حیوانات خانگی کوچک

چگونه لگن خرگوش را تمیز کنیم؟

قبل از پرداختن به نظافت لگن خرگوش باید بدانیم که خرگوش‌ها نظافت‌کنندگان سخت‌گیر هستند، آنها دائما خود را تمیز می کنند. اگر دو خرگوش پیوندی در خانواده خود داشته باشید، تمیزتر خواهند بود، زیرا خرگوش ها با نظافت محبت خود را به یکدیگر نشان می دهند. اما در مواردی برای نظافت به کمک نیاز دارند. پایین آنها منطقه ای است که به احتمال زیاد نیاز به مداخله انسانی دارد. مدفوع می تواند به بادامک خرگوش بچسبد که برای سلامتی آنها خطرناک است. اگر مقداری مدفوع خشک شده در کف خرگوش شما به جا مانده است، شستشوی خشک انجام دهید، این شامل مالیدن نشاسته ذرت به خز و پاک کردن مدفوع باقی مانده است. تمیز نگه داشتن پوست خرگوش بخش مهمی از مراقبت از آن است، خرگوشی با ته آشفته در معرض خطر مگس پرانی است که یک بیماری بسیار ناخوشایند است. عقب غیربهداشتی نیز نشانه رژیم غذایی نامناسب یا سبک زندگی نامناسب است که این مسائل باید مدیریت شود تا از شدت گرفتن آنها جلوگیری شود.

چگونه لگن خرگوش را تمیز نگه داریم؟

اگر ته خرگوش شما کثیف است، رژیم غذایی یا سبک زندگی او مشکلی ندارد. قبل از نگرانی در مورد علت، خرگوش خود را تمیز کرده . اگر به این فکر می کنید که چگونه می توانید مدفوع را از بدن خرگوش خارج کنید، دو گزینه دارید. می توانید از روش تمیز کردن خشک یا تمیز کردن مرطوب استفاده کنید.

چگونه خرگوش را در آغوش بگیریم تا لگن آن را تمیز کنیم؟

یک عنصر مهم در تمیز کردن کف خرگوش نحوه نگه داشتن آنها است. بسیاری از خرگوش ها در برابر شستشوی باسن مقاومت می کنند، به خصوص اگر شامل حمام شود. برای نگه داشتن خرگوش خود هنگام تمیز کردن آنها، مراحل زیر را انجام دهید:

 • خرگوش خود را بردارید و آنها را به دست زدن عادت دهید. آنها را نوازش کنید تا زمانی که آرام شوند.
 • پشت خرگوش را روی سینه خود قرار دهید. محکم باشید تا نتوانند از جای خود تکان بخورند. با این حال، آنقدر محکم نگیرید که به خودشان صدمه بزنند.
 • یک دست خود را زیر پاهای جلویی خرگوش، روی سینه قرار دهید.
 • پایین آنها را با دیگری حمایت کنید.

هنگامی که خرگوش را در موقعیت مناسب خود قرار دادید، می توانید فرآیند تمیز کردن را شروع کنید. این فرایند را تا می توانید کوتاه کنید، زیرا خرگوش از آن لذت نمی برد. فقط مطمئن شوید که دقیق هستید.

نحوه تمیز کردن مدفوع از لگن خرگوش

چگونه لگن خرگوش را تمیز کنیم؟ || دام و پت

اگر کف خرگوش شما فقط کمی کثیف است، می توانید با یک شستشوی خشک از آن خلاص شوید. اما اگر کف خرگوش شما با مدفوع مرطوب پوشیده شده باشد، این کار جواب نمی دهد. فقط در صورت مشاهده تعداد زیادی لکه، شستشوی خشک را امتحان کنید. برای خشکشویی کف خرگوش مراحل زیر را طی کنید:

 • مقدار قابل توجهی آرد نشاسته ذرت بدون عطر را روی بوته آنها بمالید. از محصولی که حاوی تالک است استفاده نکنید.
 • پودر را به تمام کف خرگوش خود بمالید و بگذارید در خز فرو برود. این کار باعث شل شدن مدفوع خشک می شود.
 • یک شانه با دندانه پهن، در حالت ایده آل بدون دندانه های فلزی، بردارید و مدفوع را با مسواک خارج کنید.
 • کف خرگوش خود را با یک حوله نرم بکشید.

اگر این ترفند انجام شد، نیازی به اقدام دیگری نیست. اما اگر لکه ها سرسخت هستند، باید شستشوی مرطوب انجام دهید.

 چگونه مدفوع مرطوب را از لگن خرگوش پاک کنیم؟

اکثر خرگوش ها در برابر حمام کردن مقاومت می کنند. متأسفانه در صورت داشتن لکه کثیفی که با پودر پاک نمی شود لازم است. برای شستن پشت خرگوش اقدامات زیر را انجام دهید، این اقدامات عبارتند از:

 • یک لگن یا کاسه را با 3 اینچ آب گرم پر کنید. گرم کلمه عامل است. هرگز از آب داغ استفاده نکنید، زیرا به پوست خرگوش شما آسیب می رساند.
 • یک قاشق غذاخوری شامپو خرگوش را در آب مخلوط کنید. هرگز از شامپوی انسان یا شامپوی طراحی شده برای حیوانات دیگر استفاده نکنید.
 • خرگوش خود را در آب پایین بیاورید. خز کثیف را ماساژ دهید و مطمئن شوید که کاملا تمیز می شود.
 • آب احتمالاً کثیف می شود. آن را دور بریزید و مراحل بالا را تکرار کنید. این کار را تا زمانی که خرگوش شما تمیز شود ادامه دهید.
 • خرگوش خود را با حوله خشک کنید. در صورت لزوم از سشوار با حرارت بسیار کم استفاده کنید.

چرا یک خرگوش لگن خود را کثیف می کند؟

خرگوش ها در نظافتشان آنقدر دقیق هستند که حتی مدفوعشان را هم می خورند.خرگوش ها معمولاً دو نوع مدفوع تولید می کنند که عبارتند از:

 • گلوله های معمولی فضولاتی هستند که در قفس خرگوش پیدا می شوند، اینها باید به اندازه یک سکه و بدون بو باشند که اگر فشرده شوند خرد می شوند.
 • سکوتروف ها یا گلوله های سکال نرم تر و باریک تر هستند. خرگوش ها اینها را از خز خود می خورند ، زیرا پر از مواد مغذی هستند. سکوتروف ها به عنوان مدفوع شب شناخته می شوند، زیرا خرگوش ها ترجیح می دهند آنها را در خلوت و تاریکی بخورند.

اگر ته کثیفی روی خرگوش خود مشاهده کردید، باید وارد شوید.خرگوش تنها قادر به تمیز کردن سکوتروف ها از حشرات خود نیستند، دلایل این امر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • چاقی
 • تحرک محدود
 • رژیم غذایی ضعیف

وقتی توضیحی برای ناتوانی خرگوش در تمیز کردن خود پیدا کردید، اقدام کنید. چرا که ته کثیف برای خرگوش ها خطرناک است.

چگونه می توان رژیم غذایی خرگوش را بهبود بخشید؟

چرا یک خرگوش لگن خود را کثیف می کند؟

ارائه یک رژیم غذایی سالم و متعادل به خرگوش خود ضروری است، سه جزء اصلی در رژیم غذایی خرگوش وجود دارد که عبارتند از:

 • هر روز یک مشت کوچک از گلوله های با کیفیت بالا را تغذیه کنند.
 • یونجه یا کاه. این باید 90 درصد از رژیم غذایی حیوان خانگی شما را تامین کند.
 • سبزیجات تازه و سبزیجات برگ دار. از این ها کم استفاده کنید، زیرا سبزیجات بیش از حد معده خرگوش ها را ناراحت می کند.

گلوله ها برای تثبیت وزن و سطح انرژی خرگوش استفاده می شود. گلوله ها باید حداقل 18 درصد فیبر داشته باشند و تا حد امکان تازه باشند.خرگوش های جوان زیر هفت ماه به گلوله نامحدود نیاز دارند، هنگامی که خرگوش به بلوغ رسید، وعده غذایی روزانه را کاهش دهید. یک فنجان تخم مرغ در هر 6 پوند وزن ایده آل است. یک خرگوش بالغ سالم باید بیشتر کالری خود را از یونجه بدست آورد. از تیموتی با کیفیت بالا، یونجه علف یا جو دوسر یا ترکیبی از این سه استفاده کنید. یک توده یونجه به اندازه خرگوش کافی است. این را روزانه تعویض کنید.

سبزیجات به خصوص سبزیجات ریشه دار نشاسته ای مانند هویج  باید به عنوان خوراکی نگهداری شوند. در صورت امکان از سبزی های برگدار استفاده کنید( دو قاشق غذاخوری سبزیجات در هر 6 پوند). وزن بدن بیش از حد کافی است.اگر به این دستورالعمل های تغذیه پایبند باشید، خرگوش از هضم سالم لذت خواهد برد،که این در مدفوع آنها منعکس خواهد شد. خرگوشی که سکوتروف های بیشتری نسبت به آنچه می خورد تولید می کند، کربوهیدرات های زیادی مصرف می کند.  کهپایین کثیف نتیجه این خواهد بود.

چگونه بفهمیم که خرگوش با درد دست و پنجه نرم می کند؟

وقتی خرگوش درد می کشد، آن را به طرز عجیبی پنهان می کنند. به عنوان حیوانات طعمه، خرگوش ها نمی خواهند شکارچیان آنها را برای شکار آسان در نظر بگیرند.

آرتریت در خرگوش ها شایع است. این ممکن است نتیجه اجتناب ناپذیر پیری باشد. خرگوش ها همچنین از طریق عفونت باکتریایی به آرتریت سپتیک مبتلا می شوند. اگر خرگوش آرتروز باشد، انعطاف لازم برای تمیز کردن پشت خود را از دست خواهد داد. آنها در اطراف قفس خود می چرخند و سعی می کنند سکوتروف ها را از بین ببرند. سپس خرگوش آنها را از روی زمین می خورد. مکمل های بدون نسخه و غذاهای تخصصی برای خرگوش های مبتلا به آرتروز در دسترس هستند. اینها درد را کاهش و تحرک را افزایش می دهند. آسیب فیزیکی نیز تحرک خرگوش را محدود می کند، آسیب های پای عقبی به طور قابل توجهی چابکی خرگوش را کاهش می دهد. در چنین مواردی، سکوتروف ها را به صورت دستی از کف خرگوش خود جدا کنید. تا زمانی که خرگوش ها قادر به تمیز کردن کف خود نباشند، شما باید کمک کنید.حداقل تا زمانی که خرگوش شما انعطاف پذیری خود را به دست آورد، تمیز کردن روزانه مورد نیاز است.

چگونه می توانیم به خرگوش در کاهش وزن کمک کنیم؟

چگونه لگن خرگوش را تمیز کنیم؟ || دام و پت

خرگوش هایی که بیش از حد تغذیه می شوند و کم ورزش می کنند دچار اضافه وزن می شوند. یک خرگوش چاق نمی تواند به ته خود برسد تا آن را تمیز کند. برای تشویق به کاهش وزن در خرگوش ها از طریق رژیم غذایی، روی تغذیه آنها با یونجه تمرکز کنید. تعداد گلوله هایی که خرگوش می خورد را کاهش دهید، سبزیجات تازه را به حداقل برسانید و از میوه های شیرین پرهیز کنید. همچنین باید خرگوش را تشویق کنید تا بیشتر ورزش کند، زیرا بیشتر خرگوش ها عاشق دویدن و بازی هستند. هر چند وقتی چاق می شوند انگیزه کاهش می یابد. ورزش برای یک خرگوش چاق بسیار سخت است. هنگامی که خرگوش شروع به کاهش وزن کند، علاقه بیشتری به ورزش خواهد داشت. این نیز انعطاف پذیری آنها را بازیابی می کند و می توانند دوباره خود را تمیز کنند.

تمیز نکردن خرگوش چه پیامدهایی به همراه دارد؟

اگر خز اطراف کف خرگوش شما مات شده است، معمولاً به دلیل هضم نشدن سکوتروف است. این می تواند برای سلامتی خرگوش خطرناک باشد. سکوتروف های نخورده به خز اطراف ته خرگوش شما می چسبند که این منجر به ترک خوردگی پوست و عفونت بالقوه می شود. اگر کف خرگوش شما با سکوتروف پوشانده شده است، آن را با استفاده از تکنیک هایی که در بالا ذکر کردیم بشویید. اگر ناحیه عفونی شد، باید از کرم ضد باکتری استفاده کنید. کف کثیف می تواند منجر به یک وضعیت کشنده به نام flystrike شود.

Flystrike  چیست؟

Flystrike  بلای جان یک خرگوش است. این وضعیت زمانی ایجاد می‌شود که سکوتروف‌های خیس به بوم خرگوش می‌چسبند. اینها بطری‌های آبی و بطری‌های سبز را جذب می‌کنند که خود را روی مدفوع حیوانات نگه می‌دارند. در حین غذا خوردن، این مگس ها در پوست خرگوش شما تخم می گذارند. این تخم‌ها به نوبه خود حشره‌ها را بیرون می‌آورند. این حشرات پوست مرده اطراف ته خرگوش شما را می خورند. در نهایت سلول های مرده پوست آنها تمام می شود. انگل ها سپس شروع به خوردن پوست سالم می کنند. Flystrike شامل حشره هایی است که خرگوش شما را تا سر حد مرگ می خورند. این اتفاق وحشتناکی است که برای خرگوش می تواند رخ دهد. در نتیجه، بسیار مهم است که کف آنها بدون خاک باقی بماند. به طور منظم چک کنید و در صورت لزوم به تمیز کردن کمک کنید.

Flystrike چگونه درمان می شود؟

Flystrike  فقط توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی قابل درمان است. اگر در کلبه خرگوش خود مگس یا انگل دیدید، به دامپزشک مراجعه کنید. حتی برای تمیز کردن ابتدا توقف نکنید، زمان مهم است. دامپزشک یک داروی بیهوشی تجویز می کند و با استفاده از موچین حشره ها را خارج می کند. این کار را نباید در خانه انجام داد. ماگوت ها سرسخت هستند، بنابراین نیاز است که توسط دامپزشک انجام شود. هنگامی که هجوم انگل از بین رفت، خز پایین خرگوش شما تراشیده می شود. سپس دامپزشک آنتی بیوتیک ها و مسکن ها را برای کمک به بهبودی تجویز می کند.

چگونه می توان از Flystrike جلوگیری کرد؟

چگونه لگن خرگوش را تمیز کنیم؟ || دام و پت

تنها راه برای جلوگیری از ضربه مگس، تمیز نگه داشتن بدن و کلبه خرگوش خود است. اگر مگس ها مدفوعی برای خوردن نداشته باشند، جای دیگری را جستجو می کنند. تغذیه خرگوش با یک رژیم غذایی با کیفیت بالا اولین قدم است. این کار دستگاه گوارش سالم را تضمین می کند. اگر خرگوش شما نمی تواند خود را تمیز کند، آنها را تمیز کنید. خرگوش را دو بار در روز چک کنید و از تمیز بودن آنها اطمینان حاصل کنید. کف آنها باید اول صبح بدون لک باشد، زیرا خرگوش ها دوست دارند در شب سکوتروف بخورند.

به طور منظم گلوله های مدفوع را نیز از کلبه خرگوش خود بردارید. خرگوش ها گاهی این ها را می خورند، اما آنها فاقد تغذیه سکوتروف ها هستند.در نهایت، در اطراف خانه خرگوش خود صفحاتی را اعمال کنید تا مگس ها را از آن دور نگه دارید. این امر به ویژه در تابستان بسیار مهم است. در حالی که خرگوش ها حیوانات تمیزی هستند، هر از چند گاهی برای تمیز کردن کف به کمک نیاز دارند. در حال حاضر، متوجه خواهید شد که این چقدر ضروری است.اگر خرگوش خوب غذا می خورد و به طور منظم ورزش می کند، باید از مشکلات مربوط به هضم خود جلوگیری کند. هرچند این دلیلی برای راضی بودن نیست. شما هنوز هم باید مرتباً حشرات خرگوش خود را بررسی کنید.

منبع
https://www.rabbitcaretips.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا