حیوانات خانگی کوچک

کیسه گونه همستر و بیماری های آن

کیسه گونه همستر و بیماری های آن

کیسه گونه همستر دو ساختار کیسه مانند هستند که از کنار دهان تا انتهای شانه ها ادامه دارد. در واقع این کیسه ها یک جفت گونه واقعاً بزرگ هستند که می توانند هر آنچه که همستر به آنها احتیاج دارد را در خود نگه دارد. همستر می تواند به راحتی و بدون هیچ مشکلی با گونه های پر غذا بخورد و بدود. به این دلیل که گونه ها در امتداد شانه های همستر بوده و خاصیت کشسانی زیادی دارند.

در طبیعت همستر مسافت زیادی را با گونه های پر خود طی می کند. بنابراین می تواند مکان های بیشتری را بدون بازگشت به لانه خود طی کند. در این صورت خطر شکار شدن توسط جانداران شکارچی کاهش می یابد.

بعضی اوقات، قسمت هایی از غذایی که همستر در گونه هایش قرار می دهد به دهان برگردانده می شود. به طور معمول این اتفاق مشکلی ایجاد نمی کند. اما وقتی صحبت از مواد غیر غذایی می شود. مهم است که مراقب باشید چه چیزی را درون قفس همستر خود قرار می دهید.

چرا همسترها کیسه های گونه ای دارند؟

کیسه گونه همستر و بیماری های آن | دام و پت

همستر ها مواد غذایی و مصالح لانه سازی را در گونه های خود ذخیره می کنند. اما بیشتر اوقات همسترها غذا را در گونه های خود ذخیره می کنند. این بدان معنی است که اگر ظرف غذای همستر خود را پر کنید، او به معنای واقعی کلمه کیسه های خود را پر کرده، و سپس به لانه خود بر می گردد.

همسترها همچنین مصالح مورد نیاز برای لانه سازی، مانند تکه چوب های خشک شده، شاخه ها و چمن ها را در گونه های خود ذخیره می کنند. یک همستر خانگی حتی ممکن است کاغذ و مقوا را نیز در گونه های خود پنهان کند.

همستر ها با رسیدن به لانه های خود، گونه های شان را خالی می کنند. در طبیعت، همسترها برای تهیه غذای خود به مکان های دور از لانه شان سفر می کنند. یک همستر وحشی می تواند در طول شبانه 9 کیلومتر یا 5.5 مایل مسافت را طی کند.

این میزان برای یک همستر خیلی زیاد است. هنگامی که او به خانه می رسد، می تواند گونه های پر شده خود را خالی کرده و شام آرامی را به تنهایی و بدون وجود خطرات شکارچیان تجربه کند.

همسترها به 2 دلیل عمده کیسه های گونه ای دارند:
  • برای احتکار غذا
  • امکان فرار از دست شکارچیان

گونه های همستر می تواند مقدار غذا زیادی را در خود جای دهد. این مقدار معادل 4 عدد بادام زمینی پوسته دار است.

همسترها با داشتن کیسه های گونه ای، برای فرار و حفظ امنیت تکامل یافته اند. زیرا آنها طعمه های خوبی هستند. این بدان معنی است که آنها همیشه می توانند تقریباً توسط هر حیوان بزرگتر از خود شان شکار شوند. با توجه به اندازه کوچک آنها، بسیاری از حیوانات از آنها بزرگتر هستند.

بنابراین همسترها باید بتوانند بدون این که غذای خود را از دست بدهند، آن را در کیسه ذخیره کرده و سپس از دست شکارچیان مختلف فرار کنند. همچنین ممکن است در مناطقی که همسترها در آن به صورت طبیعی زندگی می کنند، غذاهای مناسبی پیدا نشود.

زندگی در طبیعت وحشی، جایی که همسترها به طور ذاتی در آنجا زندگی می کنند، کار آسانی نیست. بنابراین همسترها باید با خوردن دانه های خشک یا تکه های یک گیاه سبز کنار بیایند. همچنین آنها ممکن است کرم پیدا کرده و آن را بخورند.

به طور خلاصه، همسترها برای یافتن غذای کافی مجبورند مسافت زیادی را طی کنند . به همین دلیل است که آنها کیسه های گونه ای دارند تا بتوانند غذایی را که قبلا پیدا کرده اند نگه داشته و در طول سفر خود آن را با خود حمل کنند. در پایان کار، هنگامی که به خانه می آیند، محتویات کیسه های خود را به ذخایر لانه خود اضافه می کنند.

مشکلات شایع کیسه گونه همستر

کیسه گونه همستر و بیماری های آن | دام و پت

متأسفانه گونه های همستر می توانند دچار برخی اختلالات و بیماری ها شوند. بعضی از اختلالات می توانند به دلیل نوع غذاهایی باشند که همستر در گونه های خود ذخیره کرده است. مثلا غذاهای خیلی چسبناک یا غذاهای خیلی تند می توانند مشکل ایجاد کنند.

در ادامه به چند مورد از شایع ترین مشکلاتی که کیسه های گونه همستر به آنها مبتلا می شود اشاره می کنیم. در صورت بروز هر یک از این مشکلات، باید سریعا با یک دامپزشک تماس بگیرید.

اختلالات ناشی از باقی مانده غذا در کیسه

این اختلال زمانی اتفاق میفتد که همستر نتواند گونه های خود را کاملا خالی کند. به دلایل مختلف، گاهی اوقات تکه های غذا یا مواد مورد نیاز برای لانه سازی، در کیسه های گونه ای همستر گیر می کنند. همستر معمولا سعی می کند همه محتویات کیسه های خود را بیرون بیاورد. اما گاهی اوقات به معنای واقعی کلمه بعضی مواد در آنجا گیر می کنند.

آن دسته از مواد غذایی و مواد لانه سازی که در صورت عدم تخلیه و باقی ماندن در کیسه می توانند پوسیده شده و به آبسه تبدیل شوند، برای همستر مناسب نیست. بنابراین، این موردی است که باید با دقت، در انتخاب غذاهای همستر خود، رعایت کنید و مواد محرک در کیسه های گونه ای را از رژیم غذایی آنها حذف کنید. به عنوان مثال، هرگز مواد غذایی چسبناک و مرطوب به همستر خود ندهید. مثلا رشته های ماکارونی علاوه بر گیر کردن در کیسه های گونه ای همستر، می توانند باعث گیر افتادن سایر مواد در کیسه های گونه شوند.

همسترها مانند ما انسانها نمی توانند زبان خود را به گونه هایشان بچسبانند تا آنجا را پاک کنند. بنابراین مهم است که شما به عنوان صاحب حیوان خانگی مراقب سلامتی همستر خود باشید.

ایجاد آبسه در کیسه گونه همستر

کیسه گونه همستر و بیماری های آن | دام و پت

آبسه می تواند توسط علل مختلفی ایجاد می شود، اما عوارض نهایی آن یکسان است. در آبسه، یک کیسه کوچک پر شده از چرک تشکیل می شود که نه تنها برای همستر دردناک بوده، بلکه سمی است.

پس از ترکیدن آبسه پر از چرک و پخش شدن آن در گونه، همستر ممکن است آن را ببلعد و به بیماری دیگری موسوم به سپسیس مبتلا شود. بهترین کار این است که از همان ابتدا از این مشکلات جلوگیری کنید.

با خودداری از دادن غذاهای تیز و برنده به همستر خود می توانید، از ابتلا حیوان جیبی خود به آبسه پیشگیری کنید. به عنوان مثال غذاهای بسیار خشک، مانند برخی از انواع نان های خشک شده، می توانند با ایجاد آسیب در کیسه گونه، آبسه ایجاد کنند.

بخاطر داشته باشید که این اختلال در اثر آسیب بذرها نیز اتفاق میفتد. مثلا اگر کیسه های گونه ای همستر کاملا پر شده باشد، اگر همستر تلاش کند که مقدار بیشتری غذا وارد گونه خود کند، ممکن است باعث ایجاد زخم شود. حتی احتمال دارد نرده های قفس، به کیسه های گونه ای همستر آسیب برسانند.

تشخیص آبسه آسان نیست، بنابراین باید مراقب باشید که در صورت ورم گونه همستر، احتمالا دچار آبسه شده است. همچنین به دلیل بد بو بودن چرک، اگر همستر به آبسه مبتلا شده باشد، احتمال دهان او بوی بدی خواهد داشت.

تومور در کیسه گونه همستر

همسترها مانند موش ها می توانند به تومورهایی در ناحیه سر مبتلا شوند. همسترها ممکن است در کیسه های گونه ای خود به تومور مبتلا شوند، که این امر بر میزان توانایی خوردن و ذخیره مواد غذایی آن ها تأثیر می گذارد.

تومورهای موجود در گونه همستر معمولاً خوش خیم نیستند و متأسفانه درمان آنها سخت است. این تومور ها در دسترس هستند، اما از بین بردن تومور بدون آسیب رساندن به همستر یا ناتوانی و ضعف حیوان به نوعی بسیار سخت است.

درمان های این نوع تومور بخشی از دهان همستر را درگیر می کنند، بنابراین پس از آن، همستر ها واقعاً نمی توانند خوب غذا بخورد. هیچ روش مشخص و روشنی برای جلوگیری از ابتلا همستر شما به تومور های سرطانی وجود ندارد.

کیسه های گونه واژگون (از داخل به بیرون)

این مورد ممکن است گاهی اتفاق بیفتد و هیچ کس علت اصلی آن را نمی داند. معلوم نیست که آیا این شرایط برای همستر دردناک است یا خیر، اما احتمالا همستر از چنین شرایطی راضی نیست.

در این اختلال، کیسه گونه همستر درست مثل جیب های شلوار خود که وقتی با عجله می پوشید، از داخل بیرون می آید، واژگون می شوند.

خوشبختانه درمان این اختلال آسان است. دامپزشک شما قادر خواهد بود کیسه ها را در جای خود قرار دهد. اما پس از آن باید هر از چند گاهی حیوان خانگی خود معاینه کنید تا مطمئن شوید که کیسه ها در جای خود باقی بمانند.

علائم بیماری کیسه های گونه همستر

کیسه گونه همستر و بیماری های آن | دام و پت

برای اطمینان از سلامتی همستر و گونه های آن، می توان چند کار انجام داد. به عنوان مثال می توانید راهکارهای زیر را در نظر بگیرید:

  • به بوی دهن حیوان خانگی خود توجه داشته باشید.
  • هر روز همستر را زیر نظر داشته باشید و نگذارید کیسه های گونه خود را زیاد پر کند.
  • به همستر غذاهای تیز یا غذاهای خیلی خشک که می توانند گونه هایش را خراشیده یا برش دهند، ندهید.
  • غذاهای بسیار چسبناک یا پر نمک را از دسترس همستر دور نگه دارید. حتی اگر حیوان شما سعی در خوردن آنها داشته باشد.
  • مطمئن شوید که قفس حیوان خانگی تان ایمن است و هیچ چیز مانند تکه های تیز فلز یا تکه های پلاستیک برای بریدن گونه همستر وجود ندارد.

همسترها بندرت به دامپزشک احتیاج دارند اما در صورت لزوم حتماً با او تماس بگیرید.

موارد پیشگیری اشاره شده، روش هایی اساسی هستند، و غیر از اینها کارهای زیادی نمی توانید انجام دهید. متأسفانه مشکلات گونه ها در خانه به راحتی قابل درمان نیستند و وقتی اتفاق میفتند معمولا به شدت پیشرفت می کنند.

تمام کاری که می توانید انجام دهید این است که همستر خود را با رعایت رژیم غذایی مناسب، تختخواب و مصالح لانه ای مطمئن، سالم نگه داشته و حیوان جیبی خود را تا حد ممکن از استرس دور نگه دارید.

سخن آخر

همسترها چه در طبیعت و چه در خانه، تلاش می کنند کیسه های گونه شان را پر کنند. این رفتار جزو غریزه آنها است. همسترها در واقع به طور منظم مواد غذایی ذخیره شده خود را بررسی کرده و غذاهای کپک زده یا فاسد را بیرون می ریزند.

در قفس خانگی، همستر ها احتمالا چنین کاری نمی کنند، زیرا بیشتر غذاهای آنها احتمالاً خشک است که برای مدت طولانی قابل نگه داری هستند. اما در طبیعت همستر انواع مختلفی غذا را پیدا می کند که می تواند خشک یا مرطوب باشد.

مراقب باشید که چه غذاهایی را به همستر خود می دهید، زیرا غذاهای خیلی تند یا خیلی ریز و خرد شده می توانند باعث آسیب شده و مشکلات جدی در گونه های آنها ایجاد کنند.

در واقع، شما می توانید با داشتن لیستی از غذاهای ایمن و ناامن برای تغذیه همستر خود، از مناسب بودن رژیم غذایی همستر خود مطمئن شوید. شما می توانید از سبزیجات، میوه، گوشت، لبنیات، نان، و آجیل در رژیم غذایی همستر استفاده کنید.

همسترها حیوانات خانگی عالی، اما بسیار حساس هستند. به همین ترتیب، نگه داری از آنها را به افرادی که وقت و حوصله کار با آنها را دارند توصیه می کنیم. اهلی کردن آنها نسبت به گربه ها و سگ ها دشوارتر است و در صورت عدم کنترل می توانند پس از مدتی صاحبان خود را فراموش کنند.

منبع: https://firsthamster.com/hamster-cheek-pouches/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا