اسب ها

آفتاب سوختگی یا حساسیت به نور در اسب

آفتاب سوختگی در اسب، همه موجودات زنده، در برابر تابش مستقیم آفتاب، آسیب پذیر هستند. به خصوص در فصل تابستان، انسان ها و حیوانات به طور یکسان ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوند. علیرغم تمام تلاش‌ های انسان ها برای استفاده از کرم‌ های ضد آفتاب فراوان و ماندن در سایه، این عارضه گهگاه بر بسیاری از آن ها تأثیر می ‌گذارد.

در این مورد به خصوص، اسب ها تفاوتی با انسان ها ندارند. اما وقتی صحبت از دنیای اسب ها می شود، آفتاب سوختگی در اسب ها معمولاً در بینی شدیدتر از سایر بخش های بدن رخ می دهد. علاوه براین، ممکن است که اسب شما در پشت، صورت، نوک گوش و نواحی سفید روی پاها دچار آفتاب سوختگی شوند.

اسب‌ هایی که خز سفید رنگ دارند (چه کاملاً سفید یا تکه‌ ای از بخش های سفید روی بدن) بیشتر مستعد آفتاب سوختگی هستند. علاوه براین، برخی اسب ها ممکن است شرایطی با علائم مشابهی به نام حساسیت به نور ناشی از مصرف برخی گیاهان را تجربه کنند.

آفتاب سوختگی معمولاً به خودی خود برطرف می شود. با این حال انواع گزینه های درمانی می توانند به کاهش علائم اسب شما کمک کنند. پیش از هر چیز به تعریف آفتاب سوختگی می پردازیم.

آفتاب سوختگی به علت قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) رخ می دهد که معمولاً علائمی مانند قرمزی، التهاب و درد ایجاد می کند. به طور کلی، اسب‌ هایی که لکه ‌های بدون رنگدانه روی بدن شان دارند، بیشتر از اسب ‌هایی که خز، بینی و پاهای تیره ‌تری دارند، دچار آفتاب سوختگی می ‌شوند.

ضایعات ناشی از آفتاب سوختگی معمولاً قسمت ‌هایی از بدن را که در تماس مداوم با نور مستقیم خورشید هستند (مانند بینی و صورت) تحت تأثیر قرار می‌ دهند.

علائم آفتاب سوختگی در اسب ها

آفتاب سوختگی یا حساسیت به نور در اسب || دام و پت

به طور کلی، اسب ها نیز علائم آفتاب سوختگی مشابه آنچه در انسان مشاهده می شود را تجربه می کنند. مانند نواحی قرمز و تحریک شده روی پوست خودتان در طول ماه های تابستان، ممکن است علائم زیر را در هنگام بروز آفتاب سوختگی در اسب خود مشاهده کنید:

  • التهاب
  • احساس درد
  • قرمز شدن پوست
  • ایجاد تاول و لایه برداری پوست

قرمزی پوست و التهاب هر دو از علائم شایع آفتاب سوختگی در اسب ها هستند. اگرچه اسب ها ممکن است تاول، پوسته پوسته شدن، دلمه بستن و ترک پوست را در موارد شدیدتر تجربه کنند. بروز این ضایعات معمولا به صورت و بینی محدود می شود، اما اسب هایی که خز نازک یا پوست صورتی رنگ دارند نیز ممکن است در قسمت پشت بدن خود دچار آفتاب سوختگی شوند.

معمولاً اسب هایی با بینی سفید یا صورتی (مانند خاکستری یا پینتوس) دچار آفتاب سوختگی می شوند. در برخی موارد، سوختگی می ‌تواند در امتداد نواحی بیرونی صورت، نوک گوش ‌ها و قسمت ‌های سفید پا نیز رخ دهد، همانطور که بینی، گوش ‌ها، شانه ‌ها و استخوان‌ های ترقوه انسان در اثر قرار گرفتن در معرض مستقیم تابش خورشید دچار آفتاب سوختگی می شوند. شایع ترین انگل های داخلی اسب را بشناسید.

علل بروز آفتاب سوختگی در اسب ها

در حالی که قرار گرفتن در معرض نور خورشید در گرم ترین بخش های روز ممکن است برای ایجاد آفتاب سوختگی در اسب های شما کافی باشد. اما حساسیت به نور نیز می تواند منجر به بروز آفتاب سوختگی، در زمانی که اسب شما گیاهان خاصی را می خورد، شود. علل زیر، ممکن است باعث بروز آفتاب سوختگی و حساسیت به نور در اسب های تان شوند:

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید

نور ماوراء بنفش خورشید، در صورت قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب، باعث آفتاب سوختگی در انسان و بسیاری از حیوانات می شود. اگر اسب شما از گذراندن وقت در مرتع یا مناطق دیگر با نور مستقیم لذت می برد، بهتر است این گردش ها را به زمان هایی از روز که تابش آفتاب چندان قوی نیست، محدود کنید.

حساسیت به نور ناشی از مصرف برخی از گیاهان

تعدادی از گیاهان وجود دارند که می توانند باعث ایجاد حساسیت به نور در اسب ها شوند. خارمریم بر اسب ها و گاو های مبتلا به این بیماری تأثیر می گذارد. گیاهان دیگری مانند گندم سیاه و سنجد (که به نام برف در کوه نیز شناخته می شود) می توانند این تأثیر را داشته باشند.

یکی از گونه های گیاهی، مانند شبدر، می تواند باعث بروز حساسیت به نور و همچنین نارسایی کبد، مشکلات معده و اختلالات عصبی شود. این وضعیت، حساسیت به نور ثانویه نامیده می شود و محصولات جانبی کلروفیل در برخی از گیاهان سبز، علتی است که قرار گرفتن در معرض آن ممکن است باعث بروز مشکلات کبدی در اسب شود.

استفاده از درمان های موضعی و داروها

برخی از اسپری های آرایشی یا اسپری های ضد مگس ممکن است آفتاب سوختگی را تشدید کنند. حساسیت به نور همچنین ممکن است توسط برخی داروها ایجاد شود، بنابراین صاحبان اسب باید با دامپزشکان با تجربه، در مورد انتخاب های درمانی ایمن برای اسب ها در شرایطی که زیر نور مستقیم خورشید هستند، مشورت کنند.

تشخیص آفتاب سوختگی در اسب ها

آفتاب سوختگی یا حساسیت به نور در اسب || دام و پت

اگر اسب شما آفتاب سوختگی طبیعی را تجربه کرد که با حساسیت به نور مرتبط نیست. دامپزشک حیوان خانگی شما می تواند این بیماری را در طول یک معاینه فیزیکی استاندارد تشخیص دهد. با این حال، علائم حساسیت به نور، مشابه علائم آفتاب سوختگی استاندارد است و برای تعیین علت اصلی علائم اسب شما باید با دامپزشک مشورت شود.

حساسیت به نور، ممکن است نشان دهنده وجود بیماری های مربوط به کبد باشد که نیاز به انجام اقدامات تشخیصی بیشتری دارد. دامپزشک اسب شما ممکن است بیوپسی کبد و ارزیابی آنزیم های کبدی را همراه با غربالگری خون، مدفوع و ادرار اسب، انجام دهد. چرا اسب ها غذا نمی خورند؟ ۱۳ علت رایج آن را بشناسید.

درمان آفتاب سوختگی در اسب ها

وقتی صحبت از آفتاب سوختگی به میان می ‌آید، گزینه‌ های درمانی تا حدودی محدود هستند. اما معمولاً شامل مدیریت علائم می‌ شوند تا زمانی که اسب شما به خوبی بهبود یابد. اگر آفتاب سوختگی کمر اسب را تحت تأثیر قرار دهد، سوارکاران باید تا زمان بهبودی سوختگی از سوارکاری اجتناب کنند تا از قرار دادن زین روی محل سوختگی دردناک اجتناب شود.

برای پیشگیری از بروز عفونت، هر قسمت از پوست اسب شما که ترک خورده یا پوسته پوسته شده است، باید با خیال راحت برداشته شود. صاحبان اسب می توانند از کرم های آنتی بیوتیک موضعی مانند فلامازین برای تسکین نواحی آسیب دیده اسب خود قبل از درمان زخم های جزئی استفاده کنند.

اگر اسب شما حساسیت به نور را تجربه می کند، باید در طول روز در غرفه خود بماند و فقط در شب اجازه دهید که بیرون برود. تا زمانی که علائم برطرف شوند، باید این کار‌ را انجام دهید. از آنجایی که این وضعیت می تواند باعث از بین رفتن بافت پوست شود، دامپزشک حیوان خانگی شما ممکن است تزریق کورتیکواستروئید را همراه با روش های پیشگیری از تأثیر مگس ها بر اسب توصیه کند.

پیش ‌آگهی اسب‌ های مبتلا به آفتاب سوختگی

در بیشتر موارد ابتلا به آفتاب سوختگی، اسب های مختلف می توانند بدون انجام مداخلات زیاد بهبود یابند. محدود کردن قرارگیری در معرض نور خورشید بسیار مهم است، زیرا اسبی که سابقه آفتاب سوختگی دارد ممکن است سوختگی های شدیدتری را تجربه کند.

پس یک اسب اگر قبل از بهبودی کامل، در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار گیرد، دوباره دچار مشکل خواهد شد. پیش آگهی اسب های مبتلا به بیماری کبدی که منجر به حساسیت به نور می شود به شرایط خاص آن ها بستگی دارد. یک دامپزشک می تواند وضعیت سلامتی کبدی اسب های شما را تعیین کند.

موارد شدید حساسیت به نور، مانند زمانی که یک اسب دچار از  کاهش بیش از حد بافت‌ های پوستی سالم خود می ‌شود، می ‌تواند برای این حیوان کشنده باشد. بنابراین صاحبان اسب ها باید از تمام روش ‌های درمانی موجود برای بهبودی ایمن اسب خود استفاده کنند.

خوشبختانه، بیشتر اسب ‌هایی که مشکلات مربوط به حساسیت به نور دارند، می ‌توانند پس از طی کردن زمان درمان، به حالت سالم برگردند. بنابراین، در صورت مشاهده علائم آفتاب سوختگی، باید هر چه سریع تر نسبت به درمان آن ها اقدام کنید. کوتاه کردن دم اسب، عوارض و مزایا آن را جدی بگیرید.

چگونه از بروز آفتاب سوختگی در اسب ها پیشگیری کنیم؟

آفتاب سوختگی یا حساسیت به نور در اسب || دام و پت

آفتاب سوختگی می تواند برای اسب های مختلف بسیار ناراحت کننده باشد. اما خوشبختانه، چندین روش وجود دارد که صاحبان اسب می توانند برای کمک به دور نگه داشتن اشعه های مضر خورشید از اسب های خود، از آن ها استفاده کنند. از جمله این روش ها، عبارت اند از:

اجتناب از بیرون بردن اسب در زمان اوج تابش نور

پیشگیری از بروز آفتاب سوختگی در اسب ها، اغلب به معنای دور نگه داشتن آن ها از آفتاب در زمانی است که میزان تابش نور در قوی ترین حالت خود است. مهم است که مکانی سایه دار مانند سایه های درختان یا سرپناهی برای پناهگاه حیوان فراهم کنید.

برای کسب اطلاعات درباره روش های حفظ پوست اسب ها از تابش مستقیم نور خورشید، می توانید با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

استفاده از کرم ضد آفتاب در اسب ها

برای محافظت از نواحی آسیب پذیر بدن یک اسب، می توان از کرم ضد آفتاب مخصوص اسب ها استفاده کرد. اسب ها برای چرا و مصرف علف، سر خود را به سمت پایین می ‌اندازند. بنابراین کرم ضد آفتاب به سرعت پاک می شود و باید مرتباً استفاده شود.

محصولاتی که به طور خاص برای اسب ها ساخته می شوند، رنگ های روشنی دارند. تا صاحبان بتوانند ببینند که چه زمانی پاک می شوند. با این حال، اگر به یک مسابقه نمایشی می روید، استفاده از کرم ضد آفتاب ممکن است بهترین ایده نباشد.

علاوه براین، خمیر زینک اکساید ارزان قیمت در کیت کمک های اولیه اسب ها به عنوان ضد آفتاب و برای کمک به التیام نواحی از پوست مفید است.

پوشش ها و ماسک های ضد آفتاب در اسب ها

پوشش ها و ماسک ها می توانند به پیشگیری از آفتاب سوختگی در اسب شما کمک کنند. ماسک کاملی صورت اسب شما را از بالای بینی تا نوک گوش می پوشاند. علاوه براین، ملحفه ها و پوشش های مخصوصی وجود دارند که از پشت اسب‌ ها محافظت می ‌کنند.

به طور کلی، این ورق ها با مش ساخته می شوند. اما، آن ها را نباید روش محافظتی کامل در نظر گرفت، زیرا برخی از اشعه های خورشید از آن عبور می کنند. مطمئن شوید که ورق ها به خوبی روی بدن اسب قرار می گیرند. یک ملحفه نامناسب می تواند تحریک کننده باشد، به خصوص اگر بر روی شانه های اسب قرار بگیرد. شاید برای تان جالب باشد که چرا اسب من سرش را تکان می دهد؟

سخن آخر

اگر شک دارید که حیوان خانگی تان بیمار است یا خیر، فوراً با دامپزشک حیوان خانگی خود تماس بگیرید. در مورد سؤالات مربوط به سلامتی، همیشه با دامپزشک حیوان خانگی خود مشورت کنید. زیرا آن ها حیوان خانگی شما را معاینه کرده اند، سابقه سلامتی حیوان خانگی تان را می دانند. حتی می توانند بهترین توصیه ها را برای حیوان خانگی شما ارائه دهند.

منبع
https://www.thesprucepets.co

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا