چرا دام و پت

آتش بازی و حیوانات خانگی

آتش بازی و حیوانات خانگی

آتش بازی و حیوانات خانگی ، موضوع مهمی است که توجه دامپزشکان و همچنین صاحبان حیوانات خانگی و را به خود جلب کرده است. هر ساله، هزاران حیوان خانگی از آتش بازی رنج می برند. بیمارستان های حیوانات بلو کراس در سراسر کشور شاهد افزایش قابل توجهی از حیوانات خانگی هستند که در چنین اوقات پرتنشی به دارو احتیاج دارند. بسیاری از حیوانات خانگی پس از فرار از خانه دوباره به بلو کراس آورده می شوند. حیوانات شنوایی بسیار تیزی دارند. صدای بلند و سوت بلند آتش ممکن است باعث درد واقعی در  گوش آنها شود. اما با پیروی از این دستورالعمل های ساده، به حیوان خانگی شما آسیبی وارد نمی شود.

حیوانات خانگی کوچک و آتش بازی

حیوانات خانگی کوچک و آتش بازی خرگوش ها، خوکچه های هندی، همسترها ، جربیل ها، موش ها، راسو ها و پرندگان همه باید هنگام آتش بازی با مراقبت ویژه تحت نظر  قرار گیرند. همه این حیوانات کوچک به راحتی می ترسند.

بلو کراس توصیه می کند که دارندگان این نوع حیوانات کوچک باید این موارد احتیاطی را رعایت کنند:

 • لانه ها / قفس ها و محفظه ها، در صورت امکان، باید به داخل یک اتاق ساکت در فضای بسته ، یا به یک گاراژ یا سوله آورده شوند.
 • بستر های اضافی را به حیوان خانگی خود بدهید تا در آن لانه زیر زمینی ایجاد کند و احساس امنیت کند.
 • اگر نمی توانید حیوان خانگی حیوان خانگی خود را به داخل بیاورید، باید محفظه  آن را بچرخانید تا به جای باغ باز، رو به دیوار باشد.
 • برای جلوگیری از دیدن آتش بازی و از بین بردن صدای انفجار، با استفاده از پتوهای ضخیم یا لحاف ، تالار پرندگان یا لانه را بپوشانید.از وجود تهویه کافی اطمینان حاصل کنید.

آتش بازی و حیوانات خانگی : سگ، گربه و آتش بازی

آتش بازی و حیوانات خانگی|دام وپت

 • همیشه هنگام آتش بازی سگها و گربه ها را داخل خانه  خودشان نگه دارید.
 • قبل از شروع آتش بازی مطمئن شوید که سگ شما زودتر بیرون نرود.
 • تمام پنجره ها و درها را ببندید. برای جلوگیری از فرار حیوانات خانگی و برای ایجاد  حداقل سر و صدا، جلوی چشم و گوش گربه رابگیرید. پرده ها را بکشید و اگر حیوانات به صدای تلویزیون یا رادیو عادت دارند، آنها را روشن کنید (اما نه خیلی بلند) تا جلوی برخی از صدای آتش بازی را نشنوند.
 • اطمینان حاصل کنید که سگ ها حتی در خانه از نوعی هویت شناسایی مشخص  استفاده کرده و باید حداقل قلاده  و برچسب داشته باشند، تا گم نشوند.

تهیه میکرو چیپ و ID

به مجهز نمودن حیوانات اهلی خانگی به میکروچیپ  فکر کنید. زیرا در صورت فرارآن ها، شانس بیشتری برای دباره برگشتن به سمت شما شما دارند.

یک لانه برای حیوان خانگی خود تهیه کنید که در آن بتواند احساس امنیت و راحتی کنید. محل لانه ممکن است در زیر تخت با برخی از لباس های قدیمی شما باشد. آنها ممکن است دوست داشته باشند با شروع آتش بازی در آنجا پنهان شوند.

اجازه دهید حیوان خانگی شما در اطراف حرکت کنند، غر بزنند، میو میو کنند، چون می خواهند در گوشه ای مخفی شوند. سعی نکنید آنها راترغیب به کار دیگری بکنید – این فقط تلاش برای یافتن ایمنی است و نباید مزاحم آن شوید.

آرام باشید، به طور عادی رفتار کنید و رفتار آرام حیوانات را تشویق کنید. اگر به حیوان خانگی کمک می کنید تا به آرامش برسد، نوازش و دست کشیدن بر روی آن اشکالی ندارد، اما اگر ترجیح می دهند زیر تخت شما پنهان شوند ، بگذارید در عوض این کار را انجام دهند.

در چنین حوادث بالقوه ناراحت کننده ای، از تنها گذاشتن حیوان خانگی خودداری کنید. اگر مجبورید خانه را ترک کنید، اگر حیوان خانگی خود خراب کاری یا دستشویی کرده اند، عصبانی نشوید. فریاد کشیدن بر روی حیوان خانگی وحشت زده فقط باعث تشدید ترس و استرس آنها می شود.

هنگام آتش بازی، سگ خود را در بیرون از خانه نبندید.

 • یعنی در بیرون مغازه در حالی که داخل آن انفجار رخ می دهد، یا آنها را در باغ یا اتومبیل خود رها نکنید.

هرگز سگ خود را به نمایش آتش بازی نبرید.

آتش بازی و حیوانات خانگی|دام وپت

 • حتی اگر آنها از سر و صدا پارس  یا ناله نکنند ، این به این معنی نیست که آنها خوشحال هستند. نفس نفس زدن و خمیازه کشیدن بیش از حد می تواند  حاکی از استرس  سگ شما باشد.

آتش بازی و حیوانات خانگی : اسب و آتش بازی

در آتش بازی و حیوانات خانگی باید بیاد داشته باشیم که آتش بازی نباید در نزدیکی دام یا اسب در مزارع، یا در نزدیکی ساختمان های محل نگهداری دام انجام شود. هرکسی که در یک منطقه روستایی قصد دارد یک نمایش آتش بازی برگزار کند باید پیش از آن به کشاورزان همسایه هشدار دهد.

سعی کنید که آتش بازی هرگز در نزدیکی مزرعه اسب شما یا اصطبل برپا نشود.

 • به همسایگان و سازمان دهندگان محل برگزاری نمایش آتش بازی بگویید در این نزدیکی اسب هایی وجود دارند تا بتوانند از راه اندازی آتش بازی در جهت مخالف و دور از آنها اطمینان حاصل کنند.

اسب خود را در روال عادی و معمول در یک محیط آشنا نگه دارید تا احساس امنیت کند.

 • اگر اسب شما معمولاً در اصطبل است، همچنان در اصطبل  بماند.
 • اگر آنها به طور معمول در هر جا هستند، تا زمانی که آنجا ایمن و بی خطر است، آنها را در آنجا نگه دارید و در نزدیکی محل نمایش آتش بازی نباشند.
 • اگر می دانید آتش بازی به راه می افتد اطمینان حاصل کنید که شما یا کسی با تجربه همراه با اسب خود بمانید. به این ترتیب می توانید رفتار آنها را مشاهده کنید،
 • اطمینان حاصل کنید که آنها تا آنجا که ممکن است ایمن و آرام باشند و به پاسخ های آن ها  واکنش مناسب نشان دهید.
 • اگر می دانید اسب شما در برابر صداهای بلند واکنش بدی نشان می دهد با دامپزشک صحبت کنید.  اگر لازم است اسب خود را شب حرکت دهید.
 • سعی کنیدآرامش خود را حفظ کنید. زیرا اسب ها می توانند در فرد احساس ناراحتی ایجاد کنند و وحشت زده کردن  اسب اوضاع را بدتر کند.

خودت مراقب باش.

 • سعی کنید اگر اسب شما گیج و بی قرار شده است، شما دخالت نکنید زیرا ممکن است صدمه ببینید.
 • وقتی فکر می کنید آتش بازی برپا می شود، سوار اسب خود نشوید.

اگر لازم است اسب خود را در حین نمایش آتش بازی تحت مراقبت شخص دیگری بگذارید. در صورت بروز هرگونه مشکلی، دستورالعمل ها و جزئیات تماس صحیح خود و دامپزشک خود را در اختیار وی بگذارید.

قوانین مربوط به آتش بازی

آتش بازی کردن  در یک مکان عمومی برای افراد زیر 18 سال غیرقانونی است

آتش بازی را نمی توان به غیر از شب های خاص سال، بین ساعت 7:00 تا 11:00 صبح انجام داد.

ایجاد هرگونه رآزار و اذیت برای هر حیوان دربند یا خانگی جرم است.

اگر خرده فروشان مجوز خاصی نداشته باشند، فقط می توانند از 15 اکتبر تا 10 نوامبر و 26 تا 31 دسامبر وسایل آتش بازی و مواد محترقه را  بفروشند.

از قبل برنامه ریزی کنید.

بلو کراس توصیه می کند که صاحبان حیوانات خانگی شش تا دوازده هفته قبل از شروع فصل آتش بازی از دامپزشکی برای دام خود کمک بگیرند.

توصیه های رفتاری برای حیوان خانگی شما باید سه تا شش ماه قبل جستجو شود.

متأسفانه ما اغلب در مورد نمایش آتش بازی خصوصی هشدار نمی دهیم.

ضمن آمادگی برای 5 نوامبر و شب سال نو آمادگی از قبل  در مورد زمان سایر مناسبت ها کسب اطلاع کنید.

منبع:

https://www.bluecross.org.uk/pet-advice/fireworks-and-pets

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا