پرنده ها

چگونه حوضچه اردک را تمیز نگه داریم؟

یکی از اجزای بسیار ضروری در پرورش اردک تمیز کردن حوضچه اردک است. با این حال اردک ها زیاد مدفوع می کنند و در کمترین زمان حوض خود را به هم می ریزند و کثیف می کنند. چگونه از حوضچه اردک خود مراقبت می کنید؟ آیا نکات و ترفندهایی برای کاهش استرس و زمان وجود دارد؟ برای درک موضوع این مقاله از دام و پت را بخوانید. روش های مراقبت از حوضچه اردک به نوع حوض بستگی دارد. شما می توانید با فیلتر کردن آب، تخلیه و پر کردن مجدد آب و یا حتی وارد کردن برخی ارگانیسم ها به حوض، از حوضچه اردک خود مراقبت کنید. برای نگهداری بهتر از اردک ها شایع ترین بیماری های اردک را بشناسید.

راستش را بخواهید، مراقبت از حوضچه اردک کار سختی است. اردک ها موجودات فعالی هستند که مدام مدفوع می کنند. اردک ها همچنین عاشق شنا کردن، آب پاشیدن و شستن منقار خود در آب هستند. آنهایی که اردک دارند می دانند که باید برای دوستان پردار خود استخر یا حوض داشته باشند. حالا که آنها آب خود را دارند، متوجه می شوید که دائماً کثیف است و اطراف آن به هم ریخته است. هنگام تمیز کردن یا مراقبت از حوضچه اردک، مهمترین عاملی که باید در نظر بگیرید نوع حوض است. دو نوع حوض وجود دارد:

  • طبیعی
  • ساختگی

حوضچه های طبیعی در حال حاضر وجود دارند و توسط انسان ساخته نشده اند. آنها اغلب حاوی اشکال حیاتی دیگری هستند که می توانند به تمیز نگه داشتن حوض کمک کنند.

حوض‌های مصنوعی در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارند و برخی شبیه حوض‌های طبیعی هستند، اما حوض مصنوعی به هر حوضی گفته می‌شود که توسط انسان ساخته شده باشد. در این مقاله روش های مختلف نگهداری (یعنی نظافت) حوضچه های طبیعی و دست ساز را خواهید آموخت.

چگونه از حوضچه های طبیعی مراقبت کنیم؟

چگونه حوضچه اردک را تمیز نگه داریم؟ || دام و پت

مراقبت از حوضچه های طبیعی تا حدودی راحت تر از حوضچه های مصنوعی است. با این حال، اگر تعداد زیادی اردک دارید و متوجه مشکلاتی در حوض شدید، پیشنهادات زیر را دنبال کنید:

از هواده استفاده کنید.

هواده ها به افزایش سطح اکسیژن هر آب کمک می کنند. بیشتر هواده ها مانند فواره های آب عمل می کنند و آب را تحت فشار به هوا پمپاژ می کنند تا قطرات با اکسیژن بیشتری به پایین بریزند. برخی از هواکش ها هوا (پر از اکسیژن) را مستقیماً به داخل آب پمپ می کنند.

چرا استخرها به هواده نیاز دارند؟ خوب، هر چه اردک های شما بیشتر در آب مدفوع کنند، تجزیه بیشتر اتفاق می افتد. تجزیه فرآیند تجزیه بیولوژیکی مواد آلی به مواد مغذی است. تجزیه توسط قارچ ها و برخی باکتری ها انجام می شود و برای انجام این فرآیند به اکسیژن زیادی نیاز دارند. بدون اکسیژن، حوضچه دیستروفیک می شود. بدن آبی دیستروفیک بدنی است که اکسیژن کافی برای حفظ حیات ندارد. برای جلوگیری از این اتفاق در حوضچه اردک، از هوادهی مناسب حوض مطمئن شوید.

چیز دیگری که می تواند اتفاق بیفتد این است که وقتی یک حوض اکسیژن از دست می دهد، باکتری های بی هوازی (یعنی باکتری هایی که در غیاب اکسیژن زندگی می کنند) در حوضچه رشد می کنند. آنها می توانند گازهای سمی تولید کنند و حوضچه را قابل سکونت کنند (یعنی دیستروفیک).

چند میکروب دوستانه را اضافه کنید.

برخی از باکتری ها در جنس Nitrobacter و جنس Nitrosomonas می توانند آمونیاک (که در مدفوع اردک بسیار وجود دارد) را به نیترات تبدیل کنند که برای رشد گیاهان آبزی مفید است. آمونیاک برای گیاهان و حیوانات مضر است، اما نیترات کاملا بی خطر است.

می‌توانید آن میکروب‌های دوستانه را از هر فروشگاه لوازم جانبی حوضچه یا حتی یک فروشگاه باغبانی تهیه کنید. همچنین باید هر گونه قارچ بی خطر آبزی را برای کمک به تجزیه سریع مواد آلی در نظر بگیرید.

مقداری ماهی اضافه کنید.

اگر حوض پر از گیاهان آبزی ناخواسته است، می توانید مقداری ماهی گیاهخوار به حوضچه اضافه کنید. این ماهی ها نه تنها جمعیت گیاهان و جلبک ها را در حوضچه کنترل می کنند، بلکه به عنوان منبع غذایی اضافی برای اردک های شما نیز عمل می کنند. ماهی های تیلاپیا برای این منظور انتخابی محبوب هستند زیرا اغلب تولید مثل می کنند و با خوردن برخی از گیاهان حوضچه را تمیز نگه می دارند. آنها همچنین لارو پشه را مصرف خواهند کرد.

از کاه جو استفاده کنید.

کاه جو دارای خواصی است که از رشد جلبک ها جلوگیری می کند و حوضچه ها را تمیز نگه می دارد. می توانید چند بسته کاه جو را در حوض شناور کنید یا مایع استخراج شده را بخرید و از آن به عنوان افزودنی آب استفاده کنید.

برخی از جاذب های آب شیرین را معرفی کنید.

لاشخورها حیواناتی هستند که از مواد پوسیده تغذیه می کنند. لاشخورها هر ذره ای از مواد آلی را که می توانند می خورند. ارگانیسم‌هایی مانند صدف‌ها و صدف‌های آب شیرین، حلزون‌ها و قورباغه‌ها به تمیزتر ماندن حوض کمک می‌کنند زیرا از مدفوع اردک و سایر مواد پوسیده تغذیه می‌کنند که می‌تواند منجر به کاهش اکسیژن شود.

ممکن است استفاده از مواد شیمیایی یا در حوضچه اردک آب شیرین وسوسه انگیز باشد، اما اغلب بهترین سیاست این است که به سیستم حوضچه زمان بدهید تا با اردک سازگار شود. آیا اردک ها ادرار می کنند؟

چگونه از حوضچه های دست ساز مراقبت کنیم؟

چگونه حوضچه اردک را تمیز نگه داریم؟

شما حتما می دانید که حوض مصنوعی چیست. شما می توانید با استفاده از هر یک از توصیه های ذکر شده برای مراقبت از حوضچه های طبیعی، پس از استقرار خوب، از حوضچه مصنوعی خود مراقبت کنید، اما در اینجا چند نکته دیگر برای شما وجود دارد:

از سیستم فیلتراسیون استفاده کنید.

یک سیستم فیلتراسیون حوضچه را با فیلترها از طریق لوله ها به هم متصل می کند. همچنین می توان آن را حوضچه اردک چرخشی نامید. این بدان معنی است که آب از طریق فیلترها از حوض خارج می شود و سپس به حوضچه باز می گردد. برخی از افراد با ساختن آبشاری با آبی که دوباره به حوض می ریزد زیبایی بیشتری به حوضچه در حال گردش خود می بخشند.

به طور معمول حوض را تخلیه و دوباره پر کنید.

اگر پول یا فضای لازم برای ساخت یک سیستم چرخش را ندارید، می توانید به طور مرتب آب حوض را تعویض کنید. شما باید هر 1-2 روز یکبار آب را عوض کنید. می توانید یک لوله زهکشی را برای ارسال آب به یک سیستم زهکشی وصل کنید یا می توانید به صورت دستی آب را خارج کرده و دوباره آن را پر کنید.

نیلوفرهای آبی را اضافه کنید.

چه کسی دوست ندارد به نیلوفرهای آبی زیبا در یک برکه نگاه کند؟ نیلوفرهای آبی برای حوضچه اردک شما عالی هستند زیرا زیبایی و فوایدی را اضافه می کنند. نیلوفرهای آبی مانع از رسیدن نور خورشید به پایه استخر می شوند، بنابراین از رشد جلبک های اضافی (که برای رشد به نور نیاز دارند) جلوگیری می کنند.

کلر را به حوضچه اردک اضافه کنید.

کلر آب را تمیز و مناسب می کند. اگر عوامل بیماری زا در آب وجود داشته باشد، کلر می تواند آنها را از بین ببرد. اگر یک یا چند اردک شما مریض باشند می توان کلر را به حوضچه اردک اضافه کرد تا بیماری در آب منتقل نشود. بهتر است فقط هنگام تمیز کردن حوض از کلر استفاده کنید.

نکته: بهتر است اردک بیمار را به جای اینکه اجازه دهید با اردک های دیگر شنا کند، جدا کنید. همچنین، اردک ها نباید آب تصفیه شده با کلر را در مقادیر زیاد بنوشند زیرا می تواند بر سیستم گوارش آنها تأثیر بگذارد.

از سورفکتانت ها استفاده کنید.

سورفکتانت‌ها کشش سطحی آب را می‌شکنند و آلاینده‌های موجود در آب را به لبه‌های بیرونی می‌برند تا راحت‌تر تمیز شوند. هنگامی که اردک های شما به طور فعال در استخر یا برکه شنا می کنند از سورفکتانت ها استفاده نکنید. مطمئن شوید که از سورفکتانت ها فقط در هنگام تمیز کردن حوضچه قبل از تخلیه استفاده می کنید تا اردک های شما آب تصفیه شده را ننوشند.

رفتار اردک ها و هر آنچه که باید بدانید!

هر چند وقت یکبار باید حوض اردک را تمیز کنم؟

چگونه حوضچه اردک را تمیز نگه داریم؟

اینکه هر چند وقت یکبار نیاز به تمیز کردن حوضچه اردک دارید به عوامل زیادی مانند اندازه حوضچه، تعداد اردک ها و سایر حیواناتی که در اکوسیستم حوضچه زندگی می کنند، آب و هوای محل زندگی و میزان آلودگی بستگی دارد. می تواند وارد آب شود

هنگامی که حوض اردک بیش از حد کثیف شد، تمیز کردن آن بسیار سخت تر خواهد بود. با استفاده از کاه جو، نیازی به تمیز کردن فیزیکی حوض به دفعات زیاد نخواهید داشت، زیرا کاه جو این کار را برای شما انجام می دهد. با این حال، باید حداقل هفته ای یک بار در اطراف حوض قدم بزنید و علف های هرز پتویی را که ممکن است تشکیل شده باشد یا هر چیزی که می تواند تعادل آب حوض را از بین ببرد، مانند جریان کود از چمن خود را حذف کنید.

و در مورد تعادل، یکی از راه های تمیز نگه داشتن حوضچه اردک این است که به طور مرتب سطح PH آب را با یک کیت تست pH بررسی کنید. pH طبیعی یک حوضچه اردک باید بین 6.8 تا 7.8 باشد، اما بین 6.0 تا 8.5 نیز مشکلی ندارد. اگر PH بیش از حد بالا باشد (معمول‌تر، اما برای ماهی خطرناک‌تر) یا خیلی کم باشد، حوضچه باید تمیز شود. نشانه های زیادی وجود دارد که نشان می دهد حوضچه اردک شما باید تمیز شود، و این مسئولیت شماست که از آن نگهداری کنید. همچنین بخوانید که آیا اردک ها پریود می شوند؟

سخن آخر

اردک ها موجودات سرگرم کننده اما نامرتبی هستند و می توانند با کثیف کردن مداوم حوض یا استخر خود شما را ناامید کنند. راه های زیادی برای تمیز کردن حوضچه اردک وجود دارد و این مقاله برخی از بهترین، ساده ترین و کاربردی ترین راه ها را برای تمیز کردن و نگهداری از حوضچه اردک معرفی کرده است.

منبع
https://farmhouseguide.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا