گربه ها

گلوله مویی گربه یا هیبرال

گلوله مویی گربه یا هیبرال با نام علمی تریکوبزوارها رایج هستند، اما این وضعیت نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد. در این مقاله از دام و پت هر آنچه که باید از توپ مویی در گربه ها بدانید را بررسی کرده ایم.

بیشتر گلوله‌های موی گربه‌ها لوله‌ای شکل هستند، با این حال، برخی ممکن است بیشتر شبیه توده‌های کوچکتر، گرد یا بی‌شکل از موهای مات شده یا حتی چند تار موی سرگردان در کمی مایع به نظر برسند. گلوله های مو به دلیل بزاق یا محتویات دستگاه گوارشی که روی آنها را می پوشاند کمی مرطوب و لزج یا کف آلود به نظر می رسند. این محتویات GI ممکن است گلوله‌های مو را به رنگ زرد یا قهوه‌ای تیره درآورد و گاهی اوقات باعث اشتباه گرفتن آن‌ها با مدفوع یا استفراغ معمولی شود، اگرچه آنقدرها بدبو نیستند. سایز گلوله های مو ممکن است از اندازه یک سکه تا اندازه انگشت متغیر باشد.

برخلاف تصور رایج، گربه ها گلوله های مو را سرفه نمی کنند. گلوله های مو استفراغ می شوند، نه اینکه با سرفه دفع شوند. برخی از صاحبان حیوانات خانگی ممکن است سرفه واقعی را با تلاش برای پرتاب گلوله مو اشتباه بگیرند. اگر گربه شما صدای “هک” می دهد، اما گلوله مویی بالا نمی آید، ممکن است گربه شما سرفه کند، که می تواند نشانه ای از یک مشکل تنفسی باشد و نیاز به معاینه دامپزشک دارد.

چرا گربه من خودش را تمیز نمی کند؟

چه چیزی باعث گلوله مو در گربه ها می شود؟

گلوله مویی گربه یا هیبرال || دام و پت

گربه های بالغ می توانند تا 25 درصد از زمان خود را صرف نظافت خود کنند. زبان زمخت گربه، با خارهای رو به عقب (پاپیلا) که هنگام لیسیدن موهایش را شانه می‌کند، خاک، حشرات و سایر زباله‌هایی را که روی خز و پوست انباشته شده‌اند، از جمله موهای شل، جمع می‌کند. موها و زباله ها بلعیده می شوند و موها تا حد زیادی غیرقابل هضم هستند، بنابراین به دلیل رفتار نظافت ذاتی گربه، گلوله مو به مرور زمان در معده ایجاد می شود. هنگامی که توده خز شروع به تحریک پوشش داخلی معده گربه شما می کند، استفراغ برای بیرون راندن آن ایجاد می شود.

گربه‌های اهلی اولیه موهای زیادی برای اصلاح نداشتند، و اگرچه کت آنها ممکن است تکامل یافته باشد، اما دستگاه گوارش آنها آنقدرها تغییر نکرده است. بنابراین، در حالی که بیشتر گربه‌های مو کوتاه به خوبی با گلوله‌های مو برخورد می‌کنند، گربه‌های مو بلند ممکن است به دلیل افزایش مقدار خزی که به‌طور ناخواسته هنگام نظافت می‌بلعند، مشکلات بیشتری داشته باشند. این گربه‌ها بیشتر احتمال دارد که مشکلات استفراغ مرتبط با گلوله‌های موی خود داشته باشند و همچنین در معرض افزایش خطر ابتلا به انسداد روده هستند.

کدام گربه ها بیشتر مبتلا می شوند؟

نژادهای مو بلندی که ممکن است با گلوله های مو بیشتر مبارزه کنند عبارتند از: ایرانی، هیمالیاها، راگدال ها، مین کون ها، گربه های جنگلی نروژی، سیبری ها، آنگوراهای ترکی و موهای بلند خانگی.

گربه های مو بلند مستعد ابتلا به گلوله های مو هستند. حداقل دو برابر بیشتر از نژادهای مو کوتاه به دلیل حجم بیشتری از موهایی که در طول نظافت می بلعند، احتمال دارد گلوله مو را استفراغ کنند.

خوشبختانه، بچه گربه‌ها کمتر به گلوله‌های مو مبتلا می‌شوند. زیرا گربه‌های جوان کاملاً یاد نگرفته‌اند که کت‌های خود را به خوبی همتایان بزرگسال خود تمیز کنند. بنابراین گلوله‌های مو کمتر برای آنها نگران کننده است.

چرا گربه ها پشت هم را بو می کنند؟

آیا گلوله های موی گربه طبیعی است؟

گلوله مویی گربه یا هیبرال || دام و پت

در حالی که معمول است، استفراغ گربه‌ها با گلوله مو از نظر پزشکی طبیعی نیست. اما در یک گربه سالم، خزی که در حین نظافت بلعیده می شود باید بتواند از روده ها عبور کند. در طول یک حرکت عادی روده همراه با مدفوع خارج شود.

در حالی که رفتار طبیعی نظافت گربه باعث ایجاد گلوله مو می شود. روشی که او موها را از بین می برد ممکن است طبیعی نباشد. اگر گربه شما به راحتی فقط یک بار در هفته یا کمتر از گلوله مو استفراغ می کند. احتمالاً نیازی به مراجعه به دامپزشک نیست.

با این حال، اگر گربه شما بیشتر استفراغ می کند (چند بار در هفته یا روزانه)، به دامپزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است یک اختلال گوارشی زمینه ای علت این وضعیت باشد. سایر عوامل نیز می توانند خطر استفراغ گربه را افزایش دهند.

نظافت بیش از حد یا رفتار نظافت اجباری نیز می تواند احتمال ابتلای گربه به مشکلات گلوله مو را افزایش دهد. نظافت بیش از حد می تواند با استرس یا اضطراب (از جمله ناراحتی روی جعبه زباله کثیف)، درد (گربه ممکن است ناحیه دردناک بدن را با وسواس لیس بزند )، تشک مو، بیماری پوستی (مانند آلرژی)، یا انگل های بیرونی (مانند کک) تحریک شود.

علاوه بر این، برخی از اختلالات گوارشی نیز می تواند منجر به گلوله های موی بیشتر شود.

علائم هیبرال در گربه ها چیست؟

گلوله‌های مو معمولاً خیلی خطرناک نیستند. اما می‌توانند در مری (مشکلات آسیب) قرار گیرند. یا به اندازه‌ای بزرگ شوند که باعث انسداد روده (یا انسداد) خطرناک شوند، که نیاز به مداخله پزشکی فوری دارد.

علائمی که ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی باشد که نیاز به کمک پزشکی دارد عبارتند از:

 • بی حالی
 • رفتار پنهان
 • کاهش اشتها
 • شکم متورم یا دردناک
 • یبوست یا خروج غیر طبیعی مدفوع
 • استفراغ مکرر یا تلاش برای استفراغ بدون خروجی

درمان های گلوله مو برای گربه ها

گلوله مویی گربه یا هیبرال || دام و پت

اگر گربه شما فقط گاهی اوقات گلوله مو تولید می کند، مداخله دامپزشکی معمولاً ضروری نیست. با این حال، اگر گربه شما گلوله های موی بیشتری دارد. یک قرار ملاقات برای معاینه دامپزشکی تعیین کنید. اگر گربه‌تان به نظر می‌رسد که می‌خواهد یک گلوله مو را بیرون بیاورد، اما نمی‌تواند، همیشه به دنبال مراقبت‌های دامپزشکی باشید.

خوشبختانه، بیشتر گلوله‌های مو بدون مشکل عبور می‌کنند. اما با درمان‌های خاص و درمان‌های تجاری به راحتی قابل کنترل هستند. با این حال، بسیاری از درمان‌های خانگی می‌توانند بیش از آنکه مفید باشند، مضر هستند و توصیه نمی‌شوند.

از وازلین استفاده کنید.

یکی از درمان های خانگی که ممکن است مفید باشد استفاده از مقدار کمی وازلین ساده است. می توان یک چهارم قاشق چای خوری را روی پنجه گربه گذاشت تا او را بلیسد و ببلعد. این روتین ممکن است تا یک یا دو بار در هفته تکرار شود.

ژل نفتی به عنوان روان کننده برای کمک به عبور مو از روده و مدفوع عمل می کند. بنابراین، در صورت استفاده کم، مقدار کمی از ژل پترولیوم یا درمان مشابه ژل مویی که برای گربه‌ها عرضه می‌شود، می‌تواند گلوله‌های مو را از دفع نادرست کاهش دهد.

برخی از دستمال‌ها یا شامپوهای مرطوب نیز برای کاهش ریزش به بازار عرضه می‌شوند و در نتیجه تشکیل گلوله مو را کاهش می‌دهند، اما بسیاری از آنها بی‌اثر هستند. استفاده از دستمال های مرطوب کننده ضد حساسیت حداقل ممکن است به از بین بردن موهای مرده یا شل قبل از بلعیده شدن آنها کمک کند، اما برس زدن منظم گربه موثرتر است.

درمان های خانگی برای گلوله های موی گربه

کره و روغن‌ها (مانند روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن ماهی) ممکن است روان‌کننده‌های کافی برای کمک به سر خوردن راحت‌تر مو از طریق روده باشند. با این حال، مصرف بیش از حد این چربی ها می تواند باعث ناراحتی دستگاه گوارش (از جمله اسهال و استفراغ )، پانکراتیت یا افزایش وزن شود. بنابراین، والدین گربه باید از دادن غذا به گربه ها خودداری کنند مگر اینکه دامپزشک به آنها دستور دهد.

افزایش فیبر می تواند به سرعت بخشیدن به زمان انتقال از طریق دستگاه گوارش کمک کند، و این احتمال را افزایش می دهد که موهای بلعیده شده به جای استفراغ روی فرش شما به داخل جعبه بستر در مدفوع گربه شما راه پیدا کند. با این حال، مقادیر نامناسب مکمل های فیبر (مانند پودر متاموسیل) می تواند باعث اتساع دردناک گاز و ناراحتی دستگاه گوارش شود. علاوه بر این، بعید است که کدو تنبل کنسروی حاوی فیبر کافی برای مفید باشد. اگر به دنبال افزایش فیبر در رژیم غذایی گربه خود هستید، پس از صحبت با دامپزشک خود، علف گربه یا یک رژیم غذایی تجاری که مخصوص کنترل گلوله مو است را در نظر بگیرید.

داروی هیربال برای گربه ها

سایر محصولات تجاری، اعم از محصولات بدون نسخه یا نسخه‌ای، می‌توانند به تسهیل عبور گلوله‌های مو کمک کنند. قبل از امتحان کردن هر دارویی، یک چت سریع یا ملاقات با دامپزشک خود توصیه می شود تا مطمئن شوید که هیچ مشکل زمینه ای وجود ندارد که باعث ایجاد مشکلات گلوله مو در گربه شما شود. در صورت شناسایی عوامل دیگر، ابتدا باید آنها را درمان کرد.

لاکساتون، یک ملین و روان کننده ملایم، یک داروی خوراکی اصلی در مدیریت گلوله های موی گربه ها است. فرمولاسیون ها شامل ژل ها یا پودرهای بدون طعم یا طعم دار هستند که ممکن است مستقیماً از طریق دهان داده شوند یا در غذای گربه شما قرار داده شوند. خوراکی های جویدنی نیز موجود است. اگرچه لاکساتون به طور کلی ایمن و ملایم است، اما مصرف بیش از حد لاکساتون می تواند باعث اسهال شود. قبل از استفاده از دامپزشک خود راهنمایی بخواهید.

پس از انجام یک آزمایش کامل توسط دامپزشک شما برای اطمینان از اینکه هیچ مشکل سلامت دیگری در نبرد گربه شما با گلوله های مو نقش ندارد، ممکن است دارویی به نام متوکلوپرامید برای کمک به حرکت گلوله های مو در جهت صحیح و عدم برگشت از طریق دهان تجویز شود.

پیشگیری از گلوله های مو در گربه ها

گلوله مویی گربه یا هیبرال || دام و پت

شما می توانید با نظافت و برس زدن منظم احتمال ایجاد گلوله های موی گربه خود را کاهش دهید (برای از بین بردن موهای شل قبل از اینکه گربه شما فرصتی برای بلعیدن آن پیدا کند). ممکن است لازم باشد گربه خود را با استفاده از تقویت مثبت به تدریج به برس زدن عادت دهید، اما بیشتر گربه ها از TLC لذت می برند. برس FURminator deShedding حیوان خانگی مفید است به خصوص، به عنوان آن به آرامی حذف موهای شل در کت از خز گربه و متراکم تر زیر لایه.

موهای گربه را برس بزنید.

نژادهای مو بلند به طور ایده آل باید روزانه برس زده شوند. حذف توده های خز و تشک های مو نیز بسیار مفید است. قیچی کردن یا تراشیدن گربه مو بلند ممکن است ضروری باشد.

رژیم غذایی را تغییر دهید.

علاوه بر این، از دامپزشک خود در مورد رژیم غذایی گربه سانان که برای کمک به کاهش رشد گلوله مو فرموله شده است، سوال کنید. غذای کنترل کننده هیربال گربه حاوی فیبر و اسیدهای چرب و سایر مواد مغذی برای بهبود پوشش گربه و کاهش ریزش است.

تغذیه با مقادیر کمتر غذا به دفعات بیشتر نیز می تواند به جلوگیری از گلوله های مو کمک کند. بیشتر غذاهای مرطوب نیز برای تغذیه مفید هستند، زیرا غذاهای کنسروی حاوی رطوبت بالاتری هستند تا به حرکت گلوله های خز در روده ها منجر شود. والدین حیوانات خانگی همچنین می توانند با اطمینان از تمیز و پر بودن کاسه های آب یا استفاده از آبنما یا حباب که بسیاری از گربه ها از آن لذت می برند، افزایش مصرف آب را تشویق کنند. مراقب خوراکی هایی باشید که به عنوان داروهای ریزش مو به بازار عرضه می شوند، زیرا بسیاری از آنها پر از کالری خالی هستند و ممکن است همیشه به مشکلات گلوله مو کمکی نکنند.

خطر نظافت را کاهش دهید.

علاوه بر این، خطر نظافت بیش از حد را کاهش دهید تا از قورت دادن موی بیشتر از حد لازم در گربه جلوگیری کنید. شما می توانید خطرات نظافت بیش از حد را با موارد زیر کاهش دهید:

 • تمیز نگه داشتن تمام جعبه های بستر
 • استفاده از فرمون های گربه برای کاهش استرس
 • مدیریت هر گونه درد مزمن با راهنمایی دامپزشک
 • استفاده از داروهای پیشگیری کننده از کک در تمام طول سال
 • مدیریت هر گونه بیماری پوستی که گربه شما ممکن است طبق دستور دامپزشک شما داشته باشد

این استراتژی های پیشگیری می تواند به کاهش شدت مشکل گلوله موی گربه شما کمک کند. با این حال، اگر گربه شما هنوز در حال مبارزه است، با دامپزشک خود صحبت کنید.

سخن آخر

هنگامی که گربه شما می خواهد یک گلوله مو را بیرون بیاورد، ممکن است درست قبل از استفراغ صدا کند. سر و بدنش را با گردن پایین بکشد، بند بیاورد یا بچرخد. حتی ممکن است پس از حذف گلوله مو چندین بار ببلعد. به خاطر داشته باشید که اگر گلوله‌های موی واقعی در استفراغ گربه‌تان مشاهده نمی‌کنید، ممکن است  استفراغ گربه علت دیگری دارد. برای بررسی و درمان محرک استفراغ گربه‌تان، به دامپزشک مراجعه کنید.

چرا گربه ها قوز می کنند؟

منبع
https://www.greatpetcare.com/wellness/cat-hairballs-why-they-happen-and-how-to-handle-them/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا