گاو و گوسفند

تمیز کردن بره نوزاد

چگونه یک بره را تمیز کنیم؟

هنوز تعداد زیادی از بره های تازه متولد شده در طول فصل بره زایی تلف می شوند و تخمین زده شده که از هر پنج بره یک راس آن  در اثر محیط غیربهداشتی تلف شود. تمیز کردن بره نوزاد و رعایت بهداشت مناسب جزء ضروری هر برنامه فصل زایش است.

قبل از اینکه میش ها به داخل بره برسند، آغل بره را با یک ضدعفونی کننده مورد تایید DEFRA کاملا ضد عفونی کنید. هنگامی که خودکار خشک شد، آن را با پر کردن با مقدار زیادی ملافه تمیز و خشک برای سرنشینان جدید آماده کنید. حفظ بهداشت مناسب نیز در هنگام بره زایی بسیار مهم است، و هنگام بره زدن میش هایی که نیاز به کمک دارند، استفاده از دستکش های محافظ یکبار مصرف و نزدیک به آنها ارزش دارد.

از حبس میش های بره در آغل های کوچک برای حفظ تمیزترین و خشک ترین بستر ممکن خودداری کنید. برای پیشگیری از سوء مادر شدن و مشکلات بیماری، هر کاه  پس از زایمان باید تمیز و بین میش ها کاه تازه تهیه شود. آهک موجود در کف قلم ها نیز می تواند به خشک نگه داشتن آن ها و پیشگیری از مشکلات بیماری کمک کند.

چگونه از یک بره نوزاد مراقبت می کنید؟

آیا بره ها نیاز به نظافت دارند؟ | دام و پت

نزدیک به 20 درصد بره ها قبل از از شیر گرفتن تلف می شوند. 80 درصد از این ضررها در ده روز اول رخ می دهد. بنابراین مراقبت صحیح از بچه بره می تواند تعداد بره های پرورش یافته در گله توسط میش را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. هدف واقع بینانه تر حفظ مرگ و میر بره بین 4 تا 5 درصد است.

آغل بره نوزاد

هنگامی که میش، بره های خود را تحویل داد، او و بره ها را می توان به کوزه بره (قلم انفرادی) منتقل کرد. کوزه های بره به فرآیند چسباندن و پیشگیری از بد مادر شدن کمک می کنند. بلافاصله پس از تولد، پستان میش باید از نظر تولید شیر و مشکلات احتمالی مانند التهاب پستان بررسی شود.

سرپستانک ها  تا شمع های موم را جدا کنید، اگرچه بره ها به تنهایی می توانند این کار را انجام دهند. بره ها باید به دقت تحت نظر باشند تا از شیردهی آنها اطمینان حاصل شود. وقتی بره ها شیر می دهند، شکم پر خواهند داشت. بره هایی که برای مدت طولانی سرو نشده یا بره هایی که کوچک، ضعیف یا دچار سوء تغذیه هستند شاید نیاز به کمک داشته باشند.

اندازه کوزه بره بر اساس اندازه میش قابل تنظیم است. اندازه استاندارد 5 در 5 فوت است. برای گوسفندان بزرگتر و زایمان های متعدد، کوزه های بزرگترشاید مورد نیاز باشد. کوزه های کوچکتر احتمال تخمگذاری میش روی بره های خود را افزایش می دهد. باید از کوزه های بره داری تمیز، خشک و دارای بستر مناسب استفاده شود. در صورت امکان کوزه ها باید بین میش ها تمیز شوند. عموماً به ازای هر هفت تا ده راس میش در گله، یک کوزه بره کافی است. اگر بره ها از هم فاصله نزدیکی داشته باشند، احتمال دارد به بره های دیگر نیاز باشد. مخازن خوراک و سطل های آب را دور از دسترس بره ها آویزان کنید.

استفاده از لامپ های حرارتی

هنگام استفاده از لامپ های حرارتی باید احتیاط کرد. آنها را باید کم استفاده و حداقل سه فوت بالاتر از ملافه در گوشه قلم آویزان کرد. به جای لامپ های حرارتی می توان از کت بره استفاده کرد. اتاقک های بره زایی (4 فوت در 6 فوت) که در اطراف محیط منطقه بره زایی قرار داده  با موفقیت برای نگهداری میش های بره استفاده شده اند. در ابتدا، آنها برای پیشگیری از سوء مادر استفاده می شدند.  این تحقیق اطاقک ها را به عنوان وسیله ای برای کاهش نیاز به نیروی کار در طول بره زایی مورد بررسی قرار داد.

هنگامی که میش ها و بره ها در مرتع می خورند، معمولاً آنها را آبدار نمی کنند مگر اینکه مشکلی وجود داشته باشد. گاهی بره های جدید در کوزه ها نگهداری می شوند، در حالی که میش های بالغ در مرتع بره می خورند. در حالی که بره زایی در مرتع به نیروی کار کمتری نیاز دارد، اما معمولاً به قیمت افزایش تلفات ناشی از بد مادر شدن، شکارچیان یا تلفات مربوط به آب و هوا تمام می شود.

ضد عفونی کردن ناف بره نوزاد

ناف بره تازه متولد شده یک نقطه ورود احتمالی برای عوامل عفونی است. طناب هایی که بیشتر از 2 اینچ هستند باید نزدیک تر به بدنه بسته شوند. برای پیشگیری از عفونت، کنده ناف باید بلافاصله پس از تولد ضد عفونی شود. ناحیه ناف را در محلول ضد عفونی کننده مانند ید ملایم (ید 1 درصد) یا کلرهگزیدین اسپری کنید یا آغشته کنید.

آغوز برای بره نوزاد

آیا بره ها نیاز به نظافت دارند؟ | دام و پت

این اولین شیری است که توسط یک میش پس از بره زایی تولید می شود. آغوز منبع غلیظی از چندین ماده مغذی است که برای سلامت و عملکرد بره نوزاد حیاتی است. علاوه بر این، آغوز حاوی غلظت بالایی از آنتی بادی ها علیه انواع عوامل عفونی است. با این حال، بره بدون آنتی بادی متولد می شود، زیرا آنتی بادی های موجود در جریان خون مادر از جفت عبور نمی کنند.

بره نوزاد باید در 18 تا 24 ساعت اول زندگی خود آغوز کافی دریافت کنند تا از جذب آنتی بادی آغوز خوب اطمینان حاصل شود. آنتی بادی ها مولکول های پروتئینی بزرگی هستند که در طی 18 تا 24 ساعت اول زندگی وارد جریان خون بره می شوند. بنابراین کارآمدترین جذب این آنتی بادی ها در چند ساعت اول پس از تولد رخ می دهد.

بره ها باید در عرض 24 ساعت پس از تولد تقریباً 10 درصد وزن بدن خود را در آغوز دریافت کنند. این بدان معناست که یک بره ده پوندی باید تا 24 ساعت از عمرش یک پوند (16 اونس) آغوز مصرف کند. آنها باید حدود نیمی از این را ظرف چهار تا هشت ساعت پس از تولد مصرف کنند. دو اونس آغوز در یک سرنگ 60 سی سی موجود است.

آغوز برای بره

آغوز برای همه بره ها لازم است. در حالی که بره ها می توانند بدون آغوز در یک محیط عاری از بیماری زنده بمانند، خطر بیماری و مرگ در بره هایی که آغوز دریافت نمی کنند به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. بنابراین، آغوز از میش های سالم در گله یک منبع ایده آل برای تغذیه مکمل بره است. میش ها آغوز را در مقادیر و کیفیت های مختلف تولید می کنند. میش های جوان به دلیل کاهش تولید شیر معمولاً آغوز کمتری دارند. بنابراین در زمان بره زایی، میش ها را می توان از نظر کیفیت و کمیت آغوز (پستانک ها) بررسی کرد. انتقال متقاطع نیز بین بز (CAE) و گوسفند (OPP) امکان پذیر است.

محصولات آغوز گوسفندی متعددی در بازار موجود است. یک جایگزین برای آغوز حاوی ایمونوگلوبولین ها (IgG) است. اکثر محصولات باقی مانده مکمل های آغوز هستند. این محصولات بسیار مغذی هستند، اما فاقد آنتی بادی هستند. صرف نظر از این، از یک محصول مخصوص بره استفاده کنید.

آیا گوسفندها را قبل از چیدن می شویید؟

آیا بره ها نیاز به نظافت دارند؟ | دام و پت

نظافت منظم برای نگه داشتن گوسفند نمایشی در شرایط عالی برای رقابت ضروری است. شرایط نظافت گوسفند بسته به اینکه گوسفند بازاری باشد یا پرورشی متفاوت است. نظافت نیز به زمان حساس است، زیرا می خواهید حیوان خود را چند هفته قبل از نمایش قیچی کنید تا مطمئن شوید که پشم ظاهر دلخواه را دارد.

 ابتدا گل و لای و کثیفی های سطحی را با برس سفت از روی او پاک کنید، سپس از شانه کاری استفاده تا خاک کمتر واضح را پاک کنید. شانه کاری شدید نه تنها کثیفی را به سطح می آورد، بلکه به عنوان یک ماساژ ملایم عمل می کند. کار را با یک برس نرم به پایان برسانید که همچنین به توزیع روغن در سراسر کت او کمک می کند. در مرحله بعد، بدن بز خود را با دستان خود احساس کنید تا متوجه شوید که آیا توده یا برآمدگی دارد یا خیر.

چرا گوسفندها به کوتاه کردن مو نیاز دارند؟

نژادهای مختلف گوسفند پشم با طیف وسیعی از خواص و برخی از گوسفندها به جای پشم، “مو” تولید می کنند، و این فیبر منحصر به فرد است! با این حال، برای به دست آوردن این پشم، گوسفند را باید قیچی یا تراشید، شبیه به مدل مو. پشم الیاف حیوان (شبیه به مو یا خز) است که از پوست حیوان متمایز است.

اگر گوسفند را نبرید چه روی می دهد؟

آیا بره ها نیاز به نظافت دارند؟ | دام و پت

قیچی باید تا زمانی که گوسفند وجود دارد انجام شود تا از سلامت و بهداشت هر حیوان اطمینان حاصل شود. در مقایسه با سایر حیوانات، اکثر گوسفندان قادر به ریختن نیستند. وقتی گوسفندی برای مدت طولانی کوتاه نمی شود، مشکلات متعددی پیش می آید.

پشم بیش از حد به توانایی گوسفندان برای تنظیم دمای بدن خود آسیب می رساند. این می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد گوسفند و مرگ شود.

ادرار، مدفوع و سایر مواد در پشم گیر می‌کند و مگس‌ها، حشره‌ها و سایر آفات را به خود جذب می‌کند. این باعث تحریک، عفونت و به خطر انداختن سلامت حیوان می شود.

گوسفندی که دارای پشم زیاد است بیشتر در معرض حملات شکارچیان است و می تواند در اثر موانع فیزیکی در مسیر خود بی حرکت شود.

منبع
https://www.farmanimalreport.com/2021/06/09/can-you-give-baby-sheep-a-bath/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا