گربه ها

چه زمانی رژیم غذای بچه گربه را تغییر دهیم؟

چه زمانی باید غذای بچه گربه را تغییر دهیم؟

با توجه به وضعیت سنی و نیاز های فیزیولوژی، تغییر غذای بچه گربه اقدام لازمی است. پذیرفتن یک بچه گربه تجربه ی جالبی در خانواده می باشد. یکباره خانه‌ی شما پر از یک پشمالوی پر انرژی می شود که در بعضی مواقع کنترل کردن آن دشوار است. سرانجام آن بچه گربه‌ی کوچک بزرگ خواهد شد و همه چیز تغییر می‌کند، نیاز‌های غذایی اش نیز تغییر خواهند کرد. مسئولیت‌های یک صاحب گربه در ایجاد یک شروع جالب در زندگی گربه خلاصه نمی‌شود؛ بلکه با اطمینان از سلامت گربه‌ها و غذای مناسب مطابق با نیاز‌های آنها ادامه می‌یابد.

چه زمانی باید رژیم گربه‌ی خود را تغییر دهیم؟

برای بیشتر گربه‌ها، تغییر از غذای بچه گربه به غذای بزرگسال باید در حدود 12 ماهگی اتفاق بیفتد. این زمانی است که بچه گربه‌ی شما در‌ نهایت بعنوان یک گربه‌ی بزرگسال  طبقه بندی می‌شود. در اینجا کمی اختلاف وجود دارد، زیرا توصیه می شود گربه‌ی شما قبل از انجام هرگونه تغییر رژیم غذایی باید بین 80 تا 90 درصد وزن نهایی خود رسیده باشد. این می‌تواند به این معنی باشد که گربه‌ی شما کمی کوچک تر یا کمی بزرگتر از یک سال است.

در نژاد‌های بزرگتر، مانند گربه‌ی مایین کوون، تغییر غذا به غذای بزرگسالان بطور معمول خیلی دیرتر اتفاق می‌افتد. این نژادها تا 18 ماهگی به بزرگسالی نمی رسند. بنابراین برای مدت زمان طولانی تری به غذای بچه گربه نیاز دارند.

چه تفاوتی میان غذای بچه گربه و غذای گربه وجود دارد؟

تفاوت بین غذای بچه گربه و غذای گربه همیشه مشخص نیست. اکثر غذاها بطور کلی با تغییر اندکی در اندازه یکسان به نظر می‌رسند. جدا از ظاهر غذا، تفاوت آنها بسیار مشهود است. در حالی که غذای بچه گربه‌ها به نوعی ساخته شده است که مواد مورد نیاز بچه گربه‌های در حال رشد را فراهم کند، اما نیاز‌های گربه‌ی بالغ بسیار متفاوت است.

یکی از بزرگترین تغییرات بین غذای بچه گربه و غذای بزرگسالان، تعادل چربی‌ها و پروتئین‌ها است. غذای بزرگسالان نیاز به میزان قابل توجهی پروتئین و چربی همراه با ویتامین‌ها و مواد معدنی کمتری دارد. اگرچه ممکن است به نظر برسد که غذای بزرگسالان برای گربه‌ی شما چندان مناسب نیست، اما با توجه به نیاز‌های گربه شما مطابقت دارد. اگر گربه‌ی شما دیگر رشد نمی‌کند، به افزایش مواد مغذی یا کالری بیشتر نیاز ندارد.

بهترین راه برای تغییر دادن غذای بچه گربه به غذای گربه چیست؟

هرگونه تغییر در رژیم غذایی گربه باید به تدریج انجام شود و هرگز بطور ناگهانی انجام نشود. گربه‌ی شما پس از مدت‌ها استفاده از یک نوع غذا، به زمان نیاز دارد تا خود را با یک نوع غذای جدید وفق دهد. بخصوص اینکه ترکیب غذاها بسیار متفاوت است.

تغییر غذای بچه گربه به غذای گربه بزرگسال باید در طی 7 روز انجام شود. وقتی آماده‌ی تغییر بودید، باید روز اول حدود یک ششم غذای بچه گربه را با غذای گربه‌ی بزرگسال جایگزین کنید. سپس در طول یک هفته، شش قسمت دیگر را جایگزین کنید، تا روز هفتم که غذای بچه گربه باید بطور کامل حذف شود.

چگونه غذای گربه‌ی مناسب برای بچه گربه‌ی خود انتخاب کنیم؟

غذای گربه‌ای که برای حیوان خانگی خود انتخاب می کنید، بسیار مهم است. این غذا باید متعادل باشد و گربه‌ی شما باید از آن لذت ببرد. تغییر از غذای بچه گربه به غذای گربه یک قدم بزرگ است اما مطمئناً گربه‌ی شما از آن خوشنود خواهد بود. غذای با کیفیت برای گربه حاوی مقدار زیادی پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین، فیبر، چربی و مواد معدنی است. این به گربه‌ی شما هرآنچه برای سلامتی، داشتن خز براق و استخوان و عضلات قوی نیاز دارد، می‌دهد.

همه‌ی صاحبان گربه‌ها بلافاصله غذای مناسب گربه بزرگسال را پیدا نمی‌کنند، زیرا گربه هادر مورد غذا بسیار سختگیر هستند. آزمایش چند غذای گربه بزرگسالان و مراقبت از هرگونه عدم تحمل، مطمئن شوید غذایی که گربه دوست دارد را انتخاب کرده‌اید.

غذای خشک و غذای مرطوب گربه

بخش عمده‌ای از انتخاب غذای مناسب برای گربه‌ی شما انتخاب بین غذای خشک و غذای مرطوب است. برخی از صاحبان گربه یکی از آن دو را انتخاب می‌کنند و یا ترکیبی سالم از هر‌دو را انتخاب می‌کنند. اگر گربه‌ی شما اشتهای خوبی دارد، غذای مرطوب می تواند یک انتخاب عالی باشد. زیرا از کالری کمتری نسبت به غذای خشک برخوردار است. هر‌دو نوع غذا فواید خاص خود را دارند، بنابراین یافتن غذای ترکیبی که برای گربه شما مفید باشد، ضروری است.

همه‌ی ما بهترین چیز‌ها را برای حیوانات خانگی خود می‌خواهیم و مراقبت از انها با غذاهایی که به آنها می‌دهیم شروع می‌شود. تغییر از غذای بچه گربه به غذای گربه بزرگسال مرحله‌ای  است که همه‌ی صاحبان حیوانات اهلی باید هنگام پرورش بچه گربه از آن عبور کنند. با مراقبت از گربه‌ی خود از طریق انتخاب یک غذا با کیفیت خوب، می‌توانید مطمئن شوید که گربه‌ شما همه‌ی چیز هایی را که برای شاد، سالم و فعال ماندن لازم است دریافت می‌کند.

بهترین راهنمای خرید غذای خشک گربه

ما از مشکلات بیشتر صاحبان گربه‌های تازه وارد در انتخاب مناسب ترین غذا برای حیوان خانگی شان آگاه هستیم. مانند هر‌ خرید دیگر، شما همیشه باید بیشتر از قیمت، به دنبال کیفیت در محصولات باشید. از همه مهم تر این است که شما هدف از دادن غذای خشک به گربه خود را تعیین کنید. بعنوان مثال، بچه گربه‌های در حال رشد از گربه‌ای که در حال حاضر سالهای بزرگسالی خود را می‌گذراند، به تغذیه‌ی متفاوت نیاز دارند. همچنین گربه‌هایی وجود دارند که واقعاً فعال نیستند، بنابراین به میزان کالری کمتری احتیاج دارند، تا مبادا خطر چاقی آنها را تهدید کند. انتخاب غذای مناسب گربه بیشتر در مورد درک نیاز‌های منحصر به فرد حیوان خانگی شما است. ما یک راهنمایی برای شما آماده کرده‌ایم که به شما کمک کند در‌مورد بهترین غذای خشک برای گربه خود تصمیم بگیرید.

کمبود آب بدن در گربه ها، علل و درمان چیست؟

در انتخاب  بهترین غذای خشک برای گربه به دنبال چه چیزی باشیم؟

غذای گربه سان بطور معمول در انواع مختلف، مواد اولیه، طعم دهنده‌ها و خوراکی‌ها وجود دارند. به وضوح هیچ محصولی وجود ندارد که بتواند بعنوان ایده‌آل برای هر‌نوع گربه در نظر گرفته شود زیرا هر گربه ذاتاً منحصر به فرد است. همانطور که برخی از ما در رژیم‌های غذایی خود مرغ را دوست نداریم، بعضی از گربه‌ها نیز اینگونه هستند. گرچه نه به انتخاب بلکه به دلیل ضرورت است. مهم است که مطمئن شوید که بهترین غذای خشک را برای گربه‌ی خود انتخاب می کنید. اما چطور این کار را بکنیم؟ در اینجا برخی از موارد وجود دارد که شما باید هر وقت شروع به جستجوی قفسه‌های غذا در فروشگاه حیوانات خانگی می‌کنید، به دنبال آنها باشید.

  • پنج ماده ی اول برچسب مواد غذایی مهم است

بر طبق قانون، تولید کنندگان موظفند مواد تشکیل دهنده‌ی  خود را با توجه به نسبت آنها به جرم محصول لیست کنند. در‌حالی که سگها حتی با داشتن کربوهیدرات در رژیم غذایی نسبتاً خوب رشد می‌کنند، از طرف دیگر گربه‌ها اینگونه نیستند. به همین دلیل بسیار مهم است که 5 ماده‌ی اولیه‌ی ذکر شده در برچسب یک محصول باید در درجه‌ی اول گوشت‌های حیوانی باشد.

با این حال، وجود گوشت در تمام 5 مواد اولیه با محصولات گوشتی می‌تواند یک پیشنهاد بسیار گران قیمت باشد که متاسفانه به خریداران منتقل می‌شوند. از دیدگاه تولید کنندگان،به وضوح این روش خوبی برای کسب درآمد نیست. به همین ترتیب، برخی از آنها بطور قطع شامل سبزیجات، دانه‌های مفید، یا حتی میوه‌ها در 5 مورد اول هستند. باز‌هم تا زمانی که اکثریت، مثلا از هر 5 ماده‌ی اصلی بیشتر مواد اصلی از منابع حیوانی حاصل می‌شود، این مورد کاملاً خوبی است. پروتئین موجود در حیوانات در مقایسه با پروتئین‌هایی که از برخی محصولات گیاهی به دست می‌آیند آسان تر قابل هضم هستند.

بهرین وعده‌ی غذایی برای گربه

همچنین این سوال وجود دارد که آیا گربه شما باید گوشت کامل، وعده‌های غذایی یا وعده‌های جانبی را مصرف کند. گوشت‌های کامل بهترین غلظت پروتئین و چربی را از یک منبع برای گربه سانان فراهم می‌کنند. از طرف دیگر وعده‌های غذایی می توانند ترکیبی از گوشت‌های مختلف باشند که دارای محتوای پروتئین قابل ملاحظه‌ی بیشتری هستند. تنها مسئله این است که، اگر گربه ی شما به پروتئین های حیوانی حساسیت دارد، شناسایی ماده ی آلرژی زا ممکن است دشوار باشد.

وعده‌های فرعی بحث برانگیز هستند، زیرا برخی از تولید کنندگان به شدت توصیه می‌کنند از خرید محصولات جانبی گوشتی خوداری کنید. اما علم می‌گوید که وعده‌های غذایی جانبی منبع خوبی از مواد معدنی است که ممکن است در گوشت‌های کامل وجود نداشته باشد.

باید مطمئن شوید محصول خریداری شده از بالاترین کیفیت ممکن برای گربه برخودار باشد.

مقدار پروتئین

اگر به دنبال بهترین انتخاب مواد غذایی گربه هستید، حداقل مقدار پروتئین آنها باید 30% یا بیشتر باشد. و دلیل آن انتخاب این است که گربه‌ها ذاتاً گوشت خوار هستند و در درجه ی اول از طریق دریافت پروتئین‌های حیوانی رشد می‌کنند. ما می‌دانیم که پروتئین‌ها به‌ویژه در بچه گربه‌ها چه عملکردی در بدن گربه ها دارند. به همین دلیل، بسته به سن رشد گربه‌ای که می‌خواهید به آن غذا بدهید، باید مقدار پروتئین را در ذهن داشته باشید.

بچه گربه‌ها به دلیل نیاز به بافت سازی به پروتئین بیشتری نیاز دارند. از طرف دیگر، گربه‌سانان بزرگسال فقط به مقدار طبیعی پروتئین برای حفظ بافت‌ها احتیاج دارند. گربه‌های سالخورده برای کمک به بهبود یکپارچگی بافت‌ها در میان تغییرات مداوم مرتبط با افزایش سن، به پروتئین بیشتری احتیاج دارند. با این حال، اگر آنها به بیماری کلیوی مبتلا باشند، به پروتئین کمتری نیاز خواهند داشت.

مواد مصنوعی

همه‌ی افراد از تاثیرات مواد مصنوعی بر سلامت کلی و سلامت حیوانات خانگی اطلاع دارند. به همین ترتیب، ضروری است که خود را به دانش رایج مواد مصنوعی مضر برای حیوانات خانگی، به ویژه برای گربه‌ها مجهز کنید. به دنبال چنین موادی در لیست مواد تشکیل دهنده یک محصول خاص بگردید. تولید کننده باید صریحاً گفته باشند که محصول آنها حاوی این مواد شیمیایی مضر نیست.

سوابق ایمنی

این چیزی شبیه اعتبار کلی، قابل اعتماد بودن و اعتبار یک تولید کننده‌ی غذای حیوانات خانگی است. این را بدانید که حتی شرکت‌های معروف و سازمان‌های معتبر می توانند محصولات غذایی خشک گربه تولید کنند که از کیفیت مشکوکی برخوردار باشند. این مسئله نه تنها در مورد اینکه محصول کاملا بی اثر بوده است یا خیر، بلکه نحوه‌ی مدیریت چنین مسئله ای توسط این شرکت است.

چه مواد لازمی را در غذای گربه جست و جو کنیم

بچه گربه‌ها با گوشت رشد می کنند. از این رو موادی که واقعا باید در رژیم غذایی مربوط به آنها جستجو کنید باید شامل موارد زیر باشد:

  • پروتئین بالا
  • رطوبت بالا
  • کربوهیدرات کم

این مورد در میان بچه گربه‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا آنها به مقدار زیادی پروتئین حیوانی قابل هضم برای ساختن بافت‌های مختلف در حال رشدشان نیاز دارند. نکته این است که مطمئن شوید پروتئین حیوانی دریافت می‌کنند.

لزوم رطوبت در غذای گربه

رطوبت برای آنها لازم است، مگر اینکه گربه‌ شما بتواند ظرف آب خود را در طول روز تمام کند. گربه‌ها به این معروف هستند که زیاد تشنه نمی‌شوند. مغز آنها برای تشخیص تشنگی برنامه ریزی نشده است.به همین ترتیب سلول‌های آنها ممکن است خیلی تشنه باشند در حالی که میل ندارند، آب بنوشند. به همین دلیل لازم است که آنها به آب دارای جریان دسترسی داشته باشند. زیرا حرکت مداوم آب حرکت طعمه را شبیه سازی می کند. این حس کنجکاوی گربه را بر می‌انگیزد و آنها را وادار به نوشیدن می‌کند. گفته شده‌است که دامپزشکان در واقع غذای کنسرو شده یا مرطوب گربه را بجای غذای خشک گربه توصیه می‌کنند. زیرا میزان رطوبت غذای گربه بسیار کم است و حداکثر آن معمولاً 15% است. این در مقایسه با غذای مرطوب گربه که می تواند 70 تا 80 درصد وزن آن رطوبت داشته باشد، کمتر است.

شوره سر در گربه ها را جدی بگیرید.

غذای خشک یا غذای مرطوب

ما بحث جداگانه‌ای در باره اینکه چرا غذای خشک گربه مطلوب است خواهیم داشت. همانطور که در بالا توضیح دادیم، گربه‌ها شکارچیان طبیعی هستند. آنها به طعمه‌های زنده حمله می‌کنند، به همین ترتیب، تکامل به گربه ها آموخته است که هرگز نباید از گیاهان تغذیه کنند.

با این حال، بسیاری از مواد غذایی مانند آنتی اکسیدان‌ها، مواد معدنی و ویتامین‌ها در منایع غذایی گیاهی یافت می‌شوند. بنابراین، تولید کنندگان راهی پیدا کرده‌اند که بسیاری از این سبزیجات، میوه‌ها و غلات را در فرمولاسیون خود بگنجانند. با این حال، از آنجا که گربه‌ها بیش از کربوهیدرات به پروتئین نیاز دارند، محتوای کربوهیدرات در غذای خشک گربه باید تا حد ممکن کم باشد.

چرا باید به جای غذای مرطوب، کنسرو شده یا خام غذای خشک به گربه ی خود بدهیم؟

در بالا ذکر کردیم که گربه‌ها میل به نوشیدن ندارند. به همین دلیل ضروری است که آنها آموزش ببینند که از کاسه‌ی خود آب بنوشند. با این حال، اگر گربه سانان به راحتی هنر آشامیدن از ظرف خود را نیاموخته اند، باید غذای مرطوب یا کنسرو شده به آنها بدهید. آنها حاوی رطوبت زیادی هستند که باید به بدن گربه‌ی شما کمک کند. متاسفانه، از آنجایی که 80% وزن مواد غذایی آب است، به همین ترتیب، غذای گربه‌ای که از نظر تغذیه‌ای مرطوب یا کنسرو باشد، نسبت به غذای خشک گربه برتری ندارد.

این یکی از دلایل اصلی دادن غذای خشک به گربه سانان است. مواد مغذی بیشتری در‌هر غذای خشک بسته بندی شده است زیرا فقط حدود 12 تا 15 درصد آب دارد. یعنی 85 تا 88 درصد باقیمانده از مواد مغذی تشکیل شده‌است.

سخن آخر

دادن غذای خشک به گربه سانان فواید دیگری نیز دارد. از آنجا که به راحتی خراب نمی‌شود و هر‌بسته اغلب برای چند هفته تغذیه مناسب است، مقرون به صرفه تر است. بافت غذای خشک همچنین می‌تواند دندان‌ها و لثه‌های سالم‌تری را برای دوست گربه‌ای شما فراهم کند. بطور کلی، بجز مواردی که گربه‌ی شما آب نخورد، غذای خشک گربه یک انتخاب عالی است.

گربه‌ها به مواد مغذی مناسب برای تبدیل شدن به یک گربه‌ی سالم تر و شادتر احتیاج دارند. در انتخاب بهترین تغذیه‌ی آنها، تمرکز بر پروتئین‌های با کیفیت بالا و دوری از غذاهایی که حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات و مواد مصنوعی هستند، مهم است. همچنین مهم است که به اعتبار تولید کننده ی مواد غذایی نگاهی بیندازید. زیرا این امر می تواند از کیفیت محصول آنها ایده‌ای به شما ارائه دهد.

یبوست در گربه ها، علائم تشخیصی و راهکارهای درمانی را بشناسید.

منبع:

https://www.mypetneedsthat.com/best-dry-cat-foods/

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا