اسب ها

پیشگیری از کولیک در اسب

پیشگیری از کولیک در اسب

پیشگیری از کولیک یا قولنج در اسب ممکن و متفاوت  است. در اکثر موارد کولیک خفیف است. اما در هر شدتی درد سرساز بوده و باعث بی قرار ی اسب می شود.

اما در برخی موارد اختلالات روده ای ناشی از کولیک، از جمله انسداد، پیچ خوردگی و پارگی روده معمولاً کشنده است. مگر اینکه جراحی موفق برای برداشتن یا ترمیم ناحیه آسیب دیده روده انجام شود. هر ساله، صدها اسب در زمان جراحی یا اندکی پس از آن، به دلیل کولیک یا عوارض ناشی از آن، می میرند.

محققان دارویی را کولیک اسب پیدا نکرده اند. اما درک بیشتر آنها از نحوه عملکرد دستگاه گوارشی اسب به آنها این امکان را داده تا بسیاری از عوامل خطر ابتلا به کولیک را شناسایی کنند. صاحبان اسب با استفاده از این اطلاعات برای اقدامات پیشگیرانه، می توانند با ایجاد شرایط پایدار رژیم غذایی اسب را به خوبی مدیریت کنند.

با اتخاذ روش های مدیریت منطقی می توانید خطرات ناشی از ناراحتی گوارشی اسب را به حداقل برسانید. رژیم غذایی مناسب اسب ها شامل مصرف علوفه های رشته ای و کم انرژی به مدت 12 تا 20 ساعت در روز طراحی شده اند. یکی از دلایل اصلی قولنج اسب عدم تناسب بین دستگاه گوارش با مواد غذایی مصرفی است.

 پیشگیری از کولیک یا قولنج در اسب: تغییر روش های تغذیه اسب

پیشگیری از کولیک یا  قولنج در اسب | دام و پت

اسب خود را فقط با آنچه او نیاز دارد تغذیه کنید. بهترین غذایی که اسب شما می تواند مصرف کند چمن، یک خوراک با فیبر بالا و کربوهیدرات کم حاوی هشت تا 10 درصد پروتئین است.

دومین خوراک مناسب اسب، چمن به شکل خشک شده است. مقدار عمده ی فیبری که از طریق رژیم غذایی علف یا یونجه وارد دستگاه گوارش می شود سلاح کلیدی در مبارزه با قولنج است. زیرا پر شدن روده سطح مداوم فعالیت و حرکات گوارشی را حفظ می کند.

بعلاوه، اسب ها معمولاً دو برابر بیشتر از غلات، چمن ها را می جوند. هرچه بیشتر غذا جویده شود، بزاق بیشتری تولید می شود. حتی به ایجاد مقاومت معده در برابر اسید آن کمک می کند. این رژیم غذایی ممکن است انرژی و مواد مغذی کافی را برای نیازهای روزانه برخی اسب ها فراهم نکند.

مواد غذایی مورد نیاز اسب ها

مخلوط غلات اسبها شامل ترکیبی از ذرت، جو دوسر و جو به شکل گلوله یا با روکشی از ملاس برای بهبود طعم آن است. کربوهیدرات های ساده تأمین شده توسط کنسانتره ها در حد متوسط ​​سطح انرژی خوبی برای اسب ها فراهم می کنند. اما مقدار زیاد نشاسته در جیره غذایی اسب می تواند تعادل باکتریایی روده را برهم بزند.

هضم و جذب مقادیر متوسط ​​نشاسته در روده باریک اتفاق میفتد و جذب در داخل روده بزرگ اسب انجام می شود. روده بزرگ محل تجزیه ذرات رشته ای است. معمولا کربوهیدرات های هضم نشده باقی مانده به داخل سکوم و روده بزرگ منتقل می شوند.

برخی از میکروب ها در آنجا بر روی نشاسته رشد کرده و با تجزیه آن، سطح بالایی از اسید لاکتیک تولید می کنند. این اسید لاکتیک، هضم فیبر میکروبی را در قسمت پشت روده از بین می برد. محصول جانبی تولید شده دیواره روده را ملتهب کرده و راه جذب سموم به جریان خون را باز می کند. به طور معمول، در طول تخمیر فیبر، میکروب ها ی روده اسید چرب فرار تولید می کنند، که مفید است و  باکتری ها توسط آنها از بین می روند.

رژیم غذایی اسب را بررسی کنید.

پیشگیری از کولیک یا  قولنج در اسب | دام و پت

برای کاهش خطر ناراحتی روده ای و پیشگیری از کولیک و قولنج در اسب، رژیم غذایی و برنامه تغذیه اسب، به ویژه میزان مصرف دانه آنها را ارزیابی کنید. دلیل افزودن غلات، جبران اختلاف کالری است. هدف تغذیه، حفظ وزن مناسب بدن اسب است. بسته به سن اسب، سطح فعالیت، وضعیت شیردهی و میزان متابولیسم پایه، دانه اضافی مورد نیاز برای حفظ وزن ایده آل ممکن است از یک تا احتمالاً 15 پوند در روز متفاوت باشد.

هنگامی که غلات را آماده می کنید، آن را در وعده های کوچک دو تا چهار پوندی با فاصله مساوی در طول روز به اسب بدهید. مخلوط کردن دانه با یونجه مرطوب، خرد شده یا علف نیز باعث افزایش فیبر مصرفی اسب می شود. حتی میزان نشاسته روده را هر لحظه کاهش می دهد. جو دوسر از همه دانه های غلات برای اسب مفیدتر است. زیرا سرشار از فیبر بوده و حاوی قابل هضم ترین  و کم کالری ترین شکل نشاسته است.

برنامه تغذیه ثابت داشته باشید.

تغییرات مکرر یا ناگهانی در رژیم غذایی اسب، بدون توجه به اینکه مواد اصلی رژیم غذایی چیست، می تواند منجر به کولیک در اسب شود. بعضی اوقات اختلال در رژیم غذایی کاملا اتفاقی است. مانند مواردی که رژیم غذایی معمول تمام می شود و جایگزین آن کاملا متفاوت است. یا ممکن است اسب به یک منطقه دیگر منتقل شود که در آن از خوراک کاملاً غیر عادی استفاده می شود. غلات دارای مقادیر مختلف نشاسته، پروتئین و ملاس هستند. سیستم گوارش اسب برای سازگار شدن با آن به زمان نیاز دارد.

اسبها همیشه با دانه های جدید و یونجه سازگار می شوند. بعضی از آنها می توانند تغییرات عمده و ناگهانی را بدون هیچگونه آسیبی بپذیرند. اما برای داشتن امنیت لازم، اسب خود را به تدریج طی 7 تا 10 روز به رژیم جدید عادت دهید. کاهش در حجم رژیم  یا سطح مواد مغذی را می توان نسبتاً سریع، در یک هفته یا کمتر انجام داد. اما هنگامی که اسب ها را با رژیم های غذایی مغذی تغذیه می کنید که شامل کربوهیدرات، چربی و یا پروتئین بیشتری است، حداقل 10 روز زمان دهید تا باکتری های روده بتوانند خود را با رژیم جدید سازگار کنند.

برای افزایش مقدر وعده غذایی اسب با مخلوط كردن یك چهارم غلات جدید با سه چهارم از غلات قدیمی به مدت دو روز شروع كند. این کار را ادامه دهید و هر دو تا سه روز حدود یک چهارم از غلات جدید در رژیم غذایی افزایش دهید تا ترکیب جدید کاملا جایگزین غذای قبلی شود. اسب هایی که به خوردن یونجه علفی کم پروتئین و با کیفیت متوسط ​​عادت دارند و ناگهان رژیمی سرشار از حبوبات مصرف می کنند، غالباً درجاتی از اختلال گوارشی را خواهند داشت.

برای پیشگیری از کولیک یا قولنج در اسب، وعده غذایی را کوچک کنید.

اسب ها وقتی در چراگاه و به حال خود رها می شوند به مدت 20 ساعت در روز تغذیه می کنند. این مواد غذایی کمتر از دو ساعت در معده و حدود یک ساعت در روده کوچک می ماند. پس از چندین ساعت تا چند روز دیگر به طور کامل هضم در روده بزرگ می پردازند. در کل، یک وعده متوسط ​​اسب 12 تا 36 ساعت طول می کشد تا مسیر روده را طی کند. فیبرهای درشت یا متراکم ممکن است تا هفت روز هم زمان برای هضم نیاز داشته باشند. هر چقدر که مواد غذایی به اسب خود بدهید می تواند آن را بخورد. اما دانه ها خرد نشده و به اندازه کافی برای هضم مناسب آماده نخواهند بود.

وعده های غذایی کوچکتر نه تنها به روند هضم کمک می کنند. بلکه وجود مداوم غذا در معده سطح اسید را پایین می آورد و اسب را بهتر هیدراته می کند. هنگامی که اسب زیاد تغذیه می شود، انبوهی از غذای جویده شده آب را به روده بزرگ می کشد. هنگامی که بدن کمبود آب را احساس می کند، آب را از جریان خون به داخل سلول ها می کشد.

این فرآیند می تواند باعث کمبود آب در بدن اسب شود. چرای گروهی و فعالیت اسب ها به آنها امکان تعامل اجتماعی را می دهد و به آنها این فرصت را می دهد که علاوه بر مصرف غذای مورد علاقه خود سلامتی دستگاه گوارش را با افزایش انقباضات دیواره روده از کولیک پیشگیری شود.

حتی اگر اسب شما در شرایطی زندگی می کند که تنهاست حتما ورزش روزانه داشته باشد. ورزش کنترل شده سبک تا متوسط ​​در طول روز به هضم بهتر غذا کمک می کند.

شن و ماسه را از رژیم غذایی حذف کنید.

پیشگیری از کولیک یا  قولنج در اسب | دام و پت

اسب ها ممکن است شن و ماسه را همراه با دانه یا یونجه که مستقیماً از روی زمین موقع چرا ببلعند. خطر خوردن این مواد در مناطقی که شن و ماسه وجود دارد مانند ایالات ساحلی و مناطق کویری بیشتر است. از آنجا که شن و ماسه وزن سنگین تری از سایر مواد غذایی دارند، در روده بزرگ اسب ته نشین می شود. در آنجا می ماند چون روده بزرگ دارای چین و خم هایی است كه می تواند ذرات شن و ماسه در آن گیر بیفتد. این مواد باعث آسیب پوشش داخلی روده، دقیقاً مانند اثر اصطکاک یك تكه كاغذ سنباده روی چوب می شود.

مقادیر زیاد شن و ماسه می تواند باعث ایجاد انسداد شود. یکی از راه های کاهش مصرف شن و ماسه اسب این است که هرگز حیوان را مجبور به تغذیه از روی زمین نکنید. دانه ها را در یک سطل یا ظرف غیرقابل استفاده قرار دهید. یونجه را از یک قفسه یا تور آویزان کنید.

تعداد بیش از حد اسب ها  باعث از بین بردن پوشش چمن و مجبور شدن  اسب ها برای خوردن شن و ماسه در خاک می شود. در صورت امکان، اسب ها را از مراتع و مزارعی که به دلیل چرای بیش از حد یا خشکسالی خالی از پوشش گیاهی شده اند  تا مدتی دور نگه دارید. تا چمن های جدید دوباره رشد کند و زمین را بپوشاند.

برای پیشگیری از کولیک یا قولنج در اسب، مراقب انگل ها باشید.

پیشگیری از کولیک یا  قولنج در اسب | دام و پت

ده ها نوع کرم انگلی، برخی به اندازه یک رشته ماکارونی و برخی دیگر که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند، ممکن است در روده اسب شما برای تغذیه، رشد و تولید مثل وجود داشته باشد. اسبها به طور معمول انگلها را با چریدن در مجاورت کود در مزارع به صورت اتفاقی می خورند. انگلها، در مرحله لارو، مسیرهای خاصی را از طریق اندام های داخلی طی می کنند تا زمانی که به دستگاه گوارش برسند. در آنجا بالغ می شوند و تولید مثل می کنند. تخمهای گذاشته شده در دستگاه گوارش از طریق مدفوع دفع و در محیط خارجی به لارو تبدیل می شوند  و مجدد توسط چرای اسب ها ی دیگر  بلعیده می شوند.

انگلها از چند جهت می توانند باعث کولیک  شوند. به عنوان مثال، لارو های کوچک استوانیل در لایه های روده بزرگ رفته و مخفی می شوند و می توانند به مدت شش هفته تا شش ماه  زندگی کنند. این لاروها وقتی در کپسول فیبری به خواب می روند، باعث ناراحتی کمی در اسب می شوند. اما وقتی از این کپسول های محصور خارج می شوند، مواد ترشحی و دفع شده آزاد می کنند که روده را تحریک می کند و کولیک رخ می دهد.

استرانژیلوس ولگاریس یکی  از مضرترین انگل ها برای اسب هاست. حتی به منبع شریانی اصلی روده حمله کرده و می تواند رگ های خونی را منقبض یا منبسط کند و خون رسانی قطع شود. وقتی لاروها از دیواره های شریانی خارج می شوند، وارد جریان خون می شوند. حتی می تواند آنها را به هر قسمت از روده کوچک یا بزرگ منتقل کند. حتی می توانند به اندام های دیگر آسیب برسانند. از بین بردن انگل ها، یک اقدام مهم  برای سلامتی اسب شما است.

کود را از اصطبل ها و مزارع خارج کنید.

پیشگیری از کولیک یا  قولنج در اسب | دام و پت

اسب ها با چرا در مجاورت کود، انگل ها را می خورند. بر همین اساس، بهترین راه برای جلوگیری از این مواجهه، حذف توده های کود است. کود حیوانی در مزارع را دو بار در هفته تمیز کنید.

تمیز و پاک کردن اصطبل  همیشه ایده خوبی است، حذف کود از مزارع  باعث می شود که اسب شما در معرض انگل ها قرار نگیرد. زیرا لاروها در شرایط خاص آب و هوایی و سطح رطوبت بالا رشد می کنند. در صورتی که محل نگهداری اسب ها خیلی خشک باشد ، یا ادرار و آمونیاک در محیط باشد لاروها شانس رشد ندارند.

لاروهای انگلی در برابر هوای سرد مقاوم هستند. به راحتی می توانند برای شش تا هفت ماه در خارج از بدن میزبان زنده بمانند. تخمهای آسکاریس می توانند سالها در مراتع زنده بمانند.

اگر در پاییز یک مزرعه آلوده داشته باشید، سطح آلودگی تا اواخر بهار یا اوایل تابستان کاهش نمی یابد. اگر زمین را از بهار تا تابستان استراحت دهید، نسبتاً تمیز می شود. یخ زدگی صدمه ای به لارو نمی زند. اما دمای حدود 85 درجه یا بیشتر برای بقای آن ها مناسب نیست.

به طور موثر از ضد انگل استفاده کنید.

اگر نمی توانید از ورود انگل به سیستم گوارش اسب خود پیشگیری  کنید، پس به محض ورود آنها را از بین ببرید. داروهای ضد انگل، معمولاً به شکل خمیر خوراکی، متداول ترین روش کنترل انگلی در دنیا است. این مواد کرمهای بالغ را از بین می برند، بنابراین تولید تخم و لاروها نیز کاهش می یابد. سایر عوامل کرم زدایی، مانند پیرانتل که روزانه به خوراک اسب افزوده می شود، لاروهای ورودی را قبل از اینکه در بافت روده  وارد شود و رشد کند، از بین می برند.

داروهای ضد انگل را می توان به صورت قرص یا از طریق لوله بینی و معده و همچنین از طریق خمیر خوراکی تجویز کرد. برنامه های انگل زدایی وقتی متناسب با شرایط زندگی اسب و نوع انگل مطابق باشد بسیار موثر هستند. تعداد کرم های مدفوع وسیله مفیدی برای تصمیم گیری در مورد تاثیر مناسب و کافی بودن درمان اسب شما است. در صورت عدم کاهش، ممکن است مقاومت دارویی به ضد انگل ها وجود داشته باشد.

کولیک خفیف در بیشتر موارد به دلیل رژیم غذایی مناسب است. کولیک در اسب هایی که در طبیعت وحشی یا علفزارهای بزرگ زندگی می کنند نادر است. فقط به این دلیل که آنها فیبر زیادی مصرف می کنند.

منبع:

https://equusmagazine.com/horse-care/colic905

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا