سگ ها

کم کاری تیروئید در سگ ها

کم کاری تیروئید در سگ ها

کم کاری تیروئید در سگ ها، بیش تر در سگ های 4 تا 10 ساله شایع می باشد. به نظر می رسد که اختلال کم کاری تیروئید، بیشتر در نژادهای بزرگ دیده می شود و بروز این اختلال در نژاد های کوچک نادر است. سگ های خانگی، جزو محبوب ترین حیوانات خانگی در سراسر جهان هستند. به همین دلیل، خدمات دامپزشکی گسترده ای، مخصوص سگ ها ارائه می شود. همچنین تحقیقات فراوانی پیرامون بیماری های رایج در میان این حیوانات انجام شده است. یکی از این بیماری ها، کم کاری تیروئید نام دارد.

غده تیروئید یکی از مهم ترین غدد بدن به حساب می آید. این غده، در گردن و نزدیک نای قرار دارد. غده تیروئید، دارای دو لوب، یکی در هر طرف نای، است. عملکرد غده تیروئید توسط غده هیپوفیز کنترل می شود. غده هیپوفیز در قاعده مغز قرار دارد.

تشخیص افتراقی کم کاری و پرکاری تیروئید در سگ

در صورتی که غده تیروئید بیش فعال باشد (پرکاری تیروئید)، متابولیسم بدن بالا می رود. اگر غده تیروئید کم کار باشد (کم کاری تیروئید)، متابولیسم کند می شود. این دو اختلال از جمله بیماری های شایع به حساب می آیند. اختلال در متابولیسم، مشخصه اصلی بیماری های تیروئید است.

می توان گفت که غده تیروئید میزان متابولیسم بدن را تنظیم می کند. اگر تیروئید بیش از حد فعال باشد (پرکاری تیروئید)، متابولیسم بدن بالا می رود. در صورت کم کاری (کم کاری تیروئید)، متابولیسم کند می شود. به همین دلیل، سلامتی تیروئید برای حفظ سلامتی بدن ضروری است.

کم کاری تیروئید، ناشی از کمبود هورمون تیروئید است. این بیماری با ویژگی های بالینی مانند بی حالی، افزایش وزن، چاقی، تغییرات مو، و غلظت سرمی پایین هورمون تیروئید تشخیص داده می شود. درمان این اختلال شامل جایگزینی روزانه هورمون تیروئید است. این جایگزینی به کمک داروهای خاصی انجام می شود.

در واقع، در کم کاری تیروئید، اختلال در تولید و ترشح هورمون های تیروئیدی منجر به کاهش میزان متابولیسم بدن می شود. این اختلال بیشتر در سگ ها مشاهده می شود اما به ندرت در گونه های دیگر از جمله گربه، اسب و سایر حیوانات خانگی بزرگ نیز ایجاد می شود.

بنابراین، اگر شما هم صاحب یک‌ سگ خانگی هستید، بهتر است درباره این اختلال، اطلاعاتی‌ به دست بیاورید.

کدام نژاد سگ در معرض کم کاری تیروئید هستند؟

کم کاری تیروئید در سگ ها | دام و پت

اگرچه شروع زمان شروع اختلال کم کاری تیروئید متغیر است، اما اختلال بیش تر در سگ های 4 تا 10 ساله شایع می باشد. به نظر می رسد که اختلال کمک کاری تیروئید، بیشتر در نژادهای بزرگ دیده می شود و بروز این اختلال در نژاد های کوچک نادر است.

نژادهایی که مستعد ابتلا به کم کاری تیروئید هستند، عبارت اند از:

 • داچشوند
 • کوکر اسپانیل
 • ایریدال تریر
 • ستر ایرلندی
 • دوبرمن پینچر
 • شناوزر مینیاتوری
 • سگ شکاری طلایی رنگ دورگه

به نظر نمی رسد در ابتلا سگ ها به بیماری کم کاری تیروئید، گرایش جنسی وجود داشته باشد. اما به نظر می رسد سگ های ماده عقیم شده بیشتر از سگ های ماده سالم در معرض ابتلا به اختلال کم کاری تیروئید هستند.

کمبود هورمون تیروئید بر عملکرد تمام سیستم ها و اندام های بدن تأثیر می گذارد. در نتیجه، علائم بالینی پراکنده، متغیر، اغلب غیر اختصاصی و به ندرت بیماری زا هستند. اگرچه این نسبت به وجود این اختلال باید بسیار مشکوک بود، اما از تشخیص بیش از حد بدبینانه آن باید اجتناب شود. زیرا بسیاری از بیماری ها، به ویژه بیماری های پوستی، به راحتی می توانند به عنوان کم کاری تیروئید تشخیص داده شوند.

در مورد شیوع بیماری در نژاد سگ ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

علت بروز کم کاری تیروئید در سگ چیست؟

در سگ ها، کم کاری تیروئید معمولاً به دلیل یکی از دو بیماری زیر ایجاد می شود:

 • تیروئیدیت لنفوسیتی
 • آتروفی ایدیوپاتیک غده تیروئید

تیروئیدیت لنفوسیتی، شایع ترین علت کم کاری تیروئید است و تصور می شود یک بیماری با واسطه ایمنی است. این بدان معناست که سیستم ایمنی گمان می کند که تیروئید، بافتی غیر طبیعی یا خارجی است و به همین دلیل، به آن حمله می کند.

در حال حاضر، مشخص نیست که چرا این اتفاق می افتد. با این حال، این اختلال جزو بیماری های وراثتی است. به این معنی که ژنتیک در بروز این بیماری نقش عمده ای دارد. در آتروفی ایدیوپاتیک غده تیروئید، بافت طبیعی تیروئید با بافت چربی جایگزین می شود. این اختلال نیز به خوبی شناخته نشده است.

این دو بیماری، علت بروز کم کاری تیروئید در بیش از 95 درصد سگ های بیمار را تشکیل می دهند. پنج درصد دیگر به دلیل بیماری های نادر از جمله سرطان غده تیروئید، به کم کاری غده تیروئید مبتلا می شوند.

علائم بروز کم کاری تیروئید در سگ

کم کاری تیروئید در سگ ها | دام و پت

در صورتی که سرعت متابولیسم بدن کاهش یابد، تقریباً همه اعضای بدن تحت تأثیر قرار می گیرند. اکثر سگ های مبتلا به کم کاری تیروئید دارای یک یا چند مورد از علائم زیر هستند:

 • کلسترول خون بالا
 • کند شدن ضربان قلب
 • خز نازک و تقریبا طاس
 • افزایش وزن بدون افزایش اشتها
 • بی حالی و بی میلی به ورزش و تحرک
 • عدم رشد مجدد موها پس از بریدن یا اصلاح
 • افزایش رنگدانه های تیره در پوست سگ مبتلا
 • عدم تحمل سرما (به راحتی احساس سرما می کنند)
 • موهای خشک، کدر و بی کیفیت، به همراه ریزش زیاد
 • ‌افزایش حساسیت و بروز عفونت های پوستی در سگ و بیماری گوش خارجی در سگ

برخی از سگ های مبتلا به کم کاری تیروئید، علائم دیگری نیز از خود بروز می دهند. برخی از این علائم، عبارت اند از:

 • ضخیم شدن پوست صورت به طوری که چهره آن ها  “غم انگیز” به نظر می رسد.
 • عملکرد غیرعادی اعصاب که باعث لنگش غیر دردناک، کشیدن پا، عدم هماهنگی و کج شدن سر می شود.
 • همچنین، ناباروری و سقط جنین در سگ های ماده مبتلا به کم کاری تیروئید نیز دیده می شود.
 • از دست دادن میل جنسی و ناباروری در سگ های نر بدون بیماری زمینه ای، از علائم دیگر کم کاری تیروئید به حساب می ‌آیند.
 • رسوب چربی در قرنیه چشمkeratoconjunctivitis sicca (KCS) یا خشکی چشم به دلیل عدم تولید اشک کافی، علامت دیگری از کم کاری تیروئید به حساب می آید.

کم کاری تیروئید در سگ چگونه تشخیص داده می شود؟

کم کاری تیروئید در سگ ها | دام و پت

رایج ترین آزمایش غربالگری کم کاری تیروئید در سگ، اندازه گیری سطح کل تیروکسین (TT4 ) است. این تست، شامل اندازه گیری هورمون اصلی تیروئید در نمونه خون است. سطح پایین تیروکسین کل، در اغلب موارد همراه با وجود علائم بالینی نشان دهنده کم کاری تیروئید است.

سپس تشخیص قطعی ابتلا سگ به کم کاری تیروئید، با انجام یک T4 با دیالیز تعادلی (T4 توسط ED) یا یک پانل تیروئید که سطح اشکال متعدد تیروکسین را ارزیابی می کند، انجام می شود. اگر نتیجه این آزمایش کم تر از حد معمول باشد، سگ شما کم کاری تیروئید دارد.

برخی از حیوانات خانگی دارای سطح TT4 کم و T4 معمولی توسط ED خواهند بود. این سگ ها کم کاری تیروئید ندارند. بر اساس شرایط حیوان خانگی شما ممکن است جهت تشخیص مشکل، انجام آزمایش های اضافی لازم باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید با یک‌ دامپزشک تماس گرفته و سوالات تان را از او بپرسید.

آیا کم کاری تیروئید در سگ قابل درمان است؟

کم کاری تیروئید در سگ ها | دام و پت

کم کاری تیروئید، در اغلب موارد، جزو بیماری های قابل درمان طبقه بندی می شود. با تجویز داروی خوراکی هورمونی جایگزین تیروئید، اختلال کم کاری تیروئید با موفقیت درمان می شود. این دارو باید تا پایان عمر سگ تجویز شود. متداول ترین درمان های جایگزین هورمونی مصنوعی تیروئید به نام لووتیروکسین است.

همه سگ ها بر اساس وزنی که دارند، با دوز استاندارد هورمون جایگزین تیروئید، درمان می شوند. پس از یک ماه درمان، از سگ نمونه خون گرفته می شود تا از طبیعی بودن سطح هورمون تیروئید حیوان خانگی مطمئن شوند. نمونه خون معمولاً درست قبل یا 4-6 ساعت پس از تجویز دارو گرفته می شود. زیرا سطح هورمون ها می تواند متغیر باشد.

از آن جا که تحمل سگ در برابر هورمون جایگزین تیروئید ممکن است در طول زمان تغییر کند، ممکن است نیاز به تنظیم دوره ای دوز توسط دامپزشک، باشد.

پس با توجه به این که تحمل سگ در برابر هورمون جایگزین تیروئید ممکن است با گذشت زمان تغییر کند، ممکن است برای تنظیم مجدد دوز مصرفی دارو، نیاز باشد با یک‌ دامپزشک مشورت کنید. معمولاً لازم است هر شش ماه یکبار سطح هورمون تیروئید سگ خانگی تان را دوباره آزمایش کنید.

به طور کلی برای مطمئن شدن از دریافت دوز مناسب دارو توسط سگ تان، باید به طور مستمر با دامپزشک حیوان خانگی تان در تماس باشید. همچنین مهم است که به طور منظم، وضعیت سگ خود را کنترل کنید. اگر علائم کم کاری تیروئید عود کرد یا اگر احساس کردید سگ شما دارای علائم پرکاری تیروئید است، بلافاصله به دامپزشک خود اطلاع دهید.

عوارض داروی تیروئید در سگ چیست؟

در مصرف داروی ضد کم کاری تیروئید، باید دقت به خرج بدهید. مصرف بیش از حد داروی ضد کمک کاری تیروئید، می‌ تواند باعث ایجاد علائم پرکاری تیروئید در سگ خانگی‌ تان شود. از جمله علائم پرکاری تیروئید شامل بیش فعالی، کم خوابی، کاهش وزن و افزایش مصرف آب است.

از آنجا که غده تیروئید یک غده بسیار مهم است، بسیار مهم است که کم کاری تیروئید به درستی کنترل شود. اگر در مورد این بیماری سوالی دارید یا در مورد پاسخ حیوان خانگی خود به درمان نگران هستید، لطفاً با دامپزشک خود تماس بگیرید. می توانید پاسخ سوالات خود را از طریق تماس تلفنی با دامپزشک، دریافت کنید.

سخن آخر

کم کاری تیروئید، یک بیماری ناشی از کمبود ترشح هورمون تیروئید است. این بیماری، یک اختلال غدد درون ریز نسبتاً شایع در میان سگ ها است. بیماری کم کاری تیروئید، در سایر گونه ها کمتر دیده می شود. اگر صاحب یک سگ خانگی هستید، باید درباره اختلال کم کاری تیروئید اطلاعاتی به دست بیاورید.

کم کاری تیروئید باعث کند شدن عملکردهای بدن می شود. در واقع، کم کاری تیروئید، با کاهش سرعت متابولیسم بدن، عوارض منفی و نامطلوبی ایجاد می کند‌. علائم بالینی شایع این اختلال شامل بی حالی، افزایش وزن و تغییر در سلامتی مو و پوست است.

استفاده از روش جایگزینی مصنوعی هورمون تیروئید (L-T4) درمان ترجیحی برای درمان اختلال کم کاری تیروئید است. اگرچه داروهای حاوی L-T4 مصنوعی و ساخت بشر است، اما دقیقاً همان هورمون هایی است که در بدن حیوان تولید می شود.

تقریباً در همه موارد، درمان کم کاری تیروئید مادام العمر است. خوشبختانه داروی L-T4 موثر و ایمن است و کیفیت زندگی حیوان را بهبود می بخشد. یعنی در صورت درمان به موقع، احتمال بهبودی حیوان خانگی تان بالا است.

منبع:

https://www.msdvetmanual.com/endocrine-system/the-thyroid-gland/hypothyroidism-in-animals

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا