پرنده ها

17 نشانه پیری در طوطی ها را بشناسید.

17 نشانه پیری در طوطی ها را بشناسید تا بتوانید با افزایش سن پرنده خانگی خود بهتر از آنها نگهداری کنید. در مقایسه با سایر حیوانات، طوطی ها عمر طولانی دارند و به کندی پیر می شوند. با این حال، آنها در تمام زندگی خود به یک شکل ظاهر نمی شوند و رفتار نمی کنند. در عوض، نشانه های بسیاری وجود دارند که نشان می‌دهند طوطی شما در سال‌های بعد در حال پیر شدن است.

طوطی‌های مسن‌تر دارای پرهای ضعیف، لکه‌های پوستی، چین و چروک، کاهش وزن و تحلیل عضلانی هستند. تغییرات رفتاری آنها شامل تحریک پذیری، بی حالی و  تغییر صدا است. آنها همچنین نمی توانند از خودشان محافظت کنند و ناخن های خود را از بین ببرند. بسیاری از طوطی ها اشتهای خود را از دست می دهند.

همانطور که طوطی شما پیرتر می شود، باید سلامت آنها را کنترل کنید. طوطی های سالخورده مستعد ابتلا به انواع بیماری ها از جمله آب مروارید، عفونت های باکتریایی و نارسایی کلیوی هستند.

اگر می خواهید طوطی شما بیشتر عمر کند، ۱۶ علت مرگ ناگهانی طوطی ها از دام و پت را بخوانید.

طوطی ها چگونه پیر می شوند؟

میانگین طول عمر طوطی ها بسته به گونه آنها بسیار متفاوت است. طوطی های کوچکتر مانند طوطی های دیگر 8-5 سال عمر می کنند. اما برخی از گونه های طوطی بزرگتر می توانند بیش از 80 سال زندگی کنند.

سرعت پیری بدن طوطی‌های بزرگ شبیه به انسان معمولی است که در مراحل جوانی، میانی و ارشد زندگی می‌گذرد. در حالی که این مراحل با مراحل ما مطابقت دارد،  اما طوطی ها خیلی زودتر به بلوغ می رسند زیرا شانس بیشتری برای زنده ماندن در طبیعت به آنها می دهد.

با این حال، این را نمی توان برای طوطی های کوچکتر گفت. آنها مراحل زندگی خود را خیلی سریعتر پشت سر می گذارند و زمانی که تنها 1 سال دارند به بزرگسالی می رسند.

هنگامی که طوطی ها پیر می شوند، یک سوم اول زندگی خود را در جوانی سپری می کنند. سپس آنها یک سوم بعدی را به عنوان یک بزرگسال کاملاً رشد یافته سپری می کنند و تعداد محدودی از شرایط مرتبط با سن را تجربه می کنند. هنگامی که آنها به یک سوم پایانی زندگی خود، یعنی مرحله پیری، می رسند، علائم مرتبط با سن را تجربه می کنند.

برخی از طوطی ها در دوران پیری نسبتاً خوب می مانند، در حالی که برخی دیگر بیمار های مختلفی را تجربه می کنند. خوشبختانه طوطی ها در مقایسه با پستانداران به کندی پیر می شوند و اغلب با مراقبت صحیح از زندگی طولانی و سالم برخوردار می شوند.

علائم پیری در طوطی ها

17 نشانه پیری در طوطی ها را بشناسید. || دام و پت

در حالی که طوطی ها طول عمر متفاوتی دارند، اما همه آنها علائم پیری مشابهی را نشان می دهند. تغییرات فیزیکی معمولاً ظریف هستند، اما برخی از آنها آشکارتر از سایرین هستند. در مقابل، تغییرات ذهنی طوطی بیشتر محسوس است.

شایع ترین علائم پیری در طوطی ها عبارتند از:

آب مروارید

با افزایش سن طوطی ها، گاهی اوقات دچار آب مروارید می شوند. آب مروارید یک مشکل مرتبط با افزایش سن است که چشم ها را تحت تاثیر قرار می دهد. آب مروارید بیشتر در قناری ها دیده می شود، اما هر گونه پرنده ای می تواند به آن مبتلا شود.

طوطی های مبتلا به آب مروارید لنزهای سفید خاکستری یا مات ایجاد می کنند. آنها همچنین ممکن است علائم چشمک زدن یا قرمزی را نشان دهند. برخی از طوطی ها کاملاً کور می شوند، در حالی که برخی دیگر بخشی از بینایی خود را حفظ می کنند. در همه موارد، طوطی ها کاهش بینایی چشمگیری را تجربه می کنند. در کنار افزایش سن، آب مروارید ناشی از موارد زیر است:

 • عفونت ها
 • مشکلات التهابی
 • مشکلات تغذیه ای
 • بیماری های متابولیک

جراحی ممکن است، برای طوطی‌هایی که به پایان عمرشان نزدیک می‌شوند بسیار خطرناک باشد. تا زمانی که طوطی خوشحال است و کیفیت زندگی او خیلی تحت تأثیر قرار نگرفته است، اکثر دامپزشکان توصیه می کنند آب مروارید را به حال خود رها کنید.

تغییر رنگ چشم

در حالی که آب مروارید باعث برخی تغییرات رنگ چشم می شود، اما بیشتر به دلیل کهولت سن است. اختلالات دژنراتیو چشم در طوطی‌های پیر شایع است و برخی از آن‌ها دچار از دست دادن تون در پلک‌ها و روشن شدن عنبیه می‌شوند. چشم ها معمولا از سیاه یا قهوه ای به قرمز یا زرد تغییر می کنند.

این وضعیت در بیشتر موارد نگران کننده نیست، مگر اینکه چشم قرمز یا دردناک به نظر برسد، که نشان دهنده عفونت دردناک است. اگر طوطی شما از چشمانش ناراحت نیست و هیچ زخم قابل توجهی نمی بینید، نیازی نیست آن را نزد دامپزشک ببرید.

افتادگی پلک

پلک طوطی با افزایش سن دچار افتادگی می شود. تا زمانی که چشم ها قرمز و ملتهب به نظر نرسند یا طوطی به دلیل خارش آن را با بال هایش نمالد، جای نگرانی نیست. بیشتر ریزش پلک ها در ابتدا به اندازه کافی قابل مشاهده نیستند. با این حال، اگر به دقت نگاه کنید، خواهید دید که بخشی از چشم بیشتر از حد معمول در معرض دید قرار گرفته است.

پرهای کسل کننده

با افزایش سن، طوطی ها انرژی کمتری برای مراقبت از خود دارند. بنابراین، پرهای آنها کمتر پر جنب و جوش و بی روح می شود. آنها همچنین ممکن است نوارهای تنشی ایجاد کنند که به صورت یک سری خطوط افقی ظاهر می شوند و از سراسر پرها متقاطع می شوند.

این وضعیت معمولاً نشانه این است که چیزی در محیط طوطی شما باعث ناراحتی او می شود. همچنین می تواند نشانه ای از استرس مرتبط با افزایش سن باشد.

به طور مشابه، طوطی‌های مسن‌تر که حالشان خوب نیست، پرهای چرب و کدر خواهند داشت. این تا حدی به این دلیل است که آنها به اندازه کافی احساس خوبی ندارند که بتوانند خود را محافظت کنند، بلکه همچنین به این دلیل است که طوطی ها بیماری خود را به خوبی پنهان می کنند که کیفیت پایین پرها معمولاً تنها نشانه هدایایی است.

طوطی ها بیماری خود را پنهان می کنند تا کمتر در معرض شکار در طبیعت باشند. با این حال، طوطی های در قفس این غرایز را حفظ کرده اند. اگر علائم درد یا ناراحتی را در کنار کیفیت بد پر طوطی خود مشاهده کردید، آن را نزد دامپزشک ببرید.

عدم نظافت پنجه ها

17 نشانه پیری در طوطی ها را بشناسید. || دام و پت

طوطی‌های مسن‌تر به همان دلایلی که کیفیت پرها دارند، کمتر می‌توانند ناخن‌هایشان را کوتاه نگه دارند، آنها قدرت یا سطح انرژی لازم برای حفظ سلامت خود را ندارند. خوشبختانه، ناخن های بلند چیزی است که صاحبان می توانند با کوتاه کردن آنها یا استفاده از پدی از طرف طوطی آن را کنترل کنند. با این حال، شما باید مراقب باشید که سریع قطع نکنید. به این نکته توجه کنید، زیرا ناخن های بلند می توانند پوست پا را سوراخ کنند و خطر ابتلا به عفونت پا را افزایش دهند.

کاهش وزن

طوطی ها معمولاً با افزایش سن، وزن کم می کنند. این معمولاً با مشکلات مفاصل، پا و ساق پا همراه است، زیرا طوطی ها نمی توانند به راحتی به ظرف غذای خود برسند. با غذا دادن به طوطی خود یا انتقال کاسه به مکان مناسب تر، زندگی طوطی خود را تا حد امکان آسان کنید.

در حالی که کاهش وزن کمی با افزایش سن طوطی‌ها طبیعی است، اما اگر به موارد زیر توجه کنید، ممکن است یک وضعیت سلامتی شما را درگیر کند:

 • کمبود انرژی
 • تنگی نفس
 • پرهای ضعیف یا نازک
 • کاهش وزن بیش از 5 درصد
 • نازک شدن پرهای اطراف چشم

طوطی خود را به غذا خوردن تشویق کنید تا مطمئن شوید که تمام مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز خود را دریافت می کند. پس بهتر است بخوانید که طوطی خانگی چی می خورد؟

ضعف عضلانی

مانند کاهش وزن، ضعف عضلانی نیز به عدم ورزش نسبت داده می شود. هرچه طوطی ها کمتر حرکت کنند، عضلات آنها ضعیف تر می شود. بال های آنها بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد، زیرا طوطی های پیر توانایی پرواز در اطراف اتاق را از دست می دهند. به طور مشابه، طوطی‌هایی که بال‌هایشان را بریده‌اند، در آینده بیشتر در معرض تحلیل عضلات قرار دارند.

تحلیل عضلانی به عنوان آتروفی عضلانی نیز شناخته می شود. و زمانی اتفاق می افتد که بار مکانیکی کافی بر روی ماهیچه وارد نشود. این صرفا بخشی طبیعی از روند پیری است. اگرچه طوطی‌های مسن‌تر ترجیح می‌دهند کمتر حرکت کنند، اما همچنان حیاتی است که تا حد امکان حرکت کنند. طوطی خود را تا جایی که می توانید از قفس خود بیرون بیاورید و برای تشویق به حرکت با او بازی کنید.

تغییرات پوستی

یکی از بارزترین علائم پیری در طوطی ها، تغییرات پوست است. درماتیت و تومورهای پوستی شایع ترین علائم هستند. لکه های پوستی بیشتر در صورت و پاها دیده می شوند. این لکه ها معمولاً شامل چین و چروک، لکه های رنگدانه ای و تغییر رنگ هستند. با این حال، از آنجایی که بیشتر طوطی‌ها پرهایی دارند که صورتشان را می‌پوشاند، شکایات پوستی فقط در لکه‌های طاس صورت اطراف ناحیه گونه‌ها مشهود است.

به طور مشابه، پوست پیر نیز می تواند خشک و پوسته پوسته در بالای پاها شود. گاهی اوقات نیز پوست کف پا صاف تر و نازک تر می شود. این باعث می‌شود که پاها مستعد ابتلا به پاها شوند که به دلیل پارگی پوست و زخم‌های باز پا ایجاد می‌شود که اجازه می‌دهد باکتری‌های مضر وارد شوند.

کاهش اشتها

17 نشانه پیری در طوطی ها را بشناسید. || دام و پت

سوءتغذیه و کمبودهای غذایی یکی از علل اصلی مرگ و میر در میان طوطی ها است، به ویژه با افزایش سن. این به این دلیل است که بسیاری از طوطی ها به طور طبیعی با افزایش سن اشتهای خود را از دست می دهند. برخی حتی از توقف غذاهای مورد علاقه خود اجتناب می کنند. مقاله جالب چرا طوطی من وزن کم می کند؟ را از دست ندهید.

باز هم، این می تواند ناشی از یک مشکل اساسی سلامتی باشد که خوردن آن را برای طوطی شما بسیار ناراحت کننده می کند. گاهی اوقات، این یک محصول جانبی طبیعی افزایش سن است. اگر متوجه شدید که طوطی شما مانند گذشته از خوردن دست می کشد، در طول روز بیشتر به او غذا دهید. این ممکن است او را تشویق به خوردن بیشتر کند و از کمبودها جلوگیری کند.

عفونت های مکرر

سیستم ایمنی طوطی ها با افزایش سن ضعیف می شود. این باعث می شود که آنها در معرض طیف وسیعی از عفونت های باکتریایی و قارچی قرار گیرند که بدن آنها نمی تواند مانند گذشته با آنها مقابله کند. شایع ترین عفونت ها عبارتند از:

 • تب طوطی. یک بیماری مشترک بین انسان و دام است.
 • آسپرژیلوس. عفونت قارچی کیسه های هوایی و ریه ها.
 • برفک. همان عفونت مخمری که انسان را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • سندرم هدر رفتن ماکائو. یک عفونت ویروسی که باعث مشکلات معده می شود.
 • سرماخوردگی معمولی. که باعث آبریزش چشم، خس خس سینه، تورم چشم و عطسه می شود.
 • عفونت مخمر معده پرندگان (بیماری فاسد). عفونتی که مخلوطی از عفونت قارچی و عفونت باکتریایی ثانویه است.

متأسفانه، با افزایش سن طوطی‌ها، نسبت به طوطی‌های جوان بیشتر در معرض عفونت یا بیماری قرار می‌گیرند.

وضعیت بدنی ضعیف

طوطی‌ها که پیر و خسته می‌شوند حالت بدی پیدا می‌کنند، مخصوصاً زمانی که در حال استراحت هستند. وضعیت نامناسب معمولاً با پرهای پف کرده همراه است ، به این معنی که طوطی شما احساس راحتی نمی کند. طوطی های بیمار ممکن است:

 • خود را به حالت سفت می کشند.
 • سرشان را بالا و جلو نگه می دارند.
 • پرهایشان را صاف روی بدنشان نگه می دارند.
 • بال های خود را در موقعیت قبل از پرواز نگه می دارند.

اینها همه نشانه هایی هستند که نشان می دهد طوطی شما احساس استرس می کند.

تحریک پذیری

چندین تغییر رفتاری را متوجه خواهید شد. متأسفانه یکی از رایج ترین آنها تحریک پذیری است. طوطی هایی که زمانی شاد و مهربان بودند، پرخاشگر و ناامید می شوند. به طور مشابه، طوطی‌های مسن‌تر ممکن است نسبت به افرادی که نمی‌شناسند، تحمل نکنند. در حالی که آنها معمولاً همان میزان محبت را به خانواده خود نشان می دهند، اما دوست ندارند افراد غریبه در خانه داشته باشند.

دلیل این تغییر رفتار، خستگی و بی حالی است. مانند بسیاری دیگر از علائم پیری در این لیست، بیماری های دردناک و ناراحت کننده مرتبط با افزایش سن احتمالاً باعث می شود طوطی شما احساس ناراحتی کند.

خستگی و کاهش انرژی

17 نشانه پیری در طوطی ها را بشناسید. || دام و پت

طوطی های سالخورده با افزایش سن خسته می شوند و سطح انرژی دوران جوانی خود را از دست می دهند. برخی از طوطی ها نسبت به حالت عادی آرام تر و راحت تر می شوند.

بی حالی عواض جانبی بسیاری از علائم دیگر پیری از جمله ورزش نکردن، از دست دادن اشتها و سوء تغذیه است. متأسفانه، وقتی همه این عوامل با هم ترکیب شوند، می توانند طوطی شما را از حالت معمول خود دور به نظر برسانند.

این بخشی از روند طبیعی پیری است. فراهم کردن محیطی راحت و بدون استرس برای زندگی طوطی شما بهترین راه برای حفظ سلامت آن است. با این حال، وقتی پیر شود، نمی توانید بر میزان خستگی آن تأثیر بگذارید.

بیماری کلیوی پرندگان

طوطی های مبتلا به این بیماری نمی توانند مواد زائد را به درستی از بدن خود دفع کنند بنابراین باعث ناراحتی آنها شود. این بیماری معمولاً در اثر آسیب یا التهاب کلیه ایجاد می شود.

علائم بیماری کلیوی پرندگان، عبارتند از:

 • اسهال
 • یبوست
 • بی حالی
 • افسردگی
 • نفخ شکم
 • کم آبی بدن
 • کاهش وزن
 • افزایش ادرار
 • شکم پف کرده
 • ضعف عضلانی
 • مفاصل دردناک
 • افزایش تشنگی
 • خون در مدفوع

بسیاری از ویروس‌ها و عفونت‌ها می‌توانند باعث بیماری کلیوی پرندگان شوند که در طوطی‌های مسن‌تر به احتمال زیاد کشنده است. بنابراین، حفظ سلامت طوطی خود و گرفتن آن برای معاینات منظم دامپزشکی از بدتر شدن وضعیت جلوگیری می کند.

تومورها

طوطی ها با افزایش سن دچار لیپوم های چرب می شوند که توده هایی هستند که در زیر پوست ظاهر می شوند. همانطور که توسط VCA Animal Hospitals  توضیح داده شده است، لیپوم ها معمولا در طوطی های آمازون، گالاها و کاکادوهای کاکل گوگردی یافت می شوند.

صدها نوع سرطان وجود دارد که می تواند طوطی ها را تحت تاثیر قرار دهد و تومورهای بدخیم می توانند در هر نقطه از بدن طوطی ظاهر شوند. همه تومورها سرطانی نخواهند بود، اما برای اطمینان باید هر توده تازه ایجاد شده را توسط پزشک معاینه و بررسی شود.

تغییر صداها

یکی دیگر از نشانه های پیری تغییر در صداهای معمولی طوطی شما است. طوطی‌های آرام پر آواز تر می‌شوند، در حالی که طوطی‌هایی که عاشق صحبت کردن هستند مانند گذشته صدای خود را متوقف می‌کنند. این معمولاً زمانی اتفاق می افتد که طوطی ها بزرگتر می شوند و بدن و ذهن آنها شروع به تغییر می کند. به طور مشابه، طوطی‌هایی که درد دارند با تولید صدای کم یا زیاد واکنش نشان می‌دهند.

خواب بیش از حد

طوطی های مسن زودتر خسته می شوند، به این معنی که در طول روز بیشتر می خوابند. این به این دلیل است که آنها بتوانند انرژی خود را حفظ کنند. آنها همچنین علاقه کمتری به بازی با اسباب بازی های خود دارند و ترجیح می دهند استراحت کنند.

در حالی که این طبیعی است، اطمینان حاصل کنید که اتاق طوطی شما در شب ساکت و تاریک است. اگر طوطی شما نتواند 12 ساعت کامل در شب بخوابد، در طول روز بیدار می ماند و الگوی خواب خود را ناهماهنگ می کند.

چرا طوطی ها بیشتر از پرندگان دیگر عمر می کنند؟

طوطی ها به دلیل امید به زندگی خیره کننده ای که دارند، همراهان مادام العمر هستند. برخی از طوطی ها می توانند تا 50 سال در طبیعت و حتی بیشتر در اسارت زندگی کنند. برخی از گونه های بزرگتر از طوطی ها می توانند بیشتر از صاحبان خود زنده بمانند.

ژن های طوطی ها به گونه ای تکامل یافته است که آنها را برای زندگی طولانی ترغیب کرده است. پرندگان کوچکتر با هوش کمتر تکامل یافتند تا به جای آن سریع تولید مثل کنند، این ویژگی بر بدن آنها تأثیر می گذارد و باعث می شود سریعتر پیر شوند. طوطی ها دارای اجزای بیولوژیکی لازم برای مقابله با اثرات پیری هستند.

البته میانگین طول عمر طوطی به گونه آن بستگی دارد. محیط زندگی، سطح استرس، رژیم غذایی و شیوه زندگی طوطی بر طول عمر طوطی تاثیر می گذارد.

چرا طوطی ها اینقدر عمر می کنند؟

17 نشانه پیری در طوطی ها را بشناسید. || دام و پت

بیشتر پرندگان جوان می میرند، بنابراین برای حفظ تعداد خود نیاز به تولید مثل سریع دارند. این امر بدن آنها را خراب می کند و طول عمر آنها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

طوطی ها این نیاز را به گونه ای متفاوت جبران کردند که از هوش لازم برای زنده ماندن برخوردار بودند. ضریب هوشی بالای آنها به آنها این امکان را می دهد که به طرق مختلف از شکارچیان دوری کنند و در نتیجه تعداد آنها حفظ شود.

این عوامل به چگونگی تکامل طوطی ها کمک می کنند:

اندازه

هر چه حیوان کوچکتر باشد، عمر آن کوتاهتر خواهد بود. بزرگترین گونه ماکائو (ماکائو سنبل) وزنی به اندازه یک چیهواهوای کوچک و به اندازه یک خوک اهلی دارد. چیهواهواها 12 تا 20 سال و خوکها 15 تا 20 سال عمر می کنند، در حالی که سنبل ماکائو تا 50 سال عمر می کند.

چیزی که این موجودات را از هم جدا می کند متابولیسم آنهاست. موش، خرگوش، مرغ، خوکچه هندی، سگ، گربه و سایر حیوانات کوچک به ندرت بیش از 20 سال زندگی می کنند. اسب ها، نهنگ های آبی، فیل ها، گوریل ها و سایر حیوانات بزرگ زندگی می کنند.

متابولیسم

دلیل اینکه طول عمر نسبت به سایز بسیار مهم است دمای بدن و متابولیسم آنهاست. حجم در یک فضا نسبت به کل سطح در آن فضا وجود دارد. هر چه چیزی حجم کمتری داشته باشد و فضای کمتری داشته باشد سرد شدن یا گرم شدن آن آسان تر است. به عنوان مثال، گرم کردن یک فنجان قهوه راحت تر از یک استخر شنا است. همین امر در مورد حیوانات نیز صدق می کند.

یک حیوان کوچک بر اساس دمای فضایی که در آن زندگی می کند سریعتر گرم یا سرد می شود. آنها این کار را سریعتر از یک حیوان بزرگ انجام می دهند. حیوانات خونگرم مکانیسم های بیولوژیکی خاصی دارند که آنها را قادر می سازد دمای بدن خود را در سطح مطلوب حفظ کنند. انسان ها عرق می کنند و سگ ها زبان خود را بیرون می آورند تا بیش از حد گرم نشوند.

این مکانیسم ها به مقدار معینی انرژی نیاز دارند. متابولیسم حیوان این فرآیند را تسهیل می کند. متابولیسم عملکرد شیمیایی است که غذا را به انرژی تبدیل می کند. با این حال، این باعث استرس اکسیداتیو می شود.

استرس اکسیداتیو

جانوران کوچک به دلیل جثه شان بیشتر دچار گرمازدگی یا یخ زدگی می شوند و به متابولیسم سریع تری نسبت به حیوانات بزرگتر نیاز دارند. مشکل این است که رادیکال های آزاد، یک گونه مولکولی، در طی متابولیسم سلولی تولید می شوند.

رادیکال های آزاد بخشی طبیعی از فرآیند متابولیک هستند. با این حال، اگر بیش از حد آنها در بدن وجود داشته باشد، می تواند باعث استرس اکسیداتیو شود.

استرس اکسیداتیو به DNA موجودات آسیب می رساند و بدن را خراب می کند. به همین دلیل است که پرندگان کوچکتر از پرندگان بزرگتر (مانند طوطی) عمر کوتاه تری دارند زیرا متابولیسم بالای آنها منجر به تسریع پیری می شود.

اگر اینطور باشد، طوطی ها باید متابولیسم کندی داشته باشند. این تنها راهی است که آنها می توانند از حیوانات بزرگتر مانند گربه و سگ بیشتر زنده بمانند. طوطی ها مانند اکثر گونه های پرندگان متابولیسم بسیار بالایی دارند. این نتیجه مستقیم متابولیسم بالای آنهاست، که این ویژگی کلید موفقیت تکاملی آنهاست.

سرعت تولید مثل کندتر

وقتی بدن یک پرنده کوچک به دلیل متابولیسم بالا به سرعت خراب می شود، نیاز بیولوژیکی برای تولید مثل سریع وجود دارد. آنها نیاز به تولید تعداد بالایی از فرزندان برای جبران کسانی که در جوانی می میرند. بدون این، گونه زنده نمی ماند.

از این گذشته، پرندگان اغلب در طبیعت می میرند به دلیل:

 • مرض
 • تصادفات
 • شکارچیان
 • سوء تغذیه

شاید برایتان جالب باشد که علائم باردار بودن طوطی را بشناسید.

هوش

هوش آنها بر طول عمر آنها تأثیر گذاشت. آنها توانستند بیشتر زنده بمانند، بنابراین این ویژگی جدید می تواند در ژنتیک آنها قرار گیرد. طوطی ها مغزهای پیچیده ای دارند که عملکردی مشابه انسان ها دارد. محققان دانشگاه آلبرتا می‌خواستند دریابند که آیا طوطی‌ها هسته‌های پونتین بزرگی دارند یا خیر. این بزرگراه عصبی قشر (اطلاعات حسی) را با مخچه (عملکرد حرکتی) متصل می کند.

این بخش از مغز دلیل اصلی پیچیده بودن مغز انسان و پستانداران است. طوطی ها دارای هسته مارپیچ داخلی بزرگ شده ای هستند. این مداری است که در پرندگان وجود دارد اما در پستانداران وجود ندارد. عملکردی مشابه هسته های پونتین دارد.

طوطی‌ها نسبت به سایر پرندگان دارای هسته‌های اسپیریکور داخلی بزرگ‌تری هستند. این بدان معنی است که آنها می توانند از بیشتر گونه های دیگر پیشی بگیرند.

آیا طوطی ها می توانند به آرتروز مبتلا شوند؟

17 نشانه پیری در طوطی ها را بشناسید. || دام و پت

طبق راهنمای MSD ، طوطی ها می توانند در هر سنی به آرتریت سپتیک و ضربه ای مبتلا شوند. معمولاً در اعداد ناشی از چنگ زدن به نشیمنگاه ایجاد می شود، به خصوص اگر آنها خیلی باریک یا پهن باشند.

وزن طوطی و سایر صدمات نیز عواملی هستند که در ایجاد یا عدم ابتلای طوطی به آرتریت در زندگی بعدی نقش دارند. به طور مشابه، طوطی‌های مبتلا به آرتریت لگن به احتمال زیاد به پای بامبلی مبتلا می‌شوند.

این به این دلیل است که طوطی‌هایی که مفاصل لگن دردناک دارند، در نهایت برای مدت طولانی روی پای سالم خود می‌ایستند و فشار روی پا را افزایش می‌دهند و در عین حال زخم‌های دردناکی در آنها ایجاد می‌شود.

علائم آرتریت بسته به شدت بیماری متفاوت است. برخی از طوطی ها به دلیل آن لنگ می شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است تمایلی به پرواز نداشته باشند.

علائم دیگر آرتریت در طوطی ها عبارتند از:

 • کندن پر
 • خودزنی
 • کاهش دامنه حرکتی
 • مفاصل متورم یا گرم
 • صداگذاری بیش از حد
 • افتادن از روی صندلی ها

در حالی که ورم مفاصل می تواند در هر زمانی ظاهر شود، اما پرندگان مسن تر به احتمال زیاد تحت تاثیر قرار می گیرند.

آیا طوطی ها دچار زوال عقل می شوند؟

با بزرگتر شدن طوطی ها، فعالیت ذهنی آنها کم می شود. برخی آرام تر و خنک تر می شوند، در حالی که برخی دیگر مانند گذشته از صدا دادن خودداری می کنند.

مطالعات کافی برای دانستن اینکه آیا طوطی ها می توانند به زوال عقل مبتلا شوند یا خیر وجود ندارد. با این حال، زمانی که طوطی ها پیر می شوند، طیفی از تغییرات رفتاری از جمله افسردگی ، اضطراب و استرس را نشان می دهند.

همانطور که طوطی شما بزرگتر می شود، نیازهای آن به تدریج تغییر می کند. به همین دلیل باید سلامت و رفتار طوطی خود را زیر نظر داشته باشید و راحت ترین مکان را برای زندگی در اختیار او قرار دهید. چرا طوطی من حرف نمی زند؟

منبع
https://www.allaboutparrots.com/https://www.allaboutparrots.com/

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر
  ببحشید من یه طوطی برزیلی تقریبا ۲ ماهه دارم ۳ روزه اوردمش خونه بازی میکنه سر حاله و اشتهاشم خوبه اما تقریبا ۶۰ درصد یا کمی بیشتر در طول روز چرت میزنه چرت های کوتاه بعضی وقتا هم طولانی میشه شبا هم ساعت ۱۰ شب میخابه صبا هم زود بیدار میشه خیلی نگرانشم طبیعیه این رفتارش؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا