سگ ها

28 غذای غیر مجاز در سگ

28 غذایی که سگ ها نباید بخورند

28 غذای غیر مجاز در سگ، مصرف بسیاری از غذاهایی که برای انسان کاملا مفید هستند ممکن است برای سگ خانگی شما سمی و حتی کشنده باشند. متابولیسم بدن و دستگاه گوارش سگ ها کاملا متفاوت با انسان ها است. بنابراین استفاده از غذاهای نامناسب می تواند سلامت سگ خانگی شما را به خطر بیندازد.

اگر فکر می کنید سگ خانگی شما یکی از غذاهای زیر را به مقدار زیاد خورده است مقدار غذای بلعیده شده را همراه با وزن سگ یادداشت کرده و سپس با دامپزشک تماس بگیرید.

نارگیل و روغن نارگیل یکی از 28 غذای غیر مجاز در سگ ها می باشد.

نارگیل و مواد غذایی تهیه شده از آن در صورتی که به مقدار کم مصرف شود به سلامت سگ خانگی شما آسیب جدی نمی رساند. گوشت و شیر نارگیل های تازه حاوی روغن هایی هستند که خوردن آن ممکن است باعث ناراحتی معده یا اسهال در سگ خانگی شما شوند.

مرکبات، یکی دیگر از 28 غذای غیر مجاز در سگ ها می باشد.

ساقه، برگ ها، پوست، میوه و دانه های مرکبات حاوی مقادیر مختلفی از اسید سیتریک و روغنهای اساسی است که در صورت بلعیده شدن توسط سگ خانگی می تواند باعث باعث بروز علائمی مانند تحریک عصبی و حتی افسردگی شود. خوردن دوزهای کم مرکبات احتمالا فقط مشکلات جزئی گوارشی ایجاد می کند.

آب نبات، یکی دیگر از 28 غذای غیر مجاز در سگ ها می باشد.

آب نبات نه تنها قند زیادی دارد، بلکه اغلب حاوی زایلیتول است که می تواند منجر به استفراغ، از دست دادن هماهنگی عضلات، تشنج و نارسایی کبدی در سگ ها شود.

غذای گربه، یکی دیگر از 28 غذای غیر مجاز در سگ ها می باشد.

غذای گربه حاوی پروتئین و چربی است که رژیم غذایی یک گربه و نه یک سگ را هدف قرار می دهد. سطح پروتئین و چربی موجود در غذای گربه برای سگ بسیار زیاد است و از نظر سلامتی نیز برای سگ مفید نیست. مصرف بیش از حد غذای گربه می تواند منجر به ناراحتی معده، چاقی و پانکراتیت در سگ ها شود.

دانه های سیب

28 غذای غیر مجاز در سگ | دام و پت

خوردن دانه های سیب برای سگ سمی است زیرا حاوی ماده شیمیایی طبیعی (آمیگلدین) است که در هنگام هضم سیانور آزاد می کند. این مشکل فقط صورتی رخ می دهد که مقدار زیادی دانه سیب توسط سگ جویده شده و وارد جریان خون شود. بنابراین قبل از دادن سیب به حیوان خانگی خود دانه های آن را جدا کنید.

آووکادو

آووکادو حاوی ماده ای به نام پرشین است که می تواند باعث اسهال، استفراغ و احتقان قلب در حیوان خانگی شما شود. خطرناک ترین قسمت آووکادو هسته آن است که می تواند باعث خفگی در سگ شود.

شکلات

شکلات حاوی تئوبرومین و کافئین است که ضربان قلب را تسریع کرده و سیستم عصبی را تحریک می کند.

مصرف بیش از حد تئوبرومین و کافئین در شکلات ممکن است منجر به استفراغ، اسهال، بی قراری، افزایش ادرار، لرزش، افزایش ضربان قلب، تشنج و مرگ شود. خطرناک ترین انواع شکلات برای سگ ها عبارتند از:

  • پودر کاکائو
  • شکلات تلخ
  • شیر کاکائو
  • شکلات سفید
  • شکلات نیمه شیرین
  • شکلات بیکر شیرین نشده

آدامس

خوردن آدامس برای سگ ها خطرات فراوانی دارد. آدامس دارای مقدار زیادی زایلیتول است که اگر توسط سگ خورده شود باعث ترشح مقدار زیاد انسولین و در نتیجه افت فشار خون در سگ می شود. مسمومیت زایلیتول در سگ ها منجر به بروز علائم استفراغ، ضعف، خستگی و ناهماهنگی در حرکت عضلات می شود.

قهوه، چای و سایر کافئین ها

کافئین برای سگ ها بسیار خطرناک است. سگ شما در صورت خودن کافئین ممکن است در عرض 1 الی 2 ساعت علائمی مانند بیش فعالی خفیف تا شدید، بی قراری، استفراغ، افزایش ضربان قلب، فشار خون، لرزش، تشنج و مرگ را تجربه کند.

استخوان پخته شده

سگ ها به جای جویدن کامل غذا چند بار آن را گاز زده و بعد می بلعند. استفاده از استخوان پخته شده در جیره غذایی سگ باعث می شود که استخوان در هنگام جویدن و گاز زدن توسط سگ به راحتی خرد شود. تکه های تیز استخوان می توانند باعث بریدگی زبان، لثه ها، مری و معده سگ شوند. استفاده از استخوان های خام و نپخته برای تغذیه و سلامت دندان های سگ مناسب تر است. ولی با این حال از مصرف زیاد استخوان در جیره غذایی سگ خانگی خود پرهیز کنید. زیرا مصرف زیاد استخوان می تواند باعث ابتلا سگ خانگی شما به یبوست شود.

ذرت

خوردن مقدار کمی ذرت به دلیل داشتن انواع ویتامین ها و مواد معدنی برای سلامت سگ ها مفید است. اما دادن یک بلال کامل به سگ می تواند خطرناک باشد. خوردن بلال می تواند باعث خفگی و انسداد روده در سگ ها شود.

چربی ها و آشغال های گوشت

یکی از 28 غذایی که سگ ها نباید بخورند آشغال های گوشت و چربی های پخته و نپخته است. زیرا مصرف چربی های جدا شده از استخوان و آشغال های گوشت علاوه بر بیماری های انگلی می توانند باعث پانکراتیت یا التهاب لوزالمعده در سگ خانگی شما شوند.

سیر

خوردن مقدار کم سیر برای سلامت سگ ها مفید بوده و به درمان کک در سگ ها کمک می کند، اما مقادیر قابل توجه سیر برای سگ می تواند خطرناک باشد. سیر مربوط به پیازهای سمی است زیرا باعث از بین رفتن تعداد گلبول های قرمز کم خونی سگ می شود. مصرف زیاد سیر باعث ایجاد ضعف، استفراغ و مشکلات تنفسی در سگ می شود.

انگور و کشمش

28 غذای غیر مجاز در سگ | دام و پت

خوردن انگور و کشمش می تواند باعث نارسایی کلیه در سگ ها شود. حتی مصرف مقدار کمی از آنها می تواند سگ را بیمار کند. خوردن انگور و کشکش باعث ایجاد استفراغ، و به دنبال آن ضعف و افسردگی در سگ می شود.

ویتامین ها

از دادن ویتامین ها یا مکمل های غذایی به سگ خودداری کنید. ویتامین های مورد استفاده در انسان اغلب حاوی 100٪ مقدار توصیه شده از مواد معدنی مختلف هستند. این می تواند باعث مصرف بیش از حد مواد معدنی برای سگ شما شود.

خطرناک ترین این ویتامین ها مکمل های دوران بارداری است که دارای دوز زیادی از آهن بوده و می توانند باعث مسمومیت آهن در حیوانات خانگی شوند. اگر سگ شما به طر تصادفی یک بسته مکمل بارداری (یا سایر ویتامین های دارای مقدار زیاد آهن) مصرف کرده است، باید سریعاً با دامپزشک تماس بگیرید.

جگر

یکی از 28 غذایی که سگ ها نباید بخورند جگر است. خوردن جگر در مقادیر کم  برای سلامت سگ مفید است. اما از تغذیه زیاد سگ خود با جگر پرهیز کنید. جگر حاوی مقدار زیادی ویتامین A است که می تواند بر عضلات و استخوان های حیوان خانگی شما تأثیر منفی بگذارد. از طرف دیگر جگر معمولا دارای آلودگی انگلی بوده و می تواند سلامت سگ خانگی شما را تهدید کند.

گوجه فرنگی

28 غذای غیر مجاز در سگ | دام و پت

مصرف گوجه فرنگی به خصوص گوجه فرنگی های سبز و نارس به دلیل داشتن سم سولانین و توماتین برای سگ ها مضر است. مصرف گوجه فرنگی در سگ ها باعث استفراغ، اسهال، بی حالی، ضعف، لرز بدن و خونی شدن ادرار می شود.

ماکادمیا

حتی مصرف مقدار کمی آجیل ماکادمیا (فندق استرالیایی) می تواند برای سگ شما کشنده باشد. مصرف مادمیا باعث لرزش عضلات، استفراغ، تب و ضعف عضلات پشت پا در سگ ها می شود.

شیر و محصولات لبنی

خوردن شیر و محصولات لبنی برای بعضی از سگ ها مشکلی ایجاد نمی کند، اما  برخی دیگر از سگ ها را که از مشکل عدم تحمل لاکتوز رنج می برند دچار تهوع، اسهال و مشکلات گوارشی می کند. همچنین شیر و لبنیات می توانند باعث بروز حساسیت های غذایی در سگ ها شوند.

پیاز و پیازچه

پیاز و پیازچه در هر شکل (خشک، خام، پخته، پودر، مخلوط با غذاهای دیگر) بدترین غذاهایی هستند که می توانید به سگ خود بدهید. پیاز و پیازچه حاوی دی سولفیدها و سولفوکسیدها (تیوسولفات) هستند که هر دو می توانند باعث آسیب دیدن گلبول های قرمز و در نتیجه ابتلا سگ به کم خونی شوند.

فلفل

استفاده از فلفل دلمه ای برای تغذیه سگ اشکالی ندارد. سگ ها گوشتخوار هستند و گوشت را به سبزیجات ترجیح می دهند، اما با این حال سبزیجات فواید زیادی برای سلامت آنها دارد. به عنوان مثال، فلفل سبز به دلیل داشتن ویتامین C و بتاکاروتن یک میان وعده کم کالری و مناسب برای تغذیه سگ ها است. حتما فلفل ها را به قطعات کوچک خرد کنید که جویدن آن برای سگ راحت تر شود. بخارپز کردن فلفل باعث سهولت مصرف و هضم آن برای سگ می شود.

با این حال از مصرف زیاد فلفل در غذای سگ خودداری کنید زیرا مصرف زیاد آن می تواند منجر به بیمار شدن سگ شود.

هلو و آلو

28 غذای غیر مجاز در سگ | دام و پت

دانه های این میوه ها می توانند باعث بروز مشکلات روده ای در سگ ها شوند. بعلاوه، هسته های هلو و آلو دارای سم سیانید هستند که خوردن برای سگ ها مضر بوده و باعث بروز مشکلات متعدد گوارشی در آنها می شود.

گوشت و ماهی خام

گوشت و ماهی نپخته یا نیم پز معمولا به دلیل آلوده بودن به انواع باکتری ها می توانند باعث بروز مسمومیت های غذایی شوند.

علائم مسمومیت غذایی در سگ ها شامل استفراغ، تب و بزرگ شدن غدد لنفاوی است. مصرف ماهی های نپخته یا نیم پز در سگ ها خطرناک است. زیرا ماهی های خام دارای انگل هایی هستند که می توانند باعث بیمار شدن سگ شود. بهتر است برای تغذیه سگ خانگی خود از ماهی پخته شده استفاده کنید، زیرا فرآیند پختن باعث از بین رفتن انگل ها می شود، اما فراموش نکنید که برای پیشگیری از خفه شدن سگ استخوان های ماهی را قبل از دادن به سگ خانگی خود جدا کنید.

برگ ریواس

یکی از 28 غذایی که سگ ها نباید بخورند برگ ریواس است. برگ ریواس حاوی اگزالات بوده و مصرف آن باعث استفراغ، اسهال، بی حالی، ضعف، لرز بدن و خونی شدن ادرار در سگ خانگی شما می شود.

نمک

مصرف زیاد نمک برای سلامت سگ ها بسیار مضر است. زیرا خوردن مقدار زیاد نمک می تواند منجر به مسمومیت با یون سدیم در سگ ها شود. استفراغ، اسهال، افسردگی، لرزش بدن، تب، تشنج و حتی مرگ از مهمترین عوارض مسمومست بایون سدیم در سگ ها است.

قند

شربت ذرت که نوع ارزان قند یا گلوکز است این روزها تقریباً در همه مواد غذایی یافت می شود. بنابراین پیش از خرید هر محصول غذایی برای سگ خانگی خود ابتدا لیست محتویات تشکیل دهنده آن را بخوانید. خوردن مقدار زیاد قند می تواند باعث خراب شدن دندان ها، چاقی و حتی دیابت در سگ ها شود.

زایلیتول

زایلیتول از انواع شیرین کننده های بدون شکر است که از آن در تهیه مواد غذایی مختلفی مانند آدامس وآب نبات استفاده می شود. اگرچه مصرف زایلیتول هیچ صدمه ای به سلامت انسان نمی رساند اما خوردن آن برای سگ ها بسیار سمی است. حتی مقادیر کم نیز می تواند باعث کاهش قند خون، تشنج، نارسایی کبد و حتی مرگ سگ شود.

مخمر غذایی

یکی از 28 غذایی که سگ ها نباید بخورند مخمر غذایی است. درست همانطور که مخمر باعث ورآمدن خمیر و افزایش حجم نان می شود، در صورت خورده شدن توسط سگ در معده و شکم سگ بزرگ شده و افزایش می یابد. خوردن مقدار کم مخمر باعث تولید گاز معده و مشکلات گوارشی در سگ ها می شود. مصرف مقدار زیاد مخمر ممکن است شکم و روده سگ را پاره کند.

منابع:

https://www.caninejournal.com/foods-not-to-feed-dog

https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/people-foods-avoid-feeding-your-pets

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا