حیوانات خانگی کوچک

گلوله های مو در خرگوش

گلوله های مو در خرگوش توده هایی از مو هستند که می توانند در معده حیوان ایجاد شوند. همراه با مو، آنها همچنین می توانند حاوی تکه هایی از غذای هضم نشده یا نیمه هضم شده باشند. گاهی اوقات گلوله های مو را “فوربال” یا اصطلاح علمی “تریکوبزوآر” می نامند. آنها معمولاً در حیوانات پشمالویی مانند خرگوش دیده می شود.

در حین نظافت، خرگوش ها می توانند خز خود را بخورند. به طور معمول، خرگوش ها این مو را در مدفوع خود دفع می کنند. اما گاهی اوقات، ممکن است در دستگاه گوارش رسوب کند و گیر کند و گلوله های مو تشکیل دهد. توپ مو در خرگوش به عنوان بلوک پشمی نیز شناخته می شود.

گلوله های موی کوچک را اغلب می توان با افزودن فیبر بیشتر به رژیم غذایی خرگوش تغییر داد. به آنها به طور نامحدود یونجه، آب فراوان و تنقلات فیبری مانند شاخه های تمشک بدهید. آب آناناس نیز می تواند کمک کند. اما اگر گلوله مو بزرگ باشد، خرگوش شما احتمال دارد به مداخله دامپزشکی از جمله جراحی نیاز داشته باشد.

ما قصد داریم در این مقاله در مورد گلوله های مو و علل آنها همچنین نحوه پیشگیری از تشکیل گلوله های مو را بررسی کنیم.

چرا گلوله های مو در خرگوش ایجاد می شوند؟

در طول یک جلسه نظافت، موهای شل ممکن است به طور تصادفی بلعیده شوند. گاهی اوقات، موهایی که در ظرف غذا یا آب ریخته اند نیز می توانند بلعیده شوند.

در خرگوش ها، گلوله های موی بسیار بزرگ برای عبور طبیعی ایجاد می شود. آنها می توانند سیستم گوارشی را مسدود کنند و باعث شوند خرگوش ها غذا خوردن و نوشیدن را متوقف کنند. این بلوک پشمی نامیده می شود و یک اورژانس پزشکی است.

خرگوش های مو بلند، مانند آنگورا و لوپ های فازی آمریکایی بیشتر در معرض بلوک های پشمی هستند. آنها بیشتر از سایر خرگوش ها خود را اصلاح نمی کنند، اما موهایشان بلندتر است.

معمولاً گلوله های مو به دلیل مشکل در رژیم غذایی یا مراقبت از خرگوش ایجاد می شود. اما برخی از خرگوش ها صرف نظر از نژادشان بیشتر از بقیه مستعد گلوله های مو هستند.

چرا رنگ خز خرگوش تغییر می کند؟

شایع ترین علل بروز گلوله های مو در خرگوش چیست؟

گلوله های مو در خرگوش و راه های پیشگیری آن || دام و پت

خرگوش‌ها مستعد گلوله‌های مو هستند زیرا دوست دارند خود را مرتب کنند. اما در خرگوش هایی که به خوبی از آنها مراقبت می شود، با سیستم گوارشی سالم، گلوله های مو تشکیل نمی شود.

تمام گلوله های مو در خرگوش ها به دلیل ختم شدن موهای بیش از حد به معده خرگوش ایجاد می شود. اگر مو بیش از حد باشد، به هم چسبیده و بزرگتر از آن می شود که از آن عبور کند.

عوامل زیر می توانند باعث ایجاد موهای بیش از حد در معده شوند:

آراستگی وسواسی. آراستگی وسواسی معمولاً ناشی از خستگی یا استرس است. خرگوش هایی که به اندازه کافی ورزش نمی کنند یا با اسباب بازی بازی نمی کنند بیشتر در معرض خطر هستند.

شانه نزدن خرگوش. شما باید به طور مرتب خرگوش خود را شانه بزنید تا خزهای شل از بین برود. این امر به ویژه زمانی که خرگوش شما در حال گذر از پوست اندازی فصلی است بسیار مهم است.

فیبر غذایی ناکافی. فیبر ضروری است زیرا به هدایت غذا از طریق سیستم گوارش کمک می کند. اگر خرگوش شما به اندازه کافی فیبر نمی خورد، موها به اندازه کافی سریع هضم نمی شوند و ممکن است روی هم جمع شوند.

کمبود آب. آب به اندازه فیبر مهم است. به نرم شدن و تجزیه مواد در معده و روده کمک می کند.

بیماری. بسیاری از بیماری ها در خرگوش ها می توانند پدیده ای به نام استاز گوارشی (GI) ایجاد کنند. اینجاست که سیستم گوارش کند یا خاموش می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، مو می تواند جمع شده و گلوله های مو را تشکیل دهد. اگر خرگوش شما غذا نمی‌خورد، نمی‌نوشد یا به دستشویی نمی‌رود، مستقیماً به دامپزشک بروید.

آیا خرگوش ها گلوله های مو را سرفه می کنند؟

گلوله های مو می تواند برای خرگوش ها خطرناک باشد زیرا بر خلاف سایر حیوانات، خرگوش ها نمی توانند استفراغ کنند. بنابراین، خرگوش‌ها نمی‌توانند گلوله‌های مو را وقتی که در معده تشکیل می‌شوند، سرفه کنند.

اگر خرگوش شما روده سالمی دارد، توده های کوچک مو باید خود به خود عبور کنند. به شرط سالم بودن دستگاه گوارش و حرکت مداوم، موها باید بدون تشکیل گلوله های مو حرکت کنند. اما گلوله های موی بزرگتر می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند.

چگونه از ناخن خرگوش مراقبت کنیم؟

علائم گلوله مو در خرگوش ها چیست؟

گلوله های مو در خرگوش و راه های پیشگیری آن || دام و پت

خرگوش ها در مخفی شدن زمانی که مشکلی وجود دارد عالی هستند، زیرا ضعیف به نظر رسیدن آنها را در برابر شکارچیان آسیب پذیر می کند. مشکل تشخیص بلوک پشمی در خرگوش این است که علائم به راحتی با موارد دیگر اشتباه گرفته می شود. علائم بلوک پشمی در خرگوش می تواند شامل موارد زیر باشد:

از دست دادن اشتها

اگر مو، دستگاه گوارش خرگوش شما را مسدود کرده باشد، کمتر گرسنه می شود. یک گلوله موی بزرگ ممکن است آنها را از خوردن به طور کلی منع کند. همچنین شاید وزن کم کنند.

تغییرات در مدفوع خرگوش

خرگوش شما ممکن است فضولات کمتری دفع کند یا ممکن است کوچکتر از حد معمول باشد. در موارد شدید، خرگوش شما ممکن است دچار یبوست شود.

تغییرات رفتاری

خرگوش شما احتمال دارد متفاوت از همیشه عمل کند. ممکن است افسرده یا بداخلاق به نظر برسند. آنها ممکن است از دویدن، بازی با اسباب‌بازی‌ها دست بردارند.

درد

تشخیص اینکه خرگوش در چه زمانی درد دارد دشوار است، اما مراقب دندان قروچه کردن یا خمیده نشستن باشید.

بی حالی

اگر مشکل شدید باشد، ممکن است خرگوش شما تمایلی به حرکت نداشته باشد.

همه این علائم نشان دهنده مشکلات کلی گوارشی است. بسیاری از مسائل مختلف نیز می تواند مسئول باشد. بنابراین اگر خرگوش شما علائم فوق را نشان می دهد، ممکن است مشکلی کاملاً متفاوت از گلوله های مو داشته باشد.

برای اطمینان، باید خرگوش خود را نزد دامپزشک ببرید. اکثر گلوله های مو باید توسط دامپزشک درمان شوند، زیرا ممکن است خود به خود دفع نشوند.

آیا مو در مدفوع خرگوش نشانه گلوله مو است؟

خرگوش ها اغلب در حین نظافت، مقدار کمی مو مصرف می کنند. مو همراه با مدفوع از مقعد عبور می کند. دیدن تکه های مو در مدفوع خرگوش خود هرازگاهی طبیعی است.

مو در مدفوع خرگوش به خودی خود نشانه ای از گلوله های مو نیست. اگر مو در حال بیرون آمدن است، به این معنی است که سیستم گوارشی را مسدود نمی کند. اگر خرگوش شما سالم به نظر می رسد و به طور معمول غذا می خورد و می نوشد، جای نگرانی نیست.

اما اگر مقدار زیادی مو در مدفوع وجود داشته باشد، این نشان می دهد که موی بیش از حد بلعیده شده است. موی زیاد خطر تشکیل گلوله موی بزرگ را افزایش می دهد. اگر مدفوع خرگوش شما اغلب با موها به هم متصل می شود، قبل از شدید تر شدن مشکل آن را برطرف کنید.

آیا خرگوش نوازش کردن را دوست دارد؟

نحوه درمان گلوله های مو در خرگوش ها چگونه است؟

گلوله های مو در خرگوش و راه های پیشگیری آن || دام و پت

اگر مشکوک هستید که خرگوش شما گلوله های مو دارد، اولین قدم این است که آن را نزد دامپزشک ببرید. یک دامپزشک با مهارت می‌تواند تشخیص دهد که آیا خرگوش شما گلوله مو دارد یا خیر، و این مشکل چقدر شدید است.

دامپزشک معده خرگوش شما را معاینه خواهد کرد. آنها اطراف را احساس می کنند تا ببینند آیا می توانند جرمی را که نباید آنجا باشد تشخیص دهند. آنها همچنین خرگوش شما را معاینه عمومی می کنند و در مورد علائمی که متوجه شده اید سؤالاتی می پرسند.

هنگامی که گلوله مو تشخیص داده شد، دامپزشک شما درمان را توصیه می کند. اینکه کدام درمان‌ها را استفاده می‌کنند به بزرگی گلوله مو و سلامت عمومی خرگوش شما بستگی دارد. درمان ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ماساژ شکم

گاهی اوقات، ماساژ دقیق معده می تواند به حرکت انسداد کمک کند. هرگز خودتان این کار را انجام ندهید، زیرا ممکن است به خرگوش خود آسیب برسانید.

مایعات IV

دامپزشک ممکن است مصرف مایعات را برای کمک به آبرسانی مجدد به سیستم گوارشی خرگوش توصیه کند. آنها همچنین خرگوش شما را با مخلوط خاصی با فیبر بالا تغذیه می کنند.

مسکن درد

گلوله های مو باعث درد زیادی می شود. این گلوله ها می تواند باعث شود خرگوش شما از خوردن و نوشیدن اجتناب کند، که می تواند مشکل را تشدید کند. شاید برای کمک به احساس بهتر خرگوش شما داروهای مسکن تجویز شود.

محرک های گوارشی

ممکن است دارو برای تشویق دستگاه گوارش به شروع حرکت تجویز شود. این می تواند به خرگوش شما کمک کند توپ مو را عبور دهد.

قرص های آنزیمی

این قرص ها حاوی آنزیم هایی هستند که به تجزیه گلوله های مو کمک می کنند.

جراحی برداشتن گلوله مو

اگر گلوله مو بیش از حد بزرگ باشد که به درمان های دیگر پاسخ ندهد، ممکن است برای برداشتن آن جراحی لازم باشد.

اگر گلوله های مو به اندازه کافی کوچک باشند، احتمالا دامپزشک به شما توصیه کند که می توانید این مشکل را در خانه درمان کنید. جراحی تنها به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته می شود.

آیا گلوله های مو می تواند خرگوش را بکشد؟

متأسفانه، بلوک پشمی همیشه قابل درمان نیست. اینکه آیا خرگوش شما بهبود می یابد یا خیر بستگی به اندازه انسداد و مدت زمان شروع درمان دارد.

اگر متوجه این مشکل شدید در حالی که گلوله مو هنوز کوچک است، شاید با کمترین مداخله برطرف شود. قرص های آنزیمی و افزایش مصرف فیبر بسیار موثر هستند. گلوله مو ممکن است شکسته شود، یا خود به خود عبور کند.

با این حال، درمان انسدادهای بزرگ دشوارتر است. متأسفانه، جراحی اورژانسی برای برداشتن گلوله های مو اغلب کشنده است. خرگوش ها می توانند در اثر بیهوشی، استرس یا عوارضی مانند عفونت بمیرند.

اما بدون درمان، بلوک پشم می تواند کشنده باشد، زیرا می تواند سیستم گوارشی را از کار بیاندازد. با توجه به ناهنجاری های ژنتیکی، حدود 50 درصد موارد بلوک پشمی در صورت عدم درمان منجر به مرگ می شود. به همین دلیل بسیار مهم است که در صورت کوچکترین شک به گلوله های مو با دامپزشک مشورت کنید.

علت عطسه زیاد خرگوش چیست؟

درمان طبیعی موی سر برای خرگوش چیست؟

قبل از امتحان کردن هر گونه درمان خانگی برای گلوله های مو، خرگوش خود را نزد دامپزشک ببرید. آن‌ها می‌توانند وجود گلوله‌های مو را تأیید کنند. اگر گلوله مو کوچک است، دامپزشک ممکن است یک یا چند راه حل زیر را در خانه توصیه کند.

فیبر و آب

سیستم گوارشی خرگوش ها برای کمک به حرکت به مقادیر زیادی فیبر وابسته است. گلوله های موی کوچک را معمولاً می توان با افزایش فیبر مصرفی خرگوش جابه جا کرد. تغذیه گلوله را متوقف کنید و در عوض به خرگوش خود یونجه بدهید. در صورت امکان، ابتدا یونجه برش خورده را انتخاب کنید، زیرا این یونجه دارای بالاترین فیبر است.

همراه با یونجه، تنقلات با فیبر بالا مانند موارد زیر را به خرگوش بدهید:

  • شاخه های بید
  • یا شاخه های سیب و گلابی
  • شاخه های تمشک و شاه توت

مطمئن شوید که خرگوش شما آب کافی نیز می نوشد. آب می تواند انسدادهای روده را نرم کند و به تجزیه آنها کمک کند.

اگر خرگوش شما میل به نوشیدن آب ندارد، با ارائه سبزی و سبزیجات خیس، آب را به رژیم غذایی او اضافه کنید. شما همچنین می توانید یک بار در روز به اندازه یک قاشق چای خوری موز را در کاسه آب آنها له کنید. این کار باعث می شود آب بو و طعم دلپذیرتری پیدا کند.

آب آناناس

برخی از صاحبان خرگوش از آب آناناس برای درمان گلوله های مو استفاده می کنند. آناناس حاوی آنزیمی به نام بروملین است که پروتئین را حل می کند. از آنجایی که مو از پروتئین تشکیل می شود، تصور می شود که بروملین می تواند به تجزیه گلوله های مو کمک کند. همین امر در مورد پاپایا که حاوی آنزیم پاپائین است نیز صدق می کند.

هیچ مطالعه علمی در مورد اثر آناناس یا پاپایا در درمان گلوله های مو انجام نشده است. برخی ادعا می‌کنند که سطح بالای PH معده خرگوش باعث دنوز کردن آنزیم‌ها و بی‌اثر شدن آن‌ها می‌شود. از آنجایی که آناناس و پاپایا قند بالایی دارند، باید با اجازه دامپزشک به مقدار کم مصرف شوند.

روغن معدنی

روغن معدنی که به عنوان روغن پارافین شناخته می شود، می تواند در شرایط خاص به خرگوش ها برای عبور انسداد کمک کند. حتی روغن معدنی دستگاه گوارش خرگوش ها را روان می کند و به تکه های سرسخت ماده کمک می کند تا در امتداد حرکت کنند.

اگر گلوله موی خرگوش شما بسیار کوچک است، دامپزشک ممکن است دوز روغن معدنی را توصیه کند. این روغن می تواند در رفع موارد جزئی بلوک پشمی موثر باشد.

با این حال، اگر گلوله مو بزرگ باشد، روغن معدنی شاید وضعیت را تشدید کند. روغن معدنی نمی تواند به گلوله های مویی که بیش از حد بزرگ هستند که به طور طبیعی از بین بروند کمک کند. هرگز روغن معدنی را بدون تایید دامپزشک به خرگوش ندهید.

خمیر تسکین گلوله موی خرگوش

محصولات زیادی در دسترس هستند که برای تسکین گلوله های مو طراحی شده اند. رایج ترین آن به شکل خمیر است.خمیر هیربال برای خرگوش معمولاً از غذاهای پر فیبر تشکیل شده است که با میوه مخلوط می شود تا اشتها آور شود. معمولاً حاوی آنزیم های آناناس یا پاپایا نیز می باشد.

خمیرهای تسکین دهنده گلوله موی موجود در فروشگاه حاوی هیچ دارویی نیستند. هدف اصلی آنها افزایش مصرف فیبر و کمک به عبور طبیعی گلوله مو است. آنها به خرگوش شما آسیب نمی رسانند، بنابراین ارزش امتحان کردن را دارند. با این حال، بعید است که آنها به گلوله های موی بزرگتر کمک کنند.

در خرید خمیر موی بال که برچسب مصرف خرگوش دارد دقت کنید. هرگز به خرگوش خود با داروهای گلوله مویی که برای گربه ها طراحی شده است، غذا ندهید

منبع
https://www.rabbitcaretips.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا