حیوانات خانگی کوچک

چگونه از همستر باردار مراقبت کنیم؟

به طور کلی، همسترها یکی از جوندگان مورد علاقه افراد برای نگه داری به عنوان یک حیوان خانگی هستند. اگر تصمیم دارید که چند همستر را به عنوان حیوان خانگی نگه داری کنید، باید به این نکته توجه کنید که ممکن است همستر خانگی ماده شما باردار شود. در این صورت، مراقبت از همستر باردار برای رشد جنین ها در طول بارداری و حفظ سلامتی خود همستر ماده ضروری خواهد بود. در این مقاله از دام و پت، ما به شما می گوییم که چگونه از یک همستر باردار مراقبت کنید و به شما کمک می کنیم تا سلامت حیوان خود را در طول دوره بارداری و شیردهی حفظ کنید.

ما همچنین نکاتی را برای اطمینان از اینکه فرزندان همستر خانگی تان در محیطی امن به دنیا می آیند و رشد می کنند، به شما ارائه می دهیم که به کمک این روش ها، بچه همسترهای می توانند قوی و سالم شوند.

علائم بارداری در همستر های خانگی

به طور کلی، دوره بارداری یک همستر اساساً به نژاد آن بستگی دارد. اما می تواند باتوجه به ارگانیسم هر حیوان ماده نیز متفاوت باشد. معمولاً آن ها حاملگی های بسیار کوتاهی دارند که می توانند بین 15 تا 25 روز طول بکشند. این نکته بدان معناست که برای مراقبت کافی از همستر خود در دوران بارداری، لازم است علائم بارداری حیوان خانگی تان را زودتر تشخیص دهید.

تعداد فرزندان در هر بارداری نیز به نوع همستر خانگی شما بستگی دارد. در حالی که یک همستر روسی معمولاً 4 تا 8 فرزند به دنیا می آورد، یک همستر طلایی می تواند 20 فرزند به دنیا بیاورد. متأسفانه شما نمی توانید تا 5 روز آخر بارداری متوجه بزرگ شدن شکم همستر خانگی خود شوید. لین مسئله بدان معنی است که برای اینکه بدانید آیا همستر شما باردار است یا خیر، باید به دنبال یافتن علائم دیگری باشید.

از جمله علائم بارداری در همسترهای خانگی، عبارت اند از:

افزایش اشتها. در صورتی که همستر خانگی شما شروع به مصرف مقدار زیادی آب کرد یا اشتهای حیوان خانگی تان به طور ناگهانی افزایش یافت، این وضعیت می تواند نشانه ای از بارداری باشد. علاوه بر یک علامت احتمالی بارداری، تغییرات در اشتها ممکن است نشان دهنده برخی بیماری های شایع در همستر باشد.

علاوه براین، افزایش اشتها می تواند نشان دهد که حیوان خانگی ماده شما مضطرب، عصبی یا در معرض سطوح بالایی از استرس است.

افزایش ناگهانی وزن. اگر همستر خانگی ماده شما بیش از حد معمول غذا مصرف کند، منطقی است که به سرعت چاق می شود. علاوه بر این، افزایش وزن نیز بخشی از بارداری است، زیرا نوزادان به سرعت در رحم رشد می کنند.

تورم نوک سینه های همستر ماده باردار. به طور کلی، اگر دیدید که نوک سینه های همستر خانگی شما متورم است، این وضعیت نشان می دهد که بدن همستر خانگی آمادکی برای شیردهی را دارد.

بروز رفتارهای عجیب و متفاوت. اگر همستر خانگی ماده شما باردار باشد، شروع به ساخت لانه در داخل قفس و ذخیره غذا در داخل لانه برای روز زایمان می کند. در روزهای اول بارداری، همستر های ماده به خصوص نسبت به همسترهای نر پرخاشگرتر می شوند. اما پس از زایمان و گذشت زمان، خلق و خوی حیوان آرام می شود و همستر خانگی شما ممکن است ساعت های طولانی بخوابد و استراحت کند.

ویزیت های دامپزشکی همسترهای خانگی باردار

اگر در مورد بارداری همستر خانگی خود مطمئن نیستید یا هر یک از علائم درباره بارداری این حیوانات را دیدید، توصیه می کنیم با دامپزشک حیوان خانگی خود مشورت کنید. همچنین می توانید از این فرصت استفاده کنید و شک خود را در مورد اینکه چند نوزاد در طول زایمان همستر خانگی شما به دنیا می آید و چه زمانی باید برای انجام معاینه عمومی بچه همسترها با دامپزشک تماس بگیرید، برطرف کنید. علاوه بر این، فراموش نکنید که مراجعه دوره ای به یک دامپزشک بخشی از مراقبت های ضروری از همستر خانگی شما است.

رژیم غذایی مناسب برای همسترهای خانگی باردار

چگونه از همستر باردار مراقبت کنیم؟ || دام و پت

اگرچه همسترهای خانگی باید در طول زندگی خود یک رژیم غذایی متعادل دریافت کنند، اما همسترهای ماده باردار در مورد تغذیه خود به توجه ویژه نیاز دارند. در طول بارداری، همستر شما به یک رژیم غذایی پر انرژی نیاز خواهد داشت. این رژیم غذایی بدن همستر را برای شیردهی مهیا می کند. علاوه براین امکان رشد مناسب فرزندان را فراهم می کند.

در حالت ایده آل، باید مصرف روزانه پروتئین و چربی های خوب را در همستر باردار افزایش دهید. استفاده از غذاهایی مانند تخم مرغ آب پز، پنیر بدون چربی، مرغ یا بوقلمون آب پز، ژامبون، غلات و مغزها (گردو، بادام، فندق، شاه بلوط و سایر مغزها) را افزایش دهید.

علاوه براین شما می توانید کرم های آرد یا سایر حشرات کوچک را که در برخی از فروشگاه های حیوانات خانگی فروخته می شود، برای همستر باردارتان تهیه کنید. مصرف این میوه ها و سبزیجات توصیه می شود همچنین به تقویت سیستم ایمنی بدن همستر خانگی باردار کمک می کند و مقدار زیادی ویتامین، فیبر و مواد معدنی را برای حیوان فراهم می کند.

انتخاب غذاهایی با منشاء ارگانیک (که بدون آفت کش رشد می کنند) در اولویت قرار دهید و دانه ها و پوست بیرونی میوه ها را قبل از ارائه به جوندگان خود جدا کنید. و به طور منطقی، همیشه از دادن غذاهای ممنوعه به همستر خانگی خود اجتناب کنید.

قفس و محیط برای یک همستر خانگی باردار

باید به این نکته توجه داشته باشید که در طول دوره بارداری، همسترهای باردار به علت احساس آسیب پذیری، تهاجمی تر می شوند. آن ها نیاز به دفاع از قلمرو خود را احساس خواهند کرد تا اطمینان حاصل شود که فرزندانشان در یک محیط امن متولد می شوند. بنابراین، ما باید ماده باردار را از سایر همسترها جدا کنیم و قفسی را منحصراً برای آن و نوزادانش آماده کنیم.

در این قفس، همستر خانگی شما باید آب تازه و غذا در اختیار داشته باشد. علاوه براین  همستر خانگی باردار شما برای ساختن لانه خود به موادی مانند نی، چوب و شاخه ها نیاز دارد. در طول دوره حاملگی همستر خانگی تان، تمیز نگه داشتن قفس حیوان ضروری است. بنابراین شما باید غذای باقی مانده و مدفوع دفع شده را به صورت روزانه از قفس حیوان خانگی تان خارج کنید.

اما اگر همستر خانگی ماده از قبل شروع به ساخت لانه کرده است، مراقب باشید که این روند را قطع نکنید. بارداری یک دوره بسیار حساس برای یک همستر خانگی باردار است. در طول این دوره، همستر خانگی شما تغییرات فیزیولوژیکی، هورمونی و رفتاری متعددی را تجربه خواهد کرد.

بنابراین، فراتر از آماده سازی قفس، محیطی آرام و مثبت برای حیوان خانگی تان نیز ضروری است تا بتواند حاملگی ایمن و آرامی را پشت سر بگذارد. برای پیشگیری از قرارگیری همستر خانگی در معرض استرس زیاد، نباید بیش از حد قفس حیوان خانگی تان را لمس کنید یا به آن نزدیک شوید.

اگرچه انتقال عشق و محبت به همستر باردارتان مهم است، اما باید به قلمرو حیوان نیز احترام بگذارید.

مراقبت از نوزادان همستر خانگی

چگونه از همستر باردار مراقبت کنیم؟ || دام و پت

پس از آن که همستر خانگی شما زایمان کرد، باید در طول شیردهی به حیوان خانگی تان حریم خصوصی بدهید و به زمان سازگاری حیوان احترام بگذارید. شما فقط باید به قفس نزدیک شوید تا آب و غذای حیوان خانگی تان را جایگزین کنید و به طور موقت پاکسازی را به حالت تعلیق درآورید.

تحت هیچ شرایطی نباید مادر یا نوزادان حیوان را لمس کنید. زیرا این کار می تواند به عنوان نشانه ای از ضعف تعبیر شود. پس از این اتفاق، همستر مادر بچه های خود را می خورد. علاوه بر این، برای پیشگیری از خوردن بچه همسترها توسط مادر خود، می توانید برخی از اقدامات پیشگیرانه مانند ارائه یک رژیم غذایی متعادل با کیفیت مطلوب، اطمینان از قرارگیری حیوان خانگی در محیطی آرام و مطمئن، و جدا نگه داشتن همستر از سایر همسترها در دوران بارداری را دنبال کنید.

دوره شیردهی در همسترهای خانگی

پس از 20 روز از زایمان، می توانید به قفس حیوان خانگی تان بازگردید و نظافت روزانه خود را از سر بگیرید. هم مادر و هم فرزندانش آماده بازی با شما و دریافت محبت شما خواهند بود. همچنین زمان “معرفی” اعضای جدید خانواده به سایر همسترها فرا خواهد رسید. این زمان یک فرصت عالی برای انتقال نوزادان به کلینیک دامپزشکی و شروع مدیریت رشد آنها خواهد بود.

از هفته سوم، بچه همسترها آماده از شیر گرفتن هستند، بنابراین باید مراقب تغذیه و مراقبت از بچه ها باشید. علاوه بر این، از هفته پنجم، جوندگان کوچک تازه به دنیا آمده شروع به بلوغ جنسی می کنند. بنابراین باید جداسازی نرها و ماده ها را جدی بگیرید تا از دعوا و حاملگی های ناخواسته جدید پیشگیری کنید.

سیستم تولید مثل همسترها

چگونه از همستر باردار مراقبت کنیم؟ || دام و پت

وقتی دوباره همسترهای خود را در کنار هم نگه داری می کنید. باید به خاطر داشته باشید که این جوندگان خیلی سریع به بلوغ جنسی خود می رسند. همراهان جدید شما می توانند از ماه اول یا دوم زندگی خود (بسته به نژاد همستر) جفت گیری و نوزادان جدیدی تولید کنند. علاوه بر این، ماده ها می توانند حدود 24 ساعت پس از تولد فرزندان خود دوباره باردار شوند.

بنابراین، همیشه باید از سیستم تولید مثل همسترهای خود آگاه باشید و قبل از اینکه نر و ماده را در یک قفس کنار هم قرار دهید، خیلی خوب فکر کنید. از آنجایی که این جوندگان معمولاً تعداد نوزادهای زیادی را به دنیا می آورند. می توانید افرادی مسئول و دلسوز را که می خواهند یک همستر خانگی نگه داری کنند، بیابید.

سخن آخر

به طور کلی، همسترهای خانگی در طول دوره بارداری، به مراقبت ها و شرایط محیطی مخصوص به خود نیاز دارند. پیش از باردار شدن همستر خانگی، باید شرایط نگه داری و پرورش همستر باردار و نوزادان آن را مهیا کنید. بنابراین باید اطلاعات لازم را در این باره به دست بیاورید. بنابراین، اگر درباره بارداری همسترهای خانگی سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او درباره سوالات تان مشورت کنید.

منبع
https://www.animalwised.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا