گربه ها

آب دهان گربه و علل ریزش آن

آب دهان گربه و علل ریزش آن موضوع این مقاله است که شایع ترین علل آب  ریزش دهان این حیوانات خانگی را بررسی می کند. این وضعیت همیشه در گربه ها بی ضرر نیست.

ریختن آب دهان گربه قبل از صرف غذا نباید باعث نگرانی صاحبان این حیوان خانگی شود. اما علائم نشانه هایی از آب دهان بیش از حد گربه وجود دارد که باید مراقب آنها باشید و در صورت بروز آنها هر چه سریع تر اقدام کنید.

اگر گربه شما زیاد آبریزش دهان دارد، دامپزشک شما می‌تواند علت آن را تعیین کرده و یک برنامه درمانی برای آن تجویز کند. ممکن است نتوانید از ترشح آب دهان جلوگیری کنید، اما اقداماتی مانند مسواک زدن دندان های گربه و تمیز کردن دندان می تواند تا حدودی در برابر پیشگیری از این وضعیت موثر باشند.

اگر مسابقه ای برای آب دهان انداختن در حیوانات خانگی برگزار می شد، مطمئناً سگ ها برنده می شدند. برخی از نژادهای سگ، مانند سنت برنارد، آب دهان زیادی دارند و هر جا که می روند، بزاق نامرتبی از خود باقی می گذارند.

اما در مورد گربه ها چطور؟ آیا ریزش آب در آنها طبیعی است؟ چرا آب دهان گربه ها می ریزد و چه چیزی باعث ترشح بزاق دوستان گربه سان ما می شود؟ بیایید در مورد آب دهان  گربه ها اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

شکستگی دندان در گربه ها، علل و درمان آن را بشناسید.

آیا آب دهان فقط در گربه ها می ریزد؟

گربه ها دچار آبریزش دهان می شوند، اما نه به اندازه سگ ها. در حالی که برخی از نژادهای سگ در دفع آب دهان معروف هستند، هیچ تفاوتی در آب دهان در بین نژادهای گربه وجود ندارد.

آب دهان به بزاق گفته می شود که توسط غدد بزاقی تولید می شود. بزاق طبیعی است و دارای چند عملکرد ضروری مانند روان کردن غذا برای حرکت راحت تر از مری است. بزاق زمانی به عنوان آب دهان در نظر گرفته می شود که به مقدار کافی تولید و از دهان خارج شود.

برخی از گربه‌ها گاهی دچار آبریزش دهان می شوند. با این حال، در بیشتر موارد آبریزش آب دهان گربه می تواند نشان دهنده یک مشکل بهداشتی اساسی و یا بیماری زمینه ای باشد که نیاز به توجه دارد.

علت آبریزش دهان در گربه ها چیست؟

آب دهان گربه و علل ریزش آن | دام و پت

گربه ها به دلایل متعددی دچار آبریزش دهان می شوند. برخی از این دلایل بی ضرر هستند، اما اکثر آنها اینطور نیستند. بیایید ابتدا دلایل خوش خیم را مرور کنیم.

بعضی از گربه‌ها وقتی فوق‌العاده آرام هستند، آب دهانشان آب می‌ریزد. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شده باشید که گربه شما وقتی او را نوازش می کنید کمی آب دهان می ریزد. هیچ دلیل قطعی برای اینکه چرا این اتفاق می افتد وجود ندارد. شاید به این دلیل است که آن‌ها خیلی آرام هستند و عضلات فک‌شان شل می‌شود و آب دهان درست از دهانشان می‌ریزد. شبیه زمانی که ما چرت می‌زنیم و با مقدار زیادی آب دهان روی بالش از خواب بیدار می‌شویم.

برخی از گربه ها هم با شنیدن صدای باز شدن یک قوطی غذای گربه آب دهانشان را می شنوند و بوی آن غذای خوش طعم به مشامشان می رسد.

اما در بیشتر مواقع، اگر گربه شما بیش از حد یا اغلب آب دهانش می‌ریزد، این وضعیت می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی در حیوان خانگی شما باشد. گربه ها زمانی که حالشان خوب نیست بیشتر از زمانی که حالشان خوب است آب دهانشان را به بیرون می ریزند.

دلایل نگران کننده این وضعیت در حیوان خانگی شما، عبارتند از:

بیماری پریودنتال. بیماری پریودنتال بیماری دندان ها و ساختارهای نگهدارنده دندان مانند لثه است. گربه های مبتلا به بیماری پریودنتال پیشرفته، ناراحتی دهانی قابل توجهی دارند و نمی توانند از ترشح بزاق از دهان جلوگیری کنند.

بیماری ادنتوکلاستیک جذب گربه (FORL). FORL یک بیماری دندانی مخصوص گربه است و زمانی رخ می دهد که لثه گربه شروع به جذب مجدد دندان می کند. این بیماری درد قابل توجهی ایجاد می کند و آب دهان یکی از اولین علائم این بیماری است.

درد دهان. دلایل زیادی مانند ضربه، عفونت و اجسام خارجی برای درد دهان در حیوان خانگی شما وجود دارد. این درد منجر به ترشح آب دهان در آنها می شود.

سموم. اگر گربه چیزی سمی مانند گل یا گیاه سمی (مثلاً پوانستیا)، بخورد برای دفع سم از بدن شروع به آبریزش از دهان می کند.

حالت تهوع. گربه ای که ناراحتی گوارشی و احساس تهوع دارد اغلب شروع به بروز این وضعیت می کند.

بیماری کلیوی

بیماری مزمن کلیه یک بیماری شایع در گربه های مسن است. هنگامی که کلیه ها به خوبی از کار می افتند، سموم در خون تجمع می یابند که باعث ایجاد وضعیتی به نام “اورمی” (ادرار در خون) می شود. اورمی می تواند مشکلاتی در دهان ایجاد کند، از جمله زخم های دردناک که منجر به آب دهان بدبو می شود.

داروها. برخی از داروها، مانند آنتی بیوتیک های خاص، باعث ترشح آب دهان در گربه ها می شوند.

آسیب عصبی. آسیب عصبی در گربه ها غیر معمول است. با این حال، اگر عصب جمجمه ای که حرکت دهان را کنترل می کند آسیب ببیند، گربه مدت بیشتری می تواند دهان خود را به درستی ببندد و منجر به آبریزش شود.

استوماتیت در گربه ها. استوماتیت یک بیماری شایع در گربه ها است. باعث التهاب شدید داخل دهان، لثه و زبان و در نتیجه درد و بی میلی می شود.

چه زمانی به دامپزشک مراجعه کنیم؟

آب دهان گربه و علل ریزش آن | دام و پت

ریزش مقدار کمی آب دهان در گربه ها قبل از شام یا در حین نوازش زیاد نگران کننده نیست.

بنابراین، چه زمانی در مورد آب دهان گربه خود باید نگران باشید و سریعا اقدام کنید: در اینجا علائمی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید که نشان می دهد آب دهان گربه شما نشان دهنده یک بیماری و یا وضعیت زمینه ای و جدی تری است:

  • بوی بد دهان
  • بزاق بدبو یا خونی
  • ناراحتی آشکار دهان
  • آبریزش مداوم و بیش از حد
  • رفتار غذایی جدید و سخت
  • مشکل در خوردن یا نوشیدن
  • علائم بیماری سیستمیک مانند بی حالی، کاهش اشتها و کاهش وزن

اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید، گربه خود را نزد دامپزشک ببرید. از آنجایی که آب دهان گربه اغلب به یک مشکل سلامتی دیگر اشاره می کند، شما نباید این وضعیت را نادیده بگیرید و درمان را به تعویق بیاندازید.

کی گربه را نزد دامپزشک ببریم؟

تشخیص علت آب دهان گربه

آب دهان گربه و علل ریزش آن | دام و پت

اگر آب دهان گربه شما بیش از حد می‌ریزد، دامپزشک شما یک آزمایش تشخیصی کامل برای تعیین علت انجام می‌دهد. ابتدا، دامپزشک شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و از شما سوالاتی در مورد آب دهان می پرسد. برای پاسخ به سوالاتی از این قبیل آماده باشید:

  • آب دهان به چه صورت است؟
  • اولین بار چه زمانی متوجه آبریزش گربه خود شدید؟
  • آیا گربه شما در نتیجه آب دهان تغییراتی در رفتار خود داشته است؟

هرچه اطلاعات بیشتری در مورد ترشح آب دهان گربه خود ارائه دهید، دامپزشک بهتر می تواند تشخیص دهد که چه اتفاقی برای حیوان خانگی شما افتاده است. بخشی از معاینه فیزیکی شامل یک معاینه جسمی خواهد بود. بسته به میزان ناراحتی دهان گربه شما، ممکن است دامپزشک نیاز به آرام کردن گربه شما داشته باشد تا دهان را دقیق تر بررسی کند. آنها به دنبال هر گونه ناهنجاری دهانی که می تواند باعث ترشح آب دهان شود، می گردند.

از آنجایی که آب دهان می‌تواند گاهی به دلیل بیماری سیستمیک باشد، دامپزشک کل بدن گربه را در طول معاینه فیزیکی معاینه می‌کند.

بسته به نتایج معاینه فیزیکی، ممکن است به آزمایش های تشخیصی بیشتری نیاز باشد. برای مثال، آزمایش خون بیماری سیستمیک، مانند بیماری کلیوی را نشان می دهد. اشعه ایکس از دهان نشانه‌هایی از تروما یا بیماری‌های دندانی را نشان می‌دهد.

هنگامی که دامپزشک شما ارزیابی گربه را به پایان رساند، یک برنامه درمانی برای حیوان خانگی شما تجویز خواهد کرد که به مشکلات و بیماری های زمینه ای رسیدگی می کند. هنگامی که این بیماری ها، درمان یا با موفقیت کنترل شد، آب دهان بیش از حد باید برطرف شود.

آیا می توانم از آبریزش دهان گربه جلوگیری کنم؟

آب دهان گربه و علل ریزش آن | دام و پت

ممکن است نتوانید کاملاً جلوی ترشح آب دهان گربه خود را بگیرید، اما کارهای خاصی وجود دارد که می توانید برای حفظ سلامت دهان گربه خود انجام دهید. این نکات را برای مراقبت از سلامت دهان گربه خود امتحان کنید:

دندان های گربه خود را مسواک بزنید. مسواک زدن منظم (حداقل چند بار در هفته) به سلامت دندان ها و لثه ها کمک می کند. درمان های دندانپزشکی به جلوگیری از تجمع پلاک و جرم روی دندان ها کمک می کند که می تواند منجر به بیماری پریودنتال شود.

تمیز کردن دندان را برنامه ریزی کنید. تمیز کردن سالانه دندان دامپزشکی، که تحت بیهوشی انجام می شود، به دهان گربه شما تمیزی عمیق می دهد و امکان تشخیص زودهنگام بیماری های دندانی را فراهم می کند.

چکاپ سلامتی به دامپزشک شما اجازه می دهد تا سلامت کلی گربه شما را ارزیابی کند و مشکلات سلامت سیستمیک را زود تشخیص دهد. ابتلا و درمان زودهنگام این بیماری ها می تواند از بیماری های جدی و ترشح بیش از حد آب دهان جلوگیری کند.

آب دهان در گربه ها معمولاً نشانه یک مشکل جدی سلامتی است که نیاز به مراقبت های دامپزشکی دارد. اگر علائم نگران کننده آب دهان را در گربه خود مشاهده کردید، از دامپزشک در مورد علل احتمال و درمان آن مشاوره بگیرید.

با تشخیص و درمان مناسب، دفع آب دهان گربه شما قابل کنترل است و گربه شما و دهانش احساس بسیار بهتری خواهند داشت.

چرا گربه من غذا نمی خورد؟

منبع
https://www.greatpetcare.com/pet-health/why-do-cats-drool-common-causes-explained/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا