خزندگان

چگونه مارها ارتباط برقرار می کنند؟

چگونه مارها ارتباط برقرار می کنند؟

مارها معمولاً زندگی تنهایی را ترجیح می دهند، اما هنوز هم به شیوه منحصر به فرد خود با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. ارتباط بین مار های نر و ماده باید برای ادامه حیات گونه ها باید برقرار باشد. مار ها قلمروها را با هم تقسیم کرده و با زبان بدن خود از تهدیدها پیشگیری کنند. بنابراین، مارها به دلیل ضرورت با مارهای دیگر ارتباط برقرار می کنند.

مار ها اطلاعات کلیدی دیگری مانند سن، جنسیت مار و اینکه آیا او برای جفت گیری آماده است به مارهای دیگر می دهند. مارها همچنین می توانند با استفاده از لمس بدن، مبارزه فیزیکی و نمایش بصری ارتباط برقرار کنند. برای مثال، تکان خوردن دم برای ترساندن شکارچیان احتمالی است.

در اینجا ما بررسی خواهیم کرد که چرا مارها باید با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و این ارتباط چگونه در طبیعت اتفاق می افتد.

صرف نظر از اینکه گونه ای از حیوانات اجتماعی یا منفرد هستند، همه آنها نیاز دارند که هر از گاهی با دیگران ارتباط برقرار کنند. مارها از سیگنال های بصری یا صوتی برای ارتباط با مارهای دیگر استفاده نمی کنند. در عوض، آنها از فرمون های قوی استفاده می کنند. البته مارها هنگام دفاع از خود از روش های مختلفی برای انتقال پیام مانند خش خش و مشک زدن استفاده می کنند.

آیا مارها می توانند بوی دیگر مارها را بشنوند؟

تقریباً همه مارها می توانند با بیرون آوردن هوا از لگن (انتهای نای) صدای خش خش ایجاد کنند.  با این حال، تحقیقات نشان می دهد که مارها نمی توانند صدای خش خش یکدیگر را بشنوند.

مارها گوش های داخلی دارند و می توانند صداهای خاصی را بشنوند، اما آنها در بلند کردن ارتعاشات زمینی تخصص دارند. شنیدن صدا های خاص به مار ها این امکان را می دهد که زمان نزدیک شدن شکارچیان بالقوه را تشخیص دهند. در حالی که آنها می توانند برخی از صداهای موجود در هوا را بشنوند، اما آنها را به وضوح تشخیص نمی دهند.

مارها طوری سازگار شده اند که فقط صداهای کم را می شنوند. اکثر مارها صداهایی را در محدوده 80 تا 600 هرتز به وضوح می شنوند، اگرچه برخی از گونه ها می توانند صداهایی تا 1000 هرتز را بشنوند. فرکانس صدای خس خس مار معمولی بسیار بالاتر از 2500 هرتز است که خارج از محدوده شنوایی مار است.

مار کبرا ممکن است استثنا باشد، که صدای خش خش آن بسیار کم است و با محدوده شنوایی مارها همپوشانی دارد و بیشتر شبیه غرغر به نظر می رسد. مشاهده شده است که کبراهای نر هنگام نبرد با یکدیگر غرغر می کنند و این نشان می دهد که ممکن است بتوانند صدای یکدیگر را بشنوند.

نقش فرمون در برقراری ارتباط باهم چیست؟

چگونه مارها ارتباط برقرار می کنند؟ | دام و پت

فرمون ها مواد شیمیایی هستند که از طریق پوست ترشح می شوند. بر اساس تحقیقات منتشر شده مارها آنها را روی زمین می گذارند، اگرچه برخی از آنها نیز هوابرد هستند. فرمون ها مخصوص گونه ها هستند. به عنوان مثال، یک مار زنگی به فرمون های باقی مانده از یک مار از گونه متفاوت پاسخ نمی دهد. ترکیب شیمیایی فرمون ها با افزایش سن مار تغییر می کند و از نظر جنسی بالغ می شود. هنگامی که مار فرمون مار دیگری را تشخیص می دهد، فوراً می فهمد که مار دیگر نر است یا ماده و آیا برای جفت گیری آماده است یا خیر.

اگر یک مار نر از یک مسیر فرمونی که توسط یک مار ماده باقی مانده است سوار شود، این مسیر را دنبال می کند تا او را پیدا کند.

مارها چگونه فرمون ها را تشخیص می دهند؟

مارها فرمون ها را با استفاده از اندام تخصصی به نام اندام وومرونازال، که به نام اندام یاکوبسون نیز شناخته می شود، تشخیص می دهند. مارهای نر بدون سیستم استفراغ بینی نمی توانند فرمون ها را تشخیص داده یا به آنها پاسخ دهند. در داخل سر مار، جایی بین چشم ها و سوراخ های بینی قرار دارد. اما مارها با استفاده از بینی خود فرمون ها را تشخیص نمی دهند. در عوض، آنها از زبان چنگال خود استفاده می کنند.

مارها زبان خود را بیرون می آورند و آنها را در هوا تکان می دهند تا ذرات بو، از جمله هرگونه فرمون رسوب شده توسط مارهای دیگر را جذب کنند. این ذرات با مایعات موجود در دهان مخلوط شده و سپس از مجاری مخصوص به اندام وومرونازال منتقل می شوند. سپس اندام مار این بوها را تفسیر کرده و سیگنال هایی را به مغز می فرستد.

هنگامی که یک مار نر دنباله فرمون یک ماده را دنبال می کند، باید تمایل خود را برای جفت گیری با او اعلام کند. دانشمندان نحوه عملکرد این روش ارتباطی را کشف نکرده اند، اما بین گونه های مار متفاوت است.

برخی از مارهای نر بدن خود را در برابر ماده می زنند. مار های نر ممکن است چانه خود را در پشت سر مار ماده لمس کند یا در بالای بدن او بخزد. در بعضی گونه ها، مانند مارهای موش اروپایی و آسیایی، مار نر حتی ممکن است گردن ماده را به آرامی گاز بگیرد.

نبرد مار نر

چگونه مارها ارتباط برقرار می کنند؟ | دام و پت

شرایط زیادی وجود ندارد که یک مار نر نیاز به ارتباط مستقیم با یک نر دیگر داشته باشد. با این حال، اگر دو مار نر بخواهند با یک ماده مشابه جفت گیری کنند، ممکن است با هم ارتباط برقرار کنند.

برای رقابت برای یک ماده، دو مار نر با هم مبارزه می کنند. آنها نیمه جلویی خود را از روی زمین بلند کرده و مبارزه می کنند، بدن خود را دور یکدیگر می پیچند و سعی می کنند دیگری را پایین بیاورند. در نهایت، مار ضعیف تر رانده می شود و نر قوی تر با زن ماده جفت می شود.

گاهی اوقات، مارهای نر حتی زمانی که ماده ای در اطراف وجود ندارد، می جنگند. این نوع دعوا معمولاً حول حقوق سرزمین می چرخد. نر ناموفق مجبور به ترک می شود و مار پیروز حق شکار طعمه را در منطقه به دست می آورد و با هر ماده ای که در قلمرو سرگردان می شود جفت گیری می کند.

برخی از مار های نر حتی ممکن است فرمون مار ماده را آزاد کنند. آزاد شدن فرمون مار ماده باعث می شود نرهای دیگر سعی کنند با آنها جفت گیری کنند.

 چگونه مارها با دیگران ارتباط برقرار می کنند؟

مارها مکانیسم های دفاعی مختلفی برای دفع تهدیدها ایجاد کرده اند. اینها شامل موارد زیر است:

  • بلند شدن، پهن کردن دنده ها یا صاف کردن سر و گردن آنها برای بزرگتر نشان دادن خود.
  • تکان خوردن دم آنها: این رفتار محدود به مارهای زنگی نیست. زیرا بسیاری از مارهای دیگر نیز در صورت تهدید دم خود را تکان می دهند
  • بستن دهان و گاز گرفتن به عنوان آخرین راه حل

شکارچیان اغلب از این نمایش های دفاعی بسیار می ترسند و مار را تنها می گذارند.

ارتباط بین مار ها و انسان

چگونه مارها ارتباط برقرار می کنند؟ | دام و پت

مارهای وحشی با انسان ها به عنوان شکارچی رفتار می کنند. اگر مار نتواند هنگام ترس از تشخیص، اجتناب یا فرار کند، از تکنیک های دفاعی برای ترساندن انسان استفاده خواهد کرد. مار از طریق خش خش، گاز گرفتن و زبان تهاجمی بدن، دشمنی خود را با انسان نشان خواهد داد.

مارها به منظور پرورش، کنترل قلمرو و ترساندن شکارچیان خطرناک با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. مارها مهارت های ارتباطی محدودی دارند، اما روش هایی که آنها استفاده می کنند بسیار موثر است.

مارها موجوداتی منزوی هستند که فقط تعداد محدودی از فعل و انفعالات درون گونه ای را انجام می دهند. مارها از نظر فیزیکی برای ارتباطات گسترده مجهز نیستند. زیرا می توانند صداهای معدودی را در صورت وجود در هوا بشنوند.

مارها برای تجزیه و تحلیل نشانه های شیمیایی اطراف خود از طریق حس چشایی، بویایی و مهم تر از همه، سیستم استفراغ بینی بسیار پیشرفته مناسب هستند. اندام یاکوبسون جزء اصلی سیستم استفراغ بینی است. اندام ژاکوبسون که در سقف دهان قرار دارد دارای دو دهانه برای ورود مواد شیمیایی است. وقتی مار زبان خود را تکان می دهد، مواد شیمیایی را از محیط جمع آوری کرده و آنها را به اندام ژاکوبسون وارد می کند. دو دهانه اندام به مارها اجازه می دهد دنیای خود را به صورت استریو استشمام و مشخص می کند که بویی از سمت چپ یا راست می آید. مارها از سیستم استفراغ بینی خود برای ردیابی طعمه، بوی نزدیک شکارچیان و ارتباط با مارهای دیگر با جمع آوری نشانه های شیمیایی استفاده می کنند.

ارتباط بین مار ها از طریق فرمون ها

چگونه مارها ارتباط برقرار می کنند؟ | دام و پت

مارها در پی خود اثری از نشانه های شیمیایی به جا می گذارند و از جمله مهم ترین این مواد شیمیایی، فرمون ها هستند. بیشتر فرمون های مار لیپیدهایی هستند که مستقیماً روی یک بستر باقی می مانند. حداقل یک فرمون در هوا منتقل می شود و می توان آن را در هوا تشخیص داد. مارهای نوجوان (Thamnophissirtalisparietalis) معروف است که مسیرهای فرمونی را که بزرگسالان در جستجوی گودال های زمستانی مشترک ترک کرده اند دنبال می کند. علاوه بر این، مارها دارای رفتارهای جفت گیری پیچیده ای هستند. بسیاری از مار های نر ممکن است یک ماده بزرگتر را احاطه کنند. در حالی که این مارها هر کدام برای تأیید ماده رقابت می کنند، برخی از نرها در حیله گری مشغول می شوند. برخی از مارها هورمون های زنانه را سوت می زنند تا رقبای خود را گیج کنند.

برخی از گونه های مار با یکدیگر متضاد هستند. برای انتقال تسلط خود، یک نر ممکن است با نر دیگری درگیر شود. این رفتار و نگرش در فصل باروری، به ویژه هنگامی که یک زن در نزدیکی است، بیشتر مشخص می شود. مارها معمولاً سعی می کنند موقعیت فیزیکی بالاتری نسبت به حریف خود کسب کنند. گاهی اوقات سعی می کنند سر حریف خود را به زمین فشار دهند. گاهی اوقات، نبرد می تواند بالا بگیرد و مارها ممکن است یکدیگر را گاز بگیرند. هرچند که تقلا معمولاً منجر به صدمه جدی یا مرگ نمی شود.

ارتباط بین مار ها از طریق لمس

مارهای نر ممکن است هنگام تشخیص پذیرش یک ماده، تکان بخورند یا حرکات مشابهی انجام دهند. این حرکات به احتمال زیاد تلاشی برای جلب رضایت مار ماده است. در برخی موارد، مارهای ماده هنگام پذیرش دم خود را بالا می برند یا تکان می دهند.

غرغر کردن

در حالی که بسیاری از مارها صدای خش خش می کنند یا دم خود را با شکارچیان تکان می دهند، معمولاً در برابر صداهای موجود در هوا ناشنوا هستند. مارهای کبری (Ophiophagushannah) ممکن است این فرضیه را به چالش بکشد. مارهای کبرا برای تخم های خود لانه های ابتدایی می سازند. از لانه ها در برابر شکارچیان دفاع می کنند. به طور منحصر به فرد در میان مارها، از هر دو جنس برای محافظت از تخم ها استفاده می کنند. ترکیبی از غرغر و تعاملات پیچیده اجتماعی باعث شده است که برخی از دانشمندان احتمال ارتباط این مارها با غرغرها را بررسی کنند.

منابع:

https://www.snakesforpets.com/how-do-snakes-communicate

https://animals.mom.com/communication-between-snakes-5024.html

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا