سگ ها

14 علائم هشدار دهنده در سگ ها

14 علائم هشدار دهنده در سگ ها که نشان می دهد شما باید به حیوان خانگی خود کمک کنید. سگ ها حیوانات وفادار و دوست داشتنی هستند. کسانی که از سگ ها به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند باید با زبان بدن این حیوانات آشنایی کامل داشته باشند. سگ شما ممکن است تلاش کند با زبان بدن مساله مهمی را به شما بگوید. آشنایی با رفتار حیوانات خانگی باعث می شود معنی رفتارهای سگ خود را به خوبی درک کنید. سگ خانگی شما ممکن است در شرایط خاصی به کمک شما نیاز داشته باشد.

چگونه بفهمیم سگ به کمک نیاز دارد؟

صاحبان حیوانات خانگی، تمام تلاش خود را می کنند که این حیوانات زندگی شاد و سالمی داشته باشند. ما اغلب در تلاش هستیم که تمام نیازهای حیوان خانگی خود را برطرف کنیم. اما متاسفانه موانع زبانی در برخی موارد می‌تواند تشخیص دقیق نیاز حیوان خانگی ما را دشوار کند. بنابراین، باید به دنبال راهی باشیم که بتوانیم ارتباط خود را با دنیای سگ ها حفظ کنیم.

به طور کلی، سه راه اصلی وجود دارد که به کمک آن می توانید تشخیص دهید سگ به کمک شما نیاز دارد. این سه راه شامل تغییرات فیزیولوژیکی، تغییرات رفتاری، و علائم درد در سگ خانگی شما است. مشاهده هر یک از این علائم به شما نشان می دهد که سگ به کمک شما نیاز دارد. در ادامه متن به طور جزئی تر به بررسی هر یک از این نشانه ها می پردازیم:

لنگیدن، یکی از 14 علائم هشدار دهنده در سگ ها

اگر سگی در یکی از اندام‌ ها یا قسمت دیگری از بدنش درد داشته باشد، به احتمال زیاد دچار لنگیدن می شود. سگ نمی تواند یک یا چند اندام خود را به درستی حرکت بدهد. همچنین ممکن است سگ خانگی شما در هنگام لمس ناحیه آسیب‌ دیده فریاد بزند. معمولا ناحیه آسیب دیده بدن سگ دچار علائمی مانند خارش می شود. سگ ها سعی می کنند با لیسیدن ناحیه آسیب دیده شدت درد را کاهش دهند.

در صورت مشاهده لنگیدن سگ باید بلافاصله علت اصلی مشکل را جستجو کنید. سگ ها وقتی دچار مشکل کوچکی می شوند، به شدت می‌ ترسند. این مساله باعث رفتارهای پیچیده در سگ خانگی شما می شود و در نتیجه تشخیص را برای شما مشکل تر می کند. برای مثال، لنگیدن می‌ تواند به دلیل شکستگی ناخن یا پیچ خوردگی ساده مچ پا باشد.

ابتلا به این وضعیت نگران کننده نیست و در اغلب موارد درمان ساده ای دارد. اما لنگیدن در برخی موارد می‌ تواند نشان‌ دهنده ابتلا به بیماری مزمن آرتریت، دیسپلازی مفصل ران یا حتی ابتلا به بیماری لایم باشد.

اگر سگ شما با وجود لنگیدن قادر به راه رفتن است، مشکلی ندارد، فقط حیوان را به مدت 24 تا 48 ساعت تحت نظر بگیرید. اگر مشکل بدتر شد یا درد اندام آسیب دیده بهبود نیافت، حتما سگ خود را برای درمان نزد دامپزشک ببرید.

تغییر در اشتها، یکی دیگر از 14 علائم هشدار دهنده در سگ ها

14 علائم هشدار دهنده در سگ ها || دام و پت

هر گونه تغییر ناگهانی و غیرعادی در فعالیت روزمره سگ ها یکی از اولین علائمی است که نشان می دهد این حیوان احساس خوبی ندارد. بنابراین باید به سرعت بفهمید که سگ خانگی شما ممکن است به کمک نیاز داشته باشد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که سگ هیچ علاقه ای به خوردن غذا نشان نمی دهد.

اگر سگ شما اشتهای خود را از دست داده است، به طور ناگهانی بداخلاق می شود، یا بسیار بیشتر یا کمتر از حد معمول آب می نوشد، وقت آن است که به این حیوان کمک کنید. گاهی اوقات، این نشانه ها می توانند خفیف تر باشند. به عنوان مثال زمانی که ظرف پر از غذا یا آب را در اختیار سگ قرار می دهید، این حیوان هیچ هیجانی از خود نشان نمی دهد.

سگ خانگی شما مانند سابق خانه و انبار را برای یافتن خوراکی های خوشمزه و مورد علاقه اش جست‌وجو نمی کند. تفاوت در میزان اشتهای سگ در برخی موارد می تواند ناشی از یک مساله ساده و بی ضرر باشد. به عنوان مثال اگر سگ شما در طول روز فعالیت زیادی انجام داده باشد ممکن است میزان اشتها یا تشنگی این حیوان افزایش پیدا کند.

اما تغییرات اشتها در برخی دیگر از موارد نشان دهنده ابتلا به بیماری های خطرناک است. ابتلا به بیماری کوشینگ، دیابت، بیماری کلیوی و نارسایی کبدی معمولا با تغییرات اشتها در سگ ها مرتبط هستند. اگر این تغییرات رفتار بیش از 24 ساعت طول کشید یا با علائم جدی دیگری مانند استفراغ، اسهال یا درد همراه بود، باید حتما سگ خود را برای درمان نزد دامپزشک ببرید.

لرزیدن

یکی از دلایل رایج این رفتار، اضطراب است که می تواند ناشی از دلایل مختلفی باشد. به عنوان مثال شنیدن صدای بلند طوفان، آتش بازی یا اتومبیل، یا روبرو شدن با افراد یا حیوانات خانگی جدید می تواند استرس زیادی را در حیوان خانگی شما ایجاد کند. سگ ها به خصوص در سنین پایین تر هنگام جدایی از صاحب خود دچار وحشت شدید می شوند.

این وحشت معمولا با لرزیدن شدید بدن همراه است. پس از تعیین علت، می توانید بهترین راه برای آرام کردن توله سگ خود را پیدا کنید. به عنوان مثال، برای پنجره های منزل عایق صوتی قرار دهید. همچنین قرارگیری توله سگ در یک فضای داخلی محدود در خانه می تواند به کاهش اضطراب ناشی از سر و صدا کمک کند.

برای کاهش اضطراب جدایی، آگاهی از رفتار سگ و دنبال کردن یک مسیر آهسته و پیوسته بهترین گزینه برای شماست. سگ‌ ها به راحتی سیگنال‌ها را دریافت می‌ کنند. برای مثال، هنگامی که شما کلیدهای خود را برمی‌دارید یا کفش‌ هایتان را می‌ پوشید، سگ فورا می فهمد که شما قصد خارج شدن از خانه را دارید. بنابراین تا حد امکان سعی کنید با رفتن به سفرهای کوتاه، حساسیت سگ خود را کاهش دهید.

یک راه دیگر برای کاهش ترس و لرز در سگ ها این است که هنگام خارج شدن از خانه به این حیوانات خوراکی‌ های خوشمزه شده بدهید. سعی کنید از مواد غذایی غنی سازی شده استفاده کنید که باعث افزایش وزن بی رویه حیوان خانگی شما نشود.

در برخی موارد استفاده از داروهای ضد اضطراب تجویزی نیز در کاهش استرس و رفع لرزش بدن موثر هستند. ورزش و گذراندن زمان زیاد به بازی با سگ های خانگی می تواند به کاهش استرس و لرزش بدن این حیوانات کمک کند.

ناله کردن، یکی دیگر از 14 علائم هشدار دهنده در سگ ها

گاهی اوقات سگ ها در گوشه ای از خانه ایستاده و شروع به ناله می کنند. مطمئنا برای این رفتار سگ ها دلایل مختلفی وجود دارد. ناله نشان دهنده این است که سگ برای انجام کاری از شما کمک می خواهد. پس باید با دقت به رفتار سگ بفهمید که حیوان چه درخواستی از شما دارد.

شاید توپی زیر مبل گیر کرده است و توله سگ شما برای بازی و سرگرم شدن به آن نیاز دارد. شاید سگ شما کسل شده است و می‌ خواهد به پیاده‌ روی برود. گاهی ممکن است سگ با ناله کردن از شما بخواهد که با او بازی کنید. اگر سگ شما در کنار ظرف غذا ایستاده است و ناله می کند، احتمالاً نشانه‌ گرسنگی است.

سعی کنید همیشه ظرف آب و غذای سگ را برای این موارد آماده نگهدارید. اگر سگ شما حتی با وجود تغذیه کافی، باز هم به ناله کردن ادامه می دهد، یک اسباب بازی در اختیار حیوان قرار دهید. همچنین می توانید با سرگرم کردن سگ خانگی خود و یا بردن سگ به پیاده روی، ناله کردن را در حیوان خانگی خود مهار کنید. اگر با وجود دادن غذای کافی، بازی کردن با سگ، بردن حیوان به پیاده روی باز هم ناله کردن ادامه پیدا کرد، حتما حیوان خانگی خود را نزد دامپزشک ببرید.

ادرار در خانه

14 علائم هشدار دهنده در سگ ها || دام و پت

سگ‌ ها مانند نوزادان معمولاً به یک روتین عادت می‌کنند. این حیوانات تمایل دارند که هر روز در یک ساعت مشخص از خواب بیدار شوند و بخوابند. سگ های خانگی ترجیح می دهند هر روز در ساعت معینی غذا بخورند و برای گردش از خانه بیرون بروند.

بنابراین اگر سگ شما در داخل خانه شروع به ادرار یا اجابت مزاج کرد، در حالی که معمولاً بیرون از خانه این کار را انجام می‌دهد، نشان دهنده وجود مشکل است. البته بیرون رفتن بیشتر یا کمتر از حد معمول نیز در برخی موار می تواند باعث ادرار سگ در خانه شود.

تغییر در مدفوع و ادرار کردن سگ ها معمولا معناهای متفاوتی دارد. این رفتار می تواند از یک مشکل جزئی معده گرفته تا عفونت مجرای ادرار متفاوت باشد. در برخی موارد ادرار کردن سگ ها در خانه ممکن است نشان دهنده ابتلا به استرس شدید باشد.

در محیط اطراف ما منابع استرس زیادی به خصوص برای سگ ها وجود دارد. به عنوان مثال شنیدن هر گونه صدای بلند می تواند باعث استرس شدید در سگ ها شود. در اینگونه موارد سعی کنید با شناسایی منبع استرس، احساس راحتی و آرامش را به سگ خانگی خود بازگردانید.

اگر صاحب سگ برای مدت طولانی از خانه دور باشد، ادرار یا مدفوع کردن سگ در داخل خانه کاملا طبیعی است. برای پیشگیری از این رفتار نباید سگ خانگی خود را برای مدت طولانی در خانه تنها بگذارید.

اگرچه متوجه ادرار یا مدفوع سگ خانگی در خانه شدید، خشم و تنبیه هیچ مشکلی را حل نمی کند و حتی ممکن است اوضاع را بدتر کند. تقریباً در همه موارد، این رفتار یک فریاد کمک است. اگر این تغییر رفتار بیش از 24 ساعت طول کشید و پیاده روی های مکرر کمکی به رفع مشکل نکرد، باید برای تشخیص و درمان با یک دامپزشک مشورت کنید.

تغییر در سطح فعالیت

سگ ها حیوانات بسیار پرتحرکی هستند. هر گونه تغییر ناگهانی و غیرعادی در سطح فعالیت سگ شما می تواند به این معنا باشد که یک بیماری زمینه ای وجود دارد. البته دلایل زیادی می تواند باعث کاهش سطح فعالیت در سگ ها شود. بنابراین اگر این رفتار بیش از 24 ساعت ادامه داشت، حتما باید سگ خود را برای تشخیص علت به دامپزشک ببرید.

ضعف و بی حالی یکی از شایع ترین علائم بیماری به خصوص در سگ های جوان تر و فعال است. ابتلا به بسیاری از بیماری های عفونی مانند سالمونلوز می تواند باعث ضعف و بی حالی در حیوانات شود. ابتلا به این عفونت ها در اغلب موارد در اثر خوردن غذاهای آلوده رخ می دهد.

اما برای اطمینان از این موضوع باید حیوان خانگی خود را نزد دامپزشک ببرید. دامپزشک معمولا با انجام آزمایشات لازم بیماری احتمالی سگ خانگی شما را تشخیص می دهد.

لیسیدن پنجه ها و خاراندن، یکی دیگر از 14 علائم هشدار دهنده در سگ ها

لیسیدن مداوم پنجه ها و خاراندن آنها دو علامت مهم است که نشان می دهد سگ شما احتمالا با یک دوره آلرژی شدید روبرو است. علائم دیگر آلرژی شامل قرمزی، ملتهب شدن پوست، ترشح از گوش ها، لکه های قهوه ای در نزدیکی پاها و در موارد نادر، عطسه، اسهال یا استفراغ است.

آلرژی به کک، تب یونجه و آلرژی غذایی از مهمترین علل ابتلا سگ ها به آلرژی هستند. علائم این سه آلرژی معمولاً با هم همپوشانی دارند. بنابراین برای صاحب سگ خانگی معمولا مشکل است که بتواند مشکل حیوان خانگی خود را بدون مراجعه به دامپزشک برطرف کند.

ابتلا به آلرژی صرف نظر از علت، باعث ناراحتی حیوان خانگی شما می شود و نیاز به درمان سریع دارد. آلرژی های درمان نشده می توانند منجر به عفونت های باکتریایی یا قارچی ثانویه شوند. آلرژی در اغلب موارد با خارش شدید پوست همراه است. در نتیجه احتمال دارد سگ خانگی شما از پنجه ها برای رفع خارش استفاده کند.

برخی از سگ ها بدن خود را به سطوح سخت و زبر می مالند. این کار باعث آسیب های شدید پوستی در سگ ها می شود. از طرف دیگر زخم های پوستی زمینه را برای ابتلا به انواع عفونت ها مهیا می کنند. آلرژی معمولا به راحتی درمان می شود. دامپزشک باتوجه به نوع آلرژی و شدت آن، معمولاً داروهایی را برای کنترل علائم تجویز می کند. گاهی اوقات مصرف غذاهای خاص به مدت چندین ماه ضروری است.

مشکل در راه رفتن، یکی دیگر از 14 علائم هشدار دهنده در سگ ها

14 علائم هشدار دهنده در سگ ها || دام و پت

سگ ها علاوه بر آلرژی، مستعد ابتلا به بیماری لایم در اثر گزش نیش کنه هستند. ابتلا به این بیماری در سگ‌ها بسیار شایع است و باعث التهاب و تورم در مفاصل می‌شود. سگ های مبتلا به لایم در راه رفتن، دویدن یا حرکت کردن مشکلات زیادی دارند. علائم دیگر بیماری معمولاً شامل تب، کاهش شدید اشتها و گاهی اوقات لنگیدن است.

علائم بیماری لایم در مراحل اولیه خفیف هستند، این مساله ممکن است باعث عدم تشخیص به موقع بیماری شود. بیماری لایم در اثر عدم درمان می تواند منجر به نارسایی کلیوی و حتی خطر مرگ در سگ ها شود. این خطر به خصوص در سگ های نژاد لابرادور و گلدن رتریور بیشتر است.

اگر تصور می کنید که ممکن است سگ شما به بیماری لایم یا سایر بیماری های منتقله از طریق کنه مبتلا باشد، باید در اسرع وقت با یک دامپزشک تماس بگیرید. دامپزشک بلافاصله پس از تشخیص داروهای لازم را تجویز می کند. بیماری لایم در بیشتر موارد، به آنتی‌ بیوتیک‌ها به خوبی پاسخ می‌ دهد.

اما بهتر است با خرید داروهای پیشگیری کننده کک و کنه در تمام طول سال، از سلامت سگ خانگی خود محافظت کنید. بیماری لایم معمولا بیشتر در مناطقی که کنه ها زندگی می کنند رخ می دهد. بررسی ها نشان می دهد کنه‌هایی که بیماری لایم را گسترش می‌دهند، در مناطق شمال شرقی و میانه‌ غرب ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنند.

جویدن و از بین بردن وسایل، یکی دیگر از 14 علائم هشدار دهنده در سگ ها

در حالت عادی سگ ها به جویدن وسایل علاقه زیادی دارند. بنابراین مشاهده این رفتار در سگ خانگی شما در اغلب موارد طبیعی است. اما وقتی سگ شما بیش از حد شروع به جویدن وسایل و حتی از بین بردن آنها می کند، این رفتار می تواند نگران کننده باشد.

به نظر می رسد اضطراب جدایی یکی از دلایل مهمی است که باعث می شود سگ شما کاناپه را پاره کند. گاهی اوقات جویدن وسایلی مانند کفش، صرفاً به دلیل کسالت و یا دسترسی نداشتن به اسباب‌بازی‌های جویدنی است. این رفتار مخصوصاً در سگ های جوان بیشتر بروز پیدا می کند. در صورت مشاهده این رفتار باید هر چه سریع ترین آن را مهار کنید.

مراقب باشید سگ شما هر روز به اندازه کافی ورزش بدنی و تحریک ذهنی داشته باشد. سعی کنید زمان بیشتری را به پیاده روی، بازی و تعامل با سگ خود اختصاص دهید. وسایل جویدنی را با یک اسباب بازی مناسب جویدنی جایگزین کنید. اگر سگ هنوز به خوردن وسایل مختلف خانه مانند کاناپه ادامه می دهد بر روی وسایل مواد دافع بدمزه بمالید.

طعم بدی که سگ هنگام جویدن وسایل احساس می کند باعث می شود دیگر به جویدن وسایل خانه ادامه ندهد. پازل های سگ نیز می توانند به کاهش خستگی سگ و پیشگیری از جویدن وسایل خانه کمک کنند. اگر سگ همچنان به تخریب خود ادامه می دهد، باید از دامپزشک کمک بگیرید. این مشکل در بسیاری از موارد به راحتی قابل درمان است.

متاسفانه بسیاری از صاحبان سگ‌، حیوانات خود را به دلیل جویدن و تخریب وسایل به پناهگاه حیوانات خانگی می برند. این افراد تصور می کنند تخریب وسایل در سگ ها درمان پذیر نیست. در این پناهگاه ها ممکن است بسیاری از سگ ها را معدوم کنند.

پارس کردن

پارس کردن بخشی از ژنتیک سگ است، اگرچه برخی از نژادها بیشتر یا کمتر از بقیه پارس می کنند. اگر سگ شما به طور ناگهانی شروع به پارس کردن بیش از حد کرد، این تغییر رفتار می تواند نشانه کسالت، اضطراب یا ترس باشد. معنای پارس سگ ها نیز درست مانند گریه های یک نوزاد، متمایز هستند.

به عنوان مثال، پارس کردن بلند و مداوم معمولاً نشانه استرس است، در حالی که پارس آرام نشان از کسالت سگ دارد. در مورد اول، باید با مشخص کردن علت، به مدیریت استرس در سگ خانگی خود کمک کنید. اگر علت پارس کردن ناشی از کسالت است، باید زمان بازی بیشتری را به حیوان خانگی خود اختصاص دهید.

همچنین پارس کردن راهی است که سگ شما برای جلب توجه و برقراری ارتباط با شما از آن استفاده می کند. سگ نیازهای خود از جمله تمایل به بیرون رفتن یا غذا خوردن را با پارس کردن به شما نشان می دهد. اگر پارس کردن یک مشکل همیشگی در سگ خانگی شما است، باید یاد بگیرید که نیازهای سگ خود را به موقع برطرف کنید. اینکار باعث می شود حیوان خانگی شما دست از پارس کردن های مداوم بردارد.

فاصله گرفتن

14 علائم هشدار دهنده در سگ ها || دام و پت

سگ ها به طور ذاتی موجودات بسیار مهربانی هستند. بنابراین اگر سگ باوفای شما به طور ناگهانی از شما فاصله گرفت، احتمالا باید به وجود مشکلی در این حیوان شک کنید. وقتی سگ شما بر خلاف گذشته به بازی با اسباب بازی ها علاقه نشان نمی دهد، ممکن است دچار ضعف یا بیماری باشد.

اگرچه دلایل مختلفی می توانند باعث این تغییر رفتار در سگ ها شوند. یکی از رایج ترین دلایل این است که سگ شما احتمالا با نوعی درد یا بیماری دست و پنجه نرم می کند. با این حال، در برخی موارد، ممکن است علت تغییر رفتار چیزی ساده ای مانند ورزش نکردن یا دریافت غذای کم باشد.

توجه داشته باشید که سگ ها موجوداتی بسیار احساساتی هستند. اما با این حال رمزگشایی علت فاصله گرفتن و عدم محبت ناگهانی در سگ ها بسیار دشوار است. اگر این رفتار بیش از 24 ساعت ادامه داشت، از یک دامپزشک راهنمایی بگیرید. اگر این تغییر رفتار با علائم دیگری مانند اسهال، استفراغ یا ناتوانی در حرکت همراه است، فوراً سگ خود را برای درمان نزد دامپزشک ببرید.

سرفه یا مشکل در تنفس

سگی که ترشحات بینی، سرفه یا مشکلات تنفسی دارد، ممکن است به عفونت تنفسی مبتلا باشد. بیماری هایی مانند ذات الریه و یا بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) می توانند به راحتی سلامت سگ ها را تحت تاثیر قرار دهند. اگر ناراحتی تنفسی به طور ناگهانی ظاهر شود، در اغلب موارد نشانه ای از استنشاق یا بلعیدن جسم خارجی است.

جسم خارجی با سد کردن راه گلو می تواند باعث تنگی نفس و یا حتی ایجاد خفگی در حیوان خانگی شما شود. در صورت بروز این علائم توصیه می شود سگ خود را در اسرع وقت نزد دامپزشک ببرید.

خوابیدن به پشت

مشاهده برخی از رفتارها در سگ می تواند کاملا عادی باشد و لزوما نباید آنها را به معنای کمک به حیوان خانگی معنا کرد. بنابراین وقتی سگ خود را به صورت خوابیده به پشت می بینید نگران نشوید. وقتی سگی به پشت دراز می کشد و شکمش را در معرض دید شما قرار می دهد، به این معنا است که کاملاً به شما اعتماد دارد.

در واقع سگ خانگی شما با این کار می خواهد خود را موجودی بی خطر نشان دهد. اگر دم سگ نزدیک شکم جمع شده باشد و پاها بالا باشند، احتمالاً از شما می خواهد که شکمش را بمالید. سگ ها نیز مانند انسان ها به محبت نیاز دارند و شما می توانید این کار را با ماساژ شکم سگ خانگی خود انجام دهید.

اگر سگ شما روی شکم خوابید و سپس غلت زد، به جای نوازش شکم روی پشت یا سر حیوان تمرکز کنید. اینها نشانه های گویایی هستند که با دقت به آنها می توانید به خوشحالی و رضایت سگ خود پی ببرید.

پنهان شدن و غرش کردن

سگ‌ها معمولاً در موقعیت‌ های مشابه واکنش یکسانی نشان می‌ دهند. به عنوان مثال، سگ هایی که معمولاً معاشرتی و بازیگوش هستند و خیلی سریع با افراد جدید انس می گیرند، همیشه همین رفتار را خواهند داشت. بنابراین اگر فرد غریبه ای وارد خانه شود و بخواهد با سگ شما بازی کند، به احتمال زیاد سگ شما رفتار دوستانه ای با غریبه خواهد داشت.

بنابراین اگر همین سگ، وقتی فرد جدید به خانه می‌آیند، ناگهان شروع به پنهان شدن یا غرش کردن به شیوه‌ای خصمانه کند، به این معنی است که اضطراب شدیدی دارد. به طور کلی تشخیص تغییرات ناگهانی و غیرعادی در رفتار سگ ها در برخی موارد دشوار است.

تغییرات فاحش رفتاری می تواند ناشی از آسیب، استرس، یا ابتلا به بیماری های شناختی مانند زوال عقل در سگ ها باشد. زوال عقل به خصوص سگ های سالمند را بیشتر درگیر می کند. بنابراین اگر تغییرات رفتاری در سگ خانگی خود مشاهده کردید، بهتر است در اسرع وقت از یک دامپزشک راهنمایی بگیرید.

منبع
https://www.rd.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا