گاو و گوسفند

چگونه یک گاو شیری را پروار کنیم؟

اگر شما هم صاحب یک‌ دامداری هستید، شاید از خود پرسیده اید که پرواربندی گاو شیری چگونه انجام می شود؟ یا گاو های شیری، چگونه وزن اضافه می کنند؟ به طور کلی، به عنوان یک ‌روش رایج، شما می توانید با تغییر رژیم غذای گاو های تان، وزن آن ها را افزایش دهید. برای این منظور، شما باید ترکیب رژیم غذایی حیوانات را، به گونه ای تنظیم کنید که مصرف آن، موجب افزایش وزن گاوها شود.

برای کمک به افزایش وزن گاوها، مهیا کردن وعده های حاوی یونجه با کیفیت خوب، انتخاب بهتری  برای دستیابی به هدف مورد نظر، خواهد بود. همچنین، شما می توانید 2 پوند یونجه را با 2 تا 3 پوند یونجه علف مخلوط کنید. سبوس گندم یا تفاله چغندر خشک، موارد خوبی برای افزودن به رژیم غذایی گاوها هستند. مصرف این خوراکی ها، می تواند باعث افزایش وزن گاوها شود.

چرا گاو های شیری من لاغر هستند؟

باید به این نکته توجه داشته باشید که اینطور نیست که یک گاو نژاد شیری  به سرعت یک نژاد گاو گوشتی، غذا را به عضله تبدیل می کند. یک گاو بیش از حد لاغر، نمی تواند برای یک دامداری، حیوانی سود آور محسوب شود. همچنین، یک گاو شیری که دارای چربی بیش از حد است نیز مشکلات زیادی در سلامتی خود تجربه خواهد کرد.

به طور کلی، می توان گفت که نژادهای مختلف، ویژگی های جسمانی متفاوتی دارند. همین ویژگی های وابسته به نژاد، نقش مهمی در لاغر به نظر رسیدن یک گاو دارند. بنابراین، هر کدام از گاوها را باید براساس مقیاس های مربوطه، از نظر وضعیت بدنی، مورد بررسی قرار داد.

چرا گاوها در شب غر می زنند؟

گاو های لاغر چگونه وزن اضافه می کنند؟

به طور کلی، با ایجاد تغییرات مختلف در رژیم غذایی گاوها، می توان وزن آن ها را کنترل کرد. همانند انسان ها، که مصرف برخی از رژیم های غذایی، باعث افزایش وزن آن ها می شود، در گاوها نیز در صورتی که از برخی رژیم های غذایی  مناسب استفاده کنیم، می توانیم وزن آن ها را افزایش دهیم. برای تهیه یک رژیم غذایی مناسب، جهت افزایش وزن گاوها، با یک دامپزشک مشورت کنید.

ارزان ترین راه برای تامین غذای مصرفی گاو چیست؟

چگونه یک گاو شیری را پروار کنیم؟ || دام و پت

به طور کلی، ضایعات و محصولات تهیه شده از ذرت، ارزان ترین غذاهای موجود هستند. همچنین، این نوع غذاها، می توانند انرژی بالایی برای گاو های تان مهیا کنند. در واقع، به همین علت است که مخلوط کردن خوراکی گاوها با مواد حاوی انرژی و دارای پروتئین بالا، مانند غلات، به همراه علوفه کم کیفیت، مانند ساقه ذرت، به طور کلی بسیار مقرون به صرفه است.

چنین غذاهایی، می توانند غذاهایی کم هزینه، پر انرژی و با میزان پروتئین بالایی را برای گاو های تان مهیا کنند.

به طور کلی، ذرت، علاوه براین که غذایی ارزان قیمت است، می تواند برای گاوها مناسب باشد. دادن ذرت به گاو، به جای علف، کالری بیشتری را برای این حیوانات مهیا می کند. دریافت این کالری اضافی، به آن ها کمک می کند تا بتوانند سریعتر رشد کنند.

هر چه یک گاو سریع تر به وزن مورد پسند و مناسب برای عرضه به بازار برسد، یعنی بتوان زودتر آن را فروخت، می توان بیش تر از شرایط عادی، درآمد کسب کرد. به همین علت، شما باید با دقت رژیم غذایی گاو های تان را تامین کنید.

نمره وضعیت بدن گاو های شیری

نمره وضعیت بدنی در گاو های شیری، معیاری برای تعیین وضعیت بدنی گاو های یک دامداری است. با استفاده از این معیار، می توان اطلاعات متنوعی درباره وضعیت سلامتی گاوها، به دست آورد. به طور کلی، می توان گفت که نمره وضعیت بدن (BCS) تخمینی غیرمستقیم از تعادل انرژی گاوها است.

نمره وضعیت بدن (BCS) اعدادی هستند که برای نشان دادن چاقی نسبی یا ترکیب بدن یک گاو استفاده می شوند. برای اینکه BCS بیشترین کمک را به شما در نگه داری از گاو های تان داشته باشد، تولیدکنندگان و دامداران، باید سیستم پرورشی دامداری را، متناسب با وضعیت گاو های خود، کالیبره کنند.

نوع رژیم غذایی گاو در دوران شیردهی، می تواند ویژگی های جسمانی این حیوان را تحت تاثیر قرار دهد. به طور کلی، گاوها در این دوره وزن اضافه می کنند تا بافت چربی از دست رفته در اوایل شیردهی را دوباره تشکیل دهند. با این حال، با نزدیک شدن به پایان دوره شیردهی، بیشتر افزایش وزن بدن گاوها، به علت افزایش اندازه جنین در حال رشد، رخ می دهد.

آیا گاوها ادرار یکدیگر را می نوشند؟

بهترین غذاهای افزایش وزن برای پرورش گاو شیری چیست؟

چگونه یک گاو شیری را پروار کنیم؟ || دام و پت

با تغییر رژیم غذایی، می توانید وضعیت بدنی گاوها را کنترل کنید. اگر می ‌خواهید وزن گاو های تان افزایش پیدا کند، می‌ توانید به رژیم غذایی آن ها، خوراکی‌ های شیرین، مانند تکه ‌های سیب، اضافه کنید. همچنین می توانید به گاو خود، سبزیجاتی مانند سیب زمینی، هویج، برگ کلم، برگ گل کلم و ملاس بدهید.

به خاطر داشته باشید که این موارد، مکمل هایی برای افزایش وزن هستند. بنابراین، نباید به عنوان غذای اصلی به گاوها داده شوند. در واقع، با ایجاد تغییرات در رژیم غذایی اصلی گاو، شما می توانید به هدف تان در افزایش وزن گاو های دامداری، برسید.

به طور کلی، می توان میانگین افزایش روزانه 2 پوند در روز را برای افزایش وزن گاوها، انتظار داشت. با این حال، مطمئناً در طول فصل رشد، میزان رشد طبیعی برای گوساله ها و گاو های یک ساله، به دست خواهد آمد. در واقع، افزایش روزانه 2.25 تا 2.5 پوند در در طول فصل رشد، ممکن است یک هدف قابل دسترس برای افزایش وزن گاوها باشد.

یک گاو در باید روز چه مقدار خوراک بخورد؟

چگونه یک گاو شیری را پروار کنیم؟ || دام و پت

گاو های شیری که میزان تولید شیر بالایی دارند، روزانه 110 تا 120 پوند غذای مرطوب یا 50 تا 55 پوند ماده خشک (DM) در روز، مصرف می کنند. همچنین، به همان اندازه که یک گاو شیری، محصول بیشتری تولید می کند، غذای بیشتری مصرف می کند.

یک رژیم غذایی معمولی برای یک گاو شیری، می تواند شامل حدود 30 تا 35 پوند یونجه (26-30 پوند DM) و 25 پوند مخلوط غلات (22 پوند DM) باشد.

چگونه می توان فهمید که یک گاو لاغر است؟

اساساً، وضعیت بدنی گاوها، به صورت لاغر (1-3) مناسب (4-6) و پر چرب (7-9) طبقه بندی می شود. به طور کلی، شما می توانید با نگاه کردن به سینه، دنده ها، سر دم و قسمت بالای پشت یک گاو، متوجه شوید که گاو های دامداری شما، در چه مرتبه ای از وضعیت بدنی قرار دارند.

در حین انجام این کار، فراموش نکنید که مواردی مانند میزان پر بودن شکم گاو یا ضخیم بودن خز حیوان در زمان های خاصی از یک فصل را نیز در نظر بگیرید.

به طور کلی، با نگاه کردن به شکم یک گاو، می توان فهمید که آیا غذا مصرف کرده است یا خیر. قسمتی از بدن گاو که باید به آن نگاه کنید، زیر استخوان لگن و دنده های کوتاه حیوان است. به این ترتیب، شما می توانید تشخیص‌ دهید که آیا گاو های تان گرسنه هستند یا خیر. در صورت گرسنه بودن، می توانید به مقدار مورد نیاز، به آن ها غذا بدهید.

بهترین نژاد گاوهای شیری را بشناسید.

آیا مصرف ذرت باعث افزایش وزن گاوها می شود؟

نه تنها گاو هایی که از ذرت به عنوان غذا استفاده می کنند، سریع ‌تر وزن اضافه می ‌کنند، بلکه گوشت آن ها، حاوی چربی بیشتر و طعم یکنواخت تری است. در مقابل، گوشت حاصل از گاو هایی که از علف به عنوان غذا استفاده می کنند، حاوی کالری کمتر و چربی بسیار کمتری است.

در فصل زمستان، ممکن است که گاو های لاغر، بیشتر دچار مشکل شوند. باید به این نکته توجه داشته باشید که گاو های لاغر، دارای پوشش چربی کمتری نسبت به گاو های دیگر هستند. به طور کلی، چربی یک عایق خوب است که به نوبه خود، به کاهش انرژی مورد نیاز برای گرم نگه داشتن حیوان، کمک می کند.

آیا گاوها می توانند تنها با مصرف علف زنده بمانند؟

چگونه یک گاو شیری را پروار کنیم؟ || دام و پت

در حالی که برخی از گاوها می توانند بسیاری از نیازهای خود را فقط با مصرف علف تامین کنند، اما این ویژگی، بیشتر در گاو های غیر شیرده دیده می شود (گاو غیر شیرده، یعنی گاو هایی که شیر تولید نمی کنند). یک گاو شیرده، دارای سطح متابولیسم بالایی است و بدن آن، بسیار شبیه به یک دونده ماراتن یا یک ورزشکار با میزان فعالیت بالا است

در واقع، گاو شیرده، به مصرف غذاهای مناسب نیز دارد.

در صورت نبود یونجه چه غذاهایی را می توان به گاوها داد؟

خوراکی های جایگزینی که برای کاهش وابستگی به یونجه یا علف، در گاوها استفاده می شوند، عبارت اند از:

  • خوراک گلوتن ذرت
  • یونجه ارزن، کاه گندم
  • پوسته پنبه دانه و پوسته سویا

چرا گاوها نباید ذرت بخورند؟

گوشت گاو هایی که به طور کامل، از یک رژیم غذایی طبیعی، که متشکل از علف است، استفاده می کنند، چربی بسیار کمتری دارد. همین مسئله، برای قلب و کنترل وزن مصرف کنندگان، مفید است. البته، باید به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که متاسفانه، این رژیم غذایی غیرطبیعی مبتنی بر غلات، باکتری سمی E. coli را تولید می کند.

پس از آن که یک گاو، ذرت مصرف می کند، باید آن را به طور کامل در دهان خود آسیاب کند. از افزودن ذرت ریز آسیاب شده به جیره گاو های گوشتی، باید اجتناب شود. زیرا ذرت ریز آسیاب شده، به سرعت در شکمبه گاو، تخمیر می شود. هنگام مصرف سطوح بالای ذرت ریز آسیاب شده، ممکن است مشکلاتی مانند اختلالات گوارشی و اسیدوز رخ دهد.

علت سقط جنین در گاو چیست؟

بهترین رژیم غذایی برای پرورش گاو شیری چیست؟

گاو های شیری، اغلب به اندازه 100 پوند غذا در روز می خورند. این رژیم غذایی، باید از ترکیب متعادلی از علوفه، غلات، مکمل های معدنی و خوراک های غنی از پروتئین، مانند کنجاله سویا، تشکیل شده باشد. با این حال، علوفه، اساس رژیم غذایی یک گاو است. علف را یا می‌ توان به صورت تازه، در مراتع پیدا کرد و یا این که علوفه خشک به آن ها داد. اگر سوالات بیشتری درباره رژیم غذایی گاو دارید، با یک دام پزشک از دام و پت تماس بگیرید‌ و با او مشورت کنید.

منبع
https://neeness.com/how-to-fatten-a-dairy-cow/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا