دامپزشکی آنلاین

چگونه مورچه ها را بدون سموم بکشیم؟

چگونه مورچه ها را بدون سموم بکشیم؟

مشکل اکثر خانم ها کشتن مورچه ها بدون سم می باشد. وقتی کاینت خود را باز کرده و می بینید که مورچه ها بر روی قندهای شما راه می روند، ممکن است وسوسه شوید که از سموم دفع آفات استفاده کنید. استفاده از آفت کش ها باعث می شود که حشرات به سرعت از میان بروند. اما با این حال، آفت کش ها برای سلامت انسان و حیوانات خانگی بسیار مضر هستند. روشهای موثر زیادی برای از بین بردن مورچه ها وجود دارد که ما این روش ها را در این مقاله از دام و پت بررسی کرده ایم.

در این روش های طبیعی نیازی به استفاده از سموم و آفت کش ها نیست. این روش ها عبارتند از:

از محلول آب و صابون استفاده کنید.

یک بطری اسپری خالی را با یک قسمت صابون رنده شده و دو قسمت آب پر کنید. سپس بطری را تکان دهید تا محلول کاملا یکدست شود. سپس محلول را بر روی ردیف مورچه ها و حتی مورچه هایی که به صورت پراکنده در اطراف می بینید، اسپری کنید. محلول به سرعت باعث خفه شدن مورچه ها می شود. مورچه های مرده را با پارچه ای مرطوب پاک کنید. بطری اسپری را برای دفعات بعدی نگه دارید.

 • قرار دادن یک ظرف آب و صابون در نزدیک لانه مورچه ها یکی دیگر از روش های از بین بردن مورچه ها است. با دنباله ای از مواد قندی مورچه ها را به سمت ظرف فریب دهید.
 • استفاده از محلول آب و صابون برای از بین بردن مورچه ها خوب است، اما کل لانه را از بین نخواهد برد. اگر مورچه ها مدام برمی گردند، ممکن است مجبور شوید به روش دیگری مشکل را برطرف کنید.
 • محلول آب و صابون یک حشره کش طبیعی است که بیشتر حشرات را از بین می برد. می توانید از این محلول برای کشتن سوسک ها هم استفاده کنید.

سرکه سفید و آب را امتحان کنید.

چگونه مورچه ها را بدون سموم بکشیم؟ | دام و پت

مورچه ها از سرکه متنفر هستند. بنابراین فقط با استفاده از آب و سرکه می توانید یک آفت کش ارزان تهیه کنید. این آفت کش طبیعی از نسبت های مساوی آب و سرکه تشکیل می شود. محلول آب و سرکه را در داخل یک بطری اسپری بریزید. محلول را مستقیماً روی مورچه ها اسپری کنید تا آنها را از بین ببرد. با استفاده از یک دستمال کاغذی مرطوب مورچه ها را پاک کرده و دور بریزید.

 • همچنین می توانید از محلول آب و سرکه برای پیشگیری از لانه سازی مورچه ها استفاده کنید. این محلول را به اطراف طاقچه ها، درها و مکان های دیگر بپاشید. این کار از ورود مورچه ها به خانه شما پیشگیری می کند.
 • علاوه بر آن سرکه یک تمیز کننده خانگی بسیار عالی است. سرکه پس از خشک شدن بویی از خود به جا نمی گذارد. علاوه بر آن سرکه مضرات وایتکس را نیز ندارد. می توانید از محلول آب و سرکه برای تمیز کردن کف، پنجره ها و سایر قسمت های منزل استفاده کنید. انجام این کار علاوه بر تمیزی خانه باعث دفع حشرات نیز می شود.

محلول آب لیمو درست کنید.

اگر تحمل بوی سرکه برای شما سخت است، برای از بین بردن مورچه ها محلول آب لیمو درست کنید. مورچه ها از اسید سیتریک موجود در آب لیمو متنفر هستند، بنابراین می توانید از این اسپری به عنوان یک سم طبیعی در محیط خانه استفاده کنید. برای تهیه این محلول یک قسمت آب لیمو را با سه قسمت آب ترکیب کنید.  سپس محلول را داخل بطری ریخته و آن را بر روی مورچه ها اسپری کنید.

داخل خانه خاک دیاتومه بپاشید.

چگونه مورچه ها را بدون سموم بکشیم؟ | دام و پت

خاک دیاتومه به شکل یک پودر سفید است. این خاک از بقایای فسیلی موجودات تک سلولی که به صورت پودر در آمده اند، به وجود می آید. خاک دیاتومه یک حشره کش بسیار قوی است که کمترین ضرری به انسان یا حیوانات خانگی نمی رساند. هنگامی که حشرات از روی خاک دیاتومه عبور می کنند، خرده های فسیل باعث خراشیده شدن اسکلت بیرونی و در نتیجه خشک شدن بدن حشرات می شود. برای از بین بردن مورچه ها، پودر را در امتداد دیوارها، طاقچه ها و اطراف محیط خانه خود بپاشید.

 • هنگام استفاده از خاک دیاتومه توصیه می شود که صورت خود را با ماسک یا پارچه بپوشانید. اگر چه خاک دیاتومه برای انسان مضر نیست اما ذرات ریز این خاک ممکن است به بافت ریه آسیب برساند.
 • خاک دیاتومه در صورت خیس شدن یا استفاده در آب و هوای مرطوب، تاثیر خود را از دست می دهد. اما پس از خشک شدن، می تواند دوباره اثربخشی خود را به دست بیاورد.

از اسید بوریک استفاده کنید.

اسید بوریک یک جایگزین مناسب برای انواع سموم حشره کش است. اسید بوریک حشرات را مسموم می کند. ترکیب طبیعی اسید بوریک درست مانند خاک دیاتومه اسکلت بیرونی مورچه ها را خشک کرده و از بین می برد.

 • اسید بوریک برای حشرات مفید مانند پروانه ها نیز سمی است.
 • اسید بوریک آفت کش سمی نیست، اما نباید توسط انسان و حیوانات خانگی مصرف شود. بنابراین آن را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید. در مکان هایی که مواد غذایی وجود دارند مانند کابینت های آشپزخانه از اسید بوریک استفاده نکنید. اگرچه اسید بوریک به حیوانات خانگی شما آسیب نمی رساند، اما ممکن است برای حیوانات کوچکتر مانند پرندگان، خزندگان و ماهی ها سمی باشد.

  تله های قند و اسید بوریک درست کنید.

چگونه مورچه ها را بدون سموم بکشیم؟ | دام و پت

استفاده از این روش کل لانه مورچه ها را از بین نخواهد برد، اما به طور قابل توجهی جمعیت مورچه ها را در اطراف خانه شما کاهش می دهد. شما برای درست کردن تله به چند تکه کارتن مقوایی، یک قاشق شربت ذرت یا هر نوع ماده قندی چسبناک و پودر اسید بوریک نیاز دارید. روش ساخت تله ها به صورت زیر است:

 • 2 قاشق غذاخوری شربت ذرت و 2 قاشق غذاخوری اسید بوریک را در یک کاسه کوچک مخلوط کنید.
 • ترکیب حاصل را با قاشق هم بزنید تا به یک خمیر چسبناک تبدیل شود. اگر خمیر سفت شد می توانید به آن اسید بوریک اضافه کنید.
 • خمیر را با قاشق بر روی تکه های مقوا پخش کنید. هر تکه مقوا یک دام است. می توانید از این تکه های مقوا به عنوان طعمه در کنار لانه مورچه ها استفاده کنید.
 • از آنجایی که تله ها حاوی اسید بوریک هستند، آنها را در کابینت آشپزخانه یا در کنار مواد غذایی قرار ندهید. بوی شیرین این خمیر ممکن است توجه سگ ها را به خود جلب کند. بنابراین تله ها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.
 • صبر کنید تا تله مورچه ها را به خود جلب کند. طولی نمی کشد که تله پر از مورچه هایی می شود که در جستجوی غذای شیرین بر روی مقوا پرسه می زنند. مورچه ها شربت آغشته به اسید بوریک را می خورند. مورچه ها خوردن اسید بوریک فوری نمی میرند، اما سم خیلی زود در معده آنها عمل می کند. در این فاصله، مورچه ها به لانه خود برمی گردند تا مقداری غذا برای مورچه های دیگر ببرند. در نتیجه مورچه های داخل لانه هم به نوبه خود مسموم می شوند. بنابراین وقتی می بینید مورچه ها در تله ها وارد شده و بعد از آن خارج می شوند، بگذارید آزادانه حرکت کنند. اگر آنها را بکشید، آنها فرصتی برای بازگرداندن سم به لانه ندارند .

  آب جوش را امتحان کنید.

چگونه مورچه ها را بدون سموم بکشیم؟ | دام و پت

اگر مورچه ها با وجود استفاده از اسپری و تله همچنان در نقاط مختلف خانه دیده می شوند باید رد مورچه ها را دنبال کنید تا بتوانید لانه آنها را پیدا کنید. مورچه های سیاه کوچک یکی از مهمترین حشرات داخل خانه هستند. آنها معمولا در خطوط طولانی و آهسته راه می روند. برای از بین بردن لانه مورچه ها یک کتری بزرگ را پر از آب کنید. آن را روی حرارت زیاد بگذارید تا جوش بیاید. به محض جوش آمدن آب، آن را بر روی لانه  مورچه ها بریزید. آب جوش در اثر تماس صدها مورچه را از بین می برد و همچنین باعث ریزش لانه می شود. اگر لانه خیلی بزرگ باشد، باید بیش از یک کتری آب روی آن بریزید.

 • اگر لانه ای که با آن سروکار دارید در فضای بسته باشد، ممکن است آب جوش به خانه شما آسیب برساند. به جای استفاده از آب جوش، می توانید از محلول آب و صابون استفاده کنید.
 • اگر لانه مورچه ها در داخل حیاط یا فضای باز قرار دارد یک جفت دستکش بلند پلاستیکی بپوشید. با استفاده از یک بیلچه کوچک لانه را خراب کرده و خاک آن درون یک سطل بریزید. سپس مورچه ها را با آب و صابون یا آب جوش غرق کنید.
 • اگر با مورچه های آتشین یا قرمز سر و کار دارید، حتماً با شلوار بلند، جوراب، لباس آستین بلند و دستکش به لانه نزدیک شوید. زیرا مورچه های قرمز مطمئناً با خراب کردن لانه تحریک خواهند شد. مورچه های قرمز ممکن است از لانه بیرون آمده و برای نیش زدن به سرعت از لباس های شما بالا روند.

از روغن های اساسی استفاده کنید.

چگونه مورچه ها را بدون سموم بکشیم؟ | دام و پت

استفاده از روغن های اساسی می تواند در دور نگه داشتن موچه ها به شما کمک کند. بوی این روغن ها برای انسان ها بسیار خوشایند است. اما مورچه ها از بوی انواع روغنهای اساسی متنفر هستند. 10 قطره روغن اساسی را به 1 فنجان آب اضافه کنید. سپس محلول را بر روی مورچه ها اسپری کنید. روغن هایی که می توانید از آنها استفاده کنید عبارتند از:

 • روغن لیمو
 • روغن سرو
 • روغن نعناع
 • روغن اکالیپتوس
 • روغن اسطوخودوس

دارچین را امتحان کنید.

مورچه ها از دارچین بیزار هستند. بنابراین می توانید با استفاده از دارچین خطوطی را در محل رفت و آمد مورچه ها ایجاد کنید. هر چند روز یک بار خطوط را تازه کنید، زیرا مورچه ها می توانند با شکستن خطوط از آن عبور کنند. علاوه بر دارچین می توانید از فلفل هندی و پوست پرتقال زیر نیز برای دفع مورچه ها استفاده کنید.

منبع:

https://www.wikihow.com/Kill-Ants-without-Pesticides

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا