سگ ها

کلسترول خون بالا در سگ ها

کلسترول خون بالا در سگ ها یا هیپرلیپیدمی با تجمع مقادیر غیرطبیعی و بیش از حد چربی و یا مواد چرب در خون مشخص می شود. پس از خوردن یک وعده غذایی، مواد مغذی موجود در بدن حیوان وارد روده کوچک می شود، که از بین آن ها شیلومیکرون ها، ذرات میکرو چربی مایع، 30 تا 60 دقیقه بعد جذب می شوند.

شیلومیکرون ها در کلاس لیپیدها هستند که هم شامل تری گلیسیرید و هم کلسترول می شوند و در طی هضم چربی ها از غذا تشکیل می شوند. به طور معمول، جذب شیلومیکرون ها، تری گلیسیرید سرم را برای 3-10 ساعت افزایش می دهد، اما برخی از حیوانات سطح کلسترول و تری گلیسیرید بالا را برای بیش از دوازده ساعت پس از غذا، که یکی از نشانه های اصلی هیپرلیپیدمی است، خواهند داشت.

قسمت شفاف خون، یعنی سرم، زمانی که سطح تری گلیسیرید آن بیش از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد، به عنوان لیپمیک شناخته می شود. گاهی، سطح تری گلیسیرید در سرم حیوانات می تواند حتی بیشتر از 1000 میلی گرم در دسی لیتر باشد و به سرم ظاهری شیری و مات می دهد. از نظر پزشکی به آن شیری رنگ (به معنای واقعی کلمه شیری بودن) گفته می شود.

برخی بیماری ها مانند دیابت و کم کاری تیروئید می توانند آنزیم لیپوپروتئین لیپاز (LPL) را که مسئول حل کردن لیپیدها است، کاهش دهند. دیابت شیرین، چاقی و هیپرآدرنوکورتیکیسم می توانند بر روی کبد تأثیر بگذارند به گونه ای که کبد لیپوپروتئین با چگالی بسیار پایین (VLDL) بیشتری تولید می کند و در نتیجه سطح لیپید در خون افزایش می یابد.

بیماری های دیگر مانند سندرم نفروتیک باعث افزایش تولید کلسترول در کبد می شود. برعکس، اگر خود کبد بیمار باشد، ممکن است اصلاً نتواند کلسترول را دفع کند. هیپرلیپیدمی همچنین می تواند نتیجه یک بیماری ارثی در برخی از نژادهای سگ باشد.

سطح کلسترول بالا در سگ ها

اغلب انسان ها کلمه کلسترول را مترادف با وضعیت بدی می ‌دانند، اما در واقع به چربی ‌های ضروری اشاره می ‌کند که حیوانات برای رشد و حفظ سلامتی بدن خود به آن‌ ها نیاز دارند. این ماده یک لیپید طبیعی است که تقریباً در تمام سلول ها وجود دارد و در هضم، سنتز ویتامین D و تولید هورمون استفاده می شود.

تنها زمانی که سطح کلسترول در سگ ها خیلی بالا می رود، مشکلاتی ایجاد می شود. اگر این سطوح لیپید به طور موقت افزایش یابد، معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند. هنگامی که سطح کلسترول خون بیش از حد یا به طور مزمن بالا باشد، مشکلاتی ایجاد می شوند.

هایپرکلسترولمی (همچنین به عنوان هیپرلیپیدمی شناخته می شود) می تواند در سگ ها نیز رخ دهد. در این مقاله، ما سطح کلسترول بالا در سگ ها را بررسی می کنیم. به علل، علائم و درمان هایپرکلسترولمی و همچنین بهترین روش پیشگیری از آن در سگ سانان نیز اشاره می کنیم.

علل کلسترول بالا در سگ ها

کلسترول خون بالا در سگ ها || دام و پت

مانند انسان ها، کلسترول بالا در سگ ها می تواند علل مختلفی داشته باشد. به طور کلی، برای تشخیص مشکل سگ خانگی، استفاده از تجربه و دانش دامپزشک ضروری است. آن ها قادر خواهند بود علت خاص هیپرکلسترولمی را در هر بیمار ارزیابی کنند. آنها همچنین تجهیزات لازم برای این کار را خواهند داشت. بنابراین، بهتر است ابتدا با یک دامپزشک تماس بگیرید.

کلسترول بالا در سگ ها معمولاً با ناهنجاری های مادرزادی، مشکلات متابولیک یا رژیم غذایی نامناسب و سبک زندگی بی تحرک همراه است. از جمله علل و عوامل مستعد کننده ای که ممکن است با هیپرکلسترمی در سگ ‌ها مرتبط باشند، عبارت اند از:

بارداری

سگ های باردار می توانند به ویژه در برابر افزایش کلسترول آسیب پذیر باشند، بنابراین ما باید به تغذیه سگ باردار توجه ویژه ای داشته باشیم. ما همچنین باید اطمینان حاصل کنیم که آن ها در هر دو دوره بارداری و شیردهی سطح مناسبی از ورزش و تحرک را دارند.

سندرم نفروتیک

این اختلال یک بیماری دژنراتیو است که کلیه ‌ها را تحت تأثیر قرار می ‌دهد و با علائم پیچیده ‌ای مانند هیپرکلسترمی، پروتئینوری (پروتئین اضافی در ادرار) و ادم بینابینی (تجمع مایعات) مشخص می ‌شود. این اختلال معمولاً از عارضه بیماری کلیه گلومرولی (GERD) در سگ ها ایجاد می شود.

رژیم غذایی نامتعادل در سگ های خانگی

مصرف بیش از حد غذاهای غنی از چربی، لبنیات یا محصولات صنعتی، می تواند باعث بروز مشکل در سلامتی حیوان خانگی تان شود.

سبک زندگی بی تحرک یا فعالیت بدنی ضعیف

زمانی که سگ خانگی تمرینات لازم برای حفظ سلامتی در وضعیت مطلوب و رفتار متعادل را انجام نمی دهد، مشکلاتی بروز پیدا می کند.

مشکلات تیروئید

مشکلات در عملکرد غده تیروئید (به ویژه کم کاری تیروئید سگ) می توانند باعث بروز اختلال در سلامتی سگ های خانگی شوند.

دیابت

به طور کلی، بیماری دیابت می تواند به علت ژنتیک یا مسائل مربوط به سبک زندگی بروز پیدا کرده باشد.

مشکلات آدرنال

فعالیت غیر طبیعی و بیش از حد غدد فوق کلیوی، می توانند باعث بروز عوارض مختلفی در سگ های خانگی شوند.

پانکراتیت

التهاب لوزالمعده، معمولاً به علت مشکلات رژیم غذایی و وزن بروز‌ پیدا می کند. اگر درباره اختلال پانکراتیت سوالی دارید با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

کلستاز

شامل انسداد کامل یا جزئی مجاری صفراوی است که معمولاً به مشکلات کبد یا پانکراس مربوط می شود.

سن بالا

سگ‌های سالمند تر تمایل بیشتری به تجمع چربی در بدن خود دارند و نیاز به مراقبت ویژه در رژیم غذایی و فعالیت بدنی آن ها وجود دارد. علاوه براین ممکن است که آن ها در برابر بیماری های متعدد و مشکلات رفتاری خاص آسیب پذیرتر باشند. ارائه مراقبت مناسب از سگ های سالمند و همچنین داروهای موثر در پیشگیری ضروری است.

علائم کلسترول بالا در سگ های خانگی

کلسترول خون بالا در سگ ها || دام و پت

کلسترول بالا در سگ های خانگی معمولا یک بیماری خاموش است. یعنی اولین علائم آن خیلی خاص نیست و تشخیص آن دشوار است. به همین علت، بیماری های بسیاری از سگ ها تنها زمانی تشخیص داده می شوند که علائم آن ها پیشرفته تر شود. به همین علت است که انجام مشاوره های پیشگیرانه با دامپزشک برای انجام آزمایش های خون و تضمین وضعیت مطلوب سلامت سگ های خانگی ما امری ضروری است.

علائمی که معمولاً با کلسترول بالا در سگ ها همراه است، عبارت اند از:

  • تشنج
  • درد شکم
  • ایجاد کبودی یا لکه روی پوست
  • تغییرات در سیستم عصبی (که منجر به بروز مشکلات رفتاری می شود).
  • تشکیل توده های چربی نارنجی رنگ یا زرد روی پوست (گزانتومای پوستی)

علاوه براین، توجه به این نکته ضروری است که بسیاری از این علائم مختص سطوح بالای کلسترول نیستند. بنابراین، برای انجام تشخیص دقیق و افتراقی، ضروری است که با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید. با تشخیص زودهنگام، احتمال موفقیت درمان افزایش پیدا خواهد کرد.

درمان کلسترول بالا در سگ ها

هنگام مشاهده یکی از این علائم یا هر گونه تغییر در رفتار سگ خانگی خود، باید فوراً با یک دامپزشک تماس بگیرید. یک متخصص آموزش دیده قادر خواهد بود آزمایشات مورد نیاز را برای تایید تشخیص سطح کلسترول بالا انجام دهد. تنها در این صورت است که آنها می توانند مسیر درمانی مناسب را بر اساس نیازهای فردی سگ خانگی شما تعیین کنند.

بنابراین، برای این که بتوانید دقیق تر و زودتر مشکل سگ خانگی تان را تشخیص دهید، بهتر است با یک دامپزشک تماس بگیرید‌. دامپزشک به احتمال زیاد تغییر در رژیم غذایی و برنامه فعالیت و ورزش سگ خانگی شما را توصیه می کند. هدف از ایجاد این تغییرات در سبک زندگی، کاهش طبیعی سطح کلسترول خون سگ و بهبود کیفیت زندگی آن ها است.

به طور معمول، در سگ های بالغ مبتلا به کلسترول خون بالا، یک خوراک تجاری مخصوص سگ های مبتلا به این بیماری باید تهیه شود. این خوراکی باید دارای فیبر بالا (برای کمک به متابولیسم مولکول های کلسترول)، کم چرب (حداکثر 10٪) و حاوی پروتئین با کیفیت بالا باشد.

بسته به وضعیت سلامتی سگ خانگی شما و سطح کلسترول آن، دامپزشک نیاز به تجویز داروهای خاص را ارزیابی می کند. این داروها برای کمک به کاهش سطح چربی خون و پیشگیری از ایجاد بیماری ها و عوارض مرتبط با کلسترول طراحی شده اند. با این حال، داروی مناسب برای حیوان خانگی شما باید توسط یک دامپزشک تجویز شود.

به سگ های خانگی تان غذاها یا محصولاتی مانند ماست های پروبیوتیک که برای کاهش کلسترول طراحی شده اند، ندهید. این محصولات می توانند به سگ خانگی تان آسیب بزنند. زیرا نیازهای تغذیه ای آن ها را برآورده نمی کند و ممکن است بر سلامت آن ها تأثیر منفی بگذارد.

چگونه از کلسترول بالا در سگ پیشگیری کنیم؟

کلسترول خون بالا در سگ ها || دام و پت

پیشگیری از کلسترول بالا در سگ ها نه تنها امکان پذیر است، بلکه برای داشتن یک کیفیت زندگی عالی در سگ های خانگی، امری ضروری است. بهترین اقدام پیشگیرانه، ارائه یک رژیم غذایی کامل و متعادل به حیوانات خانگی است. این رژیم غذایی باید با توجه به سن، اندازه، وضعیت سلامتی و نیازهای خاص بدن آن ها ارائه شود.

در حالت ایده ‌آل، هنگام تصمیم ‌گیری برای تهیه بهترین رژیم غذایی برای سگ ‌های خانگی مان، همیشه باید از راهنمایی یک دامپزشک برخوردار باشیم. علاوه بر این، هرگز نباید غذاهای ممنوعه برای سگ برای آن ها تهیه کنیم. این غذاها شامل غذاهای چرب، سرخ شده یا صنعتی مخصوص انسان می شود.

همچنین داشتن یک زندگی فعال در سگ هایی خانگی مان ضروری است. ما باید به آن ها فرصت دهیم که به طور منظم با حداقل 2 یا 3 نوبت پیاده روی روزانه 30 تا 40 دقیقه ای ورزش کنند. این زمان به نوع ورزش و الزامات سلامتی هر سگ بستگی دارد.

همچنین مراجعه پیشگیرانه به کلینیک دامپزشکی هر 6 ماه یکبار به ما این امکان را می دهد که از سلامت سگ های خانگی خود به بهترین شکل اطمینان حاصل کنیم و همچنین هرگونه عدم تعادل در بدن آنها را زود تشخیص دهیم.

سخن آخر در مورد کلسترول خون بالا در سگ ها

وقتی از کلسترول بالا در سگ صحبت می کنیم، به هیپرکلسترولمی اشاره می کنیم. این حالت وضعیتی است که در نتیجه افزایش مداوم سطح کلسترول در جریان خون ایجاد می شود. ما باید بین افزایش موقت سطح کلسترول و هیپرکلسترولمی تفاوت قائل شویم.

موقعیت ها و شرایطی وجود دارند که در طی آن سطح کلسترول خون سگ می تواند افزایش یابد. این موارد شامل موقعیت ‌هایی می‌ شود که سگ ها از استرس، اضطراب یا ترس شدید رنج می‌ برند. در این موارد، سطح کلسترول باید چند ساعت پس از سپری شدن وضعیت منفی، نرمال شود.

سطح کلسترول بالا تنها نوع چربی نیست که می تواند در خون ظاهر شود. گاهی اوقات کلسترول با تری گلیسیرید اشتباه گرفته می شود، اما مورد دوم به کالری های استفاده نشده اشاره دارد که به تامین انرژی برای بدن کمک می کند. اگر بخواهیم کلسترول بالای سگ را تایید کنیم، باید توجه داشته باشیم که پس از 8 تا 12 ساعت ناشتا بودن، کلسترول بالا باقی می ماند.

کلسترول بالا با آزمایش خون تعیین می شود. چربی ها تنها نگرانی برای نتایج آزمایش خون سگ نیستند.

منبع
https://www.animalwised.comhttps://www.petmd.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا