حیوانات خانگی کوچک

کنه در خارپشت ها

چگونه از کنه در خارپشت ها جلوگیری کنیم؟

کنه در خارپشت ها می تواند مشکل  بزرگی برای شما و حیوان خانگی تان باشد. آنها باعث ایجاد ناراحتی زیادی برای حیوان خانگی شما می شوند و شما را وادار می کند که وقت بیشتری را برای درمان آنها صرف کنید.

کنه ها می توانند به راحتی از یک جوجه تیغی به جوجه تیغی دیگر منتقل شوند. خوشبختانه، پیشگیری و درمان از کنه ها در خارپشت ها بسیار آسان است. برخلاف برخی دیگر از انگل های خارجی مانند کک، کنه ها انسان را آزار نمی دهند.

کنه های خارپشت معمولاً از اشیاء آلوده یا حیوانات دیگر ناشی می شوند. این مخلوقات کوچک در پرش از یک مکان به مکان دیگر قدرت زیادی دارند. یکی از منابع متداول کنه ها، تختخواب های آلوده یا لوازم قفس (مانند آستر) است. این اتفاق اغلب در فروشگاه حیوانات اهلی حیوانات میفتد. زیرا حیوانات زیادی در مجاورت آنها وجود دارد که می توانند کنه داشته باشند.

اگر حیوانات خانگی دیگری در خانه خود دارید، آنها همچنین ناقل کنه هستند. حتی اگر آنها نزدیک جوجه تیغی نگهداری نشوند. کنه های خارپشت می توانند تا مدتی غیرفعال بمانند و در شرایطی که سیستم ایمنی بدن حیوان خانگی شما ضعیف شود، دوباره فعال شود. بر همین اساس شما باید به سلامت حیوان جیبی خود اهمیت بدهید.

کنه چیست؟

کنه ها به طور باورنکردنی انعطاف پذیر هستند و نمی توان آنها را دست کم گرفت! کنه ها نوعی انگل قرمز یا سیاه مانند عنکبوت هستند. آنها نیش می زنند و باعث تحریک پوست جوجه تیغی و همچنین خارها (موچین) و موهای آنها می شوند. شما احتمال دارد قادر به دیدن کنه های واقعی در خارپشت یا حیوان خانگی خود نباشید. اما احتمالاً آسیب هایی که کنه ها به حیوان وارد می کند را خواهید دید.

علل کنه ها

جوجه تیغی های جدید، بستر و غذای آلوده به کنه علت های اصلی ابتلا خارپشت ها به کنه هستند. اگر به طور مثال جوجه تیغی در یک فروشگاه حیوانات خانگی نزدیک جوندگان یا پرندگان زندگی کرده باشد، احتمال دارد به کنه مبتلا شده باشد. اگر جوجه تیغی خود را در معرض خارپشت دیگری قرار نداده اید و یا یک جوجه تیغی دیگر نگهداری نکرده اید، احتمال دارد آلودگی کنه از بستر آنها باشد. اقلام طبیعی مانند غذا و بستر غالباً دارای کنه های کوچکی هستند که سپس به قفس جوجه تیغی وارد و باعث هجوم می شوند.

علائم کنه در خارپشت ها

کنه در خارپشت ها | دام و پت

تعدادی از علائم و نشانه های مختلف کنه های خارپشت وجود دارد که باید مراقب آنها باشید. کنه ها باعث تحریک حیوان کوچک خانگی شما شده و همچنین می توانند منجر به ریزش مو و خار آنها شوند. در حالی که جوجه تیغی به طور معمول برخی از خارهای خود را از بین می برد، مناطق آلوده به کنه ریزش غیرطبیعی دارد. شاید نشانگر این باشد که خارپشت می تواند کنه داشته باشد.

خارش و خشکی پوست

در صورت داشتن کنه ممکن است متوجه شوید خارپشت شما کمی خارش دارد. شما باید خارش در جوجه تیغی را جدی بگیرید. زیرا خارش بیش از حد طبیعی نیست.

کنه ها می توانند وارد پوست شوند و میزان قابل توجهی تحریک ایجاد کنند. اگر آنها را معاینه کنید، می توانید متوجه تفاوت پوست آنها شوید. احتمالاً پوست آنها پوسته پوسته و قرمزی می شود.

ریزش خار

کنه در خارپشت ها | دام و پت

اگر متوجه شدید که خارپشت شما شروع به از دست دادن مقدار قابل توجهی از خارهای خود کرده است، این وضعیت را جدی بگیرید چون می تواند به دلیل وجود کنه ها باشد. این وضعیت را نباید با کویلینگ اشتباه گرفت. کویلینگ یک روند طبیعی است که همه جوجه تیغی ها آن را تجربه می کنند. این اتفاق چند بار در زندگی آنها رخ خواهد داد. اگر جوجه تیغی شما دارای کنه باشد، این وضعیت کاملا متفاوت ظاهر می شود.

تحریک پذیری

کنه ها می توانند منجر به بروز ناراحتی زیادی در جوجه تیغی شما شوند. به همین دلیل، شاید متوجه این موضوع شوید که آنها حال خوبی ندارند و مریض به نظر می رسند. در این شرایط ممکن است در هنگام لمس و یا بازی کردن با آنها، سعی کنند شما را نیش بزنند یا گاز بگیرند. در حالی که این علائم همچنین می تواند دلیل مسئله دیگری باشد، اما می توانند نشان دهنده ابتلا جوجه تیغی شما به کنه باشند.

دیگر نشانه های ابتلا جوجه تیغی شما به کنه ها، عبارتند از:

  • خستگی
  • کاهش وزن
  • شوره و لکه های پوستی زیاد
  • گاز گرفتن، لیسیدن، جویدن یا خراشیدن خودش

به حالات و رفتارهای آنها توجه داشته باشید و می توانید مایت ها را قبل از اینکه به یک مشکل جدی تبدیل شوند، درمان کنید!

اگر اخیراً حیوان خانگی دیگری در خانه شما (یا حیوان خانگی که با او بازی می کنند) دچار مایت شده است، باید علائم فوق را بسیار جدی بگیرید. برای مایت ها بسیار ساده است که از یک حیوان به حیوان دیگر راه پیدا کنند و جوجه تیغی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

تشخیص کنه در خارپشت ها

دامپزشک با استفاده از یک خراش می تواند از پوست و مو جوجه تیغی نمونه تهیه کرده و آن را برای تشخیص مایت ها در زیر میکروسکوپ بررسی کند.

خراش و نمونه برداری پوست 100٪ آزمایش دقیق نیست، اما اگر تعداد زیادی کنه وجود داشته باشد، معمولاً دامپزشک قادر به تشخیص وجود آنها خواهد بود.

چگونه از جوجه تیغی مراقبت کنیم؟

درمان کنه ها در جوجه تیغی

کنه در خارپشت ها | دام و پت

هیچ درمان ضد کنه خاصی برای خارپشت ها وجود ندارد، اما درمان هایی که برای گربه ها انجام می شود به طور کلی بی خطر هستند. مهمترین چیز این است که به دنبال علائم مایت باشید و سریع اقدام کنید. محبوب ترین شکل درمان کنه جوجه تیغی در حال حاضر استفاده از محصولی به نام Revolution است که برای گربه ها طراحی شده است تا به آنها کمک کند تا از شر کک، کنه و کرم خلاص شوند.

به منظور دستیابی به آن، باید نسخه ای از دامپزشک تهیه کنید، اما قطعاً ارزش تهیه کردن آن را دارد. شما به راحتی دو قطره از آن را باید در پشت جوجه تیغی خود قرار دهید و تمام کنه های آنها باید ظرف 24 ساعت از بین بروند.

از دارو های بدون تأیید دامپزشک در درمان کنه خارپشت ها خودداری کنید، زیرا جوجه تیغی به برخی از درمان های در نظر گرفته شده برای گربه ها و سگ ها پاسخ درستی نمی دهد. از استفاده مواردی مانند یقه های کنه، اسپری های پرمترین یا آمپول های پرمترین خودداری کنید، زیرا آنها می تواند برای حیوان خانگی کشنده باشد.

حتی اگر نتیجه تست پوست منفی باشد، دامپزشک احتمال دارد بر اساس علائم، کنه ها را نیز درمان کند، زیرا ابتلا جوجه تیغی به کنه ها بسیار رایج است. اگر این روش های درمانی مایت جواب نداد و خراش پوست منفی بود، شاید آزمایش بالینی مانند نمونه برداری از پوست برای بررسی سایر بیماری ها یا آلرژی ها ضروری باشد.

درمان خانگی کنه ها در جوجه تیغی

بسته به شدت آلودگی، خارپشت شما ممکن است در طولانی مدت علائم را بروز دهید. به همین دلیل، می توانید به آنها حمام خوبی بدهید تا حال آنها کمی بهتر شود. قبل از انجام این کار مهم است که حداقل دو ساعت پس از اعمال Revolution صبر کنید.

حمام یا حمام بلغور جو دوسر راهی عالی برای کاهش خارش و راحتی آنها است. همچنین این کار باعث ترمیم پوست شود.

جدا از درمان جوجه تیغی برای کنه ها، باید محیط آنها را نیز درمان کنید. تمام قفس جوجه تیغی خود را تمیز کرده و بشویید، جعبه، بطری آب، هرگونه پتو یا حوله، اسباب بازی و چرخ را در قفس با یک ماده شوینده ملایم بشویید. هر قسمتی که قابل شستشو نیست، همراه با باقی مانده های غذایی که در قفس وجود دارد را بیرون بریزید. ملافه حیوان خانگی خود را به مدت 24 ساعت منجمد کنید تا مایت هایی که در آنها هستند از بین بروند و از آلوده شدن مجدد آن پیشگیری کنید. همچنین جوجه تیغی مبتلا را به مدت حدود یک هفته از سایر حیوانات خانگی جدا نگه دارید تا زمانی که مطمئن شوید آلودگی ریشه کن شده است.

نحوه پیشگیری از کنه ها در جوجه تیغی

کنه در خارپشت ها | دام و پت

جلوگیری از کنه های خارپشت کار چندان دشواری نیست. این واقعاً مسئله سازگار بودن و عادت دادن به موارد خیلی ساده است. همیشه پس از دست زدن به هر جوجه تیغی در یک نمایشگاه، فروشگاه حیوانات خانگی یا خانه دوستان، دستان خود را بشویید. اگر جوجه تیغی جدیدی به خانه خود آورده اید، حتماً آنها را به مدت یک هفته قرنطینه کنید. قبل از معرفی آنها به جوجه تیغی های دیگر، علائم مایت یا بیماری های دیگر را بررسی کنید. همچنین مطمئن شوید که پس از دست زدن به جوجه تیغی جدید و قبل از لمس دست های دیگر، دستهای خود را می شوید.

بعد از خرید، همه ملافه ها و بسته بندی مواد غذایی را (به غیر از جیرجیرک ها یا کرم های غذایی) به مدت 24 ساعت قبل از قرار دادن آن در قفس با خارپشت خود منجمد کنید. این موارد معمولاً علل های اصلی برای آلودگی به کنه در جوجه تیغی های حیوانات خانگی هستند. برای یک لایه محافظتی بیشتر، حیوان خانگی خود را ماهانه در آب گرم با چند قطره روغن زیتون حمام کنید. این کار می تواند از خشک شدن پوست حیوان جیبی شما پیشگیری کند.

منابع:

https://www.thesprucepets.com/hedgehog-mites-1239049

https://www.thesprucepets.com/common-hedgehog-diseases-1238234

https://www.hedgehogworld.com/hedgehog-mites/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا