اسب ها

آسیب های رایج اسب و نحوه درمان آنها

شناخت آسیب های رایج اسب یکی از اصول نگهداری از اسب است که هر صاحب اسبی باید این صدمات و آسیب ها را بشناسد. برخی از آسیب‌ها می‌توانند به راحتی درمان و به سرعت برطرف می‌شوند، در حالی که آسیب‌های دیگر مستلزم درمان جدی تر و دقت بیشتری هستند. بر همین اساس ما سعی کرده ایم در این مقاله از دام و پت شایع ترین صدمات و آسیب های رایج در اسب ها را بررسی کنیم و نحوه درمان آنها به شما پیشنهاد دهیم. آنها عبارتند از:

بریدگی و سایش از علل آسیب های رایج اسب

اسب‌ها ممکن است از طرق مختلفی دچار بریدگی و ساییدگی شوند. دویدن، افتادن، لگد زدن توسط اسب دیگری، دویدن از میان حصار، لگد زدن به تخته حصار، و این فهرست ادامه دارد. با توجه به طبیعت وحشی و ذهنیت گله ای آنها، به ندرت پیش می آید که اسب خود را از مزرعه بیاورید تا چند جای گزش یا بریدگی روی بدنش پیدا نکنید.

درمان بریدگی و ساییدگی نسبتاً آسان است. مهمترین چیز این است که مطمئن شوید زخم تمیز بماند و عفونی نشود. مگر اینکه اسب شما نیاز به بخیه زدن توسط دامپزشک داشته باشد، معمولاً می‌توانید بریدگی‌ها را از طریق درمان‌های طبیعی درمان کنید.

نحوه درمان بریدگی و سایش

برای درمان بریدگی یا ساییدگی، ابتدا با تمیز کردن زخم شروع کنید. می توانید صابون بچه را در یک سطل آب مخلوط کنید و از یک پارچه برای تمیز کردن برش استفاده کنید. صابون بچه برای استفاده در اسب ها عالی است زیرا باعث تحریک زخم نمی شود. مطمئن شوید که هر گونه کثیفی را که در محل بریدگی ایجاد شده است پاک کنید.

هنگامی که بتوانید میزان برش را بررسی کنید، تعیین کنید که آیا اسب ممکن است به بخیه نیاز داشته باشد یا خیر. اگر بریدگی بیش از 1/4 اینچ عمق داشته باشد، خونریزی متوقف نشود یا اگر بتوانید به وضوح استخوان ها، اعصاب یا سایر قسمت های بدن را زیر پوست ببینید، اسب نیاز به بخیه دارد. در این صورت با دامپزشک تماس بگیرید تا بخیه اسب شما را بزنند.

اگر اسب شما نیاز به بخیه ندارد، پس از تمیز کردن کامل زخم، می‌توانید از یک ضد عفونی کننده استفاده کنید تا بریدگی عاری از عفونت باشد. تعدادی ضد عفونی کننده وجود دارد که می توانید استفاده کنید.

مهم است که به تمیز کردن زخم تا زمانی که زخم شود ادامه دهید. برای مشاهده علائم اولیه عفونت در روزهای بعد آن را به دقت زیر نظر داشته باشید. اگر بریدگی یا ساییدگی عفونی شود، چرک ترشح می کند، متورم می شود و پوست اطراف آن را تحریک می کند. اگر این اتفاق افتاد، با دامپزشک تماس بگیرید.

چگونه از بریدگی و سایش جلوگیری کنیم؟

آسیب های رایج اسب و نحوه درمان آنها || دام و پت

بریدگی و خراشیدگی اسب شما اجتناب ناپذیر است، اما شما می توانید به از بین بردن خطر موقعیت هایی که ممکن است این اتفاق بیفتد از بروز آن پیشگیری کنید. ابتدا، مزرعه اسب خود را از هرگونه مانعی که ممکن است با آن برخورد کند یا از روی آن بیفتد، ارزیابی کنید. این شامل کنده‌های درخت، پرش اسب و سطل‌هایی است که روی زمین افتاده اند. بهتر است بخوانید که چرا اسب ها لگد می زنند؟

زخم های سوراخ کننده، از علل آسیب های رایج اسب

زخم سوراخ شده دارای یک سوراخ ورودی کوچک است که توسط یک جسم نوک تیز ایجاد می شود، مانند میخی که روی آن پا گذاشته اید. در مقابل، بریدگی یک زخم باز است که باعث ایجاد پارگی طولانی در پوست می شود. زخم های سوراخ شده نیاز به درمان متفاوتی نسبت به بریدگی دارند، زیرا این سوراخ های کوچک روی پوست می توانند آسیب های جدی را بپوشاند.

تشخیص زخم سوراخ شده می تواند سخت باشد زیرا دهانه زخم می تواند کوچک باشد و تا زمانی که آن را پیدا کنید پوسته پوسته شده است. نیازی به گفتن نیست که در درمان زخم سوراخ شده باید کاملاً دقیق عمل کنید.

هنگامی که زخم را تمیز کردید، ضماد را روی نواحی متورم اطراف دهانه زخم بمالید، فقط روی زخم را نپوشانید. ضماد برای بیرون کشیدن مایع یا چرکی که در ساق پا جمع شده است عمل می کند. در مرحله بعد، فقط محل زخم را با یک باند بپوشانید تا تمیز بماند.

اسب خود را دو بار در روز چک کنید. مراقب اسب خود باشید تا مطمئن شوید که زخم سوراخ شده عفونی نشده است یا بدتر به نظر نمی رسد. پیاده روی اسب می تواند به تخلیه زخم کمک کند، بنابراین بی حرکت نگه داشتن اسب همیشه ضروری نیست. اما آیا نعل به اسب ها آسیب می رساند؟

درد های عضلانی، از علل آسیب های رایج اسب

آسیب های رایج اسب و نحوه درمان آنها || دام و پت

موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث درد عضلانی شود. برخی از رایج ترین آنها شامل کار بیش از حد اسب، مجبور کردن اسب برای حمل وزن بیش از حد و استفاده از زین نامناسب بر روی اسب  می باشد.

 اسب سواری برای ساعت ها نه تنها می تواند بر عضلات آنها تأثیر بگذارد، بلکه بر میزان تمریناتی که انجام می دهند نیز موثر است.

یکی دیگر از مواردی که ممکن است منجر به درد عضلانی در اسب  شود، زمانی است که اسب‌ها باید وزن بیشتری را نسبت به تحمل خود حمل کنند. این وضعیت می تواند برای کمر و مفاصل آنها بسیار بد باشد. اسب ها به راحتی می توانند تا 20 درصد وزن بدن خود را تحمل کنند.

یکی دیگر از دلایلی که اسب  ممکن است درد داشته باشد، به دلیل نصب نادرست یا نامناسب زین است. یک زین برای نشستن روی اسب در قسمت های خاصی از ماهیچه ها ساخته می شود. وقتی زین به اسب نمی خورد، با سایر قسمت های عضله تماس پیدا می کند که نباید باشد. وزن شما به اشتباه روی پشت اسب توزیع و باعث آسیب می شود.

درمان درد عضلات

در حالی که هیچ گزینه درمانی برای عضلات دردناک بهتر از یک استراحت خوب کار نمی کند، راه های دیگری وجود دارد که می توانید به عضلات اسب خود کمک کنید تا به حالتی که باید باشند بازگردند.

درد عضلات را می توان به روش های مختلفی درمان کرد. اولین چیزی که توصیه می شود این است که پس از یک سواری سخت طولانی که در آن شک دارید اسب شما درد می کند، ماهیچه های اسب خود را ماساژ دهید. لینیمنت مایعی است که در ماهیچه های اسب شما جذب می شود.

روش دیگر برای درمان درد عضلات ماساژ است. ماساژ  باعث بازگشت گردش خون به عضله می شود.

اگر اسب شما زخمی  است، مهم است که بعد از تمرینات سخت به آنها استراحت دهید. زیرا اگر به آموزش اسب خود ادامه دهید، حتی زمانی که آنها درد دارند، اسب شما ممکن است آسیب شدیدتری ببیند. اگر ماهیچه های اسب زخمی باشد، نمی توانند به درستی منبسط یا منقبض شوند. این باعث ایجاد فشار بین ماهیچه ها و تاندون ها می شود. برای کاهش درد عضلانی بهتر است شکستگی در اسب از علت تا درمان آن را بشناسید.

چگونه از درد عضلات در اسب ها جلوگیری کنیم؟

شما می توانید با گرم و خنک کردن صحیح اسب خود از درد عضلات آنها جلوگیری کنید. گرم کردن خوب باعث می شود که عضلات اسب شما گرم، گردشی و آماده برای تمرین باشند. آنها کمتر به خود آسیب می رسانند زیرا ماهیچه هایشان حالت ارتجاعی دارد.

زمان گرم کردن و خنک کردن خود را برنامه ریزی کنید. قبل از شروع تمرین واقعی، زمانی را برای پیاده‌روی، یورتمه زدن و کانتر کردن اسب خود تعیین کنید. به همین ترتیب، زمانی را برای پیاده‌روی اسب خود تعیین کنید و اجازه دهید در پایان سواری خود حرکت کند. این به جلوگیری از درد عضلات اسب شما کمک زیادی می کند.

علت جمع شدن پاهای اسب چیست؟

آسیب های رایج اسب و نحوه درمان آنها || دام و پت

وقتی اسب شما غیرفعال است یا تمام روز در غرفه می ایستد، گردش خون آنها کند می شود و ممکن است مایع در پاهای آنها جمع شود.  بازگرداندن پاهای اسب به حالت عادی نسبتاً آسان است.

 لینیمنت کیفیت گرم کننده ای را ارائه می دهد. گرما به گردش صحیح عضلات کمک می کند. اگر تحرک اسب خود را افزایش داده اید و لینیمنت را امتحان کرده اید و هنوز هیچ بهبودی ندیده اید، بهتر است با دامپزشک تماس بگیرید تا مطمئن شوید که مشکل خاصی وجود ندارد.

زخم قرنیه، از علل آسیب های رایج اسب

آسیب های رایج اسب و نحوه درمان آنها || دام و پت

زخم قرنیه به عنوان خراش چشم، به ویژه قرنیه نیز شناخته می شود. اسب‌ها در هر زمان ممکن است ذراتی در چشم‌های خود داشته باشند که باعث خراش قرنیه می شود.

اگر اسب شما خرده‌هایی در چشمش وجود دارد که باعث خراش قرنیه می شود، اسب نمی تواند آن چشم را باز کند. بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا همه این علائم به دلیل ساییدگی چشم است یا خیر این است که چشم اسب خود را باز نگه دارید و به دنبال نقطه سفیدی روی قرنیه چشم اسب خود بگردید. این ناحیه سفید نشان دهنده محل ایجاد خراش روی چشم است.

با هر آسیب چشمی که اسب شما ممکن است از آن رنج ببرد، مهم است که فوراً با دامپزشک تماس بگیرید. چشم ها بسیار ظریف هستند و اگر مشکلی وجود داشته باشد که درمان نشود، چشم به طور بالقوه باید برداشته شود. وقتی اسب شما به نظر می رسد مشکل چشمی دارد همیشه با دامپزشک تماس بگیرید.

چگونه زخم قرنیه در اسب ها را می توان درمان کرد؟

به محض اینکه متوجه مشکلی در چشم اسب خود شدید، با دامپزشک خود تماس بگیرید. در حالی که منتظر هستید، از محلول نمکی برای شست و شوی چشم استفاده کنید، و هر گونه زباله ای را که ممکن است در آنجا گیر کرده باشد، را خارج کنید.

دامپزشک هم معمولاً این کار را انجام می دهد تا رنگی را در چشم قرار دهد تا محل زخم را پیدا کند. هنگامی که زخم را پیدا کردند آنها به شما دارو می دهند تا چند بار در روز در چشم اسب بگذارید. این دارو به تمیز نگه داشتن زخم کمک می کند.

روزهای بعد از معاینه، توصیه می‌شود که یک ماسک مگس محافظتی در برابر اشعه ماوراء بنفش روی اسب خود نگه دارید تا از چشم خود در برابر نور خورشید محافظت کنید که ممکن است باعث تحریک بیشتر آن شود. همچنین می توانید یک کمپرس سرد در نواحی اطراف چشم نگه دارید تا به کاهش درد و تورم کمک کنید. دامپزشک معمولاً دارو را برای چند روز تجویز می کند.

چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از زخم قرنیه اسب خود انجام دهید. با تغذیه تکه های یونجه به جای عدل های گرد، اسب شما مجبور نخواهد بود سر خود را به اعماق عدل بچسبانند و شانس ورود اشیاء خارجی به چشم را افزایش دهد.

منبع
https://equinehelper.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا