گربه ها

چطور به گربه قرص بدهیم؟

چگونه به گربه قرص بدهیم؟

دادن قرص به گربه و اجبار برای انجام کاری ناخواسته، چالشی است که صاحبان گربه ها انتظار آن را ندارند. در اینجا راهنمای چگونگی قرص دادن به گربه و در عین حال کاهش فشار روانی به شما و گربه‌‌تان وجود دارد. قرص دادن به گربه یکی از این وظایفی است که صاحبان گربه‌ها همیشه دعا می‌کنند که مجبور به انجام آن نباشند. اما متاسفانه مواردی پیش می‌آید که باید به آنها داروی مهمی بدهید. این کار آنقدر که به نظر می‌رسد آسان نیست. پنجه‌ها و دندان‌هایی وجود دارند که دوست ندارید در معرض آنها قرار بگیرید و اینکه گربه‌ها متخصص بیرون انداختن قرص هستند.

قبل از اینکه به نکات خود در مورد نحوه‌ی قرص دادن به گربه برسیم، اولین کاری که باید انجام دهید مشورت با دامپزشک برای محدودیت در نحوه‌ی مصرف دارو است. برخی از قرص‌ها را می توان با غذا مخلوط کرد در حالی که بعضی دیگر را نباید با غذا مخلوط کرد. برخی از قرص‌ها می توانند خرد یا تقسیم شوند، اما برخی دیگر نمی توانند چون ممکن است به مری یا معده‌ی گربه‌ی شما آسیب برسانند. این به این دلیل است که دارو دیگر به وسیله ی پوشش خارجی محافظت نمی شود. دانستن این اطلاعات می تواند به شما کمک کند تا بهترین راه قرص دادن به گربه را انتخاب کنید.

هنگامی که شما می‌دانید با داروی گربه چه کاری می توانید بکنید و چه کاری نباید بکنید، چند روش وجود دارد که می‌توانید از سیستم دفاعی گربه سان عبور کرده و به گربه‌ی خود قرص بدهید.

چطور به گربه قرص بدهیم؟

در اینجا یک راهنمای گام به گام برای تجویز دارو با دست به گربه آورده شده است.

 1. سعی کنید با آرامش و کمترین میزان استرس به گربه‌ی خود این کار را انجام دهید. اگر قبلا به گربه قرص نداده‌اید، بسیار مهم است که از دامپزشک یا پرستار دامپزشکی بخواهید به شما نشان دهد چگونه با خیال راحت به گربه داروی خوراکی بدهید. خود را در معرض گاز گربه قرار ندهید. و با دقت مراقب علائم عصبانیت و پریشانی در گربه‌ی خود باشید.
 2. گربه‌ی خود را روی یک سطح صاف و پایدار مانند زمین یا روی میز قرار دهید. گذاشتن حوله می‌تواند برای جلوگیری از لیز خوردن آنها مفید باشد.
 3. قرص دادن از پشت یا از کنار گربه راحت‌تر خواهد بود. با این حال، از غافلگیر کردن گربه‌ی خود اجتناب کنید.زیرا  این کار باعث وحشت او می‌شود و ممکن است منجر به گاز گرفتن یا خراش دفاعی شود.
 4. داشتن یک جفت دست دیگر برای کمک می‌تواند مفید باشد اما ضروری نیست. شما می‌خواهید گربه روبروی شما قرار بگیرد. این کار مهار پاها یا هرحرکتی که ممکن است برای تلاش برای فرار از دست شما استفاده کنند را آسان می کند. خوب است که آنها را در خلاف بدن خود نگه دارید تا از برگشت آنها جلوگیری کنید.
 5. قرص را در یک دست خود نگه دارید و دست دیگر را با آرامی بالای سر گربه ببرید. با انگشت شصت و اشاره خود در دو طرف فک گربه را نگه دارید.  سر گربه را به سمت بالا متمایل کنید. با استفاده از دست دیگر به آرامی فک پایین را باز کنید تا دهانش باز شود.
 6. با انگشت اشاره خود تا جایی که می‌توانید قرص را در وسط زبان آنها قرار دهید.
 7. دهان گربه را ببندید. گلو را برای چند ثانیه به آرامی مالش دهید و سر را به حالت طبیعی برگردانید. منتظر بمانید تا لب‌های خود را در هنگام بلعیدن لیس بزند.
 8. هنگامی که احساس کردید که گربه قرص را بلعیده است، اگر اجازه می‌دهد دهان و گوشه‌ی لب‌ها را بررسی کنید. اگر نمی‌توانید قرص را ببینید، می‌توانید اطمینان کافی داشته باشد که موفق بوده‌اید.
 9. اگر می‌بینید که او قرص را واقعا قورت نداده، سعی کنید دوباره آن را در پشت زبان قرار دهید. دهان را ببندید و گلو را بمالید. می‌توانید برای تشویق به بلعیدن قرص، مقدار بسیار کمی آب در دهانش بریزید. اما نه زیاد زیرا ممکن است باعث خفگی شود. در بعضی از موارد بهتر است به او اجازه دهید که قرص را کاملاً تف کند و روند را دوباره شروع کنید.
 10. مرحله‌ی آخر این است که به گربه‌ی خود غذا و اسباب بازی مورد علاقه اش را بدهید. اجازه دهید تا قرص هضم شود. این امر به ایجاد ارتباط مثبت بین دریافت دارو و درمان کمک می‌کند. همچنین می‌تواند به سهولت روند کار در آینده کمک کند.

نکات ایمنی هنگام قرص دادن به گربه

 • اگر گربه شما را چنگ می‌زند یا دوست ندارد که گرفته شود، بدن و پاهای او را در یک حوله بپیچید. اجازه دهید فقط سر او در معرض دید قرار بگیرد.
 • همیشه بالای سر آنها را نگه دارید تا خطر گاز گرفتن را به حداقل برسانید.
 • اگر گربه شما سرکش است، هنگام مصرف قرص، شخص دیگری را وادار به نگه داشتن او کنید.
 • اگر شما یا گربه دچار استرس شده‌اید، کار را متوقف کنید و کمی غذا به او بدهید و قبل از تلاش مجدد، او را نوازش کنید و به او آرامش دهید.
 • اگر گربه شما را گاز گرفت، برای مشاوره با پزشک عمومی خود تماس بگیرید. دندان‌های گربه دارای باکتری‌های کثیفی است که می‌توانند باعث ایجاد عفونت شوند.
 • وقتی گربه یا بچه گربه‌ی جدیدی گرفته‌اید، می توانید با آموزش با خوراکی‌ها امتحان کنید تا عادت کنند دهانشان به آرامی باز شود. تداوم آموزش‌های منظم از این طریق می‌تواند در کاهش استرس در صورت نیاز به قرص در سنین بالاتر، به کاهش استرس کمک کند.

 اگر در قرص دادن با دست موفق نبودیم چه کاری باید انجام دهیم

از سرنگ مخصوص قرص استفاده کنید.

این دستگاه نیاز به قرار دادن انگشتان شما در دهان گربه را برطرف می‌کند. اما در صورت استفاده‌ی نادرست می‌تواند به پشت حلق آسیب برساند. فقط در صورت استفاده از تکنیک ایمن توسط دامپزشک یا پرستار دامپزشکی از سرنگ قرص استفاده کنید. قرص را درون دستگاه قرار دهید و پیستون را فشار دهید تا قرص در دهان او آزاد شود. ابتدا چند بار با خوراکی آن را امتحان کنید تا گربه‌ی شما به سیستم جدید قرص دادن عادت کند.

دارو را بهمراه غذا به آنها بدهید.

اگر دامپزشک توصیه می‌کند که مخلوط کردن دارو با غذا امکان پذیر است، غذای مورد علاقه‌ی گربه‌ی خود را انتخاب کنید. و سپس قرص را یواشکی در آن بریزید. مطمئن باشد که خوراکی‌ها به اندازه‌ی کافی کوچک هستند که گربه مجبور به جویدن آنها نشود. غذایشان را بدهید و قرص را همراه غذا به آنها بدهید. از قرار دادن دارو در ظرف غذای گربه‌ی خود خودداری کنید زیرا نمی‌توانید مطمئن باشید که آن را خورده است. قرص می‌تواند با گذشت زمان حل شود یا اینکه آن را تف کند. این امر همچنین باعث می شود سایر حیوانات خانگی وعده‌های غذایی را بخورند و دارو‌هایی مصرف کنند که برای آنها تجویز نشده و خطرناک باشد.

از دستگاه قرص شکن استفاده کنید.

در مواردی که می‌توان قرص را با غذا ترکیب کرد، روش دیگری برای تبدیل کردن دارو به پودر است. در این صورت دارو با قسمت کوچکی از رژیم معمول آنها یا با کمی آب مخلوط می‌شود. از دستگاه قرص شکن استفاده کنید تا مطمئن شوید دوز ثابت باقی مانده است.  در این صورت بخشی از آن را از دست نخواهید داد. اطمینان حاصل کنید که گربه‌ی شما غذایی را که حاوی قرص خرد شده است می خورد. زیرا در غیر این صورت شما باید یک روش جایگزین را امتحان کنید. همانطور که در بالا گفته شد، اجازه ندهید سایر حیوانات خانگی دارویی را که برای آنها تجویز نشده است مصرف کنند.

از دامپزشک موارد جایگزین را بخواهید.

برای گربه‌هایی که هیچ شکل و فرم قرصی را قبول نمی‌کنند، برخی از دارو‌ها به اشکال دیگر مانند مایعات خوراکی یا تزریقات دامپزشکی نیز موجود است. متاسفانه برخی از دارو‌ها هیچ جایگزین مناسبی ندارند.  اما همیشه ارزش دارد که از دامپزشک خود بپرسید که چه گزینه‌های دیگری وجود دارد.

تجربه‌ی دادن قرص به گربه برای هر‌فرد متفاوت است. برخی از گربه ها می توانند بطور منطقی همکاری کنند ، در حالی که گربه سانان دیگر می توانند بسیار پرخاشگر باشند. اگر گربه‌ی شما جزء مورد دوم است، اطمینان حاصل کنید که آرام هستید و گربه‌ی خود را به آرامی کنترل می‌کنید. برای تشویق ارتباطات مثبت با روند تغذیه قرص، بسیاری از رفتار‌های جذاب را امتحان کنید. اگر به دنبال ایده هستید، در اینجا چند میان وعده و ایده‌های غذایی برای گربه موجود است.

سخن آخر

اگر گربه‌ی شما بسیار ناراحت است و راهی وجود ندارد که بتوانید آنها را راضی به بلعیدن قرص کنیدT با دامپزشک تماس بگیرید.  به او اطلاع دهید که گربه‌ی شما قرص مصرف نمی‌کند. مهم است که اگر گربه از روش تجویز شده استفاده نمی‌کند، دامپزشک آگاه باشد. بسته به دلیل اصلی تجویز دارو، اگر گربه‌ی شما قرص‌های ضروری را مصرف نکند، می‌تواند مشکل قابل توجهی برای سلامتی اش ایجاد کند. دامپزشک شما قادر خواهد بود که به شما بگوید چه جایگزین‌هایی موجود است. و آیا به ویزیت دامپزشکی نیاز دارد یا خیر.

منبع: https://www.purina.co.uk/cats/health-and-nutrition/daily-feeding-guide/snacks-and-trats-for-your-cat

https://www.purina.co.ul/cats/health-and-nutrition/symptoms-to-watch-out-for/how-to-give-a-cat-a-pill

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا