سگ ها

7 علائم زوال عقل در سگ ها

7 علائم زوال عقل در سگ ها: اگر سگ خانگی شما مسیر پیاده‌روی روزانه‌ را فراموش می‌کند یا از کارهایی که قبلا انجام می‌داد دیگر هیچ لذتی نمی‌برد، احتمالا به اختلال عملکرد شناختی (CCD) مبتلا است. اختلال عملکرد شناختی باعث کاهش حافظه و یادگیری در سگ ها می شود. علت ابتلا سگ ها به این بیماری هنوز به طور دقیق مشخص نیست. اما هر چه سگ خانگی شما سن بیشتری داشته باشد احتمال ابتلا به اختلال عملکرد شناختی بیشتر می شود. با افزایش سن سلول های مغزی به تحلیل می روند و در نتیجه حافظه به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

(CCD) یک اختلال شناختی در سگ ها است که اثراتی مشابه آلزایمر در انسان دارد. این بیماری مربوط به پیری مغز سگ ها است که منجر به تغییراتی در رفتار این حیوانات می شود و در درجه اول بر حافظه، یادگیری و درک تأثیر می گذارد. علاوه بر این، علائم بالینی زوال عقل در 50٪ از سگ های بالای 11 سال دیده می شود. بررسی ها نشان می دهد که 68٪ از سگ ها تا سن 15 سالگی بیماری دچار فراموشی و زوال عقل می شوند.

علائم  های این بیماری در مراحل اولیه خفیف است ولی این احتمال وجود دارد که بیماری در مدت کوتاهی شروع به پیشرفت کند. برای کمک به تشخیص زودتر زوال شناختی، باید بدانید که چه علائمی را در حیوان خانگی خود جستجو کنید.

شایع ترین علائم  زوال عقل در سگ ها

علائم زوال عقل سگ بسیار گسترده است و با پیشرفت بیماری تغییر می کند. علائم اولیه زوال عقل در سگ ها اغلب خفیف است، اما به تدریج در طول زمان بدتر می شود. آشنایی با این بیماری و دقت به علائم به شما کمک می کند تا بتوانید اقدامات لازم را برای کاهش پیشرفت بیماری انجام بدهید.

متمایزترین علائم و تغییرات مرتبط با CCD در سگ ها عبارتند از:

 • فراموشی
 • سردرگمی
 • تحریک پذیری
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش سطح فعالیت
 • تغییر چرخه خواب و بیداری
 • انجام حرکات تکراری همراه با بی قراری
 • مشکل در خوردن یا پیدا کردن ظرف آب و غذا
 • تغییر تعامل با اعضای خانواده یا سایر حیوانات خانگی

اگر سگ خانگی شما یکی از این علائم و یا ترکیبی از آن‌ها را داشته باشد، احتمالاً به اختلال عملکرد شناختی مبتلا است. این علائم گاهی می توانند تا مدت ها در حیوان خانگی شما باقی بمانند و لزوما همراه با پیشرفت نیستند. هر چه علائم بیشتری در سگ خانگی خود ببینید، اهمیت مشکل بیشتر می شود.

تشخیص زوال عقل در سگ ها

7 علائم زوال عقل در سگ ها || دام و پت

اگر سگ شما علائم مختلف بیماری را نشان می دهد توجه داشته باشید که این علائم لزوماً نشان دهنده زوال عقل حیوان خانگی شما نیست. ضمن آنکه این علائم می توانند علائم هایی از بیماری احتمالی دیگری باشند که سگ شما به آنها مبتلا است. تشخیص زوال عقل در سگ ها باید توسط یک متخصص دامپزشک انجام شود. روش فعلی برای انجام این کار، رد هرگونه بیماری احتمالی دیگر است. بنابراین اگر شک دارید که سگ شما ممکن است زوال عقل داشته باشد، مراجعه به دامپزشک ضروری است. دامپزشک آزمایش‌های لازم برای رد هرگونه بیماری دیگر را انجام می دهد یا از MRI برای تشخیص نهایی استفاده می کند.

دلایل زوال عقل در سگ ها چیست؟

علت دقیق زوال عقل در سگ ها در حال حاضر ناشناخته است. با این حال، این بیماری اغلب به دلیل تغییرات فیزیکی و شیمیایی در مغز رخ می دهد. پیری و افزایش سن اغلب باعث تشدید این وضعیت می شود. اما علاوه بر سن عوامل ژنتیکی یا سایر بیماری ها مانند تومورهای مغزی و ضربه مغزی نیز می توانند حیوان را مستعد ابتلا به زوال عقل کنند.

پیشگیری از زوال عقل در سگ ها

از آنجایی که علت دقیق ابتلا به زوال عقل در سگ ها ناشناخته است، نمی توانیم روش های دقیقی را برای پیشگیری از زوال عقل در سگ ها مشخص کنیم. با این حال، فعال نگه داشتن حیوان خانگی شما از نظر جسمی و ذهنی می تواند به پیشگیری از زوال عقل کمک کند. توصیه می شود برای حفظ سلامت حیوان خانگی خود موارد زیر را انجام دهید:

 • سگ خود را هر روز به ورزش و پیاده روی ببرید.
 • مکمل های مفید برای تغذیه مغز سگ در نظر بگیرید.
 • از قرار گرفتن سگ خود در معرض سموم خودداری کنید.
 • رژیم غذایی مناسب و متعادل برای تغذیه سگ خود استفاده کنید.
 • از قرار دادن سگ خود در موقعیت های استرس زا اجتناب کنید.
 • بررسی ها نشان می دهد که فعالیت بدنی منظم و تحریک ذهنی با اسباب بازی ها می تواند به حفظ سلامت روان سگ شما کمک کند.

در ادامه به توضیح برخی از تغییرات رفتاری در سگ های مبتلا به زوال عقل می پردازیم:

سردرگمی

7 علائم زوال عقل در سگ ها || دام و پت

یکی از رایج ترین رفتارهایی که ممکن است متوجه شوید این است که سگ خانگی شما حتی زمانی که در محیط معمولی یا آشنای خود قرار می گیرد، دچار سردرگمی می شود.

به عنوان مثال سگ در حیاط منزل است ولی با این حال راه خروج را گم می کند و یا به اشتباه به سمت در دیگری می رود. این رفتار نشان می دهد بخشی از مغز سگ که وظیفه جهت‌گیری را برعهده دارد، تحت تأثیر قرار گرفته است.

همچنین ممکن است رفتارهای عجیب دیگری را در حیوان خود ببینید. به عنوان مثال ممکن است سگ خانگی شما پشت کاناپه پرسه بزند و بعد متوجه شود که نمی داند کجاست یا چگونه از پشت کاناپه خارج شود. گاهی ممکن است سگ خود را در قسمت دیگری از خانه پیدا کنید در حالیکه به آرامی نشسته و به دیوار خیره شده است.

سگ ها نسبت به زمان بسیار دقیق هستند، بنابراین سردرگمی سگ می تواند علامت قطعی ابتلا این حیوان به بیماری زوال شناختی باشد.

بنابراین اولین کاری که باید انجام دهید این است که سگ خود را برای معاینه به دامپزشک ببرید. در برخی موارد علائمی مانند فراموشی یا سردرگمی نشان دهنده مشکل شناختی نیست. ابتلا به تومور مغزی یا دیابت نیز می تواند باعث بروز این علائم در سگ خانگی شما شوند.

آرتریت

همچنین برخی سگ های مبتلا به  آرتریت به دلیل درد بسیار علائمی مانند فراموشی یا سردرگمی را تجربه می کنند. سگ های مبتلا به آرتریت در هنگام حرکت یا لمس شدن درد دارند. این درد گاهی بسیار شدید است و باعث گیجی و فراموشی سگ خانگی شما می شود. دامپزشک برای تشخیص این بیماری عکس‌برداری با اشعه ایکس را تجویز می کند. به طور کلی طیف زیادی از بیماری ها وجود دارند که علائم آنها در مراحل اولیه شبیه بیماری اختلال عملکرد شناختی است. بنابراین دامپزشک با معاینه و انجام آزمایشات لازم علت دقیق بیماری را مشخص می کند.

اختلال عملکرد شناختی سگ می تواند بر تعامل سگ شما با افراد و سایر حیوانات تأثیر بگذارد.

سگی که به اختلال عملکرد شناختی مبتلا است تغییرات رفتاری زیادی دارد. یک سگ محبوب و معاشرتی بداخلاق و تحریک پذیر می شود، با حیوانات یا سگ های دیگر دعوا می کند. حتی سگ خانگی شما ممکن است هجوم بیاورد و همبازی های مورد علاقه خود را گاز بگیرد.

برخی از سگ های مبتلا به CCD از خانواده و فعالیت های مورد علاقه خود کناره گیری می کنند. این سگ ها متوجه نمی شوند که زنگ خانه در به صدا در می آید و به نظر می رسد که علاقه ای به خوشامدگویی به مهمان ها ندارند. سگ خانگی شما با دیدن غریبه ها شروع به پارش کردن نمی کند و حتی وقتی قلاده اش را بیرون می آورید تا به با هم به پیاده روی بروید هیچ واکنشی نشان نمی دهد.

بنابراین اگر متوجه تغییراتی در نحوه تعامل سگ خود با اطرافیان شدید، حتما در اسرع وقت با یک دامپزشک صحبت کنید. دامپزشک با انجام معاینات و آزمایش های لازم علت دقیق بیماری را مشخص می کند تا بتوانید هر چه سریع تر درمان های لازم را انجام دهید.

تغییرات چرخه خواب و بیداری

7 علائم زوال عقل در سگ ها || دام و پت

تغییر در الگوهای خواب یا اختلال در ریتم شبانه روزی بدن یکی از علائم خاص مربوط به اختلال عملکرد شناختی است.

سگ هایی که قبلا خواب آرامی داشتند، اکنون ممکن است تمام شب را به سرعت شروع به راه رفتن در اطراف خانه کنند. بسیاری از سگ ها برنامه های عادی خود را به طور برعکس انجام می دهند. بنابراین فعالیت های روزانه این حیوانات به فعالیت های شبانه تبدیل می شود. این روال بیدار ماندن در تمام طول شب می تواند برای صاحبان حیوانات خانگی سخت و خسته کننده باشد.

اگر سگ شما در طول شب فعال است و می خواهید حیوان خانگی شما در شب بخوابد، خاموش کردن نورها یا صدای سفید می تواند به خوابیدن سگ خانگی شما کمک کند.

اگر انجام این کارها در تنظیم ریتم شبانه روزی حیوان خانگی شما موثر نبود، دامپزشک داروهایی را برای کاهش اضطراب سگ شما تجویز می کند. مصرف این داروها باعث می شود چرخه های خواب طبیعی دوباره نظم سابق خود را پیدا کنند.

کثیف کردن خانه

ادرار یا مدفوع کردن در خانه یکی از رایج ترین راه های تشخیص اختلال عملکرد شناختی در سگ ها است، به خصوص اگر سگ قبلاً در خانه آموزش دیده باشد.

پیش از هر چیز باید دقت کنید که بیماری های زیادی وجود دارند که می توانند باعث از بین رفتن کنترل مثانه در حیوانات شوند. بنابراین در مرحله اول دامپزشک آزمایش هایی را برای بیماری های احتمالی مانند عفونت مثانه، مشکلات کلیوی و دیابت تجویز می کند.

اگر بعد از انجام آزمایش ها احتمال بیماری عفونت مثانه، مشکلات کلیوی یا دیابت رشد شد، می توان گفت که این علائم نشان دهنده ابتلا سگ شما به اختلال شناختی است. اگر سگ شما به درب شیشه ای کشویی خیره شده و سپس در خانه مدفوع می کند، و این وضعیت به دلیل ابتلا به مشکلات گوارشی نیست. در واقع سگ خانگی شما این درک را از دست داده است که باید بیرون مدفوع کند.

کاهش سطح فعالیت

7 علائم زوال عقل در سگ ها || دام و پت

سگ ها به طور غریزی حیوانات بسیار فعال و پرتحرکی هستند. در حالیکه سگ‌های مبتلا به اختلال عملکرد شناختی تمایل کمتری برای فعالیت و تحرک در داخل یا خارج از منزل دارند. همچنین این سگ ها نسبت به صداهای موجود در محیط خود هیچ گونه واکنشی نشان نمی دهند.

حیوان خانگی شما برای پیدا کردن اسباب بازی هایش هیچ علاقه ای ندارد. برای خوشامدگویی به سمت شما یا مهمان ها نمی دود. همچنین تمرکز کمتری دارد و نسبت به محرک ها واکنش مناسبی نشان نمی دهد.

مشکل در خوردن و آشامیدن

برخی از سگ ها در خوردن یا نوشیدن یا حتی پیدا کردن ظرف غذای خود مشکل دارند. این سگ ها ممکن است هنگام غذا خوردن ظرف خود را گم کنند و نتوانند آن را پیدا کنند. اگر سگ خانگی شما به مشکلات بینایی یا شنوایی مبتلا نیست، این رفتار علائم  واقعی این است که حیوان خانگی شما به اختلال عملکرد شناختی مبتلا است.

برخی سگ‌ها دیگر کلوچه‌های مورد علاقه‌شان را نمی خورند. در واقع ممکن است سگ حتی خوراکی بودن کلوچه را هم تشخیص ندهد. اما در این مرحله بسیاری از صاحبان سگ با مشاهده این رفتار متوجه نمی شوند که مشکلی وجود دارد و به طور ناخودآگاه نوع دیگری از کلوچه را برای سگ خود می خرند. در حالیکه این رفتار یکی از علائم  های مهم ابتلا سگ خانگی شما به اختلال عملکرد شناختی است.

منبع
https://www.petmd.comhttps://tractive.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا