سگ ها

گاستروانتریت هموراژیک (HGE) در سگ ها

گاستروانتریت هموراژیک (HGE) در سگ ها، با شروع ناگهانی اسهال خونی فراوان همراه است که اغلب در یک سگ سالم و بدون علامت، آغاز می شود. علائم این بیماری، اغلب به سرعت در طی چند ساعت ظاهر می شوند و همچنین ممکن است شامل استفراغ نیز باشد.

بیماری گاستروانتریت هموراژیک، یک بیماری شدید است و نیاز به مداخله فوری دامپزشکی دارد. علاوه براین، پس از تحت مراقبت قرار گرفتن حیوان خانگی، سگ خانگی شما باید برای دریافت مراقبت های ویژه، نظارت و درمان موثر و مناسب، در بیمارستان بستری شود.

گاستروانتریت هموراژیک، که به اصطلاح دقیق تر، به عنوان سندرم اسهال هموراژیک حاد (AHDS) شناخته می شود، یکی از شایع ترین علل شروع ناگهانی اسهال خونی در سگ ها است. برای مبارزه با این بیماری، باید در مراحل اول تشخیص، اقدامات درمانی انجام شوند.

اگرچه این اختلال، علائم مشابهی با سایر علل اسهال خونی، مانند پاروویروس و پانکراتیت دارد، اما یک بیماری منحصر به فرد است که عمدتاً در سگ های نژاد کوچک رخ می دهد. در حالی که بدون شک، دیدن ابتلا سگ خانگی به اسهال خونی و استفراغ، ناراحت کننده است، اما مداخله سریع دامپزشکی می تواند نجات دهنده باشد.

تب در سگ را چگونه اندازه گیری کنیم؟

چه عاملی باعث بروز بیماری HGE در سگ می شود؟

دانشمندان و دامپزشکان، دقیقاً نمی دانند که چه چیزی باعث ایجاد بیماری HGE در سگ ها می شود. یک نظریه برای توضیح علت ایجاد این بیماری، این است که HGE، ممکن است یک واکنش آلرژیک شدید به باکتری ها یا برخی از اجزای رژیم غذایی باشد.

علاوه براین، چندین مطالعه، رابطه بین باکتری Clostridium perfringens (یک عامل شایع مسمومیت غذایی در انسان) و سگ‌ هایی را که به HGE می شوند، نشان داده ‌اند. با این حال، انجام تحقیقات بیشتری برای شناسایی علت بروز HGE در سگ های خانگی مورد نیاز است.

اگرچه هنوز مشخص نشده است که چه چیزی باعث بروز بیماری HGE می شود، اما می دانیم که این بیماری، بین سگ ها مسری نیست. اغلب سگ ‌های نژاد کوچک، عمدتاً یورکشایر تریر، مینیاتور پینچر، مینیاتور اشناوزر، مالتیز، داش ‌شوند، پودل، بیشون فریز، سگ شتلند شیپ داگ و کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل، به این بیماری مبتلا می‌ شوند.

علاوه براین، سگ های جوان تا میانسال، بیشتر از سایرین به این بیماری مبتلا می شوند.

علائم بیماری HGE در سگ ها

گاستروانتریت هموراژیک (HGE) در سگ ها || دام و پت

بیماری گاستروانتریت هموراژیک، با شروع ناگهانی اسهال خونی فراوان، تشخیص داده می شود. علائم این بیماری، اغلب به سرعت و در طی چند ساعت ظاهر می شوند. بسیاری از سگ ها، اغلب قبل از شروع اسهال، استفراغ می کنند و در برخی موارد ممکن است که در استفراغ آن ها، خون وجود داشته باشد. سایر علائم گاستروانتریت هموراژیک، می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تب
  • درد شکم
  • افسردگی
  • هیپوترمی
  • شوکه شدن
  • کم آبی بدن
  • از دست دادن اشتها
  • رنگ پریدگی لثه ها
  • کاهش دمای اندام ها

اگر سگ خانگی شما هر یک از این علائم را بروز داد، باید بدانید که این وضعیت، یک شرایط اورژانسی است و باید فورا با یک دامپزشک مشورت کنید. در صورت عدم درمان، این وضعیت می تواند منجر به بروز کم آبی شدید و شوک هیپوولمیک شود که این شرایط، می تواند کشنده باشد.

چرا سگ دور خودش می چرخد؟

تشخیص بیماری HGE در سگ ها

به طور کلی، درمان بیماری HGE در سگ های خانگی، عمدتاً بر اساس سابقه سلامتی و علائم بالینی حیوان خانگی تان انجام می شاد. به علاوه، حذف سایر علل احتمالی استفراغ خونی و اسهال، باید انجام شود. شرایطی مانند عفونت پاروویروس، کرم قلابدار یا زخم نیز می توانند باعث ورود خون به مدفوع شوند.

علاوه براین، ممکن است نیاز به انجام آزمایشات مدفوع، آزمایش خون و تصویربرداری تشخیصی مانند سونوگرافی یا اشعه ایکس نیز باشد. دامپزشک، روش تشخیصی مناسب برای سگ خانگی تان را تعیین خواهد کرد.

برای تشخیص بیماری گاستروانتریت هموراژیک در سگ های خانگی، دامپزشک حیوان خانگی شما، ابتدا یک معاینه فیزیکی کامل از سر به دم انجام می دهد و سابقه پزشکی و علائم فعلی سگ خانی تان را یادداشت می کند. دامپزشک حیوان خانگی شما، ممکن است برخی از آزمایشات تشخیصی را، مانند موارد زیر، تجویز کند:

آزمایشات خون

این تست ها، برای ارزیابی تعداد گلبول های قرمز سگ خانگی شما استفاده می شوند. به طور کلی، این روش می تواند به تشخیص گاستروانتریت هموراژیک در سگ خانگی تان کمک کند. آزمایش خون ممکن است تغییرات دیگری، مانند سطح پایین پروتئین ها را نیز نشان دهد که می تواند نشان دهنده از دست رفتن پروتئین های مورد نیاز از طریق دستگاه گوارش باشد.

رادیوگرافی (اشعه ایکس)

در این روش، با عکسبرداری به کمک اشعه ایکس از شکم سگ خانگی شما، سایر علل احتمالی اسهال و استفراغ، مانند وجود جسم خارجی، انواژیناسیون یا انسداد دستگاه گوارش،  توسط دامپزشک معالج حیوان خانگی تان، رد می شود‌. به عنوان مثال، آزمایش پاروویروس، برای رد آلودگی با پاروویروس به عنوان علت علائم سگ خانگی شما، انجام می شود. پاروو می تواند باعث بروز استفراغ و اسهال خونی شود.

ارزیابی و تست مدفوع

نمونه مدفوع برای جستجوی انگل ها و باکتری ها بررسی می شود تا مشخص شود که آیا این میکروارگانیسم ها، ممکن است در بروز اسهال در سگ خانگی شما نقش داشته باشند یا خیر.

چرا سگ ها فرار می کنند؟

درمان  HGE در سگ های خانگی

گاستروانتریت هموراژیک (HGE) در سگ ها || دام و پت

گاستروانتریت هموراژیک یک بیماری شدید است و نیاز به مداخله فوری دامپزشکی دارد. بدون درمان دامپزشکی، سگ شما می تواند به سرعت دچار کم آبی بدن شود و ممکن است به علت از دست دادن خون و مایعات بدن خود، دچار شوک شود. پس از انجام مراقبت های دامپزشکی، سگ خانگی شما باید برای مراقبت های ویژه، نظارت و درمان، در بیمارستان بستری شود.

روش اصلی درمان HGE در سگ ها، شامل مایع درمانی تهاجمی داخل وریدی برای کمک به آبرسانی مجدد سگ و جایگزینی حجم خون از دست رفته به علت ابتلا به اسهال است. برخی از سگ ‌ها ممکن است برای کمک به جایگزینی پروتئین از دست رفته، به علت حجم زیاد اسهال خونی که دفع کرده‌ اند، به تزریق پلاسما نیاز داشته باشند.

روش درمانی مناسب برای سگ خانگی شما، توسط دامپزشک پیشنهاد خواهد شد.

دارو درمانی

علاوه بر مایع درمانی، سگ خانگی شما تحت مراقبت های حمایتی نیز خواهد بود. این روش درمانی، شامل مصرف داروهایی است که به سگ خانگی شما کمک می کنند تا احساس بهتری داشته باشند. مصرف این داروها، التهاب دستگاه گوارش را کاهش دهد.

علاوه براین، داروهای ضد استفراغ به صورت تزریقی یا خوراکی برای کمک به مهار هر گونه استفراغ، استفاده خواهند شد. داروهای محافظ معده، مانند امپرازول یا پانتوپرازول نیز اغلب برای محافظت از پوشش معده در برابر زخم تجویز می شوند. داروهای ضد درد، مانند بوپرنورفین، برای کمک به کاهش درد شکم و حفظ آرامش سگ خانگی شما تجویز می ‌شوند.

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها، اغلب برای کمک به تنظیم میکروبیوم روده و محدود کردن جمعیت باکتری های بیماری زا تجویز می شوند. در مورد سگ خانگی شما، احتمالاً پس از مرخص شدن از بیمارستان نیز باید به تجویز پروبیوتیک ادامه دهید. پروبیوتیک ها معمولا به شکل پودر یا کپسول هستند و به راحتی روی غذای سگ های خانگی پاشیده می شوند.

علاوه براین ممکن است نیاز باشد که از یک رژیم غذایی کم چرب و قابل هضم برای سگ خانگی تان استفاده کنید‌. این نوع رژیم غذایی، می تواند به پیشگیری از بروز ناراحتی و مشکل در دستگاه گوارش سگ خانگی تان، کمک کند. دامپزشک حیوان خانگی شما ممکن است توصیه کند که پس از مدت معینی رژیم غذایی سگ خانگی تان را به حالت عادی بازگردانید.

علاوه براین، گاهی اوقات ممکن است که دامپزشک مصرف این نوع رژیم غذایی را تا پایان عمر سگ خانگی تان تجویز کند.

به طور کلی، می توان گفت که بازگرداندن حجم خون در گردش و جبران کم آبی، دو راهبرد اصلی در درمان بیماری HGE در سگ های خانگی است. علاوه براین، باید به این نکته توجه داشته باشید که مایع درمانی داخل وریدی، در سگ های مبتلا به بیماری HGE، امری ضروری است.

تزریق داخل وریدی

مایع درمانی داخل وریدی در سگ های مبتلا به  HGE، در ابتدا با سرعت سریع و سپس آهسته تر انجام می شود. علاوه براین، مایع درمانی ممکن است برای یک تا دو روز یا بیشتر ادامه یابد. همچنین، در طول درمان سگ خانگی مبتلا به HGE، معمولا آنتی بیوتیک نیز تجویز می شود.

اگر بیماری HGE در سگ های خانگی، به موقع درمان شود، معمولاً امکان بهبودی سریع وجود خواهد داشت. پس از یک تا دو روز، می توان مایعات خوراکی را به رژیم غذایی سگ های بیمار وارد کرد. سپس یک رژیم غذایی کم چرب و به راحتی قابل هضم، در حالی که دستگاه گوارش در حال بهبودی است، باید مهیا شود.

همچنین، باید به این نکته توجه داشته باشید که معمولاً پس از درمان بیماری HGE در سگ های خانگی، هیچ عود یا عواقب طولانی مدتی وجود نخواهد داشت. اگر درباره روش های درمانی بیماری HGE در سگ های خانگی سوالاتی دارید، می توانید با یک دامپزشک ‌تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

چگونه از یک سگ زخمی مراقبت کنیم؟

هزینه درمان گاستروانتریت هموراژیک

گاستروانتریت هموراژیک (HGE) در سگ ها || دام و پت

از آن جایی که سگ های مبتلا به گاستروانتریت هموراژیک نیاز به بستری شدن در بیمارستان و چندین روز درمان دارند، درمان این وضعیت می تواند بسیار پرهزینه باشد. صاحبان حیوانات خانگی باید هزینه هایی را برای بستری شدن و درمان حیوان خانگی شان پرداخت کنند.

به طور کلی، بسته به شدت وضعیت بیماری و تعداد روزهایی که سگ خانگی تان در بیمارستان بستری می شود، این مقدار می تواند متفاوت باشد.

چگونه از بروز HGE در سگ های خانگی پیشگیری کنیم؟

دانشمندان و دامپزشکان، هنوز به صورت دقیق نمی دانند که چه چیزی باعث بروز HGE در سگ ها می شود. بنابراین متاسفانه نمی دانیم که چگونه می توان از بروز آن پیشگیری کرد. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه چه چیزی باعث بروز HGE می شود و برای پیشگیری از این وضعیت چه کاری می توان انجام داد، مورد نیاز است.

در صورتی که سوالات بیشتری درباره روش درمان و علائم بیماری HGE در سگ های خانگی دارید، می توانید با یک دامپزشک تماس بگیرید و‌ با او درباره سوالات تان، مشورت کنید.

سخن آخر

پیش آگهی این بیماری در اکثر سگ هایی که درمان به موقع و تهاجمی دریافت می کنند، خوب است. برای آشنایی بیشتر با بیماری گاستروانتریت هموراژیک در سگ ها و اینکه اگر سگ خانگی شما به این عارضه شایع مبتلا شد، چه کاری باید انجام دهید، ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

گاستروانتریت هموراژیک، شروع ناگهانی اسهال خونی است که اغلب در یک سگ خانگی به ظاهر سالم مشاهده می شود. به علت اسهال شدید و از دست دادن خون به مقدار قابل توجه، این وضعیت می تواند منجر به بروز کم آبی سریع شود و به همین علت، می تواند جدی، خطرناک و کشنده باشد.

HGE اغلب با درد شکمی و استفراغ همراه است. خوشبختانه، با مداخله سریع دامپزشکی و درمان تهاجمی، پیش آگهی این بیماری، خوب است و بیشتر سگ ها ظرف چند روز بهبود می یابند. البته، به شرطی که اقدامات درمانی مناسب انجام شوند، می توانید انتظار بهبودی داشته باشید.

آیا سگ ها از تاریکی می ترسند؟

منبع
https://www.greatpetcare.com/https://www.greencrossvets.com.au/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا