گربه ها

کت نیپ یا علف گربه و خطر مصرف آن

آیا گربه خانگی شما برای خوردن کت نیپ سر از پا نمی شناسد؟ بسیاری از دوست داران و صاحبان گربه های خانگی، از این سوال تعجب می کنند که آیا نعناع گربه ای برای گربه ها مضر است؟ به هر حال، برخی از گربه ها علاقه خاصی به گیاه علف گربه ای از خود نشان می‌ دهند. حقیقت این است که نعناع گربه ای به طور کلی برای گربه ها بی ضرر است.

Catnip یا علف گربه چیست؟

گیاه نعنا گربه ای، گیاهی سبز و چند ساله از خانواده نعناع است. نعنا گربه ای که با نام علمی Nepeta cataria نیز شناخته می شود، حاوی روغنی به نام نپتالاکتون است که برای بسیاری از گربه ها اثراتی مانند سرخوشی به همراه دارد. گیاه نعنا گربه ای در طول تاریخ توسط انسان ها به عنوان یک درمان طبیعی برای بیماری های مختلف استفاده می شده است.

با این حال، هیچ مدرک علمی برای حمایت از اثر بخشی آن برای درمان بیماری‌ های خاص وجود ندارد. این گیاه در بسیاری از محیط ‌ها به راحتی رشد می‌ کند، اما در صورت عدم مدیریت رشد، ممکن است کل مساحت باغ را اشغال کند. گیاه علف گربه ای را می توان در داخل خانه نیز پرورش داد.

اگر تصمیم به انجام این کار دارید، گیاه را از دسترس گربه خانگی خود دور نگه دارید وگرنه ممکن است کل گیاه، توسط حیوان خانگی تان مصرف شود. اگرچه این گیاه برای گربه ها سمی یا مضر نیست، اما مصرف زیاد سبزی های برگدار می تواند معده گربه را ناراحت کند. آیا گربه ها می توانند اسفناج بخورند؟

اثرات گیاه نعنا گربه ای بر گربه ها

کت نیپ یا علف گربه و خطر مصرف آن || دام و پت

نپتالاکتون موجود در کت نیپ باعث می شود که بیشتر گربه ها پس از بوییدن یا خوردن این گیاه، احساس سرخوشی را تجربه کنند. گربه های خانگی معمولاً با بو کشیدن این گیاه، مالیدن سر و صورت خود بر روی آن، غلت زدن، سر و صدا به پا کردن، بازی کردن و حتی خوردن آن، به این گیاه علاقه نشان می دهند.

به نظر می رسد که این رفتار گربه، یک واکنش لذت بخش است که به همراه یک تحریک روانی – جنسی به وقوع می پیوندد. با این حال، واکنش به گیاه نعنا گربه ای به توانایی تولید مثل گربه بستگی ندارد. گربه های عقیم شده و عقیم نشده به یک اندازه به این گیاه واکنش نشان می دهند.

اثرات گیاه نعنا گربه ای معمولاً تا حدود 15 دقیقه طول می کشد. بسیاری از گربه ها پس از پایان این تجربه سرخوشی، چرت می زنند. برخی از گربه ها تنها پس از قرار گرفتن در معرض گیاه نعنا گربه ای، به جای هیجان و بازیگوشی، خواب آلودگی و آرامش را تجربه می کنند. کاملاً طبیعی است که گربه‌ های مختلف واکنش ‌های منحصر به‌ فردی به catnip داشته باشند.

حتی ممکن است که کت نیپ برای برخی از گربه ها مفید باشد. گیاه نعنا گربه ای از جمله گیاهانی است که می تواند به تحریک روحی و جسمی گربه ها کمک کند و منجر به داشتن‌ یک زندگی سالم تر شود.

البته، همه گربه ها به مصرف گیاه catnip پاسخ یکسانی نمی دهند. برخی از گربه‌ ها ویژگی ‌هایی را که باعث می ‌شوند به نپتالاکتون پاسخ دهند، به ارث نمی ‌برند. برخی از بچه گربه ها از سن شش هفتگی شروع به واکنش دادن به این گیاه می کنند، اما ممکن است شش تا هشت ماه طول بکشد تا به این گیاه علاقه مند شوند.

خطرناک یا بی خطر بودن نعنا گربه ای برای گربه ها

به طور کلی، گیاه نعنا گربه ای برای گربه ها، حتی زمانی که بلعیده شود، غیر سمی است. اثرات سرخوشی گیاه نعنا گربه ای کوتاه و برای گربه ها بی ضرر است. نعنا گربه ای اعتیاد آور نیست و شواهدی از اثرات طولانی مدت آن وجود ندارد.

اگرچه ممکن است هرگز ندانیم که علف گربه ای چه احساسی را در گربه ها ایجاد می کند، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این گیاه برای گربه ها مضر یا اعتیادآور است. این شما هستید که تصمیم می گیرید چگونه و چه زمانی گیاه نعنا گربه ای را در دسترس حیوان خانگی تان قرار دهید. اگر در مورد این کار مطمئن نیستید، با دامپزشک مشورت کنید.

گیاه نعنا گربه ای برای گربه ها کاملا بی خطر است، اما شرایط خاصی وجود دارد که باید از آن اجتناب کنید.

برخی از این شرایط عبارتند از:
  •  برخی از محصولات، اسباب بازی ها و خوراکی های مرتبط با گربه سانان در صورت مصرف نادرست می توانند خطرناک باشند. اجازه ندهید گربه ‌تان تنتور، اسپری یا محلول‌های دمی کت نیپ را بنوشد، مگر اینکه برچسب بی ‌خطر برای مصرف گربه ‌ها روی بسته محصول نوشته شده باشد.
  • برخی از این محصولات فقط مخصوص استفاده روی اسباب بازی ها یا ملافه ها هستند. ین محصولات ممکن است حاوی الکل یا سایر مواد نامناسب برای مصرف گربه باشند. از خرید اسباب بازی های مخصوص گربه ای که دارای رشته یا قسمت هایی هستند که ممکن است توسط گربه ها مصرف و به انسداد های خطرناک گوارشی تبدیل شوند، خودداری کنید.
  • هنگام مصرف نعنا گربه ای به گربه های پرخاشگر، احتیاط کنید. مصرف نعنا گربه ای ممکن است باعث کاهش بازداری و افزایش رفتار پرخاشگرانه در این گربه ها شود. از مصرف نعنا گربه ای به گربه های بیمار یا آن هایی که پس از جراحت یا جراحی، در دوره بهبود هستند، خودداری کنید. برخی از گربه‌ها با استفاده از نعنا گربه ای بیش فعال می ‌شوند. این بیش فعالی می ‌تواند مانع از بهبودی آن ها شود.

باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که گربه ها ممکن است پس از مصرف مقادیر زیادی از نعنا گربه ای، علائمی مانند استفراغ و یا اسهال خود محدود شونده را تجربه کنند. اگر این علائم بیش از 12 ساعت ادامه یافت، با دامپزشک حیوان خانگی خود تماس بگیرید. بخوانید که کی باید گربه را به نزد دامپزشک ببرید.

نحوه مصرف کت نیپ به گربه ها

کت نیپ یا علف گربه و خطر مصرف آن || دام و پت

راه های مختلفی وجود دارد که می توانید با خیال راحت به گربه خود دمنوش نعنا گربه ای بدهید. نعنا گربه ای به اشکال مختلفی وجود دارد. می توان آن را در خانه کشت و خشک کرد، به صورت خشک خریداری کرد و یا به صورت گلدانی تهیه نمود. علاوه براین، فروشگاه‌ های لوازم حیوانات خانگی اغلب اسباب ‌بازی ‌های حاوی گیاه نعنا گربه ای، توپ ‌های حاوی گیاه نعنا گربه ای، و خوراکی ‌ها، تنتورها و اسپری ‌هایی حاوی عصاره گیاه نعنا گربه ای می ‌فروشند.

گربه ‌ها با مصرف دوزهای پایین تر، بهتر از این گیاه لذت می‌ برند. زیرا مقدار بسیار کمی از ماده موثره برای ایجاد اثرات مورد انتظار، لازم است. راه‌ های مختلفی وجود دارد که می ‌توانید برای بچه گربه ‌تان تجربه استفاده از نعنا گربه‌ ای را مهیا کنید. می توان تکه های نعنا گربه ای را روی مبلمان گربه، تخت خواب و پدهای خراش بپاشید.

حتی می توانید اسباب بازی های گربه را در نعنا گربه ای خشک شده “مارینه کنید”. اگر گربه شما از مصرف گیاهان لذت می برد، سعی کنید گلدان کوچکی از گیاه نعنا گربه ای تازه را پرورش دهید. اگر به این مسئله شک دارید که حیوان خانگی تان بیمار است یا نه، فوراً با دامپزشک حیوان خانگی خود تماس بگیرید.

در مورد سؤالات مربوط به سلامتی، همیشه با دامپزشک حیوانات خانگی خود مشورت کنید، زیرا آنها حیوان خانگی شما را معاینه کرده اند، سابقه سلامتی حیوانات خانگی تان را می دانند و می توانند بهترین توصیه ها را برای حیوانات خانگی شما ارائه دهند. شاید برای شما هم جالب باشد که چرا گربه ها زمین را می لیسند؟

اثرات کت نیپ بر گربه ها

گربه ها عاشق نعنا گربه ای هستند. این گیاه، برای گربه ها کاملا بی خطر است. یعنی هیچ چیزی در آن وجود ندارد که به گربه شما آسیب برساند. اگر تصادفاً گربه شما مقدار زیادی از گیاه نعنا گربه ای را بخورد، این وضعیت می تواند باعث بروز ناراحتی خفیف در شکم شود، اما به احتمال زیاد این اتفاق نمی افتد.

گیاه نعنا گربه ای، گیاهی چند ساله از خانواده نعناع است. منشا این گیاه در شمال آفریقا و مدیترانه است، اما در حال حاضر به طور معمول در سراسر جهان، رشد می کند. نام مستعار این گیاه، catnip، catmint یا catwort بدون شک از علاقه زیاد گربه ها به این گیاهان الهام گرفته شده است.

ترکیب فعال گیاه نعنا گربه ای نپتالاکتون است. گربه ها این ترکیب را با بو کردن تشخیص می دهند. به طور کلی تصور می شود که نپتالاکتون اثر فرمون گربه را تقلید می کند که احتمالاً با جفت گیری مرتبط است. نعنا گربه ای به عنوان یک تقویت کننده طبیعی خلق و خو عمل می کند.

این گیاه ممکن است باعث شود که گربه خانگی شما کاملاً غیرعادی عمل کند. علاوه براین، گربه خانگی شما ممکن است غلت بزند، پنجه بزند یا صورت خود را به گیاه نعنا گربه ای بمالد، یا ممکن است بپرد و دمدمی مزاج شود و از اتاقی به اتاق دیگر بدود و ظاهراً طعمه های نامرئی را تعقیب کند.

بعضی از گربه ها خیلی آرام و به فضا خیره می شوند. همه این رفتارها ممکن است با میو میو یا غرغر زیاد مشخص شود. اثرات گیاه نعنا گربه ای کوتاه است و معمولا بین 5 تا 15 دقیقه طول می کشد. پس از آن چند ساعت طول می کشد تا یک گربه دوباره اثرات گیاه نعنا گربه ای را تجربه دهد.

چرا باید به گربه خانگی خود علف گربه ای بدهم؟

کت نیپ یا علف گربه و خطر مصرف آن || دام و پت

از آنجایی که گربه خانگی شما از مصرف گیاه نعنا گربه ای لذت می برد، استفاده از آن در حین آموزش یا تشویق گربه به استفاده از وسایل مخصوص، کاری بسیار عالی است. همچنین، این روش می تواند راه خوبی برای تشویق گربه به ورزش کردن باشد، حتی ممکن است به آرامش گربه خانگی شما کمک کند. علت اش هرچه که باشد، سرگرم کننده است!

چرا گربه خانگی من به نعناع گربه ای واکنش نشان نمی دهد؟

حدود 30 درصد از گربه ها هیچ پاسخ قابل مشاهده ای به نعنا گربه ای ندارند. تحت تاثیر نعنا گربه ای قرار گرفتن، ظاهرا یک ویژگی ارثی است. بسیاری از گربه‌ ها به سادگی گیرنده‌ هایی برای تحت تأثیر نعنا گربه‌ ای قرار گرفتن ندارند. با وجود ماهیت بازیگوش، بچه گربه ها معمولاً تا شش ماه اول زندگی خود به نعنا گربه ای پاسخ نمی دهند.

همچنین ممکن است متوجه شوید که گربه خانگی شما با بزرگتر شدن، علاقه خود را نسبت به نعنا گربه ای از دست می دهد.

چرا نعنا گربه ای گربه خانگی من را تهاجمی می کند؟

برخی از گربه‌ ها، معمولاً گربه های نر، وقتی از نعنا گربه ای استفاده می کنند، احتمالاً به علت ارتباط ماده موثره این گیاه با رفتار جفت ‌گیری، پرخاشگر می ‌شوند. اگر این مسئله در مورد گربه خانگی شما صادق است، پس فعلا به آن ها نعنا گربه ای ندهید.

ممکن است نیاز باشد که جایگزینی مانند سنبل الطیب را در نظر بگیرید. با دامپزشک حیوان خانگی خود صحبت کنید. او می تواند به شما بگوید که آیا نعناع گربه ای برای حیوان خانگی شما مناسب است یا خیر.

منبع
https://www.thesprucepets.comhttps://amp.hillspet.co.uk\

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا