پرنده ها

کرم حلقوی در طوطی

کرم حلقوی در طوطی یا (درماتوفیتوز) یک عفونت قارچی پوستی است که انسان و حیوانات از جمله طوطی را درگیر می کند. این عفونت در طوطی‌های جوان و آنهایی که از قبل سابقه بیماری های زمینه ای دارند شایع‌تر است. هنگامی که طوطی به کرم حلقوی آلوده می شود، قسمتی از پوست یک حلقه خارش دار، برجسته، پوسته پوسته و قرمز ایجاد می کند.

طوطی های مبتلا به کرم حلقوی در اثر تماس مستقیم با هاگ های آلوده منتشر شده توسط قارچ ها آلوده می شوند. آنها با یک انسان، حیوان، آیتم یا ماده آلوده در تماس خواهند بود. هنگامی که طوطی ها به کرم حلقوی مبتلا می شوند، تحریک ممکن است باعث شود پرهای خود را باز کنند و به آن ناحیه نوک بزنند تا زمانی که زخم شود و خونریزی کند.

پس از قرار گرفتن در معرض اسپورهای قارچی عفونی، 2-4 هفته طول می کشد تا علائم کرم حلقوی آشکار شود. خارش یا از دست دادن پر شما را از این مشکل آگاه می کند. از آنجایی که کرم حلقوی می تواند از پرندگان به انسان منتقل شود (زئونوز)، در حین دست زدن هنگام درمان از دستکش های محافظ استفاده کنید و مرتب دست های خود را بشویید.

کرم حلقوی یک عفونت قارچی است که پوست انسان و حیوانات را به طور یکسان تحت تأثیر قرار می دهد. عفونت دایره های کوچکی ایجاد می کند که می تواند در هر نقطه از پوست ظاهر شود.

این دایره های کوچک خطوطی هستند که با ظاهر زیر مشخص می شوند:

 • قرمز و ملتهب
 • خطوط برجسته
 • تاول زدن (گاهی)
 • خارش و تحریک پذیر
 • شفاف یا پوسته پوسته در داخل دایره ها

در موارد خفیف، کرم حلقوی شبیه بثورات پوستی است و خطوط اطراف لکه پوست فقط کمی برجسته می شوند. در موارد شدیدتر، بثورات باعث ایجاد زخم و خارش می شود.

آیا طوطی ها می توانند به کرم حلقوی مبتلا شوند؟

بسیاری از مردم بر این باورند که فقط پستانداران می توانند به کرم حلقوی مبتلا شوند، اما این واقعیت ندارد. موجودات پرندگان، مانند طوطی ها، می توانند به همین راحتی آلوده شوند.

این زمانی اتفاق می افتد که طوطی شما:

 • با هاگ های قارچی از جمله قارچ های Trichophyton، Microsporum و Epidermophyton در تماس است.
 • حیوانات یا افرادی که قبلاً آلوده شده اند را لمس می کند. هاگ ها منتقل شده و در پوست طوطی ته نشین می شوند.

40 نوع قارچ وجود دارد که باعث ایجاد کرم حلقوی می شود. این قارچ ها هاگ هایی تولید می کنند که میزبان را آلوده کرده و به آن حمله می کنند. هاگ ها پاتوژن های موجود در هوا هستند که توسط باد حمل می شوند.

هنگامی که آنها از قارچی که آنها را آزاد کرده است دور می شوند، روی زمین فرود می آیند. برخی از طوطی ها که خارج از قفس خود پرسه می زنند به کرم حلقوی مبتلا می شوند. سلول های ایمنی طوطی برای جلوگیری از عفونت مبارزه می کنند، اما این تنها زمانی اتفاق می افتد که طوطی سالم باشد.

چرا طوطی های خانگی پرواز و فرار نمی کنند؟

آیا طوطی می تواند با کرم حلقوی مبارزه کند؟

کرم حلقوی در طوطی | دام و پت

یک طوطی سالم ممکن است بتواند با کرم حلقوی مبارزه کند. طوطی هایی که بیشتر آسیب پذیر هستند، عبارتند از:

 • طوطی های جوان. پرندگان جوان فاقد سلول های ایمنی کافی هستند.
 • طوطی های پیر. سیستم ایمنی یک پرنده مسن تر به این اندازه موثر نخواهد بود.
 • طوطی های ناسالم. یک فرد بالغ ناسالم سیستم ایمنی ضعیفی خواهد داشت.

سیستم ایمنی پرندگان ممکن است به دلیل موارد زیر به خطر بیفتد:

 • استرس
 • بیماری
 • عدم ورزش
 • رژیم غذایی ضعیف

آیا کرم حلقوی برای طوطی ها کشنده است؟

کرم حلقوی یک عفونت خطرناک نیست. با این حال، هنوز هم می تواند:

تضعیف سیستم ایمنی بدن

باعث ریزش پرهای طوطی شود. بدون پر، طوطی ها در برابر دماهای سردتر آسیب پذیرتر هستند. به همین ترتیب، طوطی که دائماً بثورات کرم حلقوی خود را می چیند، خونریزی می کند.

چرا طوطی تخم هایش را می شکند؟

علائم کرم حلقوی در طوطی

مالکان ممکن است ندانند که طوطی آنها کرم حلقوی دارد. به این دلیل که تشخیص اینکه طوطی چه زمانی به کرم حلقوی مبتلا می شود، دشوار است، به خصوص در مراحل اولیه. به این دلیل است که:

 • 2-4 هفته طول می کشد تا علائم کرم حلقوی ظاهر شود.
 • پرها بثورات را تا زمانی که از بین بروند پنهان می کنند.

ساده ترین راه برای شناسایی کرم حلقوی این است که شما در حال حمام کردن طوطی خود علائم زیر را ارزیابی کرده و تشخیص دهید:

خراش بیش از حد

کرم حلقوی می تواند در هر جایی از بدن ظاهر شود. آیا متوجه خراشیدن یک یا چند قسمت از بدن طوطی خود شده اید؟ اگر چنین است، در حین پوشیدن دستکش، پرها را از مسیر خارج کنید و لکه های ملتهب پوست را بررسی کنید.

خون ریزی

اگر طوطی شما بیش از حد خودش را می‌خراشد، ممکن است پوستش آسیب ببیند. این وضعیت باید حل شود وگرنه ممکن است باکتری از طریق زخم باز وارد بدن شود.

دایره های قرمز

کرم حلقوی به صورت دایره های ملتهب روی پوست ظاهر می شود. با توجه به Mycopathologia ، این علامت در حیوانات بیشتر از انسان است. آنها با خطوط برآمده ای مشخص می شوند که قسمتی از پوست را احاطه کرده اند. حتی ممکن است شبیه بافت اسکار باشند.

زخم ها و خراش ها ممکن است در ناحیه عفونی ظاهر شوند. اگر لکه هایی شبیه بثورات را دیدید اما دایره ای مشاهده نکردید، علائم دیگر را بررسی کنید. دایره ها ممکن است در عرض چند روز ایجاد شوند.

از دست دادن پرها

پس از شروع عفونت، طوطی پرهای اطراف ناحیه تحریک شده را از دست می دهد. اگر خارج از فصل پوست اندازی شروع به ایجاد لکه های طاس کرد، این یک علامت هشدار دهنده از کرم حلقوی است.

۸ گونه از بهترین طوطی های سخنگو را بشناسید.

چگونه طوطی من به کرم حلقوی مبتلا شد؟

کرم حلقوی در طوطی | دام و پت

کرم حلقوی در طوطی نادر است. با این حال، برخی از علل آن عبارتند از:

تماس با کودکان

طوطی هایی که مکررا با بچه های کوچک در تماس هستند بیشتر در معرض ابتلا به کرم حلقوی هستند. در کودکان، کرم حلقوی شایع است. آنها هنگام تعامل با بچه های دیگر، بازی در بیرون و نوازش حیوانات آلوده می شوند. پس از آن کودک شما ممکن است با طوطی شما بازی کند و این می تواند طوطی شما را آلوده کند.

فعالیت در فضای باز

اگر طوطی شما بیرون بازی می کند، ممکن است به کرم حلقوی آلوده شود. هاگ های قارچ را می توان روی چمن، برگ ها یا اسباب بازی هایی که در بیرون رها شده اند، یافت. اگر طوطی شما روی چمن شما می چرخید، ممکن است در معرض قارچ ها قرار گرفته باشد.

اگر طوطی به اندازه کافی سالم باشد، سیستم ایمنی آن احتمالا از عفونت جلوگیری می کند. با این حال، می تواند هاگ های روی پرهای خود را بازگرداند و شما، دوستان، خانواده و سایر حیوانات خانگی را آلوده کند.

بیماری و جراحت

اگر طوطی شما بیمار باشد یا در حال بهبودی پس از آسیب باشد، سیستم ایمنی بدنش به خطر می افتد. جدای از آن، طوطی شما ممکن است به دلیل داروهایی که دارد به کرم حلقوی مبتلا شود. به عنوان مثال، آنتی بیوتیک ها تعداد سلول های ایمنی بدن را کاهش می دهند.

سن

سن طوطی در اینکه اسپورهای فعال منجر به عفونت شوند یا خیر نقش دارد. طوطی های بسیار جوان و مسن باید با دقت بیشتری تحت نظر باشند زیرا بدن آنها به اندازه کافی قوی نیست. بدن طوطی‌های جوان هنوز در حال رشد است و فاقد سلول‌های بالغ است، در حالی که در بدن طوطی‌های مسن عملکرد ایمنی کاهش پیدا می کند.

حیوانات خانگی

کرم حلقوی در طوطی | دام و پت

در خانه ای با گربه و سگ، احتمال ابتلای طوطی به کرم حلقوی بیشتر است. برخی از حیوانات ناقل بدون علامت هستند، به این معنی که هیچ علامتی از خود بروز نمی دهند. اگر حیوانات دیگر اجازه بیرون رفتن از خانه را داشته باشند، این خطر افزایش می یابد.

منشا طوطی

برخی از طوطی ها از زیستگاه های طبیعی خود دستگیر و به صورت قاچاق وارد کشور می شوند. همه آن طوطی ها برای مدت طولانی در کنار هم نگهداری می شوند و کرم حلقوی را به پرندگان دیگر پخش می کنند.

بهداشت

محل زندگی یک طوطی می تواند محل پرورش قارچ باشد. بهداشت مناسب زندگی همه موجودات زنده را بهبود می بخشد و طوطی ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. حمام مکرر، تمیز کردن قفس، و محل نشیمن استریل می تواند از ایجاد کرم حلقوی جلوگیری کند.

استرس

استرس می تواند بر سیستم ایمنی طوطی تأثیر منفی بگذارد. ضعف سلول های ایمنی معمولاً در طوطی هایی بروز می کند که استرس طولانی مدت را تحمل می کنند. صرف نظر از سن، طوطی هایی که برای مدت طولانی استرس دارند، بیشتر احتمال دارد که بیمار شوند.

رژیم غذایی ضعیف

سیستم ایمنی یک طوطی در صورت سوءتغذیه نمی تواند به درستی عمل کند. سوءتغذیه همیشه به این معنی نیست که طوطی به اندازه کافی غذا نمی خورد. بلکه به این معنی است که تغذیه مناسب مورد نیاز خود را دریافت نمی کند.

علل گاز گرفتن طوطی و درمان آن چیست؟

درمان عفونت قارچی طوطی

کرم حلقوی در طوطی | دام و پت

یک روش گام به گام برای درمان کرم حلقوی در طوطی ها، عبارت است از:

جداسازی طوطی. طوطی خود را از دسترس به هر چیزی یا کسی دور نگه دارید. از آنجایی که کرم حلقوی مسری است، به سرعت منتشر می شود.

تمیز کردن قفس. طوطی را در قفس خود نگه دارید تا جایی که ممکن است آنجا را تمیز کنید:

 • هر لباسی که با طوطی تماس پیدا کرد را بشویید.
 • اگر حیوانات خانگی دیگری دارید، آنها باید حمام شوند.
 • به هر کسی که با او زندگی می کنید توصیه کنید که از طوطی دور بماند.
 • با سرکه سفید یا یک ضد عفونی کننده غیر سمی از شر هرگونه کپک یا قارچ خلاص شوید.

دارو. می توانید طوطی خود را برای درمان کرم حلقوی به دامپزشکی ببرید. با این حال، داروهای موضعی بدون نسخه وجود دارد که می توانید از آنها برای درمان کرم حلقوی در خانه استفاده کنید.

اگر طوطی شما هنوز پر دارد، در مورد استفاده از پماد و ژل دقت کنید. هرگز سعی نکنید پرهای خود را بردارید. پوست طوطی در حال حاضر ملتهب است، بنابراین ممکن است پوست طوطی خود را که از قبل حساس است، تحریک کنید. اکثر درمان ها عفونت های قارچی پوست را در عرض 7 تا 10 روز از بین می برند.

با دامپزشک خود تماس بگیرید.

بعد از 7 تا 10 روز، کرم حلقوی باید از بین برود. اگر نه، طوطی خود را نزد دامپزشک ببرید. اگر کرم حلقوی شدید باشد، ممکن است دامپزشک داروهای خوراکی تجویز کند. این می تواند موثرتر باشد زیرا قارچ را در کل بدن طوطی مورد هدف قرار می دهد. درمان های خوراکی سریعتر از درمان های موضعی احساس خارش را کاهش می دهند.

آیا طوطی ها می توانند پرتقال بخورند؟

منبع
https://www.allaboutparrots.com/ringworm-in-parrots/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا