گربه ها

چگونه گربه را تنبیه کنیم؟

مؤثرترین روش های تنبیه گربه ها شامل ایجاد انحراف، دستورات قاطعانه، آموزش کلیک کننده و پاداش دادن به رفتار خوب است. گربه ها می توانند معنی “نه” را بفهمند و به خوبی به تایم اوت ها پاسخ دهند. گربه باید یاد بگیرد که یک رفتار نامطلوب را با یک پیامد ناخواسته یا تنبیه در برابر آن مرتبط هستند. با این تکنیک ها، می توانید به گربه بیاموزید که گاز نگیرد، اقلامی را که نباید را خراش ندهد و بیرون از جعبه بستر مدفوع نکند. بیایید با هم در این مقاله از دام و پت به بررسی دستوراتی بپردازیم که می تواند گربه را خوش رفتار نگه دارد و همچنین تکنیک های تنبیه گربه را بررسی کنیم. پس تا آخر مقاله با ما باشید.

ممکن است یک گربه را برای رفتار مضر یا مخرب تنبیه کرد. معمولاً گربه‌ها روی پیشخوان می‌پرند، سیم‌ها را می‌جوند و وسایل خانه را که برای خراشیدن طراحی نشده‌اند، می‌خراشند. برخی از این رفتارها واکنش های طبیعی به محیط گربه هستند، در حالی که برخی دیگر صرفاً عادت های بدی هستند. اجازه دادن به گربه برای رفتار بد بدون عواقب این ایده را تقویت می کند که این رفتار قابل قبول است. خوشبختانه، می توان رفتار گربه را با پاداش دادن به رفتار خوب و تنبیه او برای رفتار بد تغییر داد. با این حال، از آنجایی که نمی خواهید به رابطه خود با گربه آسیب وارد کنید یا به آن آسیب برسانید، مهم است که راه درست تربیت یک گربه را بدانید.

آیا گربه ها می دانند چه زمانی کار اشتباهی انجام داده اند؟

گربه ها نمی دانند چه زمانی کار اشتباهی انجام داده اند، زیرا از نظر آنها رفتار بدی وجود ندارد. گربه ها حیوانات باهوشی هستند، اما نمی توانند درست یا غلط را درک کنند.

با این حال، اگر تعجب می کنید، “آیا گربه ها می دانند که شما از آنها عصبانی هستید”، پاسخ مثبت است. گربه ها از طریق پاسخ به آنها می توانند بفهمند که در مشکل هستند یا اینکه کار اشتباهی انجام داده اند.

به عنوان مثال، اگر گربه چیزی را بخورد که نباید می خورد، متوجه نمی شود که این رفتار آنها اشتباه است. با این حال، اگر گربه خود را بعد از رفتار اشتباهش تنبیه کنید، احتمال دارد متوجه شود که کار اشتباهی انجام داده است.

در حالی که گربه ها احتمال دارد اعمال اشتباه خودشان را تشخیص ندهند، آنها می دانند که شما در مورد چیزی از آنها عصبانی هستید. آنها به احساسات صاحبان خود توجه می کنند. گربه ها وقتی صاحبشان به آنها لبخند می زند رفتارهای متفاوتی از خود نشان می دهند. بنابراین، آنها به نگرش مثبت بسیار بیشتر از نگرش منفی توجه می کنند.

روش های تنبیه گربه، سرزنش

چگونه گربه را تنبیه کنیم؟ || دام و پت

گربه ها وقتی آنها را سرزنش می کنید یا بر سر آنها فریاد می زنید، نمی فهمند. سرزنش برای انسان ها منطقی است، اما برای گربه معنی ندارد زیرا آنها در لحظه زندگی می کند. وقتی گربه ها را سرزنش می کنید، نمی دانند که چرا سر آنها فریاد زدید. گربه ممکن است دوری کند یا در اطراف احساس ناراحتی کند. همچنین، سرزنش می تواند گربه را حساس کرده و نسبت به حرکت یا حضور افراد حساس کند.

بر اساس مجله پزشکی و جراحی گربه ها، برخی از گربه ها با نشان دادن رفتار پرخاشگرانه آشکار به ترس و اضطراب پاسخ منفی می دهند. این رفتارها شامل گاز گرفتن، خراشیدن یا حمله است.

در مقابل، دیگران با انجماد (بی حرکت، ساکت شدن، و چشمان گشاد شدن) یا درگیر شدن در رفتارهای جابه جایی، مانند نظافت دیوانه وار، پاسخ می دهند. اقدام انضباطی هرگز نباید شامل ترساندن گربه یا واکنش انجماد آن باشد، زیرا این فقط منجر به رفتار بدتر در آینده می شود.

اگر حیوان خانگی خارج از جعبه بستر ادرار می کند بهتر است بخوانید که چرا گربه من همه جا ادرار می کند؟

گربه ها می توانند معنی “نه” را بفهمند.

به عنوان مثال، ممکن است هر بار که گربه رفتار نامطلوب یا ناایمن نشان می دهد، اغلب و با صدای بلند از کلمه “نه” استفاده کنید. در این شرایط تشخیص و درک گربه آسان خواهد بود.

باید به گربه خود بیاموزید که این کلمه را با کارهایی که مجاز به انجام آنها نیست یا مکان هایی که نمی تواند به آنها برود مرتبط کند. به خاطر داشته باشید که صرفاً «نه» گفتن نتایج فوری به همراه نخواهد داشت. گربه ابتدا باید یاد بگیرد که “نه” به این معنی است که باید فوراً کاری را که انجام می دهد متوقف کند.

به عنوان مثال، اگر گربه شروع به ضربه زدن به مبل اتاق نشیمن کرد، باید فوراً واکنش نشان دهید. با صدای بلند و محکم بگویید: «نه!» بعد، گربه خود را به آرامی بلند کنید و این کلمه را دو یا سه بار تکرار کنید. گربه را به یک نقطه امن مانند درخت برای خراشیدن هدایت کنید.

برای اینکه به گربه خود بیاموزید که “نه” را با توقف مرتبط کند، باید این روند را هر بار که نیاز دارید گربه انجام کاری یا رفتن به جایی را متوقف کند، تکرار کنید. اگر این رفتار را نادیده بگیرید، نمی توانید مرزهای مورد نیاز برای آموزش دادن به گربه خود را تعیین کنید که چه چیزی قابل قبول است و چه چیزی قابل قبول نیست.

وقتی به گربه تان «نه» می گویید، مطمئن شوید که فریاد نمی زنید یا عصبانی یا پرخاشگر به نظر نمی رسید. اگر عصبانی به نظر می رسید، فقط گربه خود را می ترسانید. گربه های ترسیده که دچار مشکلات اضطرابی می شوند مجموعه ای کاملاً جدید از رفتارهای ناخواسته، مانند میو کردن زیاد یا اسپری کردن را نشان می دهند.

روش های تنبیه گربه، تایم اوت

گربه ها تایم اوت را درک می کنند. با استفاده مداوم از تایم اوت ها و سایر تکنیک های انضباط و تشویق، می توانید گربه خود را طوری تربیت کنید و همانطور که می خواهید رفتار کند. گربه به تایم اوت ها پاسخ می دهد اگر به طور صحیح و مداوم از آنها استفاده کنید. اگر یک تایم اوت خیلی کوتاه یا طولانی باشد، نتیجه معکوس آن چیزی است که شما در نظر داشتید.

تایم اوت چیزی نیست جز یک ابزار انضباطی که به آنها اجازه می دهد آرام شوند. اگر خیلی کوتاه باشد کار نمی کند زیرا احتمالاً گربه آرام نمی شود. اگر خیلی طولانی باشد، ممکن است گربه عصبانی شود. تا زمانی که حداقل سه بار با گربه خود تایم اوت را امتحان نکرده اید، ناامید نشوید. بعد از اینکه چندین بار آنها را به طور مداوم انجام دادید، به نظر می رسد که کار نمی کنند، گربه به خوبی به این تکنیک پاسخ نمی دهد.

روش های تنبیه گربه،  نادیده گرفتن

چگونه گربه را تنبیه کنیم؟ || دام و پت

نادیده گرفتن گربه کارساز نیست. اگر گربه راه دیگری برای رفتار نداند یا اگر در گذشته به او پاداش داده باشید، باعث ایجاد ناامیدی می شود. ناامیدی می تواند منجر به افزایش رفتار بد، از جمله افزایش پرخاشگری و کاهش تحمل شود.با این اوصاف، نادیده گرفتن برخی رفتارهای بد می تواند ابزار مفیدی باشد. شما باید آن را فقط در شرایط خاص و همراه با سایر مراحل استفاده کنید تا موثر باشد.

زمان هایی است که هرگز نباید گربه خود را نادیده بگیرید:

  • اگر ایمنی گربه به دلیل رفتارش در خطر است.
  • یا اگر گربه شما را رها می کند تا خودش تصمیم بگیرد که چگونه رفتار کند.
  • اگر گربه خش خش و غرغر می کند، خراش می کند یا گاز می گیرد. همه این ها روش هایی هستند که گربه می گوید: «من ناراحتم یا می ترسم». نادیده گرفتن این رفتار به آنها کمک نمی کند احساس امنیت کنند یا رفتار خود را تغییر دهند.

با این حال، نادیده گرفتن گربه در زمانی که رفتارهای نامطلوب از خود نشان می دهد، اشکالی ندارد. بنابراین، می توانید گربه خود را نادیده بگیرید زمانی که:

  • به اندازه کافی عشق و محبت به آن می دهید، اما باز هم در مواقع نامناسب بیشتر می خواهد.
  • یک رفتار شیطنت آمیز جدید یاد می گیرد و آن را اغلب تکرار می کند. مثلا کوبیدن خودکار روی زمین و به هم ریختن.

روش های تنبیه گربه، دستورات کلامی

گربه ها احتمال دارد زبان انسان را مانند انسان ها پردازش نکنند. هر گربه وقتی دستور می دهید واکنش متفاوتی نشان می دهد. هنگام آموزش دستورات به گربه، آنها را یکی یکی آموزش دهید. نه تنها آنها عادات خوبی هستند، بلکه می توانند بر میزان آسانی شما برای اصلاح رفتار بد در آینده تأثیر بگذارند. در اینجا سه دستور ضروری وجود دارد:

آرام باش! از روش های تنبیه گربه

می توانید گربه خود را تشویق کنید که دستان شما را پاداش دهنده ببیند. در حالی که گربه دست را می لیسد، مکرراً بگویید «آرام باش».

روی تشک بمان!

هنگامی که گربه روی تشک پا می گذارد، صدای تق تق در بیاورید و غذا را کمی دورتر از تشک بیندازید. اگر گربه تان غذای دیگری می خواهد، برای دور بعدی به تشک باز می گردد. در این مرحله دستور «روی تشک» را معرفی کنید.

هنگامی که گربه به تشک بازگشت و در آنجا ماند، دستور ” ماندن ” را وارد کنید. از تشک استفاده کنید تا گربه خود را تشویق کنید و زمانی که مشغول هستید در یک مکان بماند. در اینجا، می تواند آرام شود و زمانی که نشان دادید آن را ترک کند.

بیا!

“بیا” ساده ترین دستور برای آموزش به گربه است. همچنین برای نظم و انضباط حیاتی است، زیرا می توانید گربه خود را از هر چیزی که در حال نابود کردن است یا روی آن نشسته در زمانی که قرار نیست دور نگه دارید.

آلرژی بستر در گربه ها را جدی بگیرید و علائم و راهکارهای درمانی آن را بشناسید.

چگونه گربه را تنبیه کنیم؟ || دام و پت

در اینجا سه تکنیک وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید:

 جیغ نزنید، زیرا احتمال دارد گربه را ناراحت کند و دوباره گاز بگیرد. سپس به آرامش بدن خود را از دهان گربه دور کنید.

اگر متوجه شدید که گربه تان فقط هنگام بلند کردنش گاز می گیرد، مرتباً آن را بلند نکنید. برخی از گربه ها دوست ندارند بیش از حد آنها را در آغوش بگیرند و نوازش کنند. می توانید گربه خود را به خاطر گاز گرفتن مانند گربه مادر تنبیه کنید . هنگامی که گربه گاز می گیرد، گردن او را بگیرید و به آرامی صورتش را به زمین فشار دهید در حالی که با لحنی بلند و محکم “نه” می گویید. گربه خود را برای چند ثانیه در این وضعیت نگه دارید و سپس آن را رها کنید.

با دور شدن، به گربه خود نشان می دهید که اگر دندان هایش را در گوشت فرو کند، همدم بازی خود را از دست می دهد.

آیا گربه فرش را می خراشد؟

  • ناخن های گربه خود را با ناخن گیر کوتاه کنید.
  • به آن اسباب بازی هایی که می تواند خراش دهد، از جمله حیوانات عروسکی، موش های گربه سانی و چیزهای سرگرم کننده دیگری که می توانند با آن ها بازی کنند، بدهید.
  • گربه خود را روی تشک در زمان استراحت قرار دهید تا زمانی که آرام شود، سپس انرژی خود را به سمت چیزی مولد، مانند یک پست خراش، هدایت کنید.

هر زمان که گربه شما یا سایر اشیاء اطراف خانه را خراشید، به او کار دیگری بدهید و برای مدتی دور شوید. یاد خواهد گرفت که خاراندن چیزها توجهی را که می خواهد به آن جلب نمی کند.

همانطور که گربه رشد می کند، به عنوان بخشی از نظافت و غریزه خود نیاز به خاراندن مداوم دارد. گاهی اوقات، گربه ها نیز برای بیان قلمرو خود خراش می کنند. پایه ها و پدهای خراش دار تهیه کنید تا گربه شما و مبلمان، پرده و فرش هایتان را به حال خود رها کند.

چگونه یک گربه را برای مدفوع کردن بیرون از جعبه بستر تنبیه کنیم؟

چگونه گربه را تنبیه کنیم؟ || دام و پت

برای استفاده از جعبه بستر باید آن را به صورت گلدانی آموزش دهید. با این حال، اگر گربه به طور ناگهانی مدفوع در جعبه بستر را متوقف کند، ممکن است دلیلی برای آن وجود داشته باشد. این چیزی است که باید انجام دهید:

هنگامی که گربه بیرون از جعبه بستر مدفوع می کند، آن را بردارید و داخل جعبه قرار دهید.

با تشویق گربه خود با صدایی آرام هر زمان که از جعبه به درستی استفاده می کند، برای رفتار خوب، پاداش تعیین کنید.

برای نگهداری بهتر از حیوان خانگی خود بهتر است بدانید که چه چیزی باعث تغییر رنگ بینی گربه می شود؟

چگونه یک گربه را برای حمله تنبیه می کنید؟

گربه ها زمانی که احساس ترس، تدافعی یا قلمرویی می کنند به انسان ها و سایر حیوانات خانگی حمله می کنند. بعضی از گربه ها وقتی می خواهند بازی کنند یا همه شان در مورد چیزی مشغول می شوند حمله می کنند. برخی از گربه ها نیز زمانی که آنها را نوازش یا مکرراً آنها را لمس می کنید حمله می کنند.

درد، بسیاری از گربه ها را تحریک می کند و گربه ای که احساس خوبی ندارد احتمالاً حمله می کند. اگر گربه ترسیده یا احساس خطر می کند، اتاق را ترک کنید و اجازه دهید که تنها باشد.

اگر عصبانی یا حالت تدافعی به نظر می رسد، یک اسباب بازی به عنوان حواس پرتی ارائه دهید. در صورتی که جواب نداد، یک وقت استراحت بدهید و گربه خود را در اتاق دیگری جدا کنید تا بتواند آرام شود. هرگز به گربه خود ضربه نزنید و اگر حمله کرد به او حمله نکنید زیرا این کار فقط باعث تشویق این رفتار می شود.

از رفتار بد حیوان خانگی خود جلوگیری کنید.

چگونه گربه را تنبیه کنیم؟ || دام و پت

گربه‌ها بیشتر پذیرای پاداش‌ها و رفتارها هستند تا تنبیه. اما می توانید با انجام چند ترفند از رفتار بد جلوگیری کنید:

قوطی پر سر و صدا را تکان دهید.

اگر می بینید که گربه خود روی پیشخوان می پرد یا جایی که نباید می پرد، قوطی را با چند سکه در آن تکان دهید تا گربه خود را مبهوت کند.

از مواد بازدارنده استفاده کنید.

برخی از گربه‌ها از بوی مرکبات، فلفل قرمز و اسپری‌های موجود در بازار که برای دور نگه داشتن گربه‌ها از مناطق خاص طراحی شده‌اند، بیزارند. همچنین اسپری های مخصوصی وجود دارند که طعم بدی دارند تا حیوانات خانگی را از جویدن اشیا بازدارد.

از بطری اسپری آب استفاده کنید.

اگر گربه‌تان جایی است یا کاری را انجام می‌دهد که نباید باشد، یک اسپری آب سریع در گربه‌تان امتحان کنید.

از نوار چسب یا فویل آلومینیومی دو طرفه استفاده کنید.

این چیزهای ساده را می‌توان روی سطوحی که نمی‌خواهید گربه‌تان روی آن‌ها خراش دهد قرار دهید. گربه ها بافت ها را دوست ندارند.

چیزی بگویید.

گربه خود را با صدای بلند “اوه” یا کلمه دیگری مبهوت کنید تا به هر رفتار خشن پایان دهید. این برای گربه هایی که با مردم پرخاشگر هستند و ممکن است بازو یا پای شما را گاز بگیرند یا بگیرند موثر است. گربه خود را به آرامی در حمام یا اتاق دیگری بدون هیچ فردی به مدت 20 دقیقه در صورت بدرفتاری قرار دهید. اغلب اوقات با نگرش متفاوتی از اتاق بیرون می آید.

سخن آخر در مورد روش های تنبیه گربه

مهم است که هرگز به گربه خود آسیب فیزیکی وارد نکنید. گربه خود را کتک نزنید. این دیگر به عنوان روشی برای مهار یا حمل و نقل برای گربه های بالغ توصیه نمی شود. همچنین تصور می‌شود که چیزی که برای برخی از گربه‌هایی که کتک می‌زنند آرامش‌بخش به نظر می‌رسد، در واقع منجر به ترس می شود. پس بخوانید که چگونه گربه خانگی را شاد کنیم؟

منبع
https://www.seniorcatwellness.com/https://www.thesprucepets.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا