حیوانات خانگی کوچک

چرا گوش خرگوش من سرد است؟

چرا گوش خرگوش من سرد است؟

خرگوش ها دمای بدن خود را از طریق گوش تنظیم می کنند. معمولا گوش سرد در خرگوش ها جای نگرانی ندارد اما گاهی اوقات نیاز به مراجعه به دامپزشک دارد. تشخیص بیمار بودن خرگوش همیشه آسان نیست، بنابراین ما به دنبال تغییرات ناگهانی دما هستیم. به طور طبیعی، خرگوش با گوش های سرد احتمالاً منبع نگرانی است. در طبیعت، خرگوش ها در انتهای زنجیره غذایی قرار دارند و به طور ذاتی مستعد پنهان کردن آسیب ها و بیماری های خود هستند.

خرگوش ها دمای بدن خود را از طریق گوش تنظیم می کنند. هنگامی که خرگوش بدن خود را گرم می کند، گوش خرگوش می تواند احساس خنکی یا سردی برای لمس کند. این امر به ویژه در زمستان یا در شرایط باد رایج است.

سردی گوش در خرگوش ها وقتی با علائم دیگری مانند بی حالی و بی اشتهایی همراه شود می تواند نشان دهنده یک بیماری باشد. گوش های بسیار سرد نشان دهنده کاهش دمای بدن است. هنگامی که با علائم هشدار دهنده دیگر همراه شود، گوش سرد می تواند سفر به دامپزشک را تضمین کند. به خودی خود، به ندرت دلیلی برای نگرانی است.

استاز گوارشی یا انسداد روده در خرگوش چیست؟

علت سرد بودن گوش خرگوش چیست؟

خرگوش ها در درجه اول با کاهش اتلاف گرما از پوست خود با سرما سازگار می شوند. خرگوش ها به هوای سرد از طریق لرز پاسخ نمی دهند. تنظیم دمای آنها از طریق گوش آنها انجام می شود. در سرما، خرگوش برای جلوگیری از اتلاف گرما از بدنش، پیچ خورده و دمای گوش خود را پایین می آورد.

تنظیم دما در خرگوش ها

چرا گوش خرگوش من سرد است؟ | دام و پت

طبق گفته دانشگاه ایالتی میشیگان، دمای طبیعی بدن خرگوش 102 تا 103 درجه فارنهایت است. دمای بیرونی که در آن خرگوش می تواند غذای خود را به بهترین شکل پردازش کند و به راحتی وزن خود را افزایش دهد (منطقه راحتی خود) 60 تا 65 درجه فارنهایت است. در هوای سرد، خرگوش ها روش های خاص خود را برای مقابله با سرما دارند که عبارتند از:

گوش. خرگوش ها از تمام قسمت های بدن خود گرما تولید می کنند. با این حال، شبکه قابل توجهی از رگ های خونی وجود دارد که ناحیه اطراف گوش را که در آن تبادل حرارتی بالاتری انجام می شود، جمع می کند. هنگامی که خرگوش خیلی سرد است، می تواند با خنک کردن گوش ها و جلوگیری از انتقال گرما به محیط، گرمای بدن خود را حفظ کند.

نفس کشیدن. نزدیک به 80 درصد گرمای تولید شده توسط خرگوش از طریق تبخیر آب در طول تنفس رخ می دهد. خرگوش ها با کاهش سرعت تنفس خود به هوای سرد پاسخ می دهند. این به آنها کمک می کند گرمای بدن را به دام بیاندازند.

رفتار. هنگامی که درجه حرارت کمتر از 50 درجه فارنهایت است، خرگوش ها اغلب جمع می شوند و کل سطح بدن در معرض محیط را به حداقل می رساند. این به آنها اجازه می دهد تا تبادلات حرارتی بین پوست و هوای محیط را کاهش دهند.

آیا گوش خرگوش باید سرد باشد؟

سرد بودن گوش خرگوش زمانی که هوای اطراف بسیار کمتر از دمای هسته آنها است، طبیعی است. به گفته سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد، گوش خرگوش شبیه رادیاتور ماشین عمل می کند . خرگوش دمای مرکزی خود را با مدیریت گردش خون از بدن به رگ های خونی در لاله گوش کنترل می کند.

بر اساس مجله آمریکایی آناتومی، لوب گوش خرگوش دارای شبکه گسترده ای از مویرگ های خونی است که می تواند منقبض یا گشاد شود (یک مکانیسم وازوموتور). هنگامی که دمای بدن کاهش می یابد، رگ های خونی در گوش منقبض می شوند و جریان خون به گوش کاهش می یابد.

خرگوش‌ها گوش‌های بزرگی دارند که از بیرون خز کمی دارند و در داخل تقریباً بدون خز هستند. خرگوش ها در زمستان بیشتر از گرما تحمل می کنند. هنگام هوای گرم، اندازه گوش ها همراه با فقدان خز باعث می شود گرمای بدن راحت تر از بدن خارج شود.

در طول زمستان، خرگوش ها پینه های گوش خود را تا می کنند تا سطح داخلی در معرض هوای اطراف قرار نگیرد. اما، گوش‌های خود را به بدن نزدیک‌تر می‌کنند و اتلاف گرما را از طریق همرفت، تشعشع و تبخیر کاهش می‌دهند.

هنگامی که دمای گوش کمتر از دمای اطراف باشد، به خرگوش اجازه می دهد تا گرما را جذب کند و دمای هسته خود را بین 102 تا 103 درجه فارنهایت حفظ کند.

چگونه بفهمم خرگوشم گرسنه است؟

چه زمانی گوش های خرگوش سرد باعث نگرانی می شوند؟

چرا گوش خرگوش من سرد است؟ | دام و پت

یک خرگوش بیمار ممکن است گوش سرد همراه با علائم دیگر داشته باشد. با این حال، سردی گوش به خودی خود به ندرت دلیلی برای نگرانی است. مانند بسیاری از حیوانات، خرگوش ها به دلایل زیادی بیمار می شوند. قرار گرفتن در معرض میکروب ها، مصرف چیزی که ممکن است باعث واکنش نامطلوب شود و مستعد بودن ژنتیکی به یک بیماری همگی از علل شایع بیماری در خرگوش ها هستند.

خرگوش ها که در انتهای پایین زنجیره غذایی قرار دارند، تمایل دارند علائم بیماری را پنهان کنند. نشان دادن ضعف آنها را در معرض خطر شکار شدن توسط یک شکارچی قرار می دهد. خرگوش های اهلی این خطر را ندارند، اما عدم تمایل آنها به نشان دادن علائم بیماری می تواند صاحبان حیوانات خانگی را گمراه کند و آنها را از مراجعه فوری پزشکی در صورت نیاز باز دارد.

به همین دلیل است که هنگام مراقبت از خرگوش ها مراقب علائم ظریف از جمله تغییرات فیزیکی و رفتاری باشید. اگر گوش های خرگوش شما سرد است، بررسی کنید که آیا علائم دیگری از بیماری را نشان می دهد یا خیر. جدول زیر نحوه تشخیص علائمی که ممکن است نشان دهنده بیماری خرگوش شما باشد را توضیح می دهد.

چرا گوش خرگوش پس از عقیم شدن سرد می شوند؟

بیهوشی اغلب باعث کاهش دمای بدن حیوان می شود. انجمن بیمارستان حیوانات آمریکا (AAHA) بیمارستان‌های دامپزشکی معتبر را ملزم می‌کند تا دمای مرکزی حیوان را در طول بیهوشی و بهبودی کنترل کنند. در اکثر بیمارستان های حیوانات، بیماران حیوانات خانگی را با استفاده از عناصر گرمایشی در طول جراحی گرم نگه می دارند تا از هیپوترمی آنها جلوگیری شود.

طبیعی است که خرگوش بعد از جراحی احساس سرما کند. گرم نگه داشتن خرگوش، به خصوص پس از عقیم شدن، بسیار مهم است.

اگرچه گوش های خرگوش بهترین نشانه برای دمای بدن نیست، اما اگر گوش های حیوان خانگی شما بسیار سرد است، به این معنی است که دمای مرکزی آن پایین است. دمای بیش از حد پایین می تواند منجر به هیپوترمی شود و حتی ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.

چگونه خرگوش خود را شاد و سالم نگه داریم؟

چگونه دمای خرگوش خود را بررسی کنیم؟

چرا گوش خرگوش من سرد است؟ | دام و پت

دمای طبیعی بدن خرگوش بین 102 تا 103 درجه فارنهایت است. مهم است که به خاطر داشته باشید که نباید دمای حیوان خانگی خود را بیشتر از حد لازم اندازه گیری کنید. اندازه گیری دمای خرگوش می تواند برای حیوان استرس زا باشد و حتی ممکن است وضعیت آن را بدتر کند.

اگر نمی دانید که چگونه دمای رکتوم خرگوش خود را اندازه گیری کنید، بهتر است به دامپزشک خود اجازه دهید قبل از اینکه با شرایط اضطراری مواجه شوید، نحوه انجام این کار را به شما نشان دهد. همیشه از یک دماسنج با نوک لاستیکی استفاده کنید تا خطر شکسته شدن دماسنج در داخل حیوان خانگی خود را در صورت واکنش با تکان یا لگد شدید از بین ببرید.

برای اندازه گیری دمای خرگوش، مراحل زیر را دنبال کنید:
  1. با گهواره کردن خرگوش خود به پشت، یا روی یک میز امن با بالش راحت یا روی پاهای خود شروع کنید.
  2. سر و شانه خرگوش را به آرامی روی شکم خود نگه دارید. پشت آن باید به شکل “C” خم شود. بالشتک ها باید رو به سقف باشند. این موقعیت مسیر راست روده را تقریباً موازی با ستون فقرات تحتانی نگه می‌دارد و به دماسنج اجازه می‌دهد به طور طبیعی‌تری مستقیماً به پایین حرکت کند.
  3. پاهای عقب خرگوش خود را محکم و حمایت کنید تا لگد نزند و به خود آسیب نزند.
  4. هنگامی که خرگوش شما آرام شد، یک دماسنج لاستیکی که به خوبی روغن کاری شده است را با احتیاط وارد کنید. هرگز عمیق تر از 1 اینچ نروید. به خاطر داشته باشید که وقتی با نوک دماسنج به آرامی آن را لمس کنید مقعد به شما چشمک خواهد زد. مقعد نیز در پشت دهانه ادراری تناسلی قرار دارد که به پایه دم نزدیکتر است.

به حیوان خانگی خود استرس وارد نکنید.

چرا گوش خرگوش من سرد است؟ | دام و پت

اطمینان حاصل کنید که پشت خرگوش خود را به طور ایمن نگه می دارید و از تقلا یا لگد زدن آن جلوگیری می کنید. اگر خرگوش شما سختی می کشد، آن را با احتیاط در وضعیت شکم خود رها کنید و همیشه از قسمت عقب و پشت خود حمایت کنید. با اطمینان خاطر با خرگوش خود صحبت کنید و به آرامی او را نوازش کنید. وقتی آرام شد دوباره امتحان کنید. اگر خرگوش به مبارزه ادامه داد، از استرس نگیرید و در عوض آن را نزد دامپزشک ببرید.

قبل از تلاش دوباره عقب بکشید و موقعیت را تغییر دهید. همیشه ملایم باشید زیرا رکتوم و روده بزرگ خرگوش فوق العاده ظریف هستند و به راحتی آسیب می بینند.

بسیاری استدلال می کنند که روش استاندارد قرار دادن خرگوش به پشت در حالی که دمای خرگوش را اندازه گیری می کند، می تواند بیش از اینکه مفید باشد، ضرر داشته باشد. به عنوان مثال، اگر خرگوش شما در شوک است، به دلیل گردش خون ضعیف، قرار دادن آن روی پشت ممکن است خطرناک باشد. اگر نگران این هستید که در حین اندازه گیری دمای حیوان خانگی خود به آن آسیب برسانید، همیشه بهتر است این مرحله را به دامپزشک بسپارید.

احساس کردن گوش های خرگوش یک راه مطمئن برای سنجش اینکه آیا همه چیز خوب است یا خیر. گوش خرگوش که خیلی سرد یا خیلی گرم است، اگر علائم دیگری همراه با آنها باشد، می تواند نشانه یک چیز جدی باشد.

گوش خرگوش اندازه گیری دقیقی برای دمای داخلی خرگوش نیست، اما توجه به علائم احتمالی دیگر می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا نیاز به مراجعه به دامپزشک دارید یا خیر.

خرگوش من گوش های سردی دارد و غذا نمی خورد؟

خرگوش ها تمایل دارند هر چیزی را که به دندان هایشان برسد می جوند یا می خورند. بنابراین، برخلاف گربه‌ها یا سگ‌ها، امتناع خرگوش از آن دلیل قابل توجهی برای نگرانی است و می‌تواند نشان‌دهنده یک فوریت پزشکی باشد. اگر گوش خرگوش شما سرد است و اگر از خوردن غذا امتناع کرد، فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید.

شایع ترین علت از دست دادن اشتها در خرگوش یک بیماری گوارشی به نام ایلئوس است. مشکل زمانی رخ می دهد که انقباضات طبیعی که در داخل روده خرگوش ایجاد می شود تا غذا را از طریق دستگاه گوارش فشار دهد، کاهش یابد یا متوقف شود. ایلئوس یک بیماری کشنده در خرگوش است که در صورت عدم درمان می تواند خطرناک و جدی باشد.

درمان یبوست در خرگوش چیست؟

منبع
https://www.rabbitcaretips.com/rabbit-has-cold-ears/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا