آبزیان

10 نشانه استرس در ماهی های گرمسیری

10 نشانه استرس در ماهی های گرمسیری

شناخت 10 نشانه استرس در ماهی های گرمسیری می تواند به شما بگوید که در آکواریوم شما چه مشکلی وجود دارد. ماهی ها طیف وسیعی از رفتارها را نشان می دهند که نشان دهنده خلق و خو و سلامت آنها است. نحوه شنا کردن، واکنش آنها به ماهی های دیگر و رفتار آنها در اطراف غذا می تواند چیزهای زیادی را به شما بگوید، همانطور که ظاهر فیزیکی آنها نیز می تواند به شما بگوید. موارد خاص زیادی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید و در این مقاله با آنها آشنا خواهید شد.

یکی از توصیه های اصلی من در مورد مراقبت از ماهی این است که آکواریوم خود را تا حد امکان بدون استرس بسازید. این بدان معناست که مخزن مناسب را انتخاب کنید، ماهی های سازگار را ذخیره کنید و یاد بگیرید که چگونه آکواریوم خود را مدیریت کنید.

اما همه ما مرتکب اشتباه می‌شویم، و زمانی که اوضاع در مخزن شما اشتباه می‌شود، ماهی شما اولین کسی است که به شما اطلاع می‌دهد. با این حال، گاهی اوقات علت آنقدر واضح نیست.

چگونه می توان تشخیص داد که ماهی استرس دارد؟

10 نشانه استرس در ماهی های گرمسیری | دام و پت

موج سواری شیشه ای، یکی از 10 نشانه استرس در ماهی های گرمسیری

برخلاف زیستگاه‌های وحشی‌شان، ماهی‌های مخزن شما وقتی ناراضی هستند جایی برای رفتن ندارند. وقتی شرایط آب بد است یا ماهی دیگری غمگینشان می کند نمی توانند آنجا را ترک کنند.

هنگامی که برخی از ماهی ها تحت استرس قرار می گیرند، رفتاری از خود نشان می دهند که به عنوان موج سواری در شیشه شناخته می شود . این زمانی است که ماهی ساعت ها در کناره های شیشه مخزن شنا می کند. ناآرام است و می‌خواهد از آنجا خلاص شود.

تقریباً هر چیزی که باعث استرس شود می تواند منجر به موج سواری در شیشه شود، بنابراین آن را یک نشانه کلی از اشتباه بودن چیزی در مخزن در نظر بگیرید. برای اینکه بفهمید چه خبر است، باید کمی تحقیق کنید. تمام علل استرس ذکر شده در انتهای این مقاله را در نظر بگیرید و آنها را یکی یکی رد کنید.

شنا در اطراف تانک، یکی دیگر از 10 نشانه استرس در ماهی های گرمسیری

ماهی های مبهوت می توانند با برخورد به دکوراسیون آکواریوم یا شیشه به خود آسیب برسانند. حتی برخی از ماهی ها هنگامی که می ترسند بلافاصله از مخزن بیرون می پرند. چند دلیل ممکن است این اتفاق بیفتد.

بعضی از ماهی ها فقط لکه دار هستند. این به ویژه در مورد پرورش ماهی صدق می کند، و اگر آنها را ذخیره می کنید، باید به چیزهایی فکر کنید که ممکن است آنها را وحشت زده کند. ماهی های بزرگی که می توانند آنها را بخورند، ممکن است آنها را بترسانند، همانطور که ممکن است ماهی های تندرو که به دور تانک می چرخند.

مهم است که ماهی‌هایی را ذخیره کنید که سازگار باشند، نه تنها به این دلیل که به یکدیگر آسیب نرسانند، بلکه به یکدیگر استرس وارد نکنند.

دلیل دیگر ممکن است شما باشید! آیا آکواریوم خود را در جایی قرار داده اید که فعالیت های انسانی زیاد باشد؟ آیا مردم همیشه بینی خود را به شیشه فشار می دهند یا روی آن ضربه می زنند؟ این چیزها می تواند ماهی های استرسی ایجاد کند که همیشه در آستانه جنگ یا فرار هستند. هنگامی که فرشته ماهی دچار استرس می شود ممکن است به طور نامنظم شنا کند.

پنهان کاری بیش از حد، یکی دیگر از 10 نشانه استرس در ماهی های گرمسیری

طبیعی است که ماهی ها به دنبال مکان هایی در مخزن باشند که در آن احساس امنیت کنند. برخی از گونه‌های ماهی مانند گربه‌ماهی بیشتر از سایرین پنهان می‌شوند و برخی در ساعات خاصی از روز یا شب پنهان می‌شوند.

با این حال، اگر متوجه ماهی شدید که انتظار ندارید همیشه در گوشه ای از مخزن خود پنهان شود، این نشانه خوبی است که چیزی اشتباه است.

ماهی های استرس زا زمانی که احساس خطر می کنند پنهان می شوند. این ممکن است به خاطر جفت های تانک تهاجمی باشد، یا ممکن است به این دلیل باشد که آنها یک تانک مشترک با یکی دیگر از اعضای غالب گونه خود دارند. مراقب ماهی‌های دیگری باشید که وقتی از مخفیگاه بیرون می‌آیند آنها را تعقیب می‌کنند و شاید بهتر متوجه مشکل شوید.

ماهی ها نیز ممکن است به دلیل آسیب دیدگی پنهان شوند. باز هم، این ممکن است به خاطر یک جفت تانک تهاجمی باشد، اما همچنین می تواند به این دلیل باشد که آنها روی یک تزئین تیز یا شی دیگری در مخزن شما خراشیده اند.

تغییرات در ظاهر

10 نشانه استرس در ماهی های گرمسیری | دام و پت

استرس شدید می تواند تأثیر وحشتناکی بر روی ماهی بگذارد. کسانی که در تانک توسط دیگران مورد آزار و اذیت قرار می گیرند می توانند تغییرات فیزیکی را تجربه کنند. ماهی ها وزن زیادی برای از دست دادن ندارند، اما زمانی که تحت فشار مداوم هستند ممکن است به نظر برسند که در حال تلف شدن هستند.

وحشتناک است، و اگر تا به حال این اتفاق را برای یک ماهی دیده باشید، هرگز آن را فراموش نخواهید کرد. بدیهی است که نتیجه مرگ زودرس است.

ماهی های رنگارنگ نیز در صورت استرس می توانند درخشندگی خود را از دست بدهند. ماهی های درخشان کدرتر می شوند. در ماهی بتا، صورت و آرواره‌های آن‌ها هنگام استرس به رنگ خاکستری روشن در می‌آیند. ماهی های رنگارنگ مانند نئون ها ممکن است زمانی که تحت استرس هستند کدرتر شوند.

 یکی دیگر از 10 نشانه استرس در ماهی های گرمسیری ،تعقیب ماهی های دیگر

استرس در مخزن ماهی به هر دو صورت می رود. وقتی ماهی ها مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، برای آنها بسیار استرس زا است، اما برای قلدر نیز استرس زا است.

برخی از ماهی ها نیمه تهاجمی در نظر گرفته می شوند . آنها ممکن است سرزمینی باشند، و برخی فقط دوست ندارند ماهی های کوچکتر و سریعتر همیشه در اطراف آنها بچرخند. برخی از افراد همجنس خود را دوست ندارند. برخی دیگر از همنوعان را دوست ندارند.

دلیلش هرچه که باشد، اگر ماهی‌هایی را در آن‌ها ذخیره کنید که به آنها استرس وارد می‌کند، ممکن است ببینید که دائماً ماهی‌های دیگر را دور می‌کنند.

این شرایط برای همه استرس زا است. در واقع، حتی برای ماهی های داخل مخزن که هیچ ارتباطی با تعامل ندارند، استرس زا است. آکواریوم ها باید زیستگاهی آرام و آرام باشند، نه میدان جنگ.

به همین دلیل بسیار مهم است که در مورد نیازهای هر ماهی که ذخیره می کنید تحقیق و درک کنید.

زوال باله

پوسیدگی باله‌ها بیماری است که در آن باله‌های ماهی به تدریج خراب می‌شوند. در بدترین حالت ممکن است به بدن ماهی سرایت کند. این یک عفونت باکتریایی است، و ناخوشایند است، اما همچنین بسیار قابل پیشگیری است.

شرایط نامناسب آب اغلب مقصر است، به خصوص زمانی که پوسیدگی مناسب ماهی‌های بتا را که در مخازن کوچک زندگی می‌کنند، تحت تأثیر قرار می‌دهد. مخازن آنها آلوده می شود، عفونت ایجاد می شود و باله های آنها خراب می شود. این یک نوع آبشار استرس را آغاز می کند که در آن بهبودی برای آنها سخت تر می شود، حتی پس از اصلاح مسائلی که منجر به پوسیدگی باله شده است.

انواع دیگر ماهی ها ممکن است از پوسیدگی باله رنج ببرند و عوامل استرس زا در مخزن ماهی معمولا آن را ایجاد می کنند. ازدحام بیش از حد، شکستن باله ها و تغییرات در محیط همگی از دلایل بالقوه هستند. ماهی بتا اغلب از پوسیدگی باله در مخازن بد نگهداری می شود.

از دست دادن اشتها

10 نشانه استرس در ماهی های گرمسیری | دام و پت

حرکت در یک مخزن جدید برای ماهی استرس زا است. گاهی اوقات کمی طول می کشد تا آرام شوند و خود را در خانه بسازند. اگر یک ماهی سالم دیگر از خوردن دست بکشد، داستان متفاوت است. در حالی که همه ماهی ها ممکن است گهگاه بینی خود را به سمت تکه های کاملاً خوب برگردانند، در نهایت نیاز به خوردن دارند. اولین قدم این است که غذاهای مختلف را امتحان کنید تا ببینید آیا ممکن است واکنش متفاوتی نشان دهند. پس از چند روز، وقت آن است که فکر کنیم آیا مشکلی وجود دارد یا خیر. بیماری، قلدری و شرایط محیطی همگی توضیحات قابل قبولی هستند.

مالیدن به شن یا تزئینات

خراشیدن و مالیدن روی سنگ ها، شن، گیاهان و تزئینات نشانه آن است که چیزی در مخزن شما درست نیست. شرایط آب نامناسب با سطوح بالای مواد شیمیایی زباله اغلب مشکل است.

شما نمی توانید حدس بزنید که آیا آکواریوم شما ایمن است یا خیر. استفاده از کیت تست آب شیرین برای اندازه گیری آمونیاک، نیترات، نیتریت ها و pH هوشمندانه است. این تنها راه برای داشتن تصویر واقعی از آنچه در مخزن آب شما می گذرد است. همچنین این ایده عالی است که منابع آب خود را آزمایش کنید.

یکی دیگر از دلایلی که ماهی ممکن است به تزئینات مالیده شود، مربوط به عفونت انگلی به نام Ichthyophthirius multifiliis است که بیشتر به عنوان ich شناخته می شود . به دنبال لکه های کوچک سفید روی ماهی خود باشید.

نفس نفس زدن در نزدیکی سطح آب

وقتی مخازن اکسیژن کمی دارند، ماهی ها ممکن است به سطح آب بیایند تا راحت تر نفس بکشند. برخی از آکواریوم داران جدید فکر می کنند افزودن سنگ هوا راه حل است. هوادهی مهم است، اما یک فیلتر خوب باید آب کافی را برای انجام کار حرکت دهد.

چیزهای دیگری برای فکر کردن وجود دارد. دمای آب، شلوغی مخازن و کیفیت آب همگی نقش دارند. بررسی یک به یک این مسائل، شروع با آزمایش آب، ممکن است به شما در درک مسائل کمک کند.

توجه به این نکته ضروری است که برای برخی از ماهی ها به نام آنابانتیدها طبیعی است که هوا را در سطح آب تنفس کنند. رایج ترین آنابانتیدها در صنعت آکواریوم ماهی بتا و گورامی هستند. با این حال، در یک آکواریوم سالم، آنها باید تمام اکسیژن مورد نیاز خود را از آب دریافت کنند.

بیماری دائمی

ماهی شما نباید همیشه مریض باشد و اگر مشکلی دارد مشکل دارد. بسیاری از بیماری ها در اثر استرس ایجاد می شوند یا با استرس بدتر می شوند. حتی انگل‌هایی مانند ich زمانی که ماهی‌ها دچار استرس و ضعف هستند سریع‌تر پخش می‌شوند.

حفظ یک مخزن سالم و بدون استرس مهم ترین کاری است که می توانید برای جلوگیری از بیماری هایی مانند آبریزش، پوسیدگی باله و پوپیا انجام دهید. بله، ماهی شما ممکن است گهگاه مریض شود، اما خیلی کمتر. و وقتی این کار را انجام دهند، شانس بیشتری برای بهبودی دارند.

علل استرس برای ماهی

10 نشانه استرس در ماهی های گرمسیری | دام و پت

اگر ماهی شما هر یک از رفتارهای فوق را از خود نشان دهد، تشخیص اینکه در مورد آن چه باید بکنید می تواند سخت باشد. اغلب به بررسی کمی نیاز است تا بفهمید چه چیزی باعث استرس ماهی شما می شود.

برخی از دلایلی که ماهی ها استرس را تجربه می کنند عبارتند از:

تانک های کوچک

تانک های خیلی کوچک به ماهی شما فضای کافی نمی دهند. چقدر فضا نیاز دارند؟ هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد که برای هر گونه ماهی اعمال شود. بسیار مهم است که در مورد ماهی ها قبل از آوردن آنها به خانه تحقیق کنید، بنابراین بدانید که آنها برای تانک شما مناسب هستند.

شرایط آب بد

مهم است که از تعویض آب و تمیز کردن منظم مخازن مطلع باشید . اگر از این کارهای نگهداری ساده غافل شوید، آب می تواند برای ماهی شما سمی شود. این منجر به استرس، بیماری و مرگ زودرس می شود.

تانک های شلوغ

مخازن بیش از حد منبع استرس برای هر ماهی و موجودی در داخل است. آنها نه تنها بدون تهاجم به فضای یکدیگر جایی برای شنا ندارند، بلکه تانک های شلوغ اغلب به شدت آلوده هستند.

گاهی اوقات همتایان تانک کمی بیش از حد دوستانه هستند! این اغلب با حاملان زنده مانند گوپی و دم شمشیر رخ می دهد. مردانی که به دنبال عشق هستند بی امان زنان را آزار می دهند تا جایی که آنها را تحت فشار قرار می دهند. بسیاری از ماهیگیران این مشکل را با جوراب ساق بلندهای زنده به نسبت سه ماده به هر یک مرد حل می کنند.

آکواریوم ها باید در مکان های کم تردد و دور از نور مستقیم خورشید باشند. نور خورشید بیش از حد می تواند منجر به رشد جلبک شود و شرایط مخزن شما می تواند با عجله از کنترل خارج شود.

کاهش استرس در آکواریوم شما

مدیریت استرس مهمترین کاری است که می توانید برای ماهی خود انجام دهید. اگر بتوانید این کار را انجام دهید، از همه چیزهای دیگری که آنها نیاز دارند نیز مراقبت خواهید کرد.

در این مقاله با 10 نشانه استرس در ماهی و همچنین چندین علت استرس آشنا شدید. شاید متوجه شده باشید که همه اینها به چند نکته مهم خلاصه می شود.

آب تمیز، جفت مخزن مناسب، یک مخزن به اندازه کافی بزرگ در مکانی آرام و آرام چیزی است که به ماهی شما کمک می کند تا بدون استرس بماند.

ضربه بر روی شیشه و تلاش مداوم برای تعامل با ماهی های خود فقط باعث استرس آنها می شود. بگذارید کارشان را در دنیای کوچکشان انجام دهند و آنها را از فاصله ای محترمانه مشاهده کنید.

ماهی ها گاهی اوقات به دلیل استرس بیمار می شوند، اما این نیز درست است که ماهی های بیمار از استرس رنج می برند. این یک حلقه بازخوردی است که می خواهید با اطمینان از اینکه ساکنان آکواریوم شما زندگی سالم و کم استرسی دارند از آن اجتناب کنید.

منبع
https://pethelpful.com/fish-aquariums/Signs-of-Stress-in-Tropical-Fish

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا