گربه ها

یبوست در گربه ها، علائم تشخیصی و راهکارهای درمانی

یبوست گربه را چگونه درمان کنیم؟

یبوست در گربه ها به ندرت جدی است، اما برخی موارد نیاز به توجه دامپزشکی دارد. بیماری های کلیوی، چاقی یا تغذیه نامناسب می توانند در یبوست نقش داشته باشند. اکثر موارد یبوست گربه خفیف بوده و با مراقبت سرپایی قابل کنترل است. در موارد شدیدتر، ممکن است نیاز به جراحی یا بستری در بیمارستان باشد. آب فراوان، وزن مناسب و رژیم غذایی با کیفیت بالا می تواند از بروز یبوست گربه جلوگیری کند. حتی دوست داشتنی ترین حیوانات خانگی نیاز به مراقبت دارند، و وقتی صحبت از گربه ها می شود، این مراقبت شامل تمیز نگه داشتن جعبه زباله و بررسی  وضعیت مدفوع حیوان خانگی شما است.

جمع کردن مدفوع به هیچ وجه کار خوشایندی نیست، اما وضعیت جعبه زباله گربه شما می تواند تصویری از سلامت حیوان ارائه دهد. به عنوان مثال، ممکن است برای چند روز مدفوع گربه مشاهده نکرده باشید، که می تواند به این معنی باشد که گربه شما یبوست دارد.

مانند انسان ها، گربه ها نیز می توانند دچار یبوست شوند. در حالی که اکثر موارد یبوست گربه جدی نیستند، مواردی وجود دارد که این شرایط نیاز به توجه دامپزشکی دارد. در این مقاله همه چیزهایی که باید در مورد یبوست گربه بدانید، از جمله علل، علائم، درمان و پیشگیری ذکر شده است.

یبوست گربه یعنی چه؟

اگر گربه شما یبوست دارد، به این معنی است که او مرتباً مدفوع نمی کند یا در تخلیه روده مشکل دارد. گربه ها معمولاً یک تا سه بار در روز اجابت مزاج می کنند، بنابراین اگر متوجه شدید که بیش از یک یا دو روز از مدفوع جدید در جعبه زباله می گذرد، زمان آن فرا رسیده است که علائم عادی دفع و اجابت مزاج گربه را بررسی کنید.

گربه ای که گهگاه یک یا دو روز بدون دفع مدفوع می گذراند نباید نگرانی زیادی ایجاد کند، اما اگر یبوست ادامه داشته باشد و علائم دیگری را مشاهده کنید – مانند گربه ای که در جعبه بستر برای مدفوع زور می زند- این می تواند نشان دهد که دستگاه گوارش حیوان به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است و زمان مراجعه به دامپزشک فرا رسیده است. در موارد شدید، یبوست درمان نشده می تواند کشنده باشد.

علل یبوست در گربه ها

یبوست در گربه ها، علائم تشخیصی و راهکارهای درمانی | دام و پت

یبوست گربه ها معمولاً ایدیوپاتیک است، به این معنی که هیچ علت قابل تشخیصی وجود ندارد. با این حال، مطمئناً عواملی وجود دارند از جمله بیماری و تغذیه که می توانند در یبوست دخیل باشند.

به عنوان مثال، یبوست در گربه های مسن مبتلا به بیماری مزمن کلیه شایع است. نارسایی کلیه در گربه باعث کم شدن آب بدن می شود. نتیجه این امر، مدفوع سخت و خشک است که دفع آن سخت تر می باشد.

چاقی همچنین می تواند در یبوست نقش داشته باشد. یک مطالعه در سال 2019 بر روی 189 گربه که در اورژانس دامپزشکی بستری شده بودند، نشان داد که گربه های مسن و دارای اضافه وزن با بیماری مزمن کلیه یا سابقه یبوست بیشتر احتمال دارد که یبوست داشته باشد.

تغذیه نامناسب، شکستگی های قبلی لگن و مگاکولون (اتساع پاتولوژیک روده بزرگ) نیز می توانند خطر ابتلا گربه ها به یبوست را تا حد زیادی افزایش دهد.

سایر علل احتمالی یبوست گربه عبارتند از:

 • عفونت
 • آسیب روانی
 • تومورهای روده
 • بیماری های عصبی
 • ناهنجاری های متابولیک
 • واکنش نامطلوب به دارو
 • عدم دسترسی به آب آشامیدنی

علائم یبوست گربه

یبوست در گربه ها، علائم تشخیصی و راهکارهای درمانی | دام و پت

اگر فکر می کنید گربه شما ممکن است یبوست داشته باشد، علائمی وجود دارد که می توانید آنها را بررسی کنید. فشار آوردن و درد هنگام اجابت مزاج شایع ترین علائم یبوست است. سایر علائم این حالت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استفراغ
 • بی حالی
 • خون در مدفوع
 • از دست دادن اشتها
 • بیزاری از جعبه بستر
 • مدفوع سخت، خشک و یا به طور غیر عادی بزرگ
 • مقادیر کمی از اسهال (گربه می تواند مایع را در اطراف یک توده تحت تأثیر قرار دهد، اما نه خود توده)

تشخیص یبوست در گربه ها

اگر بیش از چند روز از برداشتن مدفوع تازه از جعبه بستر گربه شما می گذرد یا علائم دیگری از یبوست مشاهده کرده اید، وقت آن است که برای تشخیص از دامپزشک مشاوره بگیرید. یبوست معمولاً از طریق ترکیبی از سابقه بیماری گربه و علائم بالینی، معاینه کامل فیزیکی و راست روده و اشعه ایکس تشخیص داده می شود. همچنین ممکن است دامپزشک شکم گربه شما را بررسی کند تا مشخص شود آیا روده بزرگ مدفوع سفت دارد یا خیر.

تشخیص ممکن است شامل آزمایش خون، سونوگرافی و تجزیه و تحلیل ادرار برای رد عفونت مجاری ادراری باشد. عفونت مجاری ادراری در گربه ها شرایطی است که به ویژه برای گربه های نر اغلب مانند یبوست ظاهر می شود، اما بسیار خطرناک تر است.

درمان یبوست گربه

یبوست در گربه ها، علائم تشخیصی و راهکارهای درمانی | دام و پت

خوشبختانه اکثر موارد یبوست گربه خفیف بوده و با مراقبت سرپایی قابل کنترل است. درمان های اولیه شامل تجویز انما، مایعات زیر جلدی (مایعات زیر پوست)، تغییر رژیم غذایی و نرم کننده مدفوع می باشند. متأسفانه موارد جدی تر اغلب نیاز به بستری شدن دارند. به گربه مایعات داخل وریدی و بیهوشی داده می شود تا بتواند مواد مدفوع آسیب دیده را از بین ببرد. در شدیدترین موارد، روده بزرگ می تواند به طور برگشت ناپذیر باد کرده و آسیب ببیند که نیاز به جراحی دارد.

اگرچه ممکن است برخی از صاحبان حیوان خانگی تصور کنند که ماساژ شکم می تواند انسداد را برطرف کند، اما دکتر سارا والاس، دامپزشک مستقر در واشنگتن، می گوید که اینطور نیست و هرگز نباید در گربه ای که دچار یبوست شده از ماساژ استفاده کرد.

او می گوید: “ما می توانیم احساس کنیم مدفوع در روده باعث انسداد می شود، اما هرگز نمی خواهیم آن ناحیه را ماساژ دهیم.” ” ماساژ مدفوع را از بین نمی برد و آنها را به حرکت در نمی آورد. تصور کنید سنگی در روده شما وجود دارد. اگر شروع به ماساژ آن کنید، فقط به کناره های روده اطراف آن چسبیده می شود و باعث ناراحتی بیشتر خواهد شد و بیماری درمان نمی شود. “

داروهای رایج برای یبوست گربه

داروهای مورد استفاده دامپزشکان در درمان این حالت لاکتولوز است. لاکتولوز، یک قند مصنوعی غیرقابل هضم است که به عنوان نرم کننده مدفوع عمل می کند. لاکتولوز با جذب آب به داخل روده کار می کند، که باعث حرکت راحت تر مواد می شود.

داروی بعدی Miralax، یک ملین و نرم کننده مدفوع بدون نسخه و به صورت پودر است بسیار شبیه لاکتولوز عمل می کند. اگرچه صاحبان حیوان خانگی ممکن است بتوانند Miralax را بدون نسخه پزشک دریافت کنند، اما نباید قبل از مشورت با دامپزشک از آن استفاده کنند.

هزینه درمان یبوست در گربه

هزینه درمان این مشکل بسته به تشخیص و روش درمان انتخاب شده و همچنین موقعیت جغرافیایی متفاوت است. برای موارد خفیف تر، که نیاز به معاینه و شاید برخی داروها، مایعات یا تنقیه دارند، بین 400 تا 500 دلار تخمین زده می شود. در مواردی که حدود یک هفته از دفع مدفوع گربه می گذرد و بدن او به شدت دچار کم آبی بدن شده است، بیمار ممکن است به مسهل و بیهوشی نیاز داشته باشد تا دامپزشک بتواند مواد مدفوع گیر کرده و مایعات را به صورت دستی از بین ببرد. هرگونه عمل بیهوشی گران تر است و در محدوده 700 تا 1200 دلار هزینه دارد.

در برخی موارد، برای اطمینان از سالم بودن دستگاه گوارش گربه ها، درمان ها باید تکرار شوند، به این معنی که هزینه ها بیشتر می شوند. جراحی برای کولون متسع شده بین 5000 تا 6000 دلار خواهد بود.

درمان های خانگی برای یبوست گربه

یبوست در گربه ها، علائم تشخیصی و راهکارهای درمانی | دام و پت

داروهای خانگی، مانند نرم کننده مدفوع و تغییر رژیم غذایی، ممکن است این مشکل را برطرف کند. اما صاحبان حیوان خانگی هرگز نباید از داروهای خانگی قبل از مراجعه به دامپزشک خود استفاده کنند. صاحبان گربه ها باید قبل از هرگونه درمان خانگی، حیوان خانگی خود را مورد ارزیابی قرار دهند، به ویژه به دلیل خطرات تأخیر در مراقبت مناسب یا اشتباه در یبوست برای سایر شرایط خطرناک مانند انسداد ادرار استفاده می شود.

بهترین کاری که صاحبان گربه می توانند در خانه برای مبارزه با یبوست انجام دهند این است که اطمینان حاصل کنند گربه آنها آب کافی می نوشد. اولین چیزی که بیماران توصیه می شود یک چشمه آب بچه گربه است. گربه ها نوشیدن آب جاری را بهتر از آب ساکن دوست دارند. اگر از آب مخزن نمی خورد یا چشمه آب در بودجه شما نیست. پیشنهاد می شود که آب مرغ کم سدیم یا کمی آب ماهی به آب گربه خود اضافه کنید زیرا طعم خوبی دارد.

داروی دیگری که توصیه می شود پودر پسیلیوم است. این پودر یک فیبر محلول است که می تواند به عنوان پودر یا مایع به غذای گربه اضافه شود. افزودن کدو به غذای گربه شما ممکن است به یبوست کمک کند. زیرا هم فیبر و هم رطوبت را اضافه می کند. با این حال، معلوم نیست که گربه شما واقعاً آن را بخورد. “آنها باید کدو تنبل را دوست داشته باشند، و ما می دانیم که گربه ها چیزی را که دوست ندارند نمی خورند.”

ورزش همچنین می تواند به تحرک کمک کند. اما به شرطی که یبوست خیلی شدید نباشد.

نحوه جلوگیری از یبوست در گربه ها

در حالی که هیچ چیز صد در صد قابل پیشگیری نیست. مخصوصا وقتی صحبت از موجودات غیرقابل پیش بینی مثل گربه می شود، اما قدم هایی وجود دارد که صاحبان حیوان خانگی می توانند برای به حداقل رساندن احتمال یبوست گربه خود انجام دهند. جلوگیری از چاقی و تغذیه با رژیم غذایی تجاری با کیفیت بسیار مهم است. ورزش برای کمک به حفظ وزن سالم گربه، که از یبوست جلوگیری می کند، کلیدی است.

افزایش میزان فیبر در رژیم غذایی گربه شما همچنین می تواند تولید اسیدهای چرب کوتاه زنجیره ای را افزایش دهد که باعث انقباض ماهیچه های صاف روده بزرگ می شود. رژیم های غذایی سرشار از فیبر ممکن است میزان مدفوع گربه را افزایش دهند، که می تواند برای کاهش یبوست مضر باشد. رژیم غذایی کنسرو شده توصیه می شود تا مطمئن شوید که گربه آب کافی دریافت می کند.

هر چند هیچ راه حل مناسب برای همه وجود ندارد. اما دامپزشک می تواند به تعیین بهترین رژیم غذایی برای گربه شما کمک کند.

همانطور که قبلاً ذکر شد، گربه هایی که یبوست درمان نشده دارند ممکن است مگاکولون ایجاد کنند. یعنی روده بزرگ که بطور دائمی متورم شده و عملکرد مناسبی ندارد. در حالی که مگاکولون ها معمولاً در نتیجه یبوست ایجاد می شوند. اما ممکن است یک بیماری مادرزادی باشد .

انسداد ادرار گاهی اوقات با علائم مشابهی مانند یبوست، مانند زور زدن و جیغ زدن در جعبه زباله ظاهر می شود. اینها برای گربه ها – به ویژه گربه های نر – بسیار خطرناک هستند. برهمین اساس باید بلافاصله توسط دامپزشک درمان شوند.

منبع:

https://www.greatpetcare.com/cat-health/all-about-cat-constipation/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا