اسب ها

11 اشتباهات سواركاران مبتدی

اشتباهات سواركاران مبتدی

سواركاری هم مانند هر ورزش دیگری به مهارت ها و تكنیك های خاص خود نیاز دارد. برای اینكه به یك سواركار حرفه ای تبدیل شوید قبل از هر چیز باید بتوانید با اسب خود ارتباط خوب و موثری برقرار كنید. شما در اولین تجارب خود برای رفع اشتباهات سواركاران مبتدی نباید ناامیدی و نگران باشید.

با دقت بر مهارت ها و تمركز در انجام آنها می توانید به تدریج به یك سواركار ماهر تبدیل شوید. افراد مبتدی هنگام یادگیری اسب سواری مرتکب اشتباهات زیادی می شوند. برخی از این اشتباهات عبارتند از:

بالا بردن زیاد دست ها

ما وقتی احساس ناامنی می کنیم به طور غریزی از دست و بازوهای خود برای حفظ تعادل استفاده می کنیم. سواركاران مبتدی غالباً دست هایشان را در هوا بالا می برند. به طوری كه حتی گاهی اوقات دست ها در ارتفاع شانه ها قرار می گیرند. این كار مهار اسب را دشوار می كند. بالا نگه داشتن دست ها همچنین باعث می شود كه سواركار هیچ کنترلی بر اسب نداشته باشد. مهار دائما از دست های سواركار می لغزد. در نتیجه سواركار به جای كنترل اسب برای حفظ تعادل خود دست هایش را در هوا بلند می كند.

راهكار: سعی كنید حرکات اسب را فقط با تنه خود دنبال كنید. لگن را در یك حالت کششی سبک و یکنواخت نگه داشته و دستان خود را در كنار لگن قرار دهید. اگر اسب مهار را شل کرد، دوباره آن را تنظیم کنید. در واقع آرنج، بازو، مچ دست و بازوهای شما باید در امتداد یك خط فرضی مستقیم قرار بگیرد. هنگام عقب کشیدن افسار باید احساس فشار بسیار ناچیزی بر روی گردن کنید. دست ها را در سطح لگن و آرنج ها را در کنار بدن قرار دهید.

از اشتباهات سوارکاران مبتدی ، فشار دادن پاها به تنه اسب می باشد.

11 اشتباهات سواركاران مبتدی | دام و پت

سواركاری بیشتر ورزشی برای حفظ تعادل است. در هنگام سواركاری عضلات شما باید آرام و بدون تنش باشند. ریلكس بودن عضلات بدن باعث می شود كنترل بیشتری بر حركات اسب خود داشته باشید. فشار دادن ساق پاها به تنه اسب علاوه بر اینكه باعث خستگی زیاد پاها می شود ممکن است توسط اسب به عنوان نشانه ای برای حرکت رو به جلو درک شود.

راهكار: وقتی در زین می نشینید، پاهای خود را از لگن آویزان کنید. اجازه دهید وزنتان روی پاشنه پاها بیفتد. پاهای خود را از هر دو طرف به صورت آویزان در كنار تنه اسب نگه دارید. پاهای شما باید در هنگام سواركاری همراه با حركات اسب به عقب و جلو حركت كند. به طور كلی پاها، گوش، شانه، لگن و پاشنه پاها باید در امتداد یك خط فرضی مستقیم قرار داشته باشند.

از اشتباهات سواركاران مبتدی ، قوز كردن است.

این اتفاق اغلب زمانی رخ می دهد که سوارکاران برای اولین بار شروع به یادگیری اسب سواری می كنند. تلاش برای بالا کشیدن خود از زین معمولا باعث قوز كردن شانه ها می شود. وقتی می خواهید تعادل خود را روی اسب حفظ کنید، ممکن است دست هایتان بالا برود. این كار منجر به بدخلقی اسب می شود.

راهكار: تمام وزن خود را بر روی نشیمنگاه قرار دهید. روی وضعیت پاها کار کنید. بالاتنه خود را بی حرکت نگه دارید و پاهایتان را در دو طرف اسب آویزان كنید. نحوه قرار گرفتن پاها باید طوری باشد كه انگار زانوها را کمی خم کرده و بر روی زمین ایستاده اید. از عضلات اصلی خود برای حفظ تعادل در هنگام اسب سواری استفاده كنید.

از اشتباهات سواركاران مبتدی دور بودن پاها از ركاب است.

11 اشتباهات سواركاران مبتدی | دام و پت

دور بودن بیش از حد پاها از رکاب ها ناراحت کننده است. علاوه بر آن ایمن نبودن ركاب یا استفاده از چكمه های نامناسب درهنگام سواركاری می تواند خطرناک باشد.

راهكار: پیش از سوار شدن بر اسب دقت کنید که فاصله رکاب و پاهای شما كاملا مناسب باشد. ارتفاع ركاب باید طوری باشد كه وقتی پاهایتان آزاد است، ركاب دقیقا هم سطح استخوان مچ پای شما قرار بگیرد. در این حالت پاهای شما به راحتی وارد ركاب شده یا از آن خارج می شوند. پاهای خود را طوری در رکاب قرار دهید كه پهن ترین قسمت پای شما روی رکاب قرار گیرد.

از اشتباهات سواركاران مبتدی، شل كردن بدن است.

چه از قد و قواره خود خجالت بکشیم، چه از سواركاری دلهره داشته باشیم و چه بخواهیم از گاوچرانهایی که در فیلم ها می بینیم تقلید کنیم، به هر حال سست كردن بدن یک اشتباه معمول در هنگام سواركاری است. برخی از افراد مبتدی در هنگام سواركاری با حالتی سست بر روی زین اسب قرار می گیرند. اگر هنگام سواركاری شانه های خود را انداخته و قوز كنید کنترل اسب برای شما دشوار می شود. علاوه بر آن قوز كردن بالاتنه بر روی اسب تعادل شما را تحت تأثیر قرار می دهد. در این وضعیت اسب نمی تواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد.

راهكار: صاف بنشینید، اما آرام باشید. مستقیم بنشینید و قوز نكنید. چانه را بالا نگه دارید و ببینید به كدام سمت حركت می كنید. فشار دادن تیغه های شانه به عقب باعث احساس تنش در شما می شود. به جای اینكار قفسه سینه خود را كاملا باز كنید. اجازه دهید استخوان سینه شما به سمت بالا كشیده شود. بدن شما در هنگام سواركاری باید انعطاف پذیر و بدون تنش باشد.

از اشتباهات سواركاران مبتدی، بالا بردن زانوها است.

11 اشتباهات سواركاران مبتدی | دام و پت

بسیاری از سواركاران مبتدی هنگام نشستن روی اسب بدن خود را در حالتی قرار می دهند كه گویی بر روی صندلی نشسته اند. این سواركاران زانوهای خود را کشیده و پاشنه پاها را بالا می برند. در حالی که پاها باید همراه با حركت اسب به جلو و عقب رانده شوند.

راهكار: بالا بردن زانوها در هنگام سواركاری، كنترل اسب را دشوار می كند. همچنین این كار باعث می شود خود شما نیز تعادل خود را از دست بدهید. بنابراین بگذارید پای شما از لگن به سمت پایین آویزان شود و تراز مناسب پا را حفظ کنید.

شل گرفتن افسار

اسبها در هنگام حرکت سر خود را حرکت می دهند و اگر یک سوارکار با این حركت آشنایی نداشته باشد، مهار از میان دستانش کشیده می شود.

راهكار: سواركاری یک فرآیند ثابت تعادل دوباره و تنظیم مجدد است. اسب ها در بیرون كشیدن افسار از دست های شما مهارت دارند، بنابراین آمادگی شما می تواند به پیشگیری از این رفتار اسب ها کمک کند. حتی در هنگام یورتمه رفتن ساده، سر اسب به بالا و پایین حركت می كند، بنابراین شما نیز باید همزمان بازوها و دستان خود را حرکت دهید. این كار باعث می شود مهار افسار از دستان شما خراج نشود. بگذارید بازوها به طرفین آویزان شوند. بالا تنه خود را مستقیم بگیرید و مواظب باشید كه قوز نكنید. اگر اسب موقع عطسه كردن یا لنگیدن افسارش را به جلو می کشد، یاد بگیرید که چگونه از بازوهای خود برای مهار بیشتر اسب استفاده کنید. اجازه ندهید که افسار از انگشتانتان بلغزد. مهار كردن افسار نكته خیلی مهمی در یادگیری سواركاری است.

حبس كردن نفس

اغلب سواركاران مبتدی موقع یادگیری مهارت ها نفس خود را حبس می كنند. یكی از دلایل این كار تنش آنها در هنگام یادگیری مهارت های جدید است. از طرف دیگر سواركاران مبتدی هنگامی كه تلاش می كنند تمركز زیادی داشته باشند به طور ناخودآگاه نفس خود را حبس می كنند.

راهكار: آرامش خود را حفظ كنید. لبخند بزنید. سعی كنید كاملا بر خود مسلط باشید. آهنگی را با خود زمزمه کنید. همچنین یكی دیگر از كارهایی كه برای پیشگیری از حبس تنفس می توانید انجام بدهید این است كه همراه با گام های اسب تنفس عمیق را امتحان کنید.

فشار زیاد به كمر اسب

فشار دادن زیاد پاها به كمر اسب باعث گیج شدن اسب شما می شود. در این حالت پاهای شما فرمان حركت را به اسب صادر می كند. در حالیكه دست های شما به اسب فرمان ایست می دهد. تكرار این اشتباه در طی یک دوره طولانی باعث می شود اسب فرمان های شما را نادیده بگیرد.

راهكار: مهارها را محکم اما سبک به دست بگیرید. در هنگام حركت سعی كنید بدون فشار دادن به كمر و با كمك افسار اسب خود را هدایت كنید.

از اشتباهات سواركاران مبتدی ، نگاه كردن به اسب است.

11 اشتباهات سواركاران مبتدی | دام و پت

سواركاران مبتدی اغلب به محض سوار شدن به اسب دچار ترس و استرس می شوند. این افراد به اشتباه سعی می كنند با نگاه كردن به اسب استرس خود را كاهش دهند. گاهی هم ممكن است سواركار از اسب خود عصبانی بوده و بخواهد همه حركات اسب را زیر نظر بگیرد. به طور كلی وقتی به سمت پایین و یا به اسب خود نگاه می كنید، نمی توانید تشخیص بدهید كه به كدام سمت حركت می كنید. هنگامی كه سرتان پایین است گردن شما خم می شود. این كار می تواند باعث درد شدید گردن و آسیب به ستون فقرات شما شود. هرگونه سفتی و انقباض در بدن، هدایت اسب را با مشکل روبرو می كند.

راهكار: بهترین كار این است كه در هنگام اسب سواری بین گوش های اسب خود را نگاه کنید. شما باید دائما مسیر را در نظر داشته و بدانید که به کجا می روید. هنگام سواركاری چانه شما باید بالا باشد و چشم هایتان مقابل را نگاه كند. این كار باعث می شود تعادل بهتری داشته باشید.

بی توجهی به ایمنی

قبل از سوار شدن بر اسب، از کلاه و كفش ایمنی و مناسب استفاده كنید. رعایت نکردن ایمنی قبل از سواركاری اشتباه بزرگی است. بی توجهی به ایمنی باعث می شود در صورت حادثه آسیب زیادی به سلامت شما وارد شود.

منبع:

https://www.thesprucepets.com/common-beginner-horse-riding-mistakes-

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا