سگ ها

10علائم هشدار دهنده درد در سگ ها

10علائم هشدار دهنده درد در سگ ها

به عنوان صاحب سگ های خانگی 10 علائم هشدار دهنده درد در سگ ها را بشناسید تا در صورت بروز آنها بتوانید برای تسکین درد حیوان خانگی خود اقدام کنید. اگر صاحب سگ هستید، می دانید که سگ ها حیواناتی احساسی هستند. آنها شادی، غم، ترس و حتی درد را تجربه می کنند. در مورد درد، سگ ها ممکن است علائم واضحی را نشان ندهند. سگی که درد می کشد لزوماً فریاد نمی زند، با لنگیدن راه می رود، یا علائم واضحی از ناراحتی را نشان نمی دهد. بیایید برخی از دلایلی را که ممکن است سگ شما صدمه ببیند، 10 علائم هشدار دهنده درد در سگ ها، نحوه تشخیص علائم درد در سگ ها و اقدامات لازم برای کمک به حیوان خانگی خود را در این مقاله از دام و پت مرور کنیم.

چرا سگ من درد می کشد؟

به همان اندازه که ما سعی می کنیم از سگ های خود محافظت کنیم، به احتمال زیاد آنها در طول زندگی خود نوعی درد را تجربه خواهند کرد. درد در سگ ها می تواند به دلایل مختلفی از جمله آسیب های ناگهانی، بیماری ها و بیماری های مزمن ایجاد شود.

حوادث آسیب زا، مانند درگیری با سگ های دیگر، زمین خوردن و صدمات هنگام بازی همگی می توانند به همراهان سگ عزیز ما صدمه بزنند. بیماری های حاد (به عنوان مثال، پانکراتیت، گاستروانتریت) و عفونت ها (به عنوان مثال، عفونت گوش، عفونت غدد مقعدی) نیز باعث ایجاد درد در سگ می شوند.

سگها همچنین ممکن است در طول زمان به بیماری های مزمن مانند بیماری های دندانی یا آرتروز مبتلا شوند که برای آنها دردناک است. آرتروز یک بیماری پیشرونده و دژنراتیو مفاصل است. این بیماری می تواند در هر نژاد، اندازه یا شکل سگی رخ دهد و با گذشت زمان درد آن بیشتر و بیشتر می شود. درد در سگ ها ممکن است باعث کندتر حرکت کردن، لنگیدن و مشکل در بلند شدن یا دراز کشیدن آنها شود. علاوه بر این، بسیاری از نژادهای سگ، مانند Dachshunds و Basset Hounds، به دلیل آناتومی ممکن است از کمردرد رنج ببرند.

درد در سگ ها باعث چه علائمی می شود؟

10علائم هشدار دهنده درد در سگ ها | دام و پت

در حالی که برخی از سگ ها ممکن است علائم واضحی از درد را مانند ناله، لنگیدن یا لرزیدن نشان دهند، برخی دیگر درد خود را پنهان می کنند. این ممکن است به دلیل اصل و نسب آنها در زندگی در طبیعت باشد، به نحوی که فقط افراد قوی زنده می مانند. اگر آنها ضعف نشان دهند، ممکن است در برابر حمله آسیب پذیرتر باشند. در اینجا شش نشانه هشدار دهنده وجود دارد که باید مراقب آنها باشید که نشان می دهد سگ خانگی شما درد می کشد:

10 علائم هشدار دهنده درد در سگ ها: تغییر در تعاملات اجتماعی

سگ هایی که درد دارند ممکن است از خانواده خود دوری کرده یا حتی از آنها پنهان شوند. آنها همچنین ممکن است ساکت و گوشه گیر شوند. این ممکن است به این دلیل باشد که آنها سعی می کنند با منزوی ماندن خود را از درد بیشتر محافظت کنند. اگر سگ شما در مکان های عجیب و غریب می خوابد، از تماس با دیگران اجتناب می کند، دیگر علاقه ای به بازی ندارد یا در غیر این صورت به طور طبیعی رفتار نمی کند، ممکن است درد داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که ویژگی هر سگ منحصر به فرد است، به این معنی که برخی از حیوانات خانگی برعکس عمل می کنند و در هنگام بروز درد بیشتر به شما می چسبند و می خواهند در نزدیکی شما باشند. کلمه کلیدی در اینجا “تغییر” در نحوه رفتار یا تعامل با شما است. آنها چه کاری انجام می دهند که قبلاً انجام نمی دادند یا چه کاری را که قبلاً انجام می دادند، انجام نمی دهند؟

10 علائم هشدار دهنده درد در سگ ها: شروع ناگهانی حمله

سگهایی که به طور ناگهانی واکنش پذیر یا پرخاشگر می شوند نیز ممکن است از درد رنج ببرند. مجدداً، آنها ممکن است سعی کنند از خود در برابر درد بیشتر محافظت کنند، یا حتی بخواهند به شما بگویند که دوری کنید. اگر سگ شما رفتار تهاجمی دارد، باید با دامپزشک خود تماس بگیرید. به خصوص اگر این رفتار برای حیوان خانگی شما غیر معمول است.

10 علائم هشدار دهنده درد در سگ ها: عدم تمایل به پریدن، بالا رفتن از پله ها یا دویدن

10علائم هشدار دهنده درد در سگ ها | دام و پت

در بسیاری از مواقع، سگ هایی که نوعی کمردرد یا مشکل ارتوپدی را تجربه می کنند، ممکن است مانند گذشته کارهای روزمره را انجام ندهند. به عنوان مثال، سگ هایی که درد دارند ممکن است از بالا آمدن یا پایین آمدن از پله ها یا پرش روی مبل تردید کنند. یا از انجام این کارها به طور کامل اجتناب کنند. همچنین ممکن است به دلیل درد و سفتی دراز کشیدن یا بلند شدن پس از دراز کشیدن برایشان سخت باشد. سگی که درد می کشد ممکن است مایل نباشد مثل همیشه بدود یا بازی کند.

10 علائم هشدار دهنده درد در سگ ها: کاهش اشتها

اغلب اوقات سگ هایی که درد دارند اشتهای کمتری را تجربه می کنند. اگر سگ شما معمولاً یک سگ شکاری است، اگر بخواهد غذای خود را حذف کند، می توان به راحتی تشخیص داد که ممکن است حالش خوب نباشد. دلایل زیادی برای کاهش اشتها در سگ ها مانند ناراحتی معده، بلع بدن خارجی یا پانکراتیت وجود دارد. بنابراین اگر سگ شما غذا نمی خورد، بهتر است با دامپزشک خود تماس بگیرید.

تغییر در راه رفتن و حالت بدن

اگر سگ شما به طور ناگهانی راه می رود یا می ایستد، حیوان خانگی شما ممکن است درد داشته باشد. ممکن است متوجه شوید سگ شما در راه رفتن کند می شود یا عقب می ماند یا احتمال سفتی ساق های پشت سگ وجود دارد. حالت غیر طبیعی مانند قوز پشت، می تواند نشان دهنده درد در کمر، گردن یا حتی درد شکم باشد. سگ هایی که درد دارند ممکن است دم خود را بین پاهای خود قرار دهند یا در حالیکه پای عقب آنها بیرون زده است بنشینند. سایر علائم بالقوه ناراحتی ممکن است شامل چشمان خمیده و لمس کردن آنها باشد.

تغییرات در بدن و حالت بدن آنها

تورم پنجه ها، پاها و صورت نشانه ای از درد است که می تواند ناشی از التهاب، عفونت یا حتی سرطان باشد. هنگام درد، برخی از سگ ها دارای موضع بسیار سفت و قوز دار هستند در حالی که برخی دیگر حالت “نماز” را در حالی که پاهای جلویی خود را روی زمین و قسمت پایینی آنها در هوا قرار دارد، در نظر می گیرند.

لرزش

10علائم هشدار دهنده درد در سگ ها | دام و پت

تصور نکنید لرزش یا لرزیدن زمانی رخ می دهد که فقط سگ شما احساس سرما کند.هر دو می توانند نشانه ای از درد یا علامتی از موارد جدی تر مانند مسمومیت، پانکراتیت یا بیماری کلیوی باشند. به عنوان مثال، سگهایی که مقدار زیادی شکلات، کمپوست کپک زده یا زایلیتول شیرین کننده بدون قند را بلعیده اند، اغلب دچار لرزش شدید عضلانی می شوند.

 نفس نفس زدن شدید یا تغییر تنفس

نفس کشیدن طبیعی است. با این حال، سگی که به شدت نفس نفس می زند حتی اگر ورزش نکرده باشد، یک علامت هشدار است. همچنین، تنفس سطحی تر به این معنی است که نفس کشیدن ممکن است دردناک باشد.

مسائل مربوط به تحرک

سفتی و لنگیدن دو علامت بارز درد در سگ ها هستند و احتمالاً در نتیجه صدمه، زخم در پنجه ها یا حتی آرتروز هستند. سگ شما ممکن است تمایلی به بالا رفتن از پله ها نداشته باشد یا هنگام بلند شدن به طور قابل توجهی کند باشد. این امر همچنین می تواند به صورت کاهش علاقه به ورزش یا فعال نبودن عادی ظاهر شود.

لیس زدن یا جویدن زیاد

درد می تواند به طرق مختلف ظاهر شود و سگ ها ممکن است بطور کامل درک نکنند که چه اتفاقی در حال وقوع است. آنها ممکن است مکرراً ناحیه آسیب دیده را لیس بزنند یا بجویند تا سعی کنند درد را کاهش دهند. اگر سگ شما مجبور به لیس زدن یا جویدن خود می شود، ممکن است از مشکل رفتاری یا بیماری پوستی نیز رنج ببرد.

اگر سگ شما علائم فوق را نشان داد، با دامپزشک خود مشورت کنید تا علت تغییرات رفتاری یا فیزیکی سگ خود را تعیین کنید.

چگونه به سگی که درد می کشد، کمک کنیم؟

10علائم هشدار دهنده درد در سگ ها | دام و پت

اگر حتی کمی مشکوک هستید که سگ شما درد می کشد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که با دامپزشک خود تماس بگیرید. بدون تجویز و مشورت با دامپزشک خود از هیچ داروی مسکن استفاده نکنید. بسیار مهم است که شما فقط از داروهای ضد درد بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده نکنید، زیرا اینها می توانند بیشتر از فایده آنها مضر باشند. مشاوره با دامپزشک خیال شما را راحت می کند که سگ شما نوع مسکن مناسب و در دوز مناسب را دریافت می کند.

محصولات کنترل درد مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مخصوص سگ ها وجود دارند. دامپزشک شما به شما توصیه می کند که آیا درمان های دیگری مانند کمپرس سرد یا گرم یا استراحت در قفس را می توانید در خانه انجام دهید یا نه؟ خوددرمانی حیوان خانگی شما ممکن است خطر آسیب یا بیماری بیشتر را افزایش دهد، بنابراین لطفاً قبل از انجام هر نوع درمانی برای سگ خود با دامپزشک خود صحبت کنید. لطفاً سعی نکنید درد سگ خود را درمان کنید. بسیاری از داروهای انسانی و داروهای تجویزی برای سایر حیوانات خانگی می توانند برای سگ ها بسیار خطرناک باشند.

منابع:

https://www.greatpetcare.com/dog-behavior/6-sneaky-signs-your-dog-is-in-pain/

https://www.vets-now.com/2017/06/10-signs-dog-pain/

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا