سگ ها

آلرژی سگ و هر آنچه که باید بدانید!

آلرژی سگ یکی از نگرانی های صاحبان این حیوانات خانگی است. اگر نگران هستید که سگ شما ممکن است یک آلرژی جدی داشته باشد، این مقاله به تمام سوالات شما پاسخ خواهد داد. در حالی که اطلاعات اینجا جامع، آموزنده و مفید است، بهترین اقدام شما این است که سگ خود را نزد دامپزشک خود ببرید. دامپزشک شما می تواند بهترین ارزیابی را انجام دهد و بر اساس نیازهای خاص سگ شما بهترین توصیه ها را ارائه دهد.

سگ‌ها، مانند ما انسان‌ها، می‌توانند به انواع محرک‌ها از غذاهای معمولی گرفته تا گرده گل و کک حساسیت داشته باشند. واکنش های آلرژیک می تواند به صورت هر چیزی از خارش خفیف تا واکنش های حادترمثل شوک آنافیلاکتیک ظاهر شود. به همین دلیل، مهم است که تا حد امکان درباره آلرژی های رایج سگ، علائم هشدار دهنده و درمان های احتمالی بدانید.

شایع ترین آلرژی های رایج در سگ ها

سگ ها می توانند به هر تعداد محرک حساسیت داشته باشند، اگرچه برخی از انواع رایج وجود دارد که باید به آنها توجه کرد. سگ ها (یا هر حیوانی، برای آن موضوع) هنگامی که سیستم ایمنی بدن آنها تحمل کمتری نسبت به مواد خاص داشته باشد، دچار واکنش آلرژیک می شوند. در واقع، نسبتاً معمول است که سگ ها آلرژی داشته باشند، و تقریباً همه نژادها می توانند واکنش های آلرژیک داشته باشند. به طور معمول، این آلرژی ها تا زمانی که سگ شما شش ماهه شود، وجود دارد.

همچنین ممکن است سگ ها به مرور زمان دچار واکنش آلرژیک شوند. به عنوان مثال، در حالی که سگ شما ممکن است از زمان نوزادی مرتباً مرغ خورده باشد، اما سیستم ایمنی آنها ممکن است در اواخر عمر به خطر بیفتد.

به همین دلیل است که اگر متوجه واکنش آلرژیک در سگ خود شدید، مهم است که هر عاملی را در نظر داشته باشید. هر محرکی (حتی محرک‌هایی که قبلاً بی‌ضرر بودند) می‌تواند باعث واکنش شود. سگ ها ممکن است آلرژی فصلی یا آلرژی غذایی داشته باشند. آنها همچنین می توانند آلرژی تماسی ایجاد کنند.

آلرژی تماسی در سگ

آلرژی های تماسی به عنوان آلرژی هایی طبقه بندی می شوند که در اثر تماس مستقیم با آلرژن ایجاد می شوند. برای سگ ها، این می تواند به معنی چمن، آفت کش ها، مواد شیمیایی مورد استفاده برای درمان فرش یا اثاثه یا لوازم داخلی و غیره باشد. در حالی که آلرژی های فصلی و غذایی معمولاً تا شش ماهگی ظاهر می شوند، آلرژی تماسی بیشتر در هر زمانی ظاهر می شود.

این واکنش به صورت بثورات خارش دار روی پوست در محل تماس ظاهر می شود. در حالی که می تواند برای سگ شما ناراحت کننده باشد، خبر خوب این است که راه حل آن به طور کلی قابل درمان است. در صورت امکان ماده حساسیت زا را از محیط سگ خود حذف کنید و در غیر این صورت از آن اجتناب کنید.

چرا سگ من خودش را گاز می گیرد؟

آلرژی فصلی در سگ

آلرژی سگ و هر آنچه که باید بدانید! || دام و پت

سگ شما ممکن است دچار آلرژی های فصلی شود، که آلرژی به محرک هایی است که عموماً در زمان های خاصی از سال شیوع بیشتری دارند. به گرده گل در تابستان، چمن تازه در پاییز یا گرد و غبار در زمستان فکر کنید. البته، سگ شما هنوز هم ممکن است چندین آلرژی فصلی داشته باشد، که آن را به یک مشکل در تمام طول سال تبدیل می کند.

آلرژی های غذایی در سگ ها

آلرژی غذایی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی سگ شما نسبت به یک ماده خاص واکنش نشان دهد. این معمولاً پس از قرار گرفتن در معرض بیش از حد اتفاق می افتد، بنابراین در مواردی که سگ به طور مداوم یک وعده غذایی خاص از یک برند خاص را می خورد، بیشتر اتفاق می افتد. اگرچه تقریباً هر عنصری می تواند باعث واکنش آلرژیک شود،شایع ترین آلرژی به پروتئین است. این شامل گوشت هایی مانند گوشت گاو، بره و مرغ، اما همچنین محصولات لبنی، سویا و گلوتن است.

از طرف دیگر، این امکان وجود دارد که برند خاص غذای سگ انتخابی شما در مقطعی مواد تشکیل دهنده آن را تغییر دهد. واکنش ناگهانی سگ شما به غذای مورد علاقه اش می تواند به دلیل معرفی آن ماده جدید باشد. مهم است که به آنچه در غذای سگ شما وجود دارد توجه کنید و تغییرات سازنده را یادداشت کنید.

چگونه بفهمیم سگ شما آلرژی دارد؟

طیف وسیعی از علائم وجود دارد که می تواند نشان دهنده یک واکنش آلرژیک در حیوان خانگی شما باشد. مهم است که هر گونه تغییر در رفتار سگ خود، آنچه اخیراً در معرض آن قرار گرفته است و طول و مدت این علائم مهم است. برخی از واکنش های خفیف می تواند شبیه علائم سرماخوردگی باشد. واکنش های جدی تر (مانند شوک آنافیلاکتیک) نیاز به مراجعه فوری به دامپزشک دارد.

سگ‌های مبتلا به آلرژی غذایی سیستم‌های نسبتاً ثابتی از خود نشان می‌دهند. در حالی که آلرژی‌های فصلی فقط برای ماه‌ها یا هفته‌ها سگ شما را آزار می‌دهد. اگر شک دارید که سگ شما آلرژی دارد، بهترین راه حل این است که او را نزد دامپزشک خود ببرید. آن‌ها می‌توانند آزمایش‌های پوستی و احتمالاً حتی خون را انجام دهند تا مشخص شود سگ شما به چه چیزی واکنش نشان می‌دهد.

۱۰ نژاد سگ که کمتر بیمار می شوند را بشناسید.

علائم آلرژی در سگ

آلرژی سگ و هر آنچه که باید بدانید! || دام و پت

طیف گسترده ای از وجود دارد علائم که می تواند نشان دهد سگ شما آلرژی دارد. سگ شما احتمالا بیش از یکی از علائم زیر را نشان خواهد داد، اما نه لزوما:

 • ریزش مو
 • کندوها
 • عطسه کردن
 • آبریزش یا گرفتگی بینی
 • خارش یا خاراندن بیش از حد
 • تکان دادن سر و گوش خاراندن
 • خارش (پوست خشک و پوسته پوسته)
 • لیس زدن بیش از حد پنجه ها و یا مقعد
 • ناراحتی معده، از جمله حالت تهوع یا اسهال
 • چشم های قرمز، تحریک شده یا اشک آلود
 • سرفه، خس خس سینه یا سایر مشکلات تنفسی
 • عفونت گوش (بوی دادن یا خارش گوش اغلب یک نشانه است).

دارو و درمان آلرژی سگ

اگر سگ شما آلرژی دارد، بهترین روش اجتناب است. رژیم غذایی آنها را تغییر دهید، محرک های مزاحم را حذف کنید یا قرار گرفتن در معرض آنها را به حداقل برسانید. پاک کردن سگ خود بعد از پیاده روی نیز گاهی می تواند کمک کننده باشد. البته این همیشه امکان پذیر نیست. در مواردی که اجتناب یا حذف آن غیرممکن است، داروهای مختلفی برای درمان آلرژی وجود دارد.

آنچه برای سگ شما بهتر است بر اساس آلرژی، نژاد، جثه و حتی خلق و خوی سگ شما متفاوت است. برخی از این داروها مبتنی بر نسخه هستند و برخی دیگر بدون نسخه هستند. در حالی که این داروهای OTC به طور کلی برای سگ ها بی خطر در نظر گرفته می شوند، همیشه باید ابتدا با دامپزشک خود مشورت کنید.

مناسب ترین دارو برای سگ چیست؟

قرص آلرژی برای سگ

آلرژی سگ و هر آنچه که باید بدانید! || دام و پت

انواع دارو ها وجود دارند که می توانند به تسکین علائم آلرژی در سگ ها کمک کنند. احتمالاً برخی از اینها را در خانه خود دارید. در حالی که این داروهای انسانی می توانند برای استفاده سگ بی خطر باشند، دوز برای سگ در مقایسه با آنچه انسان نیاز دارد بسیار متفاوت است. باز هم ابتدا با دامپزشک مشورت کنید.

در حالی که به طور کلی دادن یک یا دو دوز به سگتان خوب نیست، داروهایی وجود دارند که به طور خاص برای سگ ها طراحی شده اند که دامپزشک شما می تواند تجویز کند. داروهای ذکر شده در زیر می توانند به سگ ها کمک کنند، اما برای سگ ها در نظر گرفته نشده اند. با این حال، اگر سگ شما از علائم آلرژی رنج می‌برد، مهم است که بدانید چه گزینه‌های کوتاه‌مدتی می‌توانید برای تسکین به او بدهید. در بیشتر موارد، بیش از یک دوز از دارو توصیه نمی شود.

آنتی هیستامین ها

داروهایی که برای کمک به واکنش‌های آلرژیک مانند بنادریل یا کلاراتین به کار می‌روند نیز می‌توانند به سگ‌هایی که از آلرژی رنج می‌برند کمک کنند. به خاطر داشته باشید که در حالی که اکثر این داروها برای سگ ها بی خطر هستند، آنتی هیستامین هایی که حاوی ضد احتقان هستند اینگونه نیستند. داروهای ضد احتقان برای سگ ها خطرناک هستند، بنابراین مطمئن شوید آنچه به سگ خود می دهید فقط آنتی هیستامین است. برچسب را بررسی کنید و اگر مطمئن نیستید از دامپزشک خود بپرسید. در حالی که آنتی هیستامین ها بی خطر هستند، می توانند سگ شما را بسیار خواب آلود یا فوق العاده بیش از حد کنند.

داروهای خانگی بیماری گال سگ را بشناسید.

ضد تهوع

پپتو بیسمول، ایمودیوم و کائوپکتات می توانند به تسکین علائم در سگ های مبتلا به ناراحتی معده کمک کنند. در حالی که این داروها به طور کلی بی خطر هستند، بهتر است با دامپزشک خود مشورت کنید.

داروی سوزش سر دل

Pepcid AC و Tagamet می توانند به کاهش میزان اسیدهای موجود در معده سگ شما برای تسکین سوزش سر دل یا مشکلات معده کمک کنند.

اشک مصنوعی

بیشتر اشک مصنوعی یا قطره های چشم روان کننده برای استفاده در سگ ها مناسب است. این به کاهش درد و سوزش چشم های خشک و قرمز کمک می کند. به خاطر داشته باشید که اگر متوجه تورم یا ترشح در اطراف چشم سگ خود شدید، این نشان دهنده مشکل بسیار جدی تری است و باید بلافاصله سگ خود را نزد دامپزشک ببرید.

شامپو سگ برای آلرژی های پوستی

محرک های فصلی مانند گرده، علف، شوره و حشرات می توانند زیر پوشش سگ شما نفوذ کرده و باعث خارش شوند. البته سگ شما می خواهد خراش دهد و این به نوبه خود می تواند منجر به خاراندن و درماتیت آتوپیک شود. درماتیت آتوپیک یک التهاب پوستی است که به دلایل فوق در سگ ها بسیار رایج است.

خوشبختانه، شامپوهای مخصوص سگ مخصوص آلرژی های پوستی می تواند کمک کند. آنها سگ شما را تمیز می کنند، بدیهی است که کثیفی و محرک ها را از بین می برند. اما آنها همچنین برای تسکین پوست تحریک شده طراحی شده اند. در نهایت، اکثر این شامپوها با ترکیبات طبیعی که به طور خاص انتخاب شده اند، فرموله می شوند زیرا احتمالاً واکنش های آلرژیک ایجاد نمی کنند.

علت جویدن پنجه در سگ چیست؟

غذای برای سگ های مبتلا به آلرژی

آلرژی سگ و هر آنچه که باید بدانید! || دام و پت

اگر متوجه شدید که سگ شما به غذای خاصی حساسیت دارد، وقت آن رسیده که آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید. بهتر است غذای سگ خود را با مواد طبیعی و ارگانیک تغذیه کنید. افزودنی ها و مواد شیمیایی موجود در برخی از غذاهای سگ نیز می توانند باعث واکنش های آلرژیک شوند.

واکسن های آلرژی سگ

واکسن ها، گزینه دیگر برای درمان آلرژی در سگ ها محسوب می شوند. با این حال، واکسن های آلرژی برای موارد شدید در نظر گرفته شده است. واکسن ها با معرفی غلظت ضعیف آلرژن های مربوط به سگ کار می کنند. تزریقات هر چند هفته یکبار انجام می شود و به تدریج قدرت آن افزایش می یابد.

این واکسن ها برای تقویت سیستم ایمنی سگ شما کار می کنند. واکسن های تقویت کننده ممکن است هر چند هفته یکبار برای سال ها یا برای همیشه  بسته به نیاز سگ شما انجام شود. این واکسن ها توسط دامپزشک شما انجام می شود.

منبع
https://www.petplate.com/blog/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا