حیوانات خانگی کوچک

چگونه از بوی بد قفس خرگوش پیشگیری کنیم؟

چگونه از بوی بد قفس خرگوش پیشگیری کنیم؟

خرگوش ها به دلیل داشتن بوی بد بسیار مشهور هستند، اما این ادعا بی اساس است. در حقیقت، خرگوش ها تنها در صورتی بوی بد می دهند که در شرایط غیربهداشتی نگهداری شوند. قفس پلاستیکی را به جای چوبی انتخاب کنید. زیرا تمیز نگه داشتن آن راحت تر است. از ملافه جاذب مانند گلوله های کاغذی استفاده کنید. همچنین، خرگوش ها برای رفتن به توالت به یک ظرف مناسب بستر نیاز دارند. برای کنترل بو، باید ظرف را 1 تا 3 روز یکبار تمیز کنید. چگونه از بوی بد قفس خرگوش پیشگیری کنیم؟ بوی بد قفس خرگوش ها فقط بخاطر شرایط نگهداری غیر بهداشتی خرگوش ها می باشد. نه بخاطر بوی بد خرگوش هاست.

اما فقط روی خود قفس تمرکز نکنید. برخی از خرگوش ها به دلیل بیماری یا غذاهای نا مناسب بو می دهند. به عنوان مثال، رژیم غذایی با قند بالا و فیبر کم می تواند باعث اسهال شود.

چگونه قفس خرگوش را تمیز نگه داریم؟

اگر خانه حیوان بوی بد می دهد، ناامید نشوید. برای از بین بردن بوی خرگوش می توانید کارهای زیادی انجام دهید. در اینجا مهمترین مراحل ذکر شده است:

 • خرگوش خود را عقیم کنید. این امر احتمال دارد بوی بچه خرگوش را تغییر دهد.
 • هوا را تهویه و یونیزه کنید. خوشبو کننده ها و اسپری های هوا فقط بوها را پنهان می کنند.
 • خرگوش خود را تربیت کنید. آموزش خرگوش های بستر برای تمیز نگه داشتن قفس بسیار مهم است.
 • رژیم خرگوش خود را بهبود بخشید. برخی از غذاها می توانند باعث اسهال، عفونت ادراری، ته چسبناک و غیره شوند.
 • به طور مرتب قفس خرگوش را تمیز و ضدعفونی کنید. از محصولات تمیز کننده مناسب استفاده کنید.
 • ملافه مناسب را انتخاب کنید. برخی از انواع ملافه برای خرگوش ها نامناسب است و می تواند بوی خرگوش را بدتر کند.
 • قفس مناسب (یا کلبه) را انتخاب کنید. برخی از مواد به ادرار می چسبند، در حالی که تمیز کردن برخی دیگر بسیار آسان تر است.
 • مشکلات سلامتی را بررسی کنید. اگر خرگوش بو می دهد، این می تواند نشان دهنده یک مشکل بهداشتی زمینه ای باشد. همچنین، تجمع آمونیاک (ماده ای در نوزاد) می تواند باعث مشکلات سلامتی شود.

بنابراین، اگر قفس خرگوش بو می دهد، چند مورد را می توانید امتحان کنید.

آیا بوی بد خرگوش طبیعی است؟

اگرچه  بوی بد می تواند نشان دهنده عفونت مجاری ادراری (UTI) باشد، اما معمولاً اینطور نیست.  ادرار خرگوشی که بوی بد می دهد به علت این است که مدت زیادی باقی مانده است.

مقداری از ادرار خرگوش می تواند سفت و به یک بوی بد  تبدیل شود. به طور خاص، هنگامی که ادرار خرگوش تجمع می یابد، آمونیاک موجود در آن منجر به بروز بوی ماهی می شود. بنابراین، اگر قفس خرگوش بوی ماهی می دهد، قفس نیاز به تمیز کردن عمیق دارد.

ملنا در خرگوش چیست؟

آیا خرگوش های داخل خانه بوی بد می دهند؟

چگونه از بوی بد قفس خرگوش پیشگیری کنیم؟ | دام و پت

برخی از افراد تمایلی به نگه داشتن خرگوش در داخل خانه ندارند. زیرا فکر می کنند خرگوش خانه را بد بو می کند. اما خرگوشهای داخلی تنها در صورتی بو می دهند که در شرایط غیربهداشتی نگهداری شوند. بنابراین، چه یک خرگوش در داخل خانه در قفس زندگی کند یا در خارج از منزل، احتمال دارد بوی بدی بدهد. اما اگر ما به طور مرتب “خانه” او را تمیز کنیم، بو کمتر می شود.

هیچ کس نمی خواهد خانه اش بوی ادرار خرگوش بدهد. اما معایب دیگری نیز وجود دارد. اگر ادرار را به حال خود رها کنید، خرگوش در برابر موارد زیر آسیب پذیر است:

مشکلات تنفسی. طبق اکادمیک OUP، قرار گرفتن در معرض آمونیاک (ماده ای در ادرار) سرعت تنفس خرگوش را کاهش می دهد. بنابراین، اگر یک خرگوش به مدت طولانی در معرض ملافه آغشته به آمونیاک قرار گیرد، احتمال دارد بی حال و برای نفس کشیدن دچار مشکل شود.

خز آغشته به ادرار. اگر قفس خرگوش کثیف یا خیلی کوچک است، احتمال دارد در ادرار خودش بنشیند. خز می تواند در ادرار خیس شود. این باعث می شود که خرگوش ها در برابر حمله هوایی آسیب پذیر شوند.

عفونت ها (شامل عفونت های مجاری ادراری). این موارد بیشتر در یک محیط کثیف رخ می دهد. و عفونت های مجاری ادراری (UTI) می تواند برای خرگوش ها خطرناک باشد.

غم، استرس و ناراحتی. خرگوش ها حیوانات تمیزی هستند بنابراین اگر در قفس کثیف زندگی کنند، ناراحت می شوند. این می تواند منجر به مشکلات رفتاری مانند جویدن زیاد شود. بنابراین، بهترین کاری که می توانید برای خرگوش خود انجام دهید این است که قفس او را تمیز نگه دارید.

چگونه از بوی بد قفس خرگوش پیشگیری کنیم؟هر چند وقت یکبار باید قفس خرگوش خود را تمیز کنم؟

اگر می خواهید بوها را از بین ببرید، باید قفس خرگوش خود را مرتباً تمیز کنید. ما اغلب این توصیه را می شنویم، اما “منظم”  به چه معناست؟ خوب، یک قفس باید هفته ای یکبار تخلیه و تمیز شود. این شامل موارد زیر است:

 1. ملافه را بردارید و دور بیندازید. سعی نکنید از تخت خواب استفاده کنید، حتی اگر قسمتهایی از آن تمیز به نظر برسد.
 2. مقداری شوینده ملایم (مایع لباسشویی) یا پاک کننده آنزیمی را به آب گرم اضافه کنید. اجزای قفس را در آب فرو کنید.
 3. با استفاده از برس یا اسفنج سفت، اجزاء را تمیز کنید. برای از بین بردن تمام آثار ادرار به شکاف گوشه توجه ویژه ای کنید.
 4. در حالت ایده آل، قطعات را در معرض آفتاب مستقیم قرار دهید تا از ایجاد بقایا پیشگیری شود.
 5. محلول ضدعفونی کننده را روی هر قسمت اسپری کرده و با حوله آشپزخانه پاک کنید.
 6. قبل از افزودن ملافه تازه بگذارید خشک شود.

هنگامی که قفس هنوز مرطوب است، آن را کنار هم قرار ندهید زیرا احتمال دارد قفس کپک زده شود.

برای تهیه بهترین یونجه و علف برای خرگوش اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چگونه از بوی بد قفس خرگوش پیشگیری کنیم؟ تمیز سطل زباله خرگوش

چگونه از بوی بد قفس خرگوش پیشگیری کنیم؟ | دام و پت

اگر خرگوش از ظرف زباله استفاده می کند، این قسمت از قفس است که منبع بوی بد خواهد بود. به همین دلیل، بهتر است آن را هر 1-3 روز یکبار تمیز کنید. در تابستان، خرگوش ها بیشتر تمایل به شیر خوردن دارند، بنابراین شاید لازم باشد روزانه آن را تغییر دهید. در اینجا مراحل زیر دنبال می شود:

 1. ظرف زباله را از قفس خارج کرده و تمام بستر را دور بریزید.
 2. مقداری شوینده ملایم یا پاک کننده آنزیمی را به آب گرم اضافه کنید. ظرف زباله را غوطه ور کرده و قبل از مالش دادن بگذارید چند دقیقه خیس بخورد.
 3. پس از خشک شدن، آن را با یک ضدعفونی کننده پاک کنید.

از آنجا که کل فرایند تمیز کردن یا خشک کردن می تواند حدود یک ساعت طول بکشد، داشتن دو تابه مخصوص زباله ایده خوبی است. این کار باعث می شود تا خرگوش در حال تمیز کردن ظرف زباله، در گوشه قفس نپاشد.

بیماری تولارمیا یا تب خرگوش چیست؟

 

محصولات تمیز کننده مناسب برای قفس خرگوش

برای کنترل بوی خرگوش، به محصولات تمیز کننده مناسب نیاز دارید. محصولات تمیز کننده باید به اندازه کافی قوی باشند تا آمونیاک را برش دهند، اما ملایم باشند که به خرگوش آسیب نرسانند. بنابراین، برای تمیز کردن قفس خرگوش از چه محصولاتی باید استفاده کنید؟

 • مواد شوینده خفیف (مانند شستن مایع). این مواد هنگامی که با آب گرم ترکیب می شود، برای خیساندن اجزای پلاستیکی خوب است.
 • شستشوی آنزیمی. شستشوی بیولوژیکی خوب است زیرا آنزیم ها ادرار و مدفوع را تجزیه می کنند. این بدان معناست که بقایای ادرار در قفس یا ظرف زباله باقی نمی ماند. نسخه مناسب حیوانات خانگی را انتخاب کنید زیرا برخی از این شستشوها حاوی روغنهای ضروری هستند که احتمال دارد برای حیوانات خانگی کوچک مضر باشد.
 • سرکه سفید. مخلوط سرکه 1 قسمتی و 1 قسمت آب یک ضد عفونی کننده موثر است. همچنین باقیمانده کلسیم ناشی از لجن ادرار را حل می کند، بنابراین برای کنترل بو عالی است.

بهتر است از سفید کننده استفاده نکنید زیرا می تواند مشکلاتی برای خرگوش ها ایجاد کند. این امر به ویژه در صورت تماس با چوب صادق است. در مقابل، بقایای سرکه برای خرگوش ها مضر نیست، بنابراین ضد عفونی کننده بسیار بهتری است.

چگونه از بوی بد قفس خرگوش پیشگیری کنیم؟ با تعویض ملافه خرگوش

 

چگونه از بوی بد قفس خرگوش پیشگیری کنیم؟ | دام و پت

با انتخاب تخت خواب مناسب می توانید بوی بد قفس خرگوش خود را متوقف کنید. هر یک از موارد زیر انتخاب های خوبی هستند:

 • گلوله های اجاق چوبی سخت (بدون مواد شیمیایی). این گلوله ها ارزان و بسیار جاذب هستند.
 • یونجه بالای روزنامه. روزنامه به تنهایی جاذب زیادی ندارد، اما اگر روی آن را یونجه بگذارید می تواند گزینه خوبی باشد. یونجه بوی کاملاً متمایزی دارد، بنابراین زیاد ایده آل نیست.
 • ملافه یا گلوله های کاغذی. گلوله های کاغذی گزینه مناسبی هستند زیرا جاذب و بی بو است. فرمولی را انتخاب کنید که حاوی جوش شیرین نباشد زیرا احتمال دارد برای خرگوش ها مضر باشد.

ملافه خرگوش

از ملافه های زیر برای خرگوش باید اجتناب کرد، زیرا  خطرناک است یا بوی خرگوش را بدتر می کند:

 • خاک رس. این می تواند مشکلات تنفسی در خرگوش ایجاد کند.
 • تراش کاج یا سرو. این نوع بستر همچنین می تواند باعث مشکلات تنفسی شود. علاوه بر این، به کنترل بو کمک نمی کند.
 • بستر گربه کریستالی. اگرچه این بستر برای کنترل بو خوب است، اما نباید در قفس خرگوش استفاده شود. به این دلیل است که خرگوش ها بلورها را بلعیده و خفه می شوند.
 • بسترهای معطر. اینها فقط بوی زنبور عسل را پنهان می کنند. و در برخی موارد، آنها می توانند بوی ادرار خرگوش را بدتر کنند. همچنین، این بسترها احتمال دارد مشکلات تنفسی ایجاد کنند.

برخی از پودرها را می توانید به بستر خرگوش خود اضافه کنید، که قرار است بوی بد را خنثی کند. در مورد این محصولات بسیار مراقب باشید زیرا برخی از آنها دارای قدرت پخت هستند. بیکینگ پودر شاید برای حیوانات خانگی کوچک مضر باشد زیرا می تواند مشکلات تنفسی ایجاد کند.

راه اندازی قفس بهداشتی برای خرگوش ها

چگونه از بوی بد قفس خرگوش پیشگیری کنیم؟ | دام و پت

اگر در تلاش برای تمیز نگه داشتن “خانه” خرگوش خود هستید، شاید قفس برای خرگوش مناسب نباشد. در این صورت، تمیز و بهداشتی نگه داشتن آن مشکل خواهد بود. بنابراین، هنگام انتخاب قفس، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • پلاستیک را انتخاب کنید. همانطور که گفته شد، قفس پلاستیکی (به جای قفس چوبی) انتخاب کنید. چوب ادرار را جذب می کند، بنابراین حفظ بوی تازگی آن چالش برانگیز است.
 • فضای زیادی بدهید. تا آنجا که می توانید  به خرگوش خود فضای کافی بدهید. اگر خرگوش خود را در یک قفس کوچک بچرخانید، احتمال دارد عادت های بد توالت را ایجاد کند. به عنوان مثال، خرگوش ها تمایل دارند که در شرایط تنگ محیط، آب دهان خود را نگه دارند. این می تواند منجر به عفونت ادراری شود.
 • دسترسی به یونجه از بستر. اکثر خرگوشها تمایل بیشتری به استفاده از ظرف زباله خود در صورت وجود یونجه برای چیدن دارند. سعی کنید یونجه را از پایه ظرف زباله دور کنید، اما آنقدر نزدیک که خرگوش بتواند به آن برسد.
 • آب را از ظروف زباله دور نگه دارید. ریختن آب می تواند بوی بد قفس را بدتر کند، بنابراین سعی کنید کاسه آب خرگوش خود را به خوبی از ظرف زباله دور نگه دارید. از یک کاسه سنگین استفاده کنید که به راحتی قابل چرخاندن نیست.
 • گوشه های قابل دسترسی. اگر خودتان قفس می سازید، مطمئن شوید که برای تمیز کردن به گوشه ها و شکاف ها دسترسی داشته باشید.
 • تهویه زیاد. این کار آنها را راضی نگه می دارد و هرگونه بوی نامطبوع را از بین می برد. بنابراین، سعی کنید قفس خود را در اتاقی با تهویه زیاد قرار دهید. گرچه خرگوش ها می توانند دمای پایین را تحمل کنند، اما می توانند در اثر نوسانات درجه حرارت یا مجبور شدن به نشستن در یک بادگیر بمیرند.

منبع
https://www.rabbitcaretips.com/how-to-keep-a-rabbit-cage-from-smelling-bad/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا