سگ ها

کولیت استرس در سگ چیست و چگونه درمان می شود؟

کولیت استرس در سگ با چه علائمی همراه است؟

استرس تاثیرات منفی بسیاری بر بدن دارد. استرس می تواند مشکلات زیادی از سرماخوردگی گرفته تا سردرد و افزایش وزن را در بدن ایجاد کند. سگ ها نیز مانند انسان ها ممکن است در شرابط مختلف استرس زیادی را تجربه کنند. استرس همانگونه که برای انسان مضر است برای حیوانات از جمله سگ ها نیز تاثیرات منفی زیادی گذاشته و باعث کولیت استرس می شود.

استرس می تواند سیستم ایمنی سگ ها را ضعیف کرده و باعث التهاب در بدن این حیوانات شود. همچنین یکی دیگر از تاثیرات مضر استرس در سگ ها رشد بیش از حد باکتری های مضر در روده ها است. رشد این باکتری های مضر می تواند باعث اسهال یا کولیت استرس در سگ ها شود.

به تحریک یا التهاب روده بزرگ بیماری کولیت گفته می شود. کولیت می تواند حاد (کوتاه مدت) یا مزمن (طولانی مدت) باشد. کولیت که در اثر استرس ایجاد می شود، یکی از دلایل عمده کولیت حاد در سگ ها است.

همچنین تغییرات ناگهانی رژیم غذایی و ابتلا به عفونت های انگلی نیز از دیگر دلایل عمده کولیت حاد در سگ ها هستند.

علت کولیت استرس در سگ ها چیست؟

کولیت استرس در سگ چیست و چگونه درمان می شود؟ | دام و پت

هر نوع استرس ممکن است باعث کولیت استرس در سگ ها شود. بررسی ها نشان می دهد که استرس می تواند بر میکروارگانیسم ها از جمله باکتری های مختلفی که در داخل معده و روده حیوانات زندگی می کنند تاثیر منفی بگذارد. به عبارت دیگر استرس می تواند میکروبیوم روده را تغییر دهد. استرس باعث رشد بیش از حد باکتریهای مضر و کاهش باکتریهای مفید روده شده و این امر به نوبه خود منجر به بروز مشکلات روده ای مانند اسهال در سگ ها خواهد شد.

عوامل استرس زایی که می توانند باعث ابتلا سگ خانگی شما به کولیت شوند، بسیار متنوع هستند. این استرس ها ممکن است جسمی یا روحی باشند. به عنوان مثال برخی عوامل مانند انجام یک عمل جراحی یا ورزش شدید باعث ایجاد استرس جسمی در سگ ها می شوند. در حالی که برخی دیگر از موقعیت ها مانند انتقال به خانه جدید، تنها ماندن در یک مرکز نگهداری از حیوانات یا اضافه شدن یک عضو جدید به خانه، جزء استرس های روانی در سگ ها هستند.

به طور کلی سگ هایی که دارای اضطراب زیادی هستند، بیشتر از سگ های دیگر در معرض ابتلا به کولیت استرس قرار دارند. کولیت استرس ممکن است در هر سنی در سگ ها رخ دهد، اما بیشتر در سگ های جوان دیده می شود. ممکن است خطر ابتلا سگ ها به کولیت استرس در برخی از نژادها بیشتر باشد. اما این مساله هنوز به طور دقیق مشخص نیست.

علائم کولیت استرس در سگ ها

وقتی روده بزرگ در اثر قرار گرفتن در معرض استرس ملتهب می شود، دیگر قادر به جذب آب نیست. این مساله در نهایت منجر به بروز اسهال و علائم دیگر در سگ ها می شود. علائم کولیت استرس در سگ ها عبارتند از:

 • اسهال
 • افزایش حجم مدفوع
 • احساس فوریت مدفوع
 • وجود مخاط در مدفوع
 • تلاش برای مدفوع کردن
 • وجود خون روشن در مدفوع

تشخیص کولیت ناشی از استرس

کولیت استرس در سگ چیست و چگونه درمان می شود؟ | دام و پت

هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص کولیت استرس در سگ ها وجود ندارد. اگر سگ شما علائم کولیت استرس را دارد، بهتر است حیوان خانگی خود را برای معاینه فیزیکی نزد دامپزشک ببرید. دامپزشک با کمک معاینات و آزمایش مدفوع احتمال کولیت استرس را در حیوان خانگی شما تشخیص می دهد.

دامپزشک معمولا آزمایش مدفوع سگ را برای بررسی انگلی توصیه می کند. در این آزمایش یک نمونه از مدفوع سگ در دستگاه سانتریفیوژ چرخیده و سپس برای چند دقیقه ثابت می ماند. این کار باعث می شود که تخم های انگل در صورت وجود به بالای محلول شناور شوند، سپس در زیر میکروسکوپ می توان تخم انگل ها را مشاهده کرد.

همچنین بسته به محیط نگهداری سگ و یا در صورت شدید بودن اسهال، دامپزشک ممکن است آزمایش انگل ژیاردیا را نیز تجویز کند. ژیاردیا انگلی است که در روده حیوانات زندگی کرده و باعث ابتلا به ضعف و اسهال شدید در حیوانات می شود.

اگر در آزمایش های مدفوع هیچ انگلی مشاهده نشود، احتمالا سگ شما به کولیت حاد مبتلا است. این بیماری ممکن است در اثر یک رویداد استرس زا مانند تغییر محل زندگی در حیوان خانگی شما رخ دهد.

چگونه کولیت استرس را در سگ درمان کنیم؟

خوشبختانه کولیت استرس یک بیماری خود محدود کننده است، به این معنی که خود به خود و بدون هیچ درمانی برطرف می شود. با این حال، رژیم های غذایی، داروها و مکمل هایی وجود دارد که می تواند به سگ شما کمک کند تا سریعتر بهبود یابد. درمان کولیت استرس معمولاً به علائم سگ شما بستگی دارد. به طور کلی درمان کولیت استرس در سگ ها شامل موارد زیر است:

اگر حیوان خانگی شما دارای علائم کم آبی باشد، ممکن است تزریق مایعات وریدی توسط دامپزشک تجویز شود. خوشبختانه، ابتلا به کم آبی شدید که به مایعات داخل وریدی و بستری شدن در بیمارستان نیاز دارد، به طور کلی در بیماری کولیت استرس دیده نمی شود.

درمان خانگی برای کولیت استرس سگ

ممکن است دامپزشک یک رژیم غذایی سبک خانگی مانند سینه مرغ و برنج سفید را برای سگ خانگی شما تجویز کند. شما باید به مدت سه تا پنج روز و یا در صورت نیاز تا زمان برطرف شدن علائم به تغذیه حیوان خانگی خود با این رژیم غذایی ادامه دهید. پس از برطرف شدن علائم می توانید به تدریج رژیم غذایی سگ را به حالت سابق خود برگردانید.

پروبیوتیک ها یک ماده غذایی بسیار مفید هستند که می توانند باعث کوتاه شدن دوره بیماری کولیت استرس شوند. پروبیوتیک ها حاوی یک یا چند نوع باکتری مفید روده هستند. نحوه عملکرد پروبیوتیک ها هنوز به طور کامل مشخص نیست، اما این مواد غذایی می توانند به بازگرداندن تعادل باکتری های خوب و بد روده کمک کنند. بررسی ها نشان می دهد سگ هایی که پروبیوتیک بیشتری مصرف می کنند نسبت به سگهایی که مواد غذایی پربیوتیک نمی خورند، در هنگام استرس، کمتر به اسهال مبتلا می شوند.

به طور کلی شش سویه مختلف از باکتری های پروبیوتیک وجود دارد. برخی از مکمل های پروبیوتیک به طور خاص برای حیوانات تولید می شوند. بنابراین قبل از خرید یک مکمل پروبیوتیک برای حیوان خانگی خود مناسب می توانید با یک دامپزشک مشورت کنید.

ترکیبات پروبیوتیک که به رشد باکتری های مفید روده کمک می کنند، ممکن است برای درمان کولیت استرس نیز توصیه شوند. در حال حاضر در رژیم های غذایی حیوانات خانگی که به بیماری های گوارشی مبتلا هستند، از ترکیبات پربیوتیک استفاده می شود. به همین علت دامپزشک ممکن است برای درمان کولیت استرس، به شما توصیه کند که یک مکمل پرو بیوتیک به رژ‍یم غذایی حیوان خانگی خود اضافه کنید.

دارو درمانی برای کولیت استرس در سگ ها

کولیت استرس در سگ چیست و چگونه درمان می شود؟ | دام و پت

در برخی موارد آنتی بیوتیک هایی مانند مترونیدازول برای درمان کولیت حاد از جمله کولیت استرس تجویز می شوند. با این حال، بررسی ها نشان می دهد که استفاده از مترونیدازول برای درمان کولیت چندان موثر نیست. در واقع آنتی بیوتیک ها ممکن است اثرات ماندگار مضری بر روی میکروبیوم روده داشته باشند.

برای سگ هایی که کولیت استرس شدید دارند، مصرف داروی کلردیازپوکسید (کلیدینیوم) می تواند مفید باشد. در واقع این دارو برای درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS) در انسان تولید شده است. اما با این حال مصرف این دارو در در حیوانات خانگی نیز می تواند موثر باشد. داروی کلردیازپوکسید را می توانید درست قبل از قرار گرفتن در شرایط استرس زا و یا در هنگام مشاهده اولین علائم ناراحتی روده به حیوان خانگی خود بدهید. عوارض مصرف این دارو در سگها هنوز به طور دقیق مشخص نیست. بنابراین بهتر است فقط تحت نظارت دامپزشک و برای مدت زمان کوتاه از این دارو در حیوان خانگی خود استفاده کنید.

هزینه درمان کولیت استرس در سگ ها

هزینه درمان کولیت در سگ خانگی شما بسته به محل زندگی، اندازه سگ و کلینیک دامپزشکی که به آن مراجعه می کنید، متفاوت خواهد بود. دامپزشک برای تشخیص درمان کولیت استرس معمولا آزمایش مدفوع و تست ژیاردیا را تجویز می کند. در صورت تشخیص کولیت استرس، حیوان خانگی شما برای درمان به تزریق مایعات وریدی و مصرف داروهای ضد اسهال نیاز خواهد داشت. همچنین رژیم غذایی سگ های مبتلا به کولیت استرس باید شامل مواد غذایی پروبیوتیک باشد. با در نظر گرفتن مبلغ ویزیت دامپزشک، آزمایشات، داروها و مکمل های غذایی می توانید هزینه تقریبی درمان حیوان خانگی خود را برآورد کنید.

پیشگیری از کولیت استرس در سگ ها

کولیت استرس در سگ چیست و چگونه درمان می شود؟ | دام و پت

اگر سگ شما در شرایط استرس زا سابقه ابتلا به کولیت را دارد، دامپزشک ممکن است موارد زیر را برای پیشگیری از کولیت استرس توصیه کند:

 • استفاده از مکمل های آرامبخش
 • مصرف داروهای ضد اضطراب
 • استفاده از اسپری فرومون آرام بخش
 • به حداقل رساندن استرس حیوان خانگی
 • مراجعات منظم به دامپزشک برای مدیریت اضطراب
 • مصرف مکمل های پروبیوتیک در رژیم غذایی روزانه
 • آشنایی با تجربیات جدید برای افزایش تحمل حیوان خانگی

کولیت استرس یکی از بیماری های شایع در حیوانات خانگی به خصوص سگ ها است. کولیت استرس به دو صورت حاد و مزمن وجود دارد. این بیماری باعث ابتلا حیوان خانگی شما به اسهال و دفع مدفوع خونی می شود. دامپزشک بسته به شدت کولیت سگ و علائم رفتاری، درمان های مختلفی را برای حیوان خانگی شما توصیه می کند. همچنین رژیم غذایی حاوی مکمل های پروبیوتیک در درمان سریع تر کولیت استرس در سگ ها بسیار موثر است.

منبع:

https://www.greatpetcare.com/dog-health/stress-colitis-in-dogs/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا