها، گاهی اوقات حتی شب هنگام، با مشاهده نورهای مصنوعی چراغ ها، آواز می خواند.

بعلاوه، خروسها ممکن است شب ها به خاطر احساس خطر آواز خوانده و به گله خود هشدار دهند. نور شدید، سر و صدا و سایر استرس ها به طور معمول استفاده از آواز خواندن را به عنوان علامتی برای هشدار توجیه می کند.

آواز خواندن خروس در طول روز معمولا قابل تحمل است ولی آواز صبحگاهی می تواند برای افراد مزاحمت ایجاد کند. چون که در هنگام صبح آلودگی صوتی وجود ندارد، بنابراین آواز خروس برای افراد بلند به نظر می رسد. در طول روز با اینکه خروس با همان بلندی صبحگاهی آواز می خواند، اما به دلیل وجود آلودگی های صوتی مختلف، صدایشان معمولا مزاحمتی برای افراد ایجاد نمی کند.

حجم صدای آواز خواندن خروس ها

چرا خروس ها آواز می خوانند؟ | دام و پت

خروس ها به صورت قدرتمندانه ای آواز می خوانند. شدت آواز خواندن آنها به طور متوسط ​​حدود 90 دسی بل است اما می تواند به بیش از 130 دسی بل نیز برسد. این مقدار برابر با شدت صوتی است که در فاصله 50 فوت از یک جت هنگام بلند شدن از روی زمین شنیده می شود. نگران آسیب تارهای صوتی خروس نباشید، زیرا این پرندگان فاقد تار صوتی هستند!

چرا آواز خواندن خروس ها به شنوایی خودشان آسیبی نمی رساند؟

به نظر می رسد که گوش های خروش ها با دو ویژگی مهم دارای طراحی فوق العاده پیچیده تکامل پیدا کرده است:

  • وقتی خروس منقار خود را باز می کند، بافت نرم لاله گوش، آن را می پوشاند. با این کار تا یک چهارم مجرای گوش او مسدود می شود.
  • خروس ها می توانند سلولهای آسیب دیده گوش داخلی را بازسازی کنند، کاری که پستانداران قادر به انجام آن نیستند.

بعلاوه، مرغ ها توانایی تنگ كردن مجاری گوش خود را دارند، به همین دلیل خروس ها می توانند بدون آسیب رساندن به شنوایی مرغ ها، با صدای بلند نزدیک آن ها آواز بخوانند.

چگونه آواز خواندن خروس ها را محدود کنیم؟

چرا خروس ها آواز می خوانند؟ | دام و پت

همه خروس های سالم و بزرگسال، مستقل از نژاد شان، می توانند آواز بخوانند. در حالی که حجم و فرکانس آواز خواندن هر خروس متفاوت است، اما چیزی به نام آواز خروس آرام وجود ندارد! بنابراین اگر تصمیم دارید یک خروس را در مزرعه خود نگه دارید، باید کمی سر و صدا ، از جمله سر و صدای صبح و هنگام طلوع آفتاب خروس را در نظر داشته باشید. همه خروس ها هنگام صبح آواز می خوانند.

هیچ راه حل ساده و قطعی برای کاهش آواز خواندن خروس ها وجود ندارد. با این حال، می توانید چند استراتژی مختلف را امتحان کنی. این روش ها ممکن است با شما کمک کنند. در ادامه به تعدادی از روش های کاهش آواز خواندن خروس ها اشاره می کنیم:

فقط یک خروس را در مزرعه خود نگه دارید. با این کار، خروس نیازی به تعیین قلمرو و درجه خود با آواز خواندن نخواهد داشت. به طور کلی، خروس تنها به حیوانی کمتر تهاجمی تبدیل خواهد شد.

مزرعه تان را تا حد ممکن ساکت و آرام نگه دارید. خروس ها وقتی احساس خطر کنند، آواز می خوانند. چراغ های روشن، حیوانات دیگر، صداهای بلند و حرکات ناگهانی می توانند باعث آواز خواندن خروس شوند.

فضای زیادی را برای گله خود در نظر بگیرد. فضاهای کوچک باعث افزایش استرس، پرخاشگری و رقابت در بین مرغ ها و خروس های مزرعه تان می شود.

به تعداد کافی مرغ نگهداری کنید. اگر بیش از یک خروس نگهداری می کنید، مطمئن شوید که هر خروس به اندازه کافی مرغ داشته باشد. وجود گله ای با حداقل 10 مرغ برای هر خروس رقابت و پرخاشگری را به حداقل رسانده و مرغ ها را ایمن نگه می دارد.

سخن آخر

خروس ها به دلایل مختلفی از جمله ساعت بیولوژیک داخلی، محرک هایی مانند نور و حتی بدون هیچ دلیل خاصی آواز می خوانند!

آواز خواندن یکی از رفتارهای اصلی خروس ها است. گرچه ممکن است صدای خروس تان، شما را آزار ندهد، اما باید آسایش همسایگان تان را نیز در نظر بگیرید. همچنین باید تمام خطرات خارجی را محدود کنید. خروس ها هنگام احساس خطر آواز می خوانند. نسبت خروس و مرغ ها را رعایت کنید. داشتن تعداد کافی مرغ  پرخاشگری را به حداقل می رساند.

و در آخر برای بیدار شدن، شما می توانید به جای ساعت زنگ دار، به خروس تان اعتماد کنید.

منبع:

https://rurallivingtoday.com/backyard-chickens-roosters/why-do-roosters-crow/

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. ما مرغ سیاه چند سال نگه داشتیم تخم می گذاشت زمانهایی که خروس کنارش نبود صبح ها قوقولی میخواند و گاهی روی مرغ های دیگر هم میپرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا