حیوانات خانگی کوچک

کج شدن سر در خرگوش ها

کج شدن سر خرگوش خانگی به سمت پهلو، ممکن است به طور ناگهانی اتفاق بیفتد یا به تدریج و در طول زمان رخ دهد. از خواب بیدار و متوجه می ‌شوید که سر خرگوش خانگی‌ شما به یک طرف خم شده است و به نظر نمی ‌رسد که حیوان نمی ‌تواند صاف بایستد یا با بدنی صاف بپرد. این وضعیت، علامت و عارضه تعدادی از بیماری های احتمالی است، اما در اغلب موارد کج شدن سر در خرگوش ها قابل درمان است. کج شدن سر معمولاً به عنوان علامت عفونت گوش یا هجوم انگلی بروز پیدا می کند. در حالی که این وضعیت، یک بیماری جدی است، معمولاً می توان به تدریج و با درمان علت زمینه ای آن را رفع کرد.

کج شدن سر حالتی است که در آن گردن خرگوش به پهلو خم می شود و حیوان دیگر نمی تواند سر خود را صاف کند. بنابراین خرگوش سعی خواهد کرد بلند شود و با سر کج شده به اطراف بپرد. اگر شرایط شدید باشد، خرگوش خانگی ممکن است اصلا نتواند بلند شود و حتی ممکن است فلج به نظر برسد.

این وضعیت در اصطلاح دامپزشکی، به عنوان تورتیکولی نیز شناخته می شود. در حالی که ممکن است به نظر برسد که این وضعیت جدی نیست، اما کج شدن سر می تواند برای خرگوش ها و صاحبان آن ها بسیار ناراحت کننده باشد. با بروز این وضعیت، خرگوش ‌ها دیگر نمی ‌توانند مانند گذشته به راحتی بپرند و از زندگی لذت ببرند.

علائم کج شدن سر در خرگوش های خانگی

معمولاً، کج شدن سر وضعیتی نیست که به خودی خود اتفاق بیفتد، بلکه در عوض نشانه ‌ای از یک بیماری جدی ‌تر مانند عفونت داخلی یا میانی گوش در خرگوش های خانگی است. در بسیاری از موارد خرگوش با درمان عفونت بهبود می ‌یابد، اما گاهی اوقات کج شدن سر حتی پس از بهبودی خرگوش باقی می‌ ماند و باید به خودی خود درمان شود.

کج شدن سر زمانی رخ می دهد که خرگوش های خانگی شما دائماً سر خود را در یک زاویه، به صورت کج نگه می دارند.

وقتی سر یک خرگوش خانگی کج می شود، تقریباً همیشه آن را در کنار شرایط دیگر خواهید دید. از آن جایی که کج شدن سر نشانه تعدادی از بیماری های احتمالی است، شما ممکن است آن را با علائم مرتبط با خفگی و بیماری های مربوط به سیستم عصبی مشاهده کنید.

علائمی که معمولاً با کج شدن سر در خرگوش ها مرتبط اند، عبارت اند از:
 • تشنج
 • سرگیجه
 • از دست دادن تعادل
 • حرکت چشم. شیب سر با حرکت سریع چشم همراه است.
 • خمیدگی سر خرگوش خانگی با زاویه ای تقریباً 90 درجه
 • ممکن است متوجه شوید که خرگوشتان در حال تقلا برای ایستادن است یا دائماً می ‌افتد یا می ‌غلتد.
 • از آنجایی که کج شدن سر با اختلالات عصبی مرتبط است، ممکن است تشنج را به عنوان یک بیماری همزمان مشاهده کنید.
 • اگر خرگوش خانگی شما بتواند به اطراف بپرد، به صورت دایره ای به سمت سمتی می رود که سرش به آن سمت می چرخد. چرا خرگوش من می چرخد؟
 • فلج. گاهی اوقات فلج واقعی است و گاهی اوقات خرگوش نمی تواند تعادل و هماهنگی کافی برای بلند شدن روی پاهای خود را به دست آورد.
 • علائم شبیه سرماخوردگی. موارد کج شدنی که نتیجه یک عفونت باکتریایی است، اغلب ناشی از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است که علائم سرماخوردگی را در خرگوش خانگی شما ایجاد می کند.

اگر درباره این علائم سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید. علاوه بر آن، ضربه سر در خرگوش و عوارض آن را بشناسید.

آیا خرگوش ها در اثر کج شدن سر می میرند؟

کج شدن سر در خرگوش ها || دام و پت

بسیاری از مواقع زمانی که خرگوش ها سرشان کج می شود، به این علت است که یک بیماری زمینه ای که باعث بروز آن شده است، در وضعیت بحرانی قرار دارد. به همین علت، ممکن است خرگوشی که علائم کج شدن سر را نشان می دهد، در نهایت به علت این شرایط جدی بمیرد. با این حال، معمولاً ایجاد کج شدن سر به خودی خود نمی تواند منجر به مرگ خرگوش شود.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که بسیاری از بیماری های خرگوش های خانگی که باعث کج شدن سر این حیوانات می شوند، قابل درمان هستند. این خرگوش ‌ها در نهایت می ‌توانند به طور کامل بهبود یابند یا زندگی مناسبی داشته باشند.

چه چیزی باعث کج شدن سر خرگوش های خانگی می شود؟

کج شدن سر هنوز به طور کامل به عنوان یک بیماری در خرگوش شناخته نشده است. همیشه نمی توان تشخیص داد چرا این اتفاق می ‌افتد، اما به نظر می ‌رسد که با عفونت‌ هایی که باعث عدم تعادل در جمجمه خرگوش می ‌شوند یا با مشکلات عصبی، مرتبط است.

آسیب عفونت گوش یا عفونت انگلی به مغز یا سیستم عصبی شایع ‌ترین علل کج شدن سر هستند. با این حال، چندین علت دیگر وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. در برخی موارد، کج شدن سر خرگوش با از بین رفتن عفونت بهبود می یابد. با این حال، وضعیت کج گردن گهگاه حتی پس از بهبودی خرگوش از سایر علائم بیماری ادامه خواهد داشت.

بیماری های شایعی که می توانند باعث کج شدن سر خرگوش خانگی شوند، عبارت اند از:

عفونت گوش

عفونت گوش میانی یا داخلی می تواند باعث بروز التهاب در ناحیه ای شود که مسئول تعادل است. این مورد یکی از شایع ترین علل کج شدن سر در خرگوش ها است.

عفونت انگلی cuniculi

این میکروارگانیسم، یک انگل تک یاخته ای است که می تواند باعث آسیب مغزی و فلج در خرگوش شود. این مشکل معمولاً فقط در خرگوش ‌های مبتلا به نقص ایمنی یا حیوانات سالمند ایجاد می ‌شود، اما در خرگوش‌ های سالمی که در معرض cuniculi قرار گرفته‌ اند به صورت غیرفعال زندگی می ‌کند.

ضربه به سر

اگر خرگوش به شدت در سر خود دچار ضربه شود، این وضعیت می تواند باعث بروز آسیب مغزی یا عصبی شود که می تواند منجر به کج شدن سر شود.

سکته

سکته مغزی می تواند باعث آسیب عصبی و فلج شدن یک طرف بدن خرگوش یا یک طرف صورت و در نتیجه کج شدن سر خرگوش شود.

سموم

اگر خرگوش خانگی شما چیزی سمی بخورد، این مسئله می تواند منجر به بروز آسیب مغزی و کج شدن سر شود. بلعیده شدن سرب یکی از علت است که باعث بروز این وضعیت می شود. همچنین اثر سمی گیاهی به نام شیره غلاف پشمی مورد توجه قرار گرفته است.

سرطان

وجود توده یا توموری که در نزدیکی مغز یا سیستم عصبی مرکزی ایجاد می شود، می تواند باعث کج شدن سر شود.

آیا کج شدن سر در خرگوش مسری است؟

کج شدن سر در خرگوش ها || دام و پت

کج شدن سر مسری نیست، اما برخی از بیماری هایی که باعث کج شدن سر می شوند، مسری هستند. E. cuniculi در صورت تماس خرگوش ها با یکدیگر مسری است، اما همچنین می تواند برای مدت بسیار طولانی نهفته باقی بماند و علائم منفی ایجاد نکند. باکتری هایی که اغلب باعث بروز عفونت گوش می شوند، در بین خرگوش ها مسری هستند.

با این حال، بسیاری از خرگوش‌ها حتی اگر با همان عفونت باکتریایی بیمار شوند، سرشان کج نمی‌شود. سایر علل کج شدن سر در خرگوش ها، مانند تومورها و سکته مغزی، عموماً مسری در نظر گرفته نمی شوند.

نحوه درمان کج شدن سر در خرگوش های خانگی

روش درمان کج شدن سر کاملاً به علت زمینه ای ایجاد کننده این بیماری بستگی دارد. برای تشخیص و تجویز برنامه درمانی مناسب باید با دامپزشک حیوان خانگی خود مشورت کنید. مثل همیشه، هر چه زودتر بتوانید به خرگوش خانگی خود کمک کنید، احتمال بهبودی سریع آن ها افزایش پیدا می کند.

به طور کلی، عفونت گوش داخلی با مصرف یک دور آنتی بیوتیک و عدم تعادل به کمک داروهای ضد سرگیجه که باید روزانه به خرگوش خود بدهید، درمان می شوند. علاوه براین موارد، دارو هایی وجود دارند که می توان از آن ها برای مبارزه موثر با عفونت E. cuniculi استفاده کرد.

آیا خرگوش ها می توانند پس از کج شدن سر بهبود یابند؟

بله، خرگوش ها می توانند پس از کج شدن سر بهبود یابند. در بیشتر موارد، با درمان بیماری زمینه ای که باعث کج شدن سر حیوان شده است، سر خرگوش به حالت طبیعی خود باز می گردد. حتی انحراف مداوم سر معمولاً دائمی نیست. موردی از کج شدن سر که پس از درمان بیماری خرگوش از بین نمی رود، ممکن است نیاز به مصرف دارو داشته باشد.

در موارد نادر، کج شدن سر ممکن است هرگز از بین نرود، اما خرگوش یاد می ‌گیرد که چگونه علیرغم شرایطش زندگی شادی داشته باشد. با این حال، آنها در رفت و آمد مشکل بسیار بیشتری خواهند داشت، بنابراین باید تغییراتی در محیط زندگی آنها ایجاد کنید.

ممکن است بین 1 هفته تا 3 ماه طول بکشد تا خرگوش ها پس از کج شدن سر به طور کامل بهبود یابند. خرگوش هایی که در نتیجه عفونت دچار این بیماری شده اند، ممکن است به محض رفع عفونت بهبود یابند. خرگوش های دیگر تا پایان عمر با سطحی از کج شدن سر زندگی می کنند.

آیا فیزیوتراپی برای خرگوش های با سر کج مناسب است؟

کج شدن سر در خرگوش ها || دام و پت

هیچ تحقیقی در مورد اثرات فیزیوتراپی بر روی خرگوش های مبتلا به کجی سر انجام نشده است. با این حال، بسیاری از صاحبان خرگوش های خانگی، تکنیک هایی را پیدا کرده اند که به بهبودی خرگوش هایشان کمک کرده است. به یاد داشته باشید، هیچ یک از این تکنیک ها به خرگوش خانگی شما کمک نمی کند تا یک شبه بهبود یابد.

ممکن است چندین هفته یا حتی ماه ‌ها طول بکشد تا خرگوش خانگی شما بتواند دوباره بهبود یابد.

تکنیک تعادل درمانی

در این تکنیک، خرگوش خانگی خود را به آرامی به جلو و عقب تکان دهید تا کمک کنید یاد بگیرد چگونه تعادل خود را به دست آورد. از یک سبد لباسشویی استفاده کنید و یک تکه فرش یا موکت را در پایین آن قرار دهید تا پاهای آنها ثبات داشته باشد.

خرگوش خانگی خود را در سبد قرار دهید و مطمئن شوید که راحت است. سبد را بردارید و به آرامی آن را به یک سمت بچرخانید. صبر کنید تا خرگوش خانگی شما تعادل خود را به دست آورد. سپس به آرامی سبد را به سمت دیگر آنها بچرخانید. صبر کنید تا تعادل خود را به دست آورند.

این روند را به مدت 10 دقیقه دو بار در روز تکرار کنید. همانطور که خرگوش خانگی شما در یافتن مجدد تعادل بهتر می شود، می توانید سبد را سریعتر و در جهات مختلف بچرخانید. هنگامی که خرگوش خانگی شما به راحتی توانست بدون سرگیجه یا افتادن، به تنهایی تعادل خود را حفظ کند، می‌توانید تمرین روزانه را متوقف کنید.

سخن آخر

برخی از خرگوش ها هرگز پس از کج شدن سر بهبود نمی یابند، اما همچنان با این وضعیت به خوبی زندگی می کنند. اگر متوجه هر گونه علائم کج شدن سر در خرگوش خانگی خود شدید، باید آن را در اسرع وقت با دامپزشک حیوان خانگی خود مطرح کنید.

مشکل خرگوش خانگی شما هر چه زودتر تشخیص داده شود و تحت درمان قرار گیرد، احتمال بهبودی کامل آن ها بیشتر می شود.

منبع
https://bunnylady.com/

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. خر گوشم سرش کج شده علتش چیه؟ تا میخواد غذا بخوره شروع میکنه به غلتیدن و دست وپا زدن آیا درمان دارد؟د

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا