چرا دام و پتحیوانات خانگی کوچک

گوش های خرگوش چه می گویند + راهنمای زبان بدن

حالت های مختلف گوش خرگوش نشان دهنده چیست؟

گوش های خرگوش چه می گویند؟ به عنوان صاحب حیوان پشمالو خود زبان بدن به ویژه حالت های مختلف گوش خرگوش را بشناسید. حالت های مختلف از گوش خرگوش ها می تواند نشان دهنده شرایط مختلفی باشد. اگر شما هم صاحب یک خرگوش خانگی هستید، حتما متوجه شده اید که این حیوان خانگی، گوش های خود را در شرایط مختلف، به شکل های گوناگونی نگه می دارد. در واقع، گوش های یک خرگوش، برخلاف تصور عمومی، به ندرت ثابت و بی حرکت و یا صاف می ایستد.

در واقع خرگوش، بسته به شرایط محیطی، گوش خود را به شکل های مختلفی نگه می دارد. حالت های گوش، در واقع زبان بدن خرگوش است. با شناخت این زبان، بهتر می توانید حیوان خانگی تان را درک کنید.

حالت گوش های خرگوش، نشان دهنده اطلاعات زیادی درباره احساسات این حیوان است، از جمله:

 • گوش های صاف شده به معنای هوشیار بودن خرگوش و دقت به محیط اطراف است.
 • وقتی گوش های خرگوش به سمت جلو بوده و همدیگر لمس می کنند، یعنی خرگوش آرام است.
 • گوش هایی که به صورت صاف، به سمت عقب نگه داشته می شوند به معنای عصبانی بودن خرگوش است.
 • اگر گوش های خرگوش شما به سمت پایین آویزان باشد، این بدان معنی است که حیوان خانگی تان ترسیده است.

با این وجود، حالت های گوش خرگوش بسته به نژاد این حیوان، متفاوت است. همچنین، ابتلا به بیماری های مختلف، می تواند بر نحوه قرارگیری گوش های خرگوش شما تأثیر بگذارد. تغییر ناگهانی در حالت عادی گوش خرگوش، ممکن است نشانگر وجود عفونت یا گرمازدگی باشد.

خرگوش ها از گوش های خود چه استفاده ای می کنند؟

برای درک معنی حالت های مختلف گوش خرگوش، باید بدانیم که خرگوش چگونه از گوش خود استفاده می کند. به هر حال، حالت گوش خرگوش، نوعی زبان بدن است. با کسب آگاهی در مورد عملکرد گوش ها، می توانیم پیام های ظریفی را که این حیوانات خانگی از طریق این زبان برای ما ارسال می کنند، درک کنیم. خرگوش ها از گوش خود برای دو هدف اصلی استفاده می کنند:

شنیدن و شناخت محیط

خرگوش ها به دلیل فرم و اندازه گوش هایشان، حس شنوایی قدرتمندی دارند. ارتفاع و شکل گوش خرگوش ها به آنها امکان می دهد تا صداها را به راحتی بشنوند. گوش های آنها، اصوات یک منطقه بزرگ را پوشش می دهند (نسبت به اندازه بدن آنها). این ویژگی به خرگوش ها اجازه می دهد تا اصوات را حتی از فواصل دور بشنوند.

در واقع، خرگوش برای شنیدن دقیق تر اصوات یک محیط، همچون رادار گوش خود را به آن جهت می چرخاند. در واقع گوش آن ها برای شنیدن اصوات، مانند رادار عمل می کند. با داشتن چنین گوش هایی، خرگوش ها می توانند صداها را از کیلومترها دور تشخیص بدهند.

در واقع، خرگوش ها به کمک حس شنوایی خود، می توانند تمام خطرات موجود در محدوده چند کیلومتری خود را تشخیص داده و با این صورت جان شان را حفظ کند.

نشان دادن و بروز احساسات

گوش های خرگوش چه می گویند + راهنمای زبان بدن | دام و پت

خرگوش شنوایی خوبی دارد. به همین دلیل، هنگامی که احساس امنیت نمی کند یا در خطر است، حالت گوش های خود را نسبت به شرایط عادی، تغییر می دهد. به عنوان مثال، ممکن است به سرعت گوش خود را برای پیدا کردن منبع خطر، در جهت های گوناگون بچرخاند.

به همین ترتیب، اگر یک خرگوش در مورد منبع یک صدا کنجکاو باشد، یا بخواهد چیز دیگری را پیدا کند، زبان بدن گوش هایش متناسب با آن تغییر می کند. در واقع، حالت های گوش یک خرگوش  از احساسات این حیوان برای ما سخن می گوید. حالت گوش ها نشان می دهد که خرگوش به دنبال چه چیزی است، چه احساسی نسبت به محیط اطراف خود دارد و حتی نسبت به شما چه فکری می کند.

خرگوش ها می توانند از حالت گوش های خود برای انتقال احساسات ظریف تر نیز استفاده کنند. خرگوش ها با حرکات گوش خود، با خرگوش های دیگر و صاحبان شان ارتباط برقرار می کنند .

گوش های خرگوش چه می گویند؟

بهتر است معنای حالت های مختلف گوش های خرگوش را، برای درک بهتر این حیوان، یادداشت کنید. در ادامه این مقاله، به برخی از حالت های مشترک گوش در میان خرگوش ها و معنای آن ها اشاره می کنیم:

قرار دادن گوش به سمت بالا و در جهت بیرون

اگر گوش های خرگوش شما به هم نزدیک بوده و به سمت بیرون باشد، نشان دهنده آرامش و شادی این حیوان است. اگر این حالت را در خرگوش خود می بینید، یعنی این که حیوان خانگی شما احساس امنیت و خشنودی می کند.

گوش های خرگوش چه می گویند؟

نشستن و آویزان بودن گوش به سمت پایین

در این حالت، خرگوش، پاهای خود را زیر بدن جمع کرده و چشم هایش بسته یا نیمه بسته نگه می دارد. همچنین گوش هایش به سمت پایین آویزان می شود. این حالت بدان معنی است که خرگوش آنقدر آرام است که می تواند گوش های خود را پایین آورده و استراحت کند.

صاف کردن گوش به سمت بالا

اگر گوش های خرگوش شما صاف و لرزان است، این بدان معنی است که حیوان خانگی تان در حالت هوشیاری و آماده باش قرار گرفته است. خرگوش با این کار می خواهد به دقت صداهایی را که نسبت به آن ها احساس خطر می کند، بشنود. اگر خرگوش برای مدت طولانی گوش خود را به این حالت نگه دارد، شما باید منبع صدا را پیدا کرده و در صورت امکان آن را رفع کنید.

گوش های خرگوش چه می گویند؟

یک گوش به سمت بالا، یک گوش به سمت پایین

گوش های خرگوش چه می گویند + راهنمای زبان بدن | دام و پت

اگر خرگوش شما یک گوش خود را به سمت بالا و گوش دیگر را به سمت پایین نگه داشته است، به این معنی است که این حیوان در حالت نیمه هوشیاری است. در واقع در این حالت، خرگوش به مترصد هرگونه صوت در محیط اطراف خود است. در واقع در این حالت، خرگوش شما به صدای محیط گوش می کند، ولی به آن اهمیت زیادی نمی دهد.

صاف، با فاصله و به سمت عقب

اگر گوش های خرگوش شما کاملاً فاصله داشته و به سمت پشت بدن صاف باشد، یعنی اینکه خرگوش شما ترسیده است. خرگوش ها برای استتار، این کار را انجام می دهند. به هر حال، کوچکتر بودن به معنای سخت تر بودن کشف یا صید شدن توسط شکارچیان است.

جمع کردن گوش ها

جمع کردن گوش ها غریزه ای است که باعث کوچک شدن قابل توجه جثه خرگوش می شود. علاوه بر گوش ها، خرگوش در صورت ترسیدن، سعی می کند که بی حرکت بماند. همچنین بدن یک خرگوش ترسیده به لرزه می افتد. علائم دیگر وجود ترس در خرگوش ها عبارت تند از:

 • گریختن
 • پنهان شدن

اگر خرگوش شما ترسیده است، مراقب آن باشید، زیرا ممکن است به خودش آسیب برساند. خرگوش ها می توانند با قرار گرفتن طولانی مدت در معرض استرس و اضطراب، از شدت ترس بمیرند.

از همه توان خود برای آرام کردن خرگوش ترسیده تان استفاده کنید. علل عمده ایجاد ترس در خرگوش ها عبارت اند از:

 • بوهای نا آشنا
 • سروصدا های بلند
 • انسان ها و حیوانات نا آشنا

با نوازش و دادن تنقلات، می توانید خرگوش تان را آرام کنید.

گوش صاف و مایل به عقب

گوش های خرگوش چه می گویند + راهنمای زبان بدن | دام و پت

چنین حالتی، نشان دهنده عصبانی و ناراضی بودن خرگوش شما است. در این حالت باید دست از سر خرگوش خود برداشته و آن را تنها بگذارید. حتی گاهی اوقات در صورت نوازش نیز خرگوش چنین حالتی به گوش های خود می دهد.

در غیر این صورت، خرگوش شما ممکن است از بودن شما در نزدیکی قلمرو این حیوان خانگی، ناراضی باشد. اگر وسایل خرگوش تان را لمس کرده باشید، خرگوش با این رفتار به شما می گوید که “دست از آن بکش”. خرگوش ها از کاسه غذا، قفس یا اسباب بازی های خود محافظت می کنند. در چنین مواردی، بهتر است عقب نشینی کنید و هنگامی که خرگوش شما آرام شد، دوباره سعی کنید به آن نزدیک شوید.

این رفتار در خرگوش ها غالباً با غر زدن همراه است. غرغر کردن، به همراه کوبیدن پا به زمین، نشانه های اصلی عصبانیت یک خرگوش هستند. نادیده گرفتن این علائم می تواند باعث خراشیدن یا گاز گرفتن توسط خرگوش شود.

اگر خرگوش شما روی پاهای عقب خود نشسته است، در حالی که پنجه های جلویش را بالا آورده، به این وضعیت، گارد بوکس می گویند! وقتی این اتفاق افتاد، مواظب باشید! این حالت نشان می دهد که خرگوش شما از حالت دفاعی به حالت تهاجمی‌ روی آورده است.

برای جلوگیری از ایجاد حالت تهاجمی، می‌ توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • حساسیت زدایی
 • معاشرت دوستانه
 • فعالیت و ورزش برای تخلیه انرژی
 • عقیم سازی (عقیم سازی باعث کاهش پرخاشگری می شود)

آویزان شدن ناگهانی گوش های خرگوش

باید به این نکته توجه کنید که برخی از نژادهای خرگوش ها، به طور طبیعی دارای گوش های آویزان هستند. در این خرگوش ها گوش در حالت طبیعی به شکل آویزان‌ قرار می گیرد. اگر خرگوش شما از نژادهایی است که دارای گوش صاف هستند، و به طور ناگهانی گوش هایش آویزان شده است، احتمالا به برخی از بیماری ها مبتلا شده است.

آویزان شدن و افتادگی ناگهانی گوش به طور معمول نشانه ابتلا خرگوش به عفونت است. در اکثر مواقع، گوش داخلی خرگوش دار عفونت می شود. در صورت ابتلا خرگوش به عفونت گوش، باید به دامپزشک مراجعه کنید. روش درمان این عفونت، تجویز داروهای آنتی بیوتیک است.

در واقع، عفونت به دلیل تأثیر بر روی عضلات گوش، باعث افتادگی گوش می شود. همچنین اگر خرگوش درد داشته باشد، اغلب توان لازم برای صاف نگه داشتن گوش های خود را نخواهد داشت. گاهی اوقات نیز چون حرکت دادن گوش برای خرگوش دردناک است، گوش های خود را آویزان نگه می دارد.

برخی دیگر از علائم ابتلا خرگوش ها به عفونت عبارت اند از:

 • تحریک پذیری
 • از دست دادن اشتها
 • وجود ترشحات غیر طبیعی در گوش

اگر هر کدام از این علائم را در خرگوش خود مشاهده کرده اید، بهتر است با دامپزشک خود مشورت کنید.

افتادن گوش به دلیل گرمای بیش از حد

گوش های خرگوش چه می گویند + راهنمای زبان بدن | دام و پت

گاهی اوقات، گرمای بیش از حد، می تواند باعث افتادگی و آویزان شدن گوش خرگوش شود. به طور کلی، خرگوش ها به گرمای زیاد علاقه ای ندارند. خرگوش های بزرگ تر (از نظر جثه) مستعد گرمازدگی هستند. علائم مشترک گرمازدگی در نژاد های مختلف خرگوش عبارت اند از:

 • بی قراری
 • تنفس سریع
 • گوش های افتاده
 • خستگی و حرکات آرام

در صورت مشاهده هر کدام از علائم فوق، باید سریعا دمای محیط و دمای بدن حیوان خانگی تان را کاهش بدهید. به عنوان مثال، شما می توانید خرگوش خانگی خود را به یک مکان خنک و سایه دار منتقل کنید. همچنین می توانید خرگوش تان‌را در برابر پنکه ای با چرخش دور کند، قرار بدهید. همچنین باید از تامین مقدار کافی آب برای خرگوش تان مطمئن شوید.

سخن آخر

درک موقعیت و حالت های گوش خرگوش می تواند به شما کمک کند تا بهتر با خرگوش خود ارتباط برقرار کنید. احساسات یک خرگوش از عصبانیت گرفته تا آرامش و احساس خطر و … معمولا توسط حالت های گوش این حیوان ابراز می شود. همچنین حالت گوش های خرگوش، می تواند در تشخیص بیماری های مختلف، مانند انواع عفونت ها، کمک بسیاری به شما کند.

با داشتن آگاهی درباره معنای حالات مختلف گوش خرگوش، می توانید به بهترین شکل ممکن از خرگوش خود نگه داری کنید.

منبع:

https://www.rabbitcaretips.com/rabbits-ear-position-meaning/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا