پرنده ها

کاسکو، ویژگی های مثبت و منفی تا منحصر بفرد آنها

کاسکو یا طوطی خاکستری آفریقایی را بهتر بشناسید.

کاسکو یا طوطی های خاکستری آفریقایی از هزاران سال پیش به عنوان حیوان خانگی نگه داری می شدند. این پرندگان توانایی استدلال و استعدادی عجیب در تقلید دقیق از کلمات و عبارات دیگران را دارند. همچنین می توانند گفتار انسانی را درک کنند. تمام این موارد باعث محبوبیت کاسکو ها برای انجام تحقیقات علمی و نیز نگه داری به عنوان حیوان خانگی شده است. یک طوطی خاکستری آفریقایی کاملاً آموزش دیده می تواند صدها کلمه، عبارت و صوت را یاد بگیرد.

بررسی اجمالی گونه طوطی خاکستری آفریقایی(کاسکو)

طوطی خاکستری آفریقایی بومی مناطق استوایی آفریقا، از جمله کشورهای آنگولا، کامرون، کنگو، ساحل عاج، غنا، کنیا و اوگاندا است. زیستگاه مورد علاقه کاسکو ها جنگل های انبوه است، اما اغلب در حاشیه جنگل ها و مناطق مختلف دشت ساوانا نیز یافت می شوند.

طوطی های خاکستری آفریقایی باهوش ترین نوع طوطی ها هستند. این طوطی ها با صاحبان شان بسیار صمیمی و مهربان بوده و به خاطر اجتماعی بودن شان معروف هستند.

با این حال اگر یک کاسکو حوصله اش سر برود و یا مورد بی توجهی قرار بگیرد، سریعا ناراحت و افسرده می شود. کاسکو های افسرده یا عصبانی نارضایتی خود را با فریاد زدن بروز می دهند. صاحبان این پرندگان باید بازی ها و فعالیت های ذهنی زیادی را برای کاسکو خود فراهم کنند.

کاسکو یک پرنده بسیار باهوش و پیچیده است. طوطی خاکستری آفریقایی اگرچه بسیار اجتماعی است و با اطرافیان به خوبی تعامل می کند، اما لزوما پرنده ای نوازش پذیر نیست. برخی از این پرندگان تمایل دارند که در انزوا و به تنهایی زندگی بکنند.

  • نام علمی: Psittacus erithacus
  • اندازه پرنده بالغ: طول حدود 13 اینچ، وزن کمتر از 1 پوند
  • امید به زندگی: به طور متوسط ​​40 تا 60 سال به عنوان‌ حیوان خانگی
  • نام های رایج: طوطی خاکستری، طوطی خاکستری آفریقایی، طوطی خاکستری کنگو، طوطی خاکستری آفریقایی کنگو

سخن گفتن و آواز کاسکو ها

طوطی های خاکستری آفریقایی خیلی سریع کلمات و صداها را به ذهن می سپارند. معمولا طوطی های خاکستری آفریقایی، همانند نوزادان، هرچه را که می شنوند تکرار می کنند بنابراین وقتی پیش این پرنده هستید باید مواظب حرف زدن خود باشید. باید نسبت به کلمات و صداهایی که در اطراف طوطی تان وجود دارد دقت کافی داشته باشید زیرا کاسکو ها به سختی کلمات و صداهایی را که تکرار می کنند فراموش خواهند کرد.

طوطی های خاکستری آفریقا سرو صدای زیادی به پا نمی کنند. به همین دلیل این پرندگان می توانند برای افراد ساکن در آپارتمان ها مناسب باشند. البته کاسکو های ناراضی و عصبانی برای نشان دادن احساسات خود فریاد می زنند.

نگه داری از یک طوطی خاکستری آفریقایی

کاسکو، ویژگی های مثبت و منفی تا منحصر بفرد آنها | دام و پت

طوطی خاکستری آفریقایی پرنده ای با اندازه متوسط ​​تا بزرگ است که به فضای مناسبی برای زندگی نیاز دارد. حداقل اندازه قفس باید دارای ابعاد ۲ فوت در 2 فوت و ارتفاع 3 فوت باشد. برای نگهداری این پرندگان قفس های بزرگتر ترجیح داده می شوند. بدون تعامل و آموزش فراوان، طوطی های خاکستری آفریقایی ممکن است افسرده شده و رفتارهای خودزنی از قبیل کندن پر را از خود بروز دهند.

این پرندگان‌ زمان به خوبی رشد می کنند که به اندازه کافی بازی بکنند، با صاحبانشان تعامل داشته باشند و به تعداد زیاد کلمات مختلف را یاد بگیرند. به همین دلیل است که باید روزانه حداقل یک ساعت از زمان خود را برای کاسکو خانگی تان صرف کنید. بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی‌ گزارش کرده اند که طوطی های خاکستری آفریقایی از شنیدن صدای رادیو و تماشای تلویزیون لذت می برند.

طوطی های خاکستری آفریقایی تا حدی حساس هستند و به راحتی تحت تأثیر استرس و سرو صداهای بلند قرار می گیرند. اگر قفس را در محیطی آرام قرار بدهید، باعث آرامش حیوان خانگی تان خواهد شد.

شایع ترین بیماری ها در کاسکو

طوطی های خاکستری آفریقایی می توانند مستعد ریزش پر، کمبود کلسیم، کمبود ویتامین A و ویتامینD، عفونت تنفسی، پسیتاکوز و بیماری پیسیتاسین باشند.

با تامین یک رژیم غذایی شامل طیف وسیعی از میوه ها و همچنین سبزیجات سرشار از بتاکاروتن مانند سیب زمینی شیرین پخته شده و کلم پیچ تازه، می توانید از کمبود ویتامین در پرنده تان‌‌ جلوگیری کنید. اگر پرنده تان ورزش و فعالیت فکری کافی نداشته باشد و یا مورد بی توجهی قرار بگیرد، ممکن است شروع به چیدن پرهای خودش بکند.

رژیم غذایی طوطی های خاکستری آفریقایی

کاسکو، ویژگی های مثبت و منفی تا منحصر بفرد آنها | دام و پت

در طبیعت، طوطی های خاکستری آفریقایی میوه، برگ، حشرات، پوست و گل می خورند. بهترین ماده غذایی برای طوطی خاکستری آفریقایی خانگی، غذاهای فرآوری شده با کیفیت بالا به همراه میوه هایی مانند انار، انبه ارگانیک و خربزه است.

همچنین، سبزیجات تازه، از جمله سبزیجاتی مانند آروگولا، شاهی، کلم پیچ، جوانه ها و دانه های سالم مانند کنف و بذر کتان برای طوطی های خاکستری بسیار مفید است. شما می توانید این مواد گیاهی را خرد کرده و یک سالاد مقوی برای پرنده تان آماده کنید. با چنین رژیم غذایی یک کاسکو سالم و شاداب خواهید داشت.

بسیاری از کاسکو ها از مصرف انواع خوراکی ها و میان وعده های مقوی مانند آجیل و غذاهای سالم مانند لوبیا سبز بخارپز، نان تست صبحانه و سالاد لذت می برند. غذای روزانه کاسکو ها باید ترکیبی از سبزیجات و میوه های تازه به همراه غذاهای آماده با کیفیت باشد. غذاهایی را که کاسکو در طول روز مصرف نکرده است در آخر شب جمع کرده و دور بریزید.

فعالیت و ورزش کافی برای حفظ سلامت طوطی خاکستری آفریقایی بسیار مهم است. به کاسکو های خانگی باید اجازه داده شود که روزانه حداقل 1 تا 2 ساعت از قفس خود بیرون آمده و ورزش کنند. حتماً به پرنده تان اسباب بازیهای جویدنی مناسب برای تقویت و حفظ سلامتی منقار شان بدهید.

ویژگی های مثبت و منفی کاسکو ها

در ادامه به خلاصه ای از ویژگی های مثبت و منفی کاسکو ها اشاره خواهیم کرد:

ویژگی های مثبت

  • حیواناتی اجتماعی و صمیمی. برخی از کاسکوها دوست دارند نوازش شوند.
  • هوشمند و باهوش. کاسکو ها می تواند صدها کلمه و عبارت را به خاطر سپرده، صحبت کرده و درک کنند.

ویژگی های منفی

  • نیاز به توجه و فعالیت ذهنی بسیار زیاد
  • تمایل به تنها بودن و عدم زندگی با سایر حیوانات خانگی

انواع کاکسوها و زیر گونه آنها

کاسکو، ویژگی های مثبت و منفی تا منحصر بفرد آنها | دام و پت

اگر تا به حال طوطی خاکستری آفریقایی را دیده باشید، پس حتما تایید می کنید که آنها پرنده های زیبایی هستند، اما آیا می دانید که کاسکو ها قادر به ذخیره واژگان در ذهن تا 1000 کلمه یا بیشتر و استفاده از آن ها هستند؟ کاسکو ها در میان حیوانات جزو باهوش ترین ها هستند‌. اما تنها دلیل جذابیت این پرندگان تنها هوش سرشار شان نیست.

برای کسب اطلاعاتی درباره جالب ترین حقایق در مورد طوطی های خاکستری آفریقایی، از جمله منشا آنها، اطلاعات مربوط به زیرگونه های مختلف طوطی خاکستری آفریقا و موارد دیگر، ادامه مطلب را بخوانید. کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پرندگان باهوش و دوست داشتنی ممکن است باعث شود تا انگیزه بیشتری برای نگه داری کاسکو ها پیدا کنید.

در حالی که انواع طوطی های خاکستری آفریقایی شبیه به هم هستند، اما دو نوع متمایز و چند زیرگونه کمتر شناخته شده از این پرنده محبوب وجود دارد. محبوب ترین و رایج ترین کاسکو، همان طوطی خاکستری آفریقایی یا کنگو است. طوطی خاکستری کنگو بزرگترین طوطی خاکستری آفریقایی است که پرهایی به رنگ خاکستری روشن و منقار سیاه و سفید دارد.

دومین نوع رایج این پرندگان، طوطی خاکستری آفریقایی تیمنه است که در سال 2012 به عنوان گونه مستقل شناخته شد. طوطی خاکستری آفریقایی تیمنه کمی کوچکتر از گونه کنگو است و رنگ پرهای آن تیره تر است.

علیرغم وجود اختلافات ظاهری، هر دو نوع طوطی های خاکستری آفریقایی حیوانات خانگی عالی به حساب می آیند. هر دو این گونه ها به یک اندازه هوشمند هستند. این حیوانات از باهوش ترین گونه های پرندگان هستند.

دو ویژگی منحصر به فرد کاسکو ها

کاسکو، ویژگی های مثبت و منفی تا منحصر بفرد آنها | دام و پت

طوطی های خاکستری آفریقا علاوه بر اینکه یکی از محبوب ترین گونه های پرندگان خانگی به حساب می آیند، یکی از باهوش ترین گونه ها نیز هستند. در سال های اخیر، تحقیقات زیادی در مورد توانایی ذهنی طوطی های خاکستری آفریقا توسط دانشمندان سراسر جهان انجام شده است.

مشهورترین نمونه این تحقیقات، پژوهشی است که دکتر ایرن پپربرگ بر روی طوطی خاکستری مشهور آفریقایی خود، الکس انجام داد. این دانشمند با استفاده از الکس و سایر طوطی های خاکستری آفریقایی با انجام‌ آزمایش های تحقیقاتی متمرکز بر ارتباطات، توانست نشان دهد که طوطی های خاکستری آفریقایی نه تنها می توانند به مقدار باور نکردنی کلمات انسانی را بیاموزند. بلکه می توانند از آنها برای برقراری ارتباط با صاحبان خود استفاده کنند.

گفته شده است که این پرندگان باهوش دارای توانایی های ذهنی و عاطفی مانند کودک 5 ساله انسان هستند.

با تمام این نکات، باید توجه داشته باشید که مراقبت از یک طوطی خاکستری آفریقایی یا کاسکو می تواند کار سختی باشد.از آنجا که این پرندگان بسیار باهوش هستند، پیوندهای بسیار محکمی با صاحبان خود ایجاد می کنند و می توانند از نظر عاطفی به افراد وابسته شوند.

به دلیل داشتن این ویژگی، کاسکو ها برای افرادی که می توانند روزانه وقت قابل توجهی را برای آن ها صرف کنند، بسیار مناسب هستند. همچنین، طوطی های خاکستری آفریقایی برای تقویت عضلات و حفظ شرایط جسمی به ورزش کافی نیاز دارند. این بدان معنی است که آنها باید بتوانند روزانه چندین ساعت را در خارج از قفس خود گذرانده و در مناطق تحت نظارت بازی کنند.

طول عمر طوطی های خاکستری آفریقایی

کاسکو ها می توانند به مدت طولانی زندگی کنند. ثابت شده است که طوطی های خاکستری آفریقا تا 80 سال می توانند به عنوان حیوان خانگی زندگی کنند، بنابراین ضروری است کسانی که آنها را به فرزندی قبول می کنند باید بتوانند یک عمر زندگی خود را با آن ها بگذرانند.

طوطی های خاکستری آفریقایی از نظر احساسی بسیار حساس هستند و نمی توانند از صاحب خود دور شده و تحت سرپرستی صاحب دیگری زندگی کنند. اما متأسفانه بسیاری از کاسکو ها توسط افراد مختلف دست به دست می شوند.

طوطی های خاکستری آفریقا یا یا کاسکو ها برای شاد و سالم ماندن به فعالیت های ذهنی زیادی نیاز دارند. بنابراین باید انواع اسباب بازی ها و روش های دیگر برای تمرین ذهنی آنها فراهم شود. در غیر این صورت، آنها می توانند به رفتارهای مخرب متوسل شده و عادت های ناخوشایندی را که ممکن است به مداخله حرفه ای توسط دامپزشک نیاز داشته باشد، انجام دهند.

به طور کلی کاسکو ها پرندگان بسیار باهوش و پیچیده ای بوده و نیاز های خاصی دارند. پیش از نگهداری از یک کاسکو باید بدانید که این حیوان خانگی با سایر حیوانات خانگی متفاوت است. باید زمان زیادی را با یک کاسکو بگذرانید. همچنین باید بدانید که کاسکو ها در بهترین حالت تا بیش از ۶۰ سال عمر می کنند. به همین دلیل نباید به کاسکو ها به عنوان یک حیوان خانگی موقتی نگاه کنید.

منابع:

https://www.thesprucepets.com/african-grey-parrots-390502

https://www.thesprucepets.com/facts-about-african-grey-parrots-390715

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا