حیوانات خانگی کوچک

چگونه خرگوش را سرگرم کنیم؟

سرگرم کردن خرگوش ها یکی از نکات اصلی در هنگام نگهداری از آنها به عنوان خانگی است. راه های سرگرم کردن آنها را در این دام و پت بخوانید. زمانی که یک خرگوش خانگی می خواهد با شما بازی کند، گوش هایش به سمت بالا می رود، بدنش کمی جلوتر می آید و توجهش را به سمت شما معطوف می کند. به طور کلی، می توان گفت که خرگوش ها، حیوانات خانگی بازیگوش و سرگرم کننده ای هستند.

سوال اصلی این است که دقیقاً، زمان سرگرم کردن خرگوش ، چه زمانی است؟ بیشتر خرگوش ‌های خانگی، وقتی به سمت آن ها می ‌روید و با آن ها بازی می‌ کنید، یا زمانی که انواع «اسباب ‌بازی ‌ها» را برای آن‌ ها فراهم می ‌کنید، دوست دارند که با شما بازی کنند.

شما مجبور نیستید برای خریدن اسباب بازی های خاص برای خرگوش خانگی تان، هزینه زیادی کنید. درباره تهیه اسباب بازی های مختلف، چند ایده وجود دارد که به شما کمک می کند که خرگوش خانگی تان را سرگرم نگه دارید و با آن بازی کنید. هدف اصلی این است که با تهیه وسایل بازی مناسب، خرگوش خانگی تان را سرگرم کنید.

شرایط بازی در خرگوش را بدانید.

خرگوش ها بیشتر دوست دارند که بر روی زمین قرار بگیرند. آن ها بلند شدن از زمین را دوست ندارند. اگرچه گاهی اوقات به دنبال یک مکان مناسب، مانند یک صندلی، برای چرت زدن هستند. آن ها ممکن است بغل شدن توسط صاحب خود را تحمل کنند، اما واقعاً ترجیح می دهند وقتی با آنها بازی می کنید، روی زمین باشند. یعنی خرگوش ها دوست دارند روی زمین بازی کنند.

به عنوان مثال، می توانید یک توپ با علف تیموتی درست کنید. خرگوش شما یک توپ چمن تیموتی را به سمت شما هل می دهد، و اگر صورت خود را به یک سر تونل بگذارید و آن را صدا کنید، از طریق تونل می دود تا به شما سلام کند. همچنین، می توانید با شاخه های درختان، حلقه هایی را برای خرگوش خانگی تان درست کنید.

بسیاری از خرگوش ها دوست دارند تکه های کاغذ را بجوند و تکه تکه کنند. بنابراین می توانید این روش را امتحان کنید تا ببینید آیا خرگوش خانگی تان به این کار علاقه مند است یا خیر. بعضی از خرگوش ها، هرگز دست به تخریب کتاب ها نمی زنند و برای بازی و چرت زدن، یک وان پلاستیکی کوچک را به جعبه مقوایی ترجیح می دهند.

یکی از راه های سرگرم کردن خرگوش، پرتاب اسباب بازی

چگونه خرگوش خانگی خود را سرگرم کنیم؟ || دام و پت

برخی از خرگوش ها از پرتاب کردن اشیاء پر سر و صدا به هوا لذت می برند. اسباب بازی هایی مانند موارد زیر، برای خرگوش های خانگی، لذت بخش هستند:

 • چوب بالسا یا سایر بلوک های چوبی
 • کلیدهای پلاستیکی اسباب بازی (نوعی اسباب بازی برای کودکان)
 • کفش های شما یا کفش های بچه گانه مناسب برای خرگوش های کوچکتر
 • جوت گره دار با مهره های چوبی بزرگ یا بلوک هایی که به آن بسته شده اند.

اگر خرگوش ‌های خانگی شما از دویدن در خانه لذت می ‌برند، سعی کنید یک مسیر، با موانع ایجاد شده با بالش، برای آن ها مهیا کنید.

خواندن، یکی از راه های سرگرم کردن خرگوش

خرگوش های خانگی، از شنیدن مطالبی که دیگران برای آن ها می خوانند، لذت می برند. خواندن برای خرگوش، به ویژه خواندن توسط کودکانی که در حال یادگیری خواندن و نوشتن هستند، سرگرم کننده است. زیرا این کار، نوعی تمرین برای کودک و یک فعالیت و سرگرمی برای خرگوش فراهم محسوب می شود. این روش را امتحان کنید تا ببینید آیا خرگوش شما این بازی را دوست دارد یا خیر.

انتخاب بهترین اسباب بازی ها برای خرگوش ها

بهترین اسباب‌ بازی ‌ها برای یک خرگوش خانگی، آن ‌هایی هستند که به خرگوش، اجتماعی شدن و رفتاز جویدن یا حفاری را آموزش می دهند. در واقع، این اسباب بازی ها، محیطی نزدیک به رفتار یک خرگوش در یک محیط طبیعی را شبیه سازی می کنند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که خرگوش ها، حیواناتی اجتماعی هستند. آن ها می خواهند با صاحبان خود پیوند برقرار کنند و از طریق بازی کردن، با آن ها تعامل داشته باشند.

از نظر جویدن و حفاری، آموزش کامل خرگوش برای کنترل رفتار جویدن و حفاری در داخل خانه، ممکن است دشوار باشد، بنابراین اسباب‌ بازی ‌هایی که رفتارهای مناسب و جهت ‌دار را به خرگوش خانگی تان آموزش می دهند، می توانند گزینه های مناسبی باشند.

اسباب بازی های ضروری برای خرگوش های خانگی

چگونه خرگوش خانگی خود را سرگرم کنیم؟ || دام و پت

بعضی از اسباب بازی ها، برای خرگوش هایی که در داخل خانه نگه داری می شوند، بسیار مناسب هستند. از جمله این موارد، عبارت اند از:

 • یک تونل مقوایی برای عبور از داخل آن
 • تکه های چمن طبیعی برای حفاری و جویدن
 • توپ های ساخته شده از مواد مناسب برای پرتاب کردن
 • تاج گل و سبد کوچک شاخ و برگ برای پرتاب و جویدن
 • یک کنده یا شاخه کوچک درخت برای جویدن، کندن و پرتاب کردن
 • جعبه ای برای پریدن حیوانات خانگی، خوردن خوراکی ها یا چرت زدن و خوابیدن

علاوه بر آن، برای حیوان خانگی تان، می توانید یک نقطه حفاری و فلاپ نرم در فضای باز ایجاد کند. همچنین، شما می توانید ریشه های مرده و علف های هرز را در باغ بگذارید تا خرگوش خانگی تان با آن ها بازی کند. هنگام انتخاب اسباب بازی برای خرگوش خانگی خود، اجازه دهید خرگوش تان، شما را راهنمایی کند.

اگر خرگوش خانگی تان «اسباب ‌بازی‌ های» غیر سنتی را ترجیح می ‌دهد، چیزهای دیگری را امتحان کنی.

نظارت بر زمان بازی خرگوش خانگی در فضای باز

اگر پاسیو یا باغی کاملاً سرپوشیده دارید، خرگوش ها کاملاً دوست دارند زمان بازی خود را در چنین فضا هایی بگذرانند. مهم است که به یاد داشته باشید که خرگوش ها حیواناتی طعمه هستند. شما باید هر ثانیه آن ها را تحت نظر داشته باشید. نمی توانید تصور کنید که آن ها در امان هستند.

اگر نتوانید آن ها را ببینید یا اگر بیش از چند فوت از شما فاصله دارند، باید همواره مراقب آن ها باشید. اگر در همسایگی خانه شما، کلاغ، سگ، شاهین، جغد یا سایر شکارچیان وجود دارند، قبل از بردن خرگوش خانگی خود به بیرون از منزل، باید مطمئن شوید که هیچ کدام از آن ها در اطراف حیوان خانگی شما نیستند.

اهمیت سرگرم کردن خرگوش ها در فضای باز

چگونه خرگوش خانگی خود را سرگرم کنیم؟ || دام و پت

خرگوش ها عاشق جویدن و حفاری هستند. در واقع، این رفتارها، بخشی از طبیعت خرگوشی آن ها است و چیزی نیست که بتوان با آموزش، خرگوش ها را از انجام آن منصرف کرد. داشتن زمانی برای جویدن و حفاری در فضای باز، به خرگوش های خانگی کمک می کند تا آرام و شاداب بمانند.

محل بازی خرگوش خانگی تان، باید عاری از آفت کش های مختلف باشد. این فضا ها، شامل محوطه چمنزار و هر جایی که خرگوش شما ممکن است به آن جا برود، می شود. باغ خود را ارگانیک نگه دارید تا خرگوش شما بتواند بدون ترس از مسموم شدن تصادفی با آفت کش ها، حفاری کند و اشیاء مختلف را بجود.

همچنین، شما باید گیاهان مضر را از محیط زندگی خرگوش های خانگی تان، حذف کنید. به جای گیاهان و بوته های سمی مختلف، میوه ها و سبزیجات مناسب برای خرگوش را در محوطه باغچه و فضای سبز خانه خود بکارید. همچنین، بهتر است که یک منطقه مخصوص حفاری ایجاد کنید.

از یک بیل برای نرم کردن ناحیه ای از خاک یا شن استفاده کنید که خرگوش شما می تواند آزادانه در آن حفاری انجام دهد و گردش کند. اجازه دهید که خرگوش تان آزادانه در خاک بازی کند. اگر خرگوش تان کثیف شد، با یک حوله و برس مناسب، خز حیوان خانگی تان را تمیز کنید.

اجازه دهید خرگوش آزاد باشد.

بیشتر خرگوش ها از اینکه توسط صاحب خود آراسته و تمیز شوند، لذت می برند. بگذارید خرگوش خانگی تان، در محیط باغ و حیاط، آزادانه حرکت کند. خرگوش ها دوست دارند مفید باشند. به حیوان خانگی تان اجازه دهید علف های هرز را بجود، و اگر یک کنده درخت کوچک یا دسته ای از ریشه دارید، اجازه دهید خرگوش شما با آن ها بازی کند.

اسباب بازی مورد علاقه خرگوش خانگی، می تواند یک کنده کوچک از درخت باشد. خرگوش می تواند خودش آن را بکند و خانه ای برای خود درست کند. ممکن است که بیشتر از یک هفته طول بکشد تا این کار را انجام دهد. با این حال، می تواند حیوان خانگی تان را بسیار سرگرم کند.

به حیوان خانگی تان آموزش دهید تا با دستور شما، به داخل خانه بیاید. آموزش، بخش مهمی از جامعه پذیری یک حیوان خانگی است. سعی کنید از یک کلمه خاص مانند “بیا داخل!”، و سپس دادن غذای مورد علاقه به خرگوش خانگی تان، به آن آموزش دهید.

آموزش چابکی به خرگوش های خانگی

چگونه خرگوش خانگی خود را سرگرم کنیم؟ || دام و پت

بله، این امکان وجود دارد که خرگوش خانگی خود را برای دویدن از طریق تونل ها، پرش از روی موانع و دویدن از روی میله های بافتنی، آموزش دهید! آموزش چابکی در بین خرگوش های خانگی و صاحبان آن ها،‌ امری بسیار محبوب است. اگر علاقه مند به تمرین چابکی با خرگوش خود هستید، می توانید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • تونل کوتاه
 • یک مانع کوتاه
 • جعبه کوتاه یا چهارپایه

این تکنیک آموزش، در واقع از یک سیستم پاداش استفاده می ‌کند. پاداش دادن، حیوان خانگی شما را شرطی می‌ کند تا یک پدیده خاص را، با دریافت یک پاداش، مرتبط کند. خرگوش خانگی، بهترین عملکرد را در صبح یا اوایل عصر، و نه در زمان چرت بعد از ظهر، خواهد داشت.

سخن آخر

اگر خوش خانگی شما، کاملاً به تمرینات چابکی بی‌ علاقه است، غرغر می ‌کند یا مخالفت خود را نشان می ‌دهد، شاید خرگوش خانگی تان، یک حیوان چابک نیست. در این صورت، یکی دیگر از ورزش های مورد علاقه خرگوش ها را امتحان کنید. مواردی مانند حفاری در باغ یا پاره کردن کاغذ، می توانند برای خرگوش خانگی تان مفید باشند.

در نهایت، برخی از خرگوش ها برای دویدن به صورت روزانه، علاوه بر زمان بازی، به محیطی مناسب در داخل خانه نیز، نیاز دارند. برخی از خرگوش های خانگی، عاشق دویدن به این طرف و آن طرف هستند. اگر خرگوش خانگی دارید که دوست دارد در داخل خانه بدود، سعی کنید راهرو و پله ها را مسدود کنید یا فرش ‌ها را در یک منطقه مشخص، برای «زمان دویدن»، قرار دهید. شما باید مراقب حیوان خانگی تان باشید.

روش های مختلفی برای سرگرم کردن حیوانات خانگی وجود دارد. شما می توانید با توجه به ویژگی‌ های خرگوش خانگی و امکانات تان، محیط مناسبی ره برای آن ها ایجاد کنید. بهترین نوع بازی ها، آن هایی هستند که با آموزش نیز همراه باشند.

منبع
https://pethelpful.com/rabbits/How-to-Entertain-and-Play-With-a-Pet-Rabbit

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا