گربه ها

چرا گربه ها پشت هم را بو می کنند؟

چرا گربه ها پشت هم را بو می کنند؟ با وجود این که بسیار عجیب به نظر می رسد، به خصوص با توجه در مورد نحوه ارتباط با انسان ها، اما در واقع، این رفتار، بخش مهمی از رفتارهای گربه ها است. گربه‌ ها معمولاً موجودات زیبا و ظریفی هستند، بنابراین وقتی شاهد بو کردن قسمت عقب بدن توسط گربه ها، می ‌تواند برای شما شگفت انگیز باشد.

بو کردن قسمت عقب بدن توسط گربه ها، یک شکل بسیار طبیعی، غریزی و اساسی از ارتباط گربه ها با یکدیگر است. عجیب این است که گربه ها با یکدیگر، از طریق بوییدن سینه و گردن، ارتباط برقرار می کنند. حتی گربه هایی که همدیگر را به خوبی می شناسند، قسمت عقب بدن گربه دیگر را بو می کشند.

بو کردن قسمت عقب بدن در گربه ها، معادل «سلام، چطور هستی؟» است. مشابه نحوه استفاده انسان ها از دست دادن هنگام ملاقات و معرفی شدن به کسی، گربه ها از این روش استفاده می کنند. گربه ‌ها با استفاده از حس بویایی قوی خود، با یکدیگر ارتباط برقرار می ‌کنند و سیگنال‌ های موجود در چربی های بودار را از غدد مقعدی تشخیص می‌ دهند.

چرا گربه‌ ها جای فرزندانشان را عوض می‌کنند؟

غدد بویایی در گربه ها

برای درک آنچه که بو دادن می تواند به یک گربه بگوید، مهم است که درک کنید که گربه ها چگونه موجوداتی هستند. چهار تفاوت اصلی در نحوه ارتباط گربه ها، در مقایسه با ارتباطات انسانی، وجود دارد. اولین تفاوت بین گربه ها و انسان ها، حس بویایی شگفت انگیز گربه ها است.

گزارش شده است که آن ها تقریباً 40 برابر بیشتر از ما، سلول های حس کننده بویایی در مجرای بینی خود دارند. با چنین توانایی فوق العاده ای در بویایی، گربه ها بسیار بیشتر از انسان ها به این اطلاعات حسی متکی هستند. بویایی این حیوانات آن قدر قوی است که گربه ای که وارد اتاق می شود، می تواند بفهمد که آیا گربه دیگری که قبلاً در اتاق بوده، خوشحال، مضطرب، ترسیده یا در حالت فعال جنسی بوده است یا خیر.

اگرچه درک کامل این روش برای انسان دشوار است، اما «بویایی» به نوعی می‌ تواند به گربه‌ ها بگوید که آیا این برخورد دوستانه است یا خیر. گربه ها، غدد مربوط به بو برجسته و فعالی بر روی سر، گردن، پنجه ها، سینه و پایه دم و همچنین غدد مقعدی خود دارند.

این غدد آپوکرین، ترشحاتی با بوی قوی تولید می کنند که هدف آن، ارسال سیگنال های شیمیایی در مورد هویت آن گربه به حیوانات دیگر است. این سیگنال ها شامل اطلاعاتی مانند جنسیت گربه، غذای گربه و حتی برخی سرنخ ها در مورد وضعیت عاطفی این حیوان است.

اندام جاکوبسون در گربه ها

چرا گربه ها پشت هم را بو می کنند؟ || دام و پت

سومین تفاوت قابل توجه، وجود اندام جاکوبسون (همچنین به عنوان اندام vomeronasal شناخته می شود) است. این عضو، بخش کوچکی از بافت عصبی بویایی می باشد که پر از گیرنده های فراحسی است که بوهای منتقل شده از طریق هوا را درک می کنند.

همچنین، این بخش ها در بسیاری از حیوانات از جمله سگ، مار و حتی فیل نیز وجود دارد و اطلاعاتی را از موقعیت خود، درست در داخل بینی و دهان، به مغز منتقل می کند. ممکن است متوجه شوید که گربه‌ ای در حال فعال کردن اندام جاکوبسون خود است و چهره ‌ای با مزه به نام «پاسخ فلمن» به خود می گیرد.

گربه ها اغلب بینی خود را به سمت بالا خم می کنند و لب های خود را حرکت می کنند تا توانایی خود را برای “بو کردن” به این روش بهینه کنند. آخرین تفاوت بزرگ این است که بر خلاف انسان ها، گربه ها اغلب خود را دوباره معرفی می کنند، گاهی اوقات چندین بار در روز یا حتی یک ساعت.

ایجاد هر گونه تغییر یا وجود محرک، اغلب منجر به بوییدن قسمت عقب گربه دیگر می شود. برخی بر این باورند که “بوییدن” در واقع می تواند تنش و استرس را به احساس راحتی در مورد گربه دیگر، کاهش دهد. دو گربه که در یک خانه زندگی می کنند، ممکن است وقتی یکی از آن ها از بیرون وارد می شود یا از دامپزشک باز می گردد، اطلاعاتی در مورد وضعیت خود از جمله رژیم غذایی، استرس، در دسترس بودن برای جفت گیری و خلق و خوی را منتشر کند.

چرا گربه ها یکدیگر را لیس می زنند؟

آیا بو گردن پشت گربه ها، طبیعی است؟

چرا گربه ها پشت هم را بو می کنند؟ || دام و پت

رفتارشناسان پیشنهاد می کنند که از آن جایی که بو کردن عقب بدن، یک بخش طبیعی از رفتار گربه ها است، بهتر است اگر رابطه گربه ها دوستانه به نظر می رسند، آن را قطع نکنید. این کار می ‌تواند دوست را آزار دهد یا ناراحت کند و می ‌تواند روابط بین آن ها را ناخوشایند کند. در واقع، عدم وجود این ارتباط بین گربه ‌ها می ‌تواند باعث ایجاد استرس در بین آن ها شود.

با این اوصاف، برخی از گربه ‌ها نسبت به گربه ‌های دیگر، تهاجمی تر هستند و هر گربه ‌ای را که ملاقات می کند، واقعاً آن را دوست ندارد. اگر بو کردن شدید شد و علائم دیگری از پرخاشگری را مشاهده کردید، بهتر است گربه خود را از دیگری دور کنید.

اگر شما هم از یک گربه خانگی نگه داری می کنید، می دانید که این حیوانات رفتارهای به ظاهر عجیبی از خود نشان می دهند. هنگامی که گربه خود را، در حال لیسیدن حیوانات، غلتیدن در خاک یا هر فعالیت مشابهی مشاهده می کنید، ممکن است تعجب کنید.

به عنوان صاحب گربه خانگی، بسیار مهم است که رفتارهای گربه خود را درک کنید و بدانید که اقدامات طبیعی گربه ها، کدام اند. اگر گربه را بر اساس استانداردهای انسانی درک کنید یا با آن ها مانند یک انسان رفتار کنید، ممکن است سللامت آنها به خطر بیفتد.

آیا باید با بو کردن عقب گربه، مقابله کنیم؟

وقتی گربه ای قسمت عقب بدن گربه دیگری را بو می کند و جلوی این کار را می گیرید. در واقع یک رفتار طبیعی را قطع می کنید. مهم است که بدانید زبان گربه ها، متفاوت از انسان ها است. اگرچه آن ها می توانند صداها را از طریق میو و صداهای دیگر، ایجاد کنند، اما شکل اصلی ارتباط آن ها با سایر گربه ها، حیوانات و انسان ها، از طریق زبان بدن است.

برای ایجاد پیوند و اعتماد متقابل، درک و دوستی، باید زبان آن ها را تفسیر کنید. این کار به معنای نگاه کردن به حالات صورت، وضعیت بدن، وضعیت دم، رفتارها و موارد دیگر است. از طریق این سیگنال ها، گربه ها حالات، احساسات و ادراک خود را بیان می کنند.

چرا گربه من دیگر نمی پرد؟

آیا گربه با بو کردن عقب گربه ها، بهم سلام می کنند؟

چرا گربه ها پشت هم را بو می کنند؟ || دام و پت

بسیاری از رفتارهای به اصطلاح “عجیب” که ما شاهد بروز آن ها در گربه خود هستیم، در واقع کاملا طبیعی هستند. اگرچه ممکن است برای ما شرم آور یا عجیب به نظر برسند، اما گربه ها قسمت عقب بدن یکدیگر را بو می کنند تا به یکدیگر سلام کنند.

با این کار، نه تنها گربه ها به یکدیگر سلام می کنند، بلکه به تبادل اطلاعات با یکدیگر می پردازند. با این رفتار، گربه ها چیزی را در مورد سلامتی خود فاش می کنند. اینکه آیا قبلاً اینجا بوده اند، آیا از نظر جنسی فعال هستند و خیلی چیزهای دیگر، از این طریق تبادل می‌ شود.

زندگی اجتماعی گربه سانان مطابق با روش هایی که مردم برای تعامل در زندگی روزمره خود از آن ها استفاده می کنند، نیست. هیچ وقت دو بچه گربه را نخواهید دید که برای احوالپرسی با یکدیگر دست می دهند، حرف هایی را رد و بدل می کنند، همدیگر را در آغوش می گیرند یا می بوسند. زبان و ارتباط گربه ها شامل این نوع ابراز محبت یا صمیمیت نمی شود.

نحوه تبادل این اطلاعات توسط گربه ها، توسط کیسه های مقعدی آن ها انجام می شود. این قسمت ها، در واقع غده هایی هستند که در کنار مقعد قرار دارند(مشابه غدد مقعد سگ). آن ها ماده ای را ترشح می کنند که بوی بدی دارد، اما عموماً ما نمی توانیم آن را احساس کنیم.

بوییدن قسمت عقب گربه و جفت گیری آنها

چرا گربه ها پشت هم را بو می کنند؟ || دام و پت

از آن جایی که حس بویایی گربه بسیار قوی تر از حس بویایی انسان ها است، آن ها می توانند هورمون ها و مواد شیمیایی غیر فرار را تشخیص دهند. این مولکول ها، اطلاعات مربوط به گربه دیگر را در اختیار آن ها قرار می دهند.

در مرحله اول، مهم است بدانید که یک گربه نر یا ماده غدد مقعد یکدیگر را بو می کنند تا اطلاعاتی را از یکدیگر دریافت کنند. این اتفاق، چه حیوانات عقیم شده باشند یا نه، انجام می شود. با این حال، برای گربه هایی که عقیم نشده اند، بوییدن قسمت عقب جنس دیگر نیز ممکن است مربوط به جفت گیری باشد.

ترشحات غدد مقعدی، شامل هورمون های جنسی است که به گربه نر اجازه می دهد تا متوجه شود که آیا گربه ماده در شرایط جفت گیری است یا خیر. گربه ماده، حتی مقعد خود را به زمین و اشیاء می مالد تا نرها را برای جفت گیری جذب کند. در صورت تمایل گربه های ماده، می توانند بوی مقعد گربه نر را حس کنند. با این حال، اگر یک گربه نر عقیم نشود، احتمالاً برای تعقیب گربه ماده، مشتاق تر خواهد بود.

خون در مدفوع گربه من به چه معناست؟

چرا گربه من قسمت عقب بدن را به صورت من نزدیک می کند؟

وقتی دو گربه به هم می رسند، ممکن است با بوییدن غدد مقعدی به یکدیگر سلام کنند. قدرت بویایی به آن ها اجازه می دهد تا هورمون ها و مواد شیمیایی غیرفرار را برای رمزگشایی اطلاعات، بو کنند. گربه هایی که یکدیگر را ملاقات می کنند، همیشه برای بو کشیدن به سمت هم نمی روند.

اغلب می بینید که آن ها به اطراف صورت و گردن دیگران نزدیک می شوند و بو می کنند. علت این امر این است که گربه ها نیز در این نواحی غددی دارند که مواد شیمیایی مشابهی را ترشح می کنند. حتی اگر گربه دیگری بترسد، یک گربه می تواند آن را بداند. زیرا واکنش ترس مواد شیمیایی خاصی را آزاد می کند که آن ها تشخیص می دهند.

علم ثابت نکرده است که انسان ها مانند حیوانات، فرومون های جنسی را ترشح می کنند. شاید گربه ها گمان می کنند ما نیز می توانیم اطلاعاتی در اختیار آن ها قرار دهیم. به همین علت، این رفتار را انجام می دهند. اگر سوالات بیشتری درباره نحوه رفتار گربه ها دارید، با یک دامپزشک ‌تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

منبع
https://www.petplace.com/article/cats/pet-behavior-training/why-do-cats-smell-other-cats-butts/https://www.animalwised.com/why-do-cats-sniff-each-other-s-butts-3563.html?amp=1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا