گربه ها

چگونه از یک گربه نژاد ایرانی مراقبت کنیم؟

چگونه از یک گربه نژاد ایرانی مراقبت کنیم؟

گربه نژاد ایرانی یا پرشین (Persian Cat)، با چهره های عروسک مانند و چشمان درشت، روحیه ملایم و شخصیت مهربان خود،  نژادی محبوب برای نگهداری به عنوان حیوان خانگی هستند. مانند همه حیوانات خانگی، نگهداری از یک گربه ایرانی، مسئولیت های خاص خودش را به دنبال دارد.

از مراقبت از خز و مو گرفته تا مسائل بهداشتی، موارد زیادی وجود دارد که باید هنگام نگهداری از یک گربه ایرانی آنها را در نظر گرفت.

مراقبت از خز و مو گربه ایرانی

چگونه از یک گربه نژاد ایرانی مراقبت کنیم؟ | دام و پت

از سنین پایین، برس زدن به خز گربه خود را شروع کنید. برای اطمینان از اینکه گربه پرشین شما برس زدن خز خود را تحمل کند، باید از سنین پایین برس زدن را شروع کنید. اگر از سنین پایین برس زدن را شروع نکنید، گربه ممکن است در بزرگسالی از برس زدن خز و مو هایش، ناراحت شود که این امر در نهایت می تواند محافظت از خز گربه را بسیار سخت کند.

برس زدن

یکی از راه های کمک به گربه برای عادت کردن به برس زدن، انجام این کار قبل از غذا است. به این ترتیب، گربه شما برس زدن را با کسب غذا (چیزی که از آن لذت می برد) مرتبط می کند و غذا را به عنوان پاداشی برای برس زدن تلقی می کند.

یک شانه با کیفیت تهیه کنید که برای خز گربه پرشین مناسب باشد. شما برای شانه زدن خز گربه خود به یک شانه فلزی احتیاج دارید که در یک انتهای آن دندانه های باریک و در انتهای دیگر آن دندانه هایی با فاصله زیاد داشته باشد.

روش صحیح برس زدن مو و خز پرشین کت را بیاموزید. یکی از اشتباهات رایج مالکان، برس زدن روی سطح خارجی خز، بدون رساندن آن به ریشه مو است. به برس زدن خز گربه خود مانند شانه زدن موی خود نگاه کنید. شما باید موهای زائد را جدا کرده و گره های احتمالی را با شانه از بین‌ ببرید، و نهایتا شانه را تا نوک مو برسانید.

خز گربه خود را هر روز شانه کنید تا سالم بماند. اگرچه به نظر نمی رسد برس زدن اقدامی مهم برای حفظ سلامتی خز گربه باشد. اما خز بلند و نامرتب یک گربه ایرانی می تواند خیلی سریع به یک مشکل تبدیل شود.

توده های خز درهم و برهم می توانند به پوست گربه شما آسیب برسانند. این آسیب ممکن است احساس بسیار ناخوشایندی به همراه داشته باشد. حتی ممکن است تا حدی گره بخورند که باعث ایجاد توده ای سخت از خز در مناطق خاصی از بدن گربه شود.

داشتن خز گره خورده همچنین می تواند احتمال ایجاد عفونت های پوستی را افزایش دهد.

مراجعه به آرایشگر حرفه ای

همیشه به یک آرایشگر حرفه ای حیوانات خانگی  مراجعه کنید. خز گربه شما ممکن است به دلایل مختلف خراب شود. این اتفاق می تواند ناشی از عدم برس زدن باشد. اگر گربه ها دچار اضافه وزن باشند یا پیر شوند و از سلامتی کمتری برخوردار باشند، می توانند در نظافت خود کارآیی کمتری نشان دهند و از عهده مراقبت از خود بر نیایند. این شرایط می تواند منجر به داشتن خز درهم و نامنظم و آلوده شود.

اگر نمی توانید خز گربه خود را نظافت کنید، به دنبال یک آرایشگر حرفه ای باشید. یک آرایشگر می تواند نواحی مشکل دار خز را از بین ببرد. در بدترین حالت، ممکن است مجبور شود خز ناحیه ی آسیب دیده گربه را بتراشد تا از مشکلات پوستی احتمالی جلوگیری کند.

مراقبت از گربه ایرانی در زمینه مشکلات تنفسی

چگونه از یک گربه نژاد ایرانی مراقبت کنیم؟ | دام و پت

اطلاعاتی درباره اصطلاح براکیسفالیک کسب کنید. گربه های نژاد پرشین دارای براکیسفالیک هستند. این اصطلاح به معنای آن است که پرشین کت ها در مقایسه با گربه های طبیعی، بینی و مجرای بینی کوچک تری دارند. این حالت یکی از مشخصه های گربه های نژاد پرشین می باشد.

متأسفانه، این بدان معناست که گربه ممکن است همواره با مشکلات تنفسی ناشی از ناکارآمدی سیستم تنفسی بینی رو به رو شود. این امر گربه های نژاد ایرانی را مستعد عطسه بیش از حد می کند. زیرا بینی آنها فاقد فیلتر طبیعی است که اولین خط دفاعی در برابر عوامل عفونت زا محسوب می شود.

همواره بینی گربه خود را تمیز نگه دارید. بهترین راه برای کمک به گربه در مقابله با عفونت های تنفسی تمیز نگه داشتن بینی او است. اطمینان از اینکه بینی گربه شما تمیز است بسیار مهم بوده زیرا بینی کوتاه گربه ایرانی شما به راحتی مسدود می شود و تنفس گربه را دشوار می کند. می توانید با استفاده از یک پارچه گرم و مرطوب بینی گربه خود را پاک کرده و از تمیز شدن آن اطمینان حاصل کنید.

بینی گربه خود را حداقل یک بار در روز پاک کنید. اگر به نظر می رسد مسدود شده است، سعی کنید عامل انسداد را رفع کنید.

واکسیناسیون گربه

گربه خود را مرتبا واکسینه کنید. گربه های ایرانی  مستعد ابتلا به عفونت های تنفسی هستند. زیرا به دلیل سیستم تنفسی بینی ضعیف، از محافظت در برابر عوامل بیماری زا برخوردار نیستند. به طور معمول سایر نژاد های گربه ها یک لایه دفاعی اضافی در بینی خود دارند که به دفع باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا کمک می کند. اما گربه های نژاد ایرانی فاقد این لایه دفاعی اضافی هستند. به همین دلیل، مهم است که طبق یک برنامه منظم به مطب دامپزشکی رفته و گربه خود را علیه عفونت های تنفسی واکسینه کنید.

اگر متوجه شدید گربه شما به سختی نفس می کشد یا به طور غیر طبیعی عطسه می کند، باید او را نزد دامپزشک ببرید.

گربه های ایرانی مستعد ابتلا به اختلالات بهداشتی زیادی هستند. به همین دلیل، شما باید قبل از تصمیم برای نگهداری از یک  گربه ایرانی با مشکلات تنفسی یا سایر مواردی که ممکن است برای سلامتی او خطرناک باشد، آشنا شوید.

مراقبت از چشم گربه ایرانی

چگونه از یک گربه نژاد ایرانی مراقبت کنیم؟ | دام و پت

توجه داشته باشید که Persian cat  ها به دلیل ساختار چهره و صورت شان می توانند از نظر چشمی مشکل داشته باشند. بخشی از جذابیت گربه های نژاد پرشین، به خاطر صورت گرد و صاف و چشمان درشت آنها است. متأسفانه ویژگی هایی که آنها را بسیار جذاب می کند نیز می توانند مشکلاتی ایجاد کنند.

همه گربه ها مایعات اشکی ترشح می کنند که برای مرطوب نگه داشتن سطح چشم و سلامت قرنیه چشم آنها مفید است. این مایع باید از طریق مجاری اشک مختص هر چشم ترشح شود. متأسفانه، بینی کوتاه پرشین کت ها به این معنی است که این مجاری مربوط به این سیستم، نمی تواند کارآیی معمول خود را داشته باشد.

پاک کردن ترشحات چشمی

ترشحات اشکی اضافی گربه خود را پاک کنید. بهترین راه برای کمک به گربه شما این است که به راحتی ترشحات اشکی اضافی را که تمایل به لکه دار کردن خز گربه و تحریک صورت آنها را دارد پاک کنید. اگر مشاهده کردید که احیانا گربه شما مایعات اضافی روی صورت خود دارد، از یک پارچه یا حوله مناسب  برای پاک کردن مایعات اضافی ترشحی استفاده کنید.

حداقل روزی یک بار دور چشم گربه خود را پاک کنید. هر وقت متوجه شدید که زیر چشم او مرطوب است باید سعی کنید آن را پاک کنید.

شاید از خود بپرسید که چرا مایعی که از چشم گربه شما ترشح می شود  قهوه ای رنگ است. دلیل آن این است که مواد شیمیایی به نام پورفیرین در مایع اشک وجود دارد. هنگامی که این مواد شیمیایی در معرض هوا قرار می گیرند، این پورفیرین ها اکسید می شوند و به رنگ قهوه ای در می آیند. این همان دلیلی است که باعث قهوه ای شدن یک سیب بریده می شود.

تمیز کردن چشم گربه

شما باید از ایجاد لکه در پوست گربه توسط قطرات اشکی محتوای پورفیرین جلوگیری کنید. در صورت نیاز می توانید با مقدار کمی اسید بوریک مایع، که به برای شستشوی چشم بی خطر است، با یک تکه پنبه یا پارچه ی مناسب، اطراف چشم گربه را پاک کنید. پس از از بین بردن لکه، ناحیه زیر و اطراف چشم را با گلوله های پنبه ای آغشته به آب گرم پاک کنید.

در صورت مشاهده علائم بیماری های مختلفی سلامتی گربه را تهدید می کنند، هوشیار باشید. با وجود این که گربه های نژاد ایرانی به دلیل ظاهر منحصر به فرد خود بسیار با دقت پرورش می یابند، همین نوع پرورش باعث شده است که آنها مستعد ابتلا به بیماری های خاصی شوند. گرچه به خاطر اینکه گربه های ایرانی از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به بیماری های خاص هستند، برای جلوگیری از ابتلا گربه به این بیماری ها هیچ کاری نمی توانید انجام دهید. اما شما می توانید علائم این بیماری ها را بشناسید و به محض مشاهده ی این علائم در گربه خود، سریعا به درمان او اقدام کنید.

خطر بیماری پلی کیستیک کلیه در گربه ایرانی

چگونه از یک گربه نژاد ایرانی مراقبت کنیم؟ | دام و پت

مراقب بیماری پلی کیستیک کلیه باشید. این نقص ژنتیکی از هر سه گربه ایرانی، یکی را تحت تأثیر قرار می دهد. حتی منجر به تشکیل کیست های پر از مایع در کلیه می شود که می تواند منجر به بیماری کلیوی شود. هنگامی که مشکلی این چنینی برای حیوان خانگی شما ایجاد شد، می توان با رژیم های درمانی تجویز شده و داروهایی مانند مهار کننده های ACE که می توانند به افزایش ظرفیت فیلتراسیون کلیه کمک کنند، به درمان این بیماری کمک کرد. در ادامه به چند مورد از علائم این اختلال اشاره می کنیم:

  • بی حالی
  • استفراغ
  • کاهش وزن
  • نوشیدن بیش از حد مایعات

اگر این علائم را در حیوان خانگی خود مشاهده کردید، حتما با یک دامپزشک تماس بگیرید.

خطر بیماری قلبی در گربه ایرانی

همچنین مراقب علائم بیماری کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (بیماری قلبی) باشید. این بیماری باعث ضخیم شدن دیواره قلب می شود و در نتیجه توانایی قلب در پمپاژ خون به بدن را مختل می کند. خوشبختانه داروهایی مانند داروهای ادرار آور و مهار کننده های ACE وجود دارند که می توانند باعث کاهش بار قلب و افزایش طول عمر شوند. علائم نشان دهنده ی ابتلا به بیماری قلبی، مبهم و غیر اختصاصی است. با این حال، می توانید به دنبال مواردی مانند علائم زیر باشید:

  • خواب بیش از حد
  • عدم تحمل ورزش و تحرک
  • عدم علاقه به غذا یا نظافت بدن خود
  • تنفس ضعیف و کم عمق از طریق دهان باز

خطر آتروفی پیشرونده شبکیه در گربه ایرانی

نسبت به علائم آتروفی پیشرونده شبکیه نیز حساس باشید. در این بیماری، شبکیه چشم رفته رفته تحلیل رفته و نازک می شود که در نهایت منجر به کوری خواهد شد. گرچه این امر ناراحت کننده به نظر می رسد. اما گربه ها در جبران نابینایی بسیار ماهر هستند.

آنها در استفاده از سبیل، حس بویایی و شنوایی برای انجام کار هایشان مهارت دارند. اگر گربه شما کور شد، به طور کلی بهتر است او را در خانه نگه دارید. از تغییر دکوراسیون قبلی خانه خودداری کنید. زیرا ممکن است گربه نتواند با محیط جدید هماهنگ شود.

منبع:

https://www.wikihow.com/Care-for-Persian-Cats

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا